Jump to content

Mazda 2 Motor Yağı Eksiltme Sorunu

Sedat mzd2
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merha arkadaşlar.Foruma yeni üye oldum.2008 1.3 mazda 2 kullanıcısıyım.Araç yaklaşık 8 aydır bende,severek kullanıyorum.Bu 3 unvü mazdam.mazdadan vaz gecemiyorum.Fakat bazı sorunlarım var.En önemliside motorun 10.000 km de 2  2,5 litre yağ eksiltmesi.Motorun herhangi bir yerinde yağ kaçağı yok.Duman atma vs cekişten düşme yok.Fakat dabah ilk calıştırdığımda motor yağı yukarı cıkana kadar beklemeden devam edersem 2000 3000 devir arasında aşırı iticikerden ses geliyo ve biraz gidince düzeliyo yada ilk calıştırmada biraz beklersem olmuyo.Birde amörtüsörlerin cok sert olması canımı sıkıyo ilk başta ön takım sanmıştım kontrol ettitirdim dağlam cıktı.Bu konularda bilgi dahibi arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk numarası düşük yağ kullanılmalı lifter sesi için. Eğer normal kullanım şekliniz sakinse ve 3-4 binlerin üstünü görmüyorsanız ve motor tam ısınmadan hareket edip kısa mesafede kullanıyorsanız o lifter sesini çekip yağı kalınlaştırmanız gerekir. Kullanılan yağ ne ona göre yağı kalınlaştırma.ve numara tavsiyesinde bulunuruz. 

B sınıfı araçların süspansiyonları çok serttir, bir nebze yumuşak lastikle rahatlayabilirsiniz. Konfor için üst sınıflara çıkılması gerekli

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba öncelikli olarak geçmiş olsun.

Aracınız zaten normalde 3,5 - 3,8 litre motor yağı alıyor olsa gerek. 2-2,5 litre arası yağ eksilttiğini düşünürsek, karter de çok az miktarda kalıyor demektir.

Öncelikli olarak aracınızın bu kadar yağ eksilttiğine emin misiniz ?

Aracınızın km'sini merek ettim kaç km'de ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba ilhan ve mutlu tekir öncelikle ilginiz için teşekkür ederim Aracım 148.000 de mobil ilk başta mobil 10 40 yağ kullanmaktaydım motor soğukken gelen beklemeden haraket ettiğimdeki ses sonradan kullandığım 5.30 mobile göre daha fazla idi.fakat 5.30 yağı daha fazla eksilttiğini gördüm.2000 km yarım litreye yakın.bu lifter sesi normalmidir.birde yağ filtresi orjinal değil etkisi olurmu.kitapcığı okuduğumda yanlış hatırlamıyorsam 1.5 lt ye kadar normal yazıyodu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben yağ filtresi konusunda orijinal üründen yanayım. Yani zaten çok pahalı bir parça değil. Dışarıdaki parça ile olsun olsun 15-20 lira maksimum fark. Buna değeceğini düşünüyorum. Periyodik bakımda en önemli şey doğru motor yağı ve yağ filtresi. Yani yan sanayi hava filtresi, balata, disk vs kullanın sadece belki ömrü kısa olabilir. Ama görevini yerine getirmeyen yada kısmi getirebilen bir yağ filtresi size daha büyük ve pahalı sorunlar yaratabilir.

Forumda ki bir Mazda 3 kullanıcısı arkadaşımız. Bize çok övdüğü sanayideki ustasının yanlış şanzıman yağı kullanması sonucu, şanzımanından oldu.

Aracınızda Lpg varmı yada Lpg geçmişi ? Bayağı iyi km yapmış aracınız çünkü...

@Mutlu Tekir arkadaşım sizi bilgilendirecektir bu konuda. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracta lpg yok hiç takılmamaış daha önceden.ben aracı ilk aldığımda bakımına 2000 km vardı yağ çubunu çektiğimde cubugun ucunda 1 2 milim gösteriyodu.10 40 yağ kullanılmıştı.aracta duman atma cekişten düşme falan yok.anlamadığımda bu zaten.bu motor soğukken gelen iti sesi yada dediğiniz gibi lifterle alakamıdır yağın eksilmesi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motor yağ yakmıyorsa subap lastiklerinden kaçıyor olabilir.  Gerçekten işinin ehli mazdadan anlayan bir ustaya gösterilmesi lazım. Eğer motor yağ yakıyorsa mobil 1 tam sentetik 10-60 kullanın ve öncesinde de motor iç temizleyici sıvı kullanın, 10-40 da Yağ eksiltirken 5-30 gibi ince bir yağa geçerek eksiltmeyi artırmışınız. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motorda herhangi bir en ufak duman atma yok.bir ustada sizin gibi soyledi subab lastikleri diye.tahmini masraf ne olur sizce birde istanbulda tavsiye edebileceginiz usta varmi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok garip bir durum. Mazdanın o km de motor yemesi için özellikle uğraşmak gerek geçmişi temiz mi aracın? Subap lastiklerinde sıkıntı varsa sabah ilk çalıştırmada beyaz duman atar. Yüksek devir kullanımda yağ eksiltir. 

Geçmiş olsun. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sabah ilk çakıltırmada duman atma yok.benim aklıma gelen tek şey araca yzun zaman bakım yapılmaması yağın eksilmesinden dolayı bu lastiklerin görevini yitirmesi.sanki aracı baya bi eksik yap ile kullanmışlar gibi geliyo.ilk aldığımda aracı bakıma 2000 km vardı yağını kontrol ettiğimde yağ cubugunun ucunda idi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Sorun çözüldü arkadaşlar tamanen yağ filtresinin yan sanayi olması ile alakalıymış.Şu an eksilme yok yağda.adem ustanın eline sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30.10.2016 at 12:03, Sedat mzd2 :

Sorun çözüldü arkadaşlar tamanen yağ filtresinin yan sanayi olması ile alakalıymış.Şu an eksilme yok yağda.adem ustanın eline sağlık.

Vallahi 50 100 lira icin baya sikinti cekmissin abicim ya

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen ya sorma başka ustaya bıraksaydık subab falan değişceklerdi sağolsun adem usta işin piri

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kullanılan yağın viskozite değerlerinden ziyade önemli olan içeriğindeki katık değerleridir, kalite bir ile yağ yakma olayı bir nebze çözülebilir, fakat emin olduğum bir nokta var ki yağ filtresinin yağ yakma olayı ile hiç bir alakası olmadığıdır, saygılar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı şey benimde kafama takılmadı değil filtre ile ne alakası var diye.daha öncede aynı yağı kullandığımda yan sanayi filtre ile 2.000 km de bile bariz eksilme vardı.şu anda orjınal filtre ile yine aynı yağı kullandık ve eksilme olmadı.ben adem ustanın yanından cıktıgımda yine eksilceğinden emindim fakat ne hikmetse eksilme yok yağda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağ filtresi sadece sistemde dolaşan yağı filtre eder, motorun yağ yakmasına nasıl bir etkisi olur anlamadım ,hiçbir alakası yok. Ama filtre orjinal veya araca uygun değilse belki contasından sızdırma yapmış ve eksiltmiş olabilir bu durumda da ''Yağ yakmış'' ibaresini değil ''yağ eksiltmiş'' ibaresini kullanmalıyız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...