Jump to content

3.Nesil Mazda 3 Almayı Düşünüyorum. Fakat Bir Takım Çelişkilerim Var.

yolcu
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Beni kolay kolay geçemez, tabi BMW M5 in sürücüsü siz değilseniz.

Cok dogru.  Aracin surucusu cok onemli. Atalarimiz guzel demis: "At sahibine gore kisnermis"

Ama atalarimiz baska bir sey daha demis:  "El yumrugunu yemeyen kendi yumrugunu balyoz sanirmis"

:)
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cok dogru.  Aracin surucusu cok onemli. Atalarimiz guzel demis: "At sahibine gore kisnermis"

Ama atalarimiz baska bir sey daha demis:  "El yumrugunu yemeyen kendi yumrugunu balyoz sanirmis"

:)

El yumruğu yemek farz olduysa boynumuz kıldan ince.

"intikam soğuk yenen bir yemektir." intikamımı alamazsam, yani tekrar sollayamazsam sizden bilir, kötü araba tavsiye ettiğiniz için. İlk iş bur dayım ona göre. !! :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Beni kolay kolay geçemez, tabi BMW M5 in sürücüsü siz değilseniz.

Ortada şöyle bir yanılsama var: Bir araba aynı anda birçok açıdan iyi olamaz. Mazda tüm serilerinde öncelikle kalite, dolgunluk, çekici tasarım ve müşteriyi kandırmama gibi konularda iyi. Güç, hız, çeviklik gibi şeylerde de pekala iyi olsa da o alana özel bir iddiası yok yani sol şerit konusunda iddialı kişi Mazda kullanıyorsa otobanda çeşitli sürprizlere hazırlıklı olması gerekli. Ve kendi gözlemlerime göre Mazda pek öyle turbo, çip, modifiye, falan da kaldıran araçlar değil; veya Peugeot, Seat, Honda gibi diğerleri kadar değil. Yani Mazda sözkonusu ise bir seçim yapmak gerekiyor, kalite, dolgunluk, çekici tasarım ve Ayna Paketi, Işık Paketi, Comfortline Premium vs gibi marketing yöntemleriyle kafalanmamak mı önemli yoksa en sol şerit mi önemli. Sıfır Mazda 3 parasına 400HPlik bir Evo da bulunabilir, sağ sol istediğin şeritten gidersin .) Ancak o paraya büyük ihtimal pertten dönme Evo'dur o (piyasaya bakmadım, tümünde tahmini konuşuyorum) Uzun lafın kısası belli bir paraya aynı anda herşey olamaz, hayatın kanunu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben @PAN abiyi özledim :) .

abi dur 2 dkka allasen, gelcek şimdi başlıcak fakirler falan (:

Ben aslında aracı agresif kullanan sürücüler denim, çünkü ne zaman orta şeritten normal süratla gitsem arkadan birisi seni buluyor,(makas atan, acemi ama hız yapan vs.) o yüzden otoyollarda her zaman sol şeritteki önümdeki araca yol vermesi için selektör yapanlardanım.Böyle olunca trafikte bi nevi orkestra şefi sen oluyorsun, devamlı talepte bulunduğun için," sen yol ver, sen sağda ki sola geçme":). Ben kendimi hızlı giderken güvende hissediyorum. Bu sebepten aslında yıl sonuna kadar dizeli gelse çok iyi olur. Bende Kocaeli'liyim aslında, aracıda Kocaeli'nden sipariş edeceğim. Kocaeli Ankara arasında sık sık gelip gideceğim. Yani ne kadar az yakıt sarfiyatı o kadar iyi. Tabi dizeli gelirse belki donanımdan feragat etmek zorunda kalacağım, ama dizel her türlü tercihim. 90 bin çok fazla tabi dediğiniz gibi. Yorumunuz için teşekkür ederim.

çok enteresan aynı konudan şikayetçiyiz. heleki duble yolda 90'a düşeyim, heleki şehir içinde 60'la gideyim, ne kadar manyak varsa beni bulur. sayısız kaza atlatırım. eşim bile sonunda farketti. sen yavaş gittiğinde gerçekten herkes senin üzerine geliyor diyor. acaba kocaelilere has bir durummu  :P  verdiğim değerler ilk defa mazda kullanan bir kullanıcıdan çıkan değerler olup en acımasız değerlerdir (: ona göre değerlendirin. ancak kannımca min 90 olur. zaten power 80-85 civarında şu anda. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kendisi halen foruma üye. Bir yere gittiği yok aslında. Sanırım yazmak yerine okumayı tercih ediyor şu an için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abi dur 2 dkka allasen, gelcek şimdi başlıcak fakirler falan (:

çok enteresan aynı konudan şikayetçiyiz. heleki duble yolda 90'a düşeyim, heleki şehir içinde 60'la gideyim, ne kadar manyak varsa beni bulur. sayısız kaza atlatırım. eşim bile sonunda farketti. sen yavaş gittiğinde gerçekten herkes senin üzerine geliyor diyor. acaba kocaelilere has bir durummu  :P  verdiğim değerler ilk defa mazda kullanan bir kullanıcıdan çıkan değerler olup en acımasız değerlerdir (: ona göre değerlendirin. ancak kannımca min 90 olur. zaten power 80-85 civarında şu anda. 

Ortada şöyle bir yanılsama var: Bir araba aynı anda birçok açıdan iyi olamaz. Mazda tüm serilerinde öncelikle kalite, dolgunluk, çekici tasarım ve müşteriyi kandırmama gibi konularda iyi. Güç, hız, çeviklik gibi şeylerde de pekala iyi olsa da o alana özel bir iddiası yok yani sol şerit konusunda iddialı kişi Mazda kullanıyorsa otobanda çeşitli sürprizlere hazırlıklı olması gerekli. Ve kendi gözlemlerime göre Mazda pek öyle turbo, çip, modifiye, falan da kaldıran araçlar değil; veya Peugeot, Seat, Honda gibi diğerleri kadar değil. Yani Mazda sözkonusu ise bir seçim yapmak gerekiyor, kalite, dolgunluk, çekici tasarım ve Ayna Paketi, Işık Paketi, Comfortline Premium vs gibi marketing yöntemleriyle kafalanmamak mı önemli yoksa en sol şerit mi önemli. Sıfır Mazda 3 parasına 400HPlik bir Evo da bulunabilir, sağ sol istediğin şeritten gidersin .) Ancak o paraya büyük ihtimal pertten dönme Evo'dur o (piyasaya bakmadım, tümünde tahmini konuşuyorum) Uzun lafın kısası belli bir paraya aynı anda herşey olamaz, hayatın kanunu.

Teşekkür ederim yorumlarınız için.

@PAN Beye çağrıda bulunalım o zaman buradan, kendisini bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BMW 1 serisinden bir araçta olabilir, bakalım durum ne olursa olsun burada paylaşacağım. :)

BMW 1; ismi haricinde herşeyiyle tam bir hilkat garibesi olan bir araba da olabilir demek .)

Benim diğer konu başlıklarında, özellikle son VW olayında mesajlarıma bakan arkadaşlar bilir, Almanya 'yı çeşitli sebeplerden desteklerim fakat BMW nin tek özelliği sadece statü sembolü ve markadan ibaret olması gibi geliyor. 1 serisini alanlar da o statü ve markaya en ucundan da olsa sahip olmak isteyenler gibi geliyor; kusura bakma burası Mazda sitesi BMW gibi bir arabaya eleştiri olması doğaldır. Fakat BMW ve Mazda'yı geç, klas bir markanın en alt serisini almaktansa daha orta bir markanın üst serisini almak çok daha mantıklı gibi; yani bana 120bin liraya BMW 1 mi  Hyundai Coupe mi diye sorsalar, direkt Hyundai derim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BMW 1; ismi haricinde herşeyiyle tam bir hilkat garibesi olan bir araba da olabilir demek .)

Benim diğer konu başlıklarında, özellikle son VW olayında mesajlarıma bakan arkadaşlar bilir, Almanya 'yı çeşitli sebeplerden desteklerim fakat BMW nin tek özelliği sadece statü sembolü ve markadan ibaret olması gibi geliyor. 1 serisini alanlar da o statü ve markaya en ucundan da olsa sahip olmak isteyenler gibi geliyor; kusura bakma burası Mazda sitesi BMW gibi bir arabaya eleştiri olması doğaldır. Fakat BMW ve Mazda'yı geç, klas bir markanın en alt serisini almaktansa daha orta bir markanın üst serisini almak çok daha mantıklı gibi; yani bana 120bin liraya BMW 1 mi  Hyundai Coupe mi diye sorsalar, direkt Hyundai derim.

Aynı fikirdeyim, BMW 1 yanında 2 serisi, Mercedes B serisi de aynı şekilde hilikat garibesi araçlar bence. Mercedes A serisi de aynı şekildeydi ama yeni kasayla bundan kurtuldu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı fikirdeyim, BMW 1 yanında 2 serisi, Mercedes B serisi de aynı şekilde hilikat garibesi araçlar bence. Mercedes A serisi de aynı şekildeydi ama yeni kasayla bundan kurtuldu. 

Mercedes A yeni kasa olarak şunu diyorsan durumu pek kurtarmıyor, özellikle 100bin TL fiyatları ile.

n25A90.jpg

Mercedes'te durumu kurtaran en alt seri C bence. A ve B sonradan yayılmaya başladı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim için aracın performansı kadar, konforu da önemli. Benim için büyüklerimin (anne-baba, sülale, aracıma konuk olmuş herhangi bir vatandaş vs.) konforu önemli. Yabancı arkaşların karşılaştırmasının sonucunda hepsi silme mazda 3 en iyi araba demiş. Zaten Mazda için emindim, bu formu da rast gele Mazda 3 hakkında bilgi ararken buldum. Forma bir tıkladım misafir olarak,bölümdeki konuların içerikleri abartısız "ocağıma incir ağacı dikildi, dünya başıma yıkıldı, aldım satamıyorum" temalıydı. Derhal üye olmalıyım, işin aslı nedir öğreneyim diye, şuan buradayım, iyide yapmışım:).

BMW 116d top speed de üstte, yakıt olarak üstte. nede olsa dizel, bir arkadaş tavsiye etti konun başlarında, hımm denemekte fayda var diye düşündüm. Audi-Bmw biraz orta yaş arabaları satıyor bence, size ve sizden sonra yorum yapan arkadaşa katılıyorum tam bir Hilakat garibesi. Üstelik çokta pahalı.

Mazda 3 teknik özellikleri hakkında bu başlık altında ilerleyen günlerde sizlerle sohbet etmek istiyorum,

mevcut konularda-formlarda yazılanları okumak yerine, kurallara inat. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

değerli kardeşim selam sanırım ankaralısın hemşeriyiz abisi :) bir süre konuyu takip ettim.detaylara girmeden birkaç şeyde ben söyleyeyim sana.bmw 1 serisini kesinlikle gücün var ise gözardı etme.özellikle makyaj sonrası bence daha güzel artık.aracı biraz kötüleyenleri anlamıyorum ama bence gerek malzeme gerekse trim işçiliği gayet iyi olan bir araç.imaj ve ikinci el karnesi olarakda mazda dan çok ilerde malum.

mazda 3 de yakışıklı bir araç ama birçok yönden hala eksik.en başta performans kötü zaten,ses yalıtımı zayıf,içi kasvetli,ve henüz makyaj yemedi. iç göğüs kısmı ilk zaman biraz albenili gelse de zamanla göze biraz basit ve çok düz gelmeye başlıyor.ayrıca ben de mazda 3 ü arkadan hiç beğenemiyorum. o stopların içi boş görünümlü olması aracı çok basit ve ucuz gösteriyor bence.mazda 3 ün şanzımanı güzel aracın arıza oranı az bunlar iyi ama artık birçok marka bu konuda iyi zaten.teknolojik özellik dersen de gene aynısını söyleyeyim bir çok marka artık pek çok özelliği araçlarına uyguluyor  yani  bu karar verme konusunda çok önemli artılar değil.varsın birisinde iki özellik fazla yada eksik olsun.bu fiyatlara ben şahsen bu haliyle mazda 3 almam alana da saygı duyarım.

benim sana bir tavsiyem de şu olur 2016 model olarak çıkmak üzere olan yeni astra yı özellikle dizelini mutlaka değerlendirmelisin.çok iyi bir araç olarak ülkemize gelmek üzere.testlerde de malzeme kalitesi kokpit kısmı ve özellikle sürüş kalitesi çok övülüyor.bence çok iyi bir tercih olabilir. 

bence ikisi de bu halleriyle çok güzeller hemşerim,

Mazda 3 2014 yılında piyasada olan bir araç, 2015 de aynı şekilde satışta 2016 da da alsana 2014 mazda 3 demez bence. Zaten demezde ülkemize de devam denile bilir, öyle olursa Mazda 3 ün şansı  Gözümde 0 , neden 2-3 nesil geriden gelen aracı alayım ki? hemde o fiyata, saçma.

2016 Astra'nın çıkacağını dün öğrendim pek inceleyemedim, burada paylaştığınız resimlerle 2015 model Astra'nın resimleriyle karşılaştırdım, gerçekten harika iş çıkarmışlar, resimler için teşekkür ederim.

Yazdığınız yazılardan araçlardan iyi anladığınız anlaşılıyor, konuyu ara ara göz atmaya devam ederseniz sevinirim, tavsiyeleriniz önemli.

Aslen Yozgat'lıyım, Ankarayı seviyorum 2. memleket. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mercedes A yeni kasa olarak şunu diyorsan durumu pek kurtarmıyor, özellikle 100bin TL fiyatları ile.

n25A90.jpg

Mercedes'te durumu kurtaran en alt seri C bence. A ve B sonradan yayılmaya başladı.

Fiyat konusuna girmiyorum, ama en azından hilikat garibesi değil, tipi gayet iyi oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

değerli kardeşim selam sanırım ankaralısın hemşeriyiz abisi :) bir süre konuyu takip ettim.detaylara girmeden birkaç şeyde ben söyleyeyim sana.bmw 1 serisini kesinlikle gücün var ise gözardı etme.özellikle makyaj sonrası bence daha güzel artık.aracı biraz kötüleyenleri anlamıyorum ama bence gerek malzeme gerekse trim işçiliği gayet iyi olan bir araç.imaj ve ikinci el karnesi olarakda mazda dan çok ilerde malum.

mazda 3 de yakışıklı bir araç ama birçok yönden hala eksik.en başta performans kötü zaten,ses yalıtımı zayıf,içi kasvetli,ve henüz makyaj yemedi. iç göğüs kısmı ilk zaman biraz albenili gelse de zamanla göze biraz basit ve çok düz gelmeye başlıyor.ayrıca ben de mazda 3 ü arkadan hiç beğenemiyorum. o stopların içi boş görünümlü olması aracı çok basit ve ucuz gösteriyor bence.mazda 3 ün şanzımanı güzel aracın arıza oranı az bunlar iyi ama artık birçok marka bu konuda iyi zaten.teknolojik özellik dersen de gene aynısını söyleyeyim bir çok marka artık pek çok özelliği araçlarına uyguluyor  yani  bu karar verme konusunda çok önemli artılar değil.varsın birisinde iki özellik fazla yada eksik olsun.bu fiyatlara ben şahsen bu haliyle mazda 3 almam alana da saygı duyarım.

benim sana bir tavsiyem de şu olur 2016 model olarak çıkmak üzere olan yeni astra yı özellikle dizelini mutlaka değerlendirmelisin.çok iyi bir araç olarak ülkemize gelmek üzere.testlerde de malzeme kalitesi kokpit kısmı ve özellikle sürüş kalitesi çok övülüyor.bence çok iyi bir tercih olabilir. 

balkan abi yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum,tek bir noktada haksızlık etmişsiniz..

fotosunu paylaştığını bmw 1.25i muhtemelen M paket en dolu oğlu dolusu,,ama gel gelelim mazda3 parasına alınabileck 1.16d hiçte öyle görünmüyor,,hatta foto yabancı ülke aracına ait en full bile olsa onlarda olan bazı seyler bize gelenlerde yok,,

aynı sözlerim astra içinde geçerli,,,

ha illa öle bir karşılastırma yapacaksanız mazda3 olarakta  linkteki fotoları koyalım şartlar eşit olsun

https://www.google.com.tr/search?q=mazda+3+mps&rlz=1C1VFKB_enTR623TR623&espv=2&biw=1366&bih=667&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIwInvn_-vyAIVyHUeCh2LqgRV#imgdii=moKzVIENw1ZqjM%3A%3BmoKzVIENw1ZqjM%3A%3BgLxSFu8qLqkSKM%3A&imgrc=moKzVIENw1ZqjM%3A

arkadasımızın bütçesine uyan bmw 1.16d bu tip oluyor maalesef

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-carland%2Cdan-bmw-1%2C16dizel-sonruf-isik-paket-boyasiz-hatasiz-220152596/detay

tamponlar,jantlar,bilgi ekran boyutu,iç kaplamalar,egzoz çıkışları, ilk bakısta gözüme çarpan farklılıklar,,(hepsi bmw de extra)

olayın özeti tamamen bu bence abi https://www.google.com.tr/search?q=makyaj%C4%B1n+g%C3%BCc%C3%BC&espv=2&rlz=1C1VFKB_enTR623TR623&biw=1366&bih=667&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI0PGOi4KwyAIVxGweCh24WgKf#imgrc=elQw3EoSSAZJnM%3A

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fiyat konusuna girmiyorum, ama en azından hilikat garibesi değil, tipi gayet iyi oldu.

Ops! Fakat hilkat garibesi ifadesini Mercedes için değil sadece BMW 1 için kullanmıştım:

Mercedes A içinse "durumu kurtaramıyor" ifadem var .;) Yani Mercedes'e bir şekilde ben de prim verdim .)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bmw 1 serisini kesinlikle gücün var ise gözardı etme.özellikle makyaj sonrası bence daha güzel artık.aracı biraz kötüleyenleri anlamıyorum

demişsin ben de gerekçemi resimle anlayatayım .)

Aklımda kalan BMW 1 imajı bu. Lütfen kimse alınmasın fakat BMW 1'de bu imaj bir kere yerleştikten sonra artık makyaj sonrası mı makyaj öncesi mi diye de takip etmedim. Makyaj konusunda kendi arabamdan da örnek verebilirim: RX-8'te de makyaj yaptılar fakat makyaja bakanları tavlamak haricinde pek bir esprisi olmadı.

0L4GQo.jpg

Opel konusuna gelince Astra bence de birçok açıdan iyi güzel arabadır nitekim 2016 modeli de gayet iyi fakat piyasaya cıktıktan sonra bir gerçeğini denemek görmekte fayda var, ayrıca Opel de bazen fiyatlarda sürpriz yapabiliyor, hele bir de talep gördü mü fiyatı el yakmasın .)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bmw 1 serisini kesinlikle gücün var ise gözardı etme.özellikle makyaj sonrası bence daha güzel artık.aracı biraz kötüleyenleri anlamıyorum

demişsin ben de gerekçemi resimle anlayatayım .)

Aklımda kalan BMW 1 imajı bu. Lütfen kimse alınmasın fakat BMW 1'de bu imaj bir kere yerleştikten sonra artık makyaj sonrası mı makyaj öncesi mi diye de takip etmedim. Makyaj konusunda kendi arabamdan da örnek verebilirim: RX-8'te de makyaj yaptılar fakat makyaja bakanları tavlamak haricinde pek bir esprisi olmadı.

0L4GQo.jpg

Opel konusuna gelince Astra bence de birçok açıdan iyi güzel arabadır nitekim 2016 modeli de gayet iyi fakat piyasaya cıktıktan sonra bir gerçeğini denemek görmekte fayda var, ayrıca Opel de bazen fiyatlarda sürpriz yapabiliyor, hele bir de talep gördü mü fiyatı el yakmasın .)

2015 0 km Astra'ya 76 bin denmiş 1.6 Dizel için, uygun bence. 2016 da 2 bin tl esner max 3 bin hatta belki esnemez bile. Tecrübelerinizi bu konuda bekliyorum, Opelin kronolojik olarak yeni model çıkarttığında olası refleksleri konusunda. Ön gürüde bulunmak mümkün değil bence bekleyip göreceğiz.

canım kardeşim faydalı olabildiysem ne mutlu.forumdakiler sürekli bunu belirtip yazmamdan sıkıldılar ama senin için birkez daha yazayım ki mazda konusundaki yeterliliğimi anla  :) son 6 yılda 7 tane sıfır mazda satın alan Türkiye deki tek kişiyim sanırım bu sana yeterli olur  :)  astra gerçekten çok iddialı geliyor kesin bekle ve incele..anladığım kadarı ile sende benim tarzımda bir kullanıcısın ve bunca mazda kullanmış birisi olarak şu andaki mazda üçün birkaç nokta dışında seni tatmin edeceğini sanmıyorum. tavsiyem gücün yeterse makyajlı bmw 1 serisi yoksa yeni astra dizel..

Peki abi gereksiz duygusallık diyorsan, öyle olsun bakalım :) 1. Opel astra 2.BMW 1 serisi 3. Mazda 3 tercih sırası. Tabi mazda 3 bir sürpriz yapmazsa.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

nasılsa ankara dayız ikimizde olmazsa bir ara buluşur sohbet ederiz.hatta yeni astrayı beraber test edip mazda 3 ve bmw bir serisine de beraber gidip test ederiz ne dersin :)

Neden olmasın tabi ki :) hatta buluşma günü bile düzenlenebilir. isteyen arkaşlar da katıla bilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

geçenlerde serviste kazalı bir insignia görmüştüm.aırbag leri patladığı için göğsünü sökmüşlerdi gözlerime inanamadım aynı bazı amerikan arabalarında olduğu gibi göğsün iç kısmında devasa koruma barları vardı hayranlık duydum.ve opel için çok defa duymuşumdur ölümlü kazası yok denecek kadar az diye gerçekten çok sağlam.

ortada şaşırılcak bir konu yok abi,opel zaten amerikan arabası dicem,kızanlar olur elbet

bizde opel insignia olan araç abd de buick markasının  regal modeli

yada bizdeki opel astra olsun,mokka olsun,gt olsun, amerikada saturn markasının modelleri,, bunları google görseller veya dediğim markaların sitesine girerek kendınızde görebilirsiniz..

ha bu kötü demek değildir,,şahsen bende opel araçlarını özellkle insigniayı seviyorum,beğeniyorum.

ama şu tok kapı sesi ön göğüs sağlamlığı vs karsılastırması komik geliyor,kapı kapanırken cıkan sesleri karsılastırmak ne bilim,,astra 1500kg mazda3 1200kg herlade bundan ötürüdür,,şimdi ağır diye sağlam oluyorsa en dandiği karbonfiber bmw i8 olmalı..çok hafif muhtemelen kapı seside tok değildir.

tabi arkadas her 3 aracada binsin test sürüşü yapsın,,gönlüne hangisi yatarsa onu alsın en mantıklısı bu gibi duruyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...