Jump to content

3. Nesil Mazda 3 İlk Çalıştırmada Çıkan Seste Gariplik

vT
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Start düğmesine bastığımda normalde çıkan sesten daha farklı bir ses duyuyorum son zamanlarda.

Nasıl tarif edilir bilemiyorum ama unutmazsam ses kaydı yapacağım. Sanki normalde çalışan düzeneğin arasına bir şey giriyor ve sürtüyor gibi :)

Her zaman olmuyor. Bazen aynı gün 3-4 defa oluyor. Arada düzeliyor.

Malum Karabük'te servis olmadığı için hemen götüremiyorum bu tür durumlarda. Servisi arasam muhtemelen getirin bakalım diyecekler.

Bu durumla karşılaşan var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O ses nasıl açmanız lazım ki bir tahminde bulunalım.

Fakat eğer Aracınız 100bini geçtiyse v kayış gergi avare bilyeleri ses yapmaya başlamış olabilir.

Eğer ilk baştaki metal metale sürtmeye benzer bir ses ise normaldir o.

Karabükte de merkez otoya giderim ben 3 senedir bir hatalarını görmedim. Tabi ağır bakım için Ankara herter e gidiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O ses nasıl açmanız lazım ki bir tahminde bulunalım.

Fakat eğer Aracınız 100bini geçtiyse v kayış gergi avare bilyeleri ses yapmaya başlamış olabilir.

Eğer ilk baştaki metal metale sürtmeye benzer bir ses ise normaldir o.

Karabükte de merkez otoya giderim ben 3 senedir bir hatalarını görmedim. Tabi ağır bakım için Ankara herter e gidiyorum.

Arkadaş 3.nesil Mazda 3 demiş. 100 bin km ben pek mümkün görmüyorum Mutlu. :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam o ses bende de var. Motordan gelen bir ses değil. Mesela aracı stop ettiniz. Biri kapıyı açtığı zaman da geliyor o ses. Neden kaynaklandığını bilmiyorum. Zamanla cırtlaşmak mı denir değişik bir ses haline geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam o ses bende de var. Motordan gelen bir ses değil. Mesela aracı stop ettiniz. Biri kapıyı açtığı zaman da geliyor o ses. Neden kaynaklandığını bilmiyorum. Zamanla cırtlaşmak mı denir değişik bir ses haline geliyor.

Sanırım bendeki farklı bir durum ama bende de gelen ses motordan değil. Kapıyı açınca ses gelmiyor.

Vt; Peki i-stop'tan sonraki çalıştırmalarda da geliyor mu aynı ses?

Hayır. I-stop'dan sonra olmuyor. Sadece ilk çalıştırmada, Start düğmesine basınca oluyor. Her basışta olmuyor. 

Sanki o düğmenin arkasında çalışan mekanizmadan geliyor ses.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece çalıştırırken mi oluyor peki? Frene basmadan start tuşuna bastığınız zaman gelmiyor mu bu ses?

O şekilde denemedim. İlk başlarda yapmışımdır belki unutup.Denerim.

Konuyu açtığımdan beri arabaya hiç binmedim :) Dediklerimin hiç birini de deneyemedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hafta sonu servise gidebildim. Direksiyon kilidini açma sesiymiş :)

Ben aracı 10 aydır kullanıyorum. Önceden ses garip gelmiyordu. Şimdi nedense kulağımı tırmalıyor.

Belki de direksiyonun konumuna göre ses fark edebiliyordur.

Direksiyon kitli değil ise hiç ses çıkmıyor. Direkt motor çalışma sesi var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hafta sonu servise gidebildim. Direksiyon kilidini açma sesiymiş :)

Ben aracı 10 aydır kullanıyorum. Önceden ses garip gelmiyordu. Şimdi nedense kulağımı tırmalıyor.

Belki de direksiyonun konumuna göre ses fark edebiliyordur.

Direksiyon kitli değil ise hiç ses çıkmıyor. Direkt motor çalışma sesi var.

Ben de bunu anlatmaya çalışmıştım. Arada bu ses garipleşebiliyor benim aracımda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de bunu anlatmaya çalışmıştım. Arada bu ses garipleşebiliyor benim aracımda.

Evet arada garipleşiyor. Ama servis personeline gösterirken garipleşmedi. Direksiyon kilidi açma sesi dedi.

Biri kapıyı açarken geliyor o ses demişsiniz daha önceki yazınızda. Bende kapı açılırken ya da kapı açıkken basınca olmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet arada garipleşiyor. Ama servis personeline gösterirken garipleşmedi. Direksiyon kilidi açma sesi dedi.

Biri kapıyı açarken geliyor o ses demişsiniz daha önceki yazınızda. Bende kapı açılırken ya da kapı açıkken basınca olmuyor.

Aslında şunu demek istedim. Araca ilk bindiğinizde frene basmadan direk starta basınca yani kontak açınca geliyor. Bir de arabayı stop ettiniz ve biri kapıyı açtı o anda direksiyon kilidi tekrar devreye girdiği için geliyor. En azından bende geliyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hmmm. O ses ise, evet bu araca özgü bir ses zaten. "Şşşşşlak" gibi mekanik enteresan bir ses. Fakat şu ana kadar bende hep aynı tonda geliyor o ses, henüz garipleşmedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...