Jump to content

3. Nesil Mazda 3 mü Yoksa 2015 Model Honda Civic mi

amesfa
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar hayırlı akşamlar.

2013 model toyota yaris aracımı değiştirmek istiyorum.

3. Nesil Mazda 3 mü Yoksa 2015 Model Honda Civic exutitive arasında kaldım.

Daha önce mazda 3 kullandım 2006 model, ama 3. Nesil mazda hakkında bilgim yok, gerçi honda hakkında bilgi sahibi sayılmam.

Yakıttır, özelliklerdir v.b hakkında değerli görüşleriniz çok önemli benim için, kafam 1 milyon oldu araştırmaktan

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabii ki kafanizdaki secenekleri inceleyin ama kafanin 1 milyon olmasina gerek yok [emoji3]
Alacaginiz otomobilde ne istiyorsunuz ne gibi beklentiletiniz var oncelikle bunlari belirlemeniz gerekli.
Sonucta seceneklerinizin ikisi de Japon efsanesi otomobiller ama illa ki birbirine farklari var. Size tavsiyem otopark.com veya benzin.tv youtube kanalindan iki otomobilin de testini incelemeniz. Cunku iki kanal da kullanici odakli testler ve incelemeler yapiyor...

SM-G935F cihazımdan gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim önerim de duygusal bakarsam kesin Mazda alın derim. Ama bence her iki araca da binmeniz ve kullanmanızdır, iç güdünüz size doğru karar verdirecektir...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla ben Türkiyede ki testleri pek ciddiye almıyorum, araç hakkında detaylı bilgileri bile olmayabiliyor, cx-5 testinde iç kabini diğer SUV'lara göre kalitesiz demişti biri :)

Konuya dönersek, ikiside iyi araç. Ben otomatik olmayan araç almam. Bu iki seçenek arasında Honda ikinci el piyasası ile ön plana çıkıyor, mazda ise daha başarılı otomatik şansımanı ile ön plana çıkıyor. Ancak elbette bunun için 1-1 test yapmak lazım. Şimdi cx-5'im de gördüm ki mazda torkkonvektörlü şanzıman işini baya ileri taşımış, bu tip şanzımanlar ani gazlamalarda daha az tepkili olur ve normalin çok üstünde yakarken cx-5'in aynı güzergah'ta otomatik2013 i20'inden az yakıyor :) Honda kullanmadım ama otomatiği klasik denildiği için belirtme ihtiyacı duydum.

İki araçta iyi, ikisinide ikinci el alacak iseniz ikinci elde hangisi daha temiz güvenilir ise onu alın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Honda'nın tek avantajı genişliği.Ölçüleri Mazda 3'e göre biraz daha büyük.Onun haricinde (varsa) fabrika çıkışlı LPG olması bir avantaj olabilir.

Bunun haricinde her şey MAZDA.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hondanın motor gücü bir adım önde, fakat honda kullanan gerçekçi arkadaşlar araçlarından çok memnun değil açıkça. aracın görüntüs bence sıradan, mazda daha albenili, farklı duruyor. Yinede araştırın, yorulsanızda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Honda : Otomatiği en başarılı araçlardan birisi. Yol sesi sizi çok fazla üzebilir(şehir içinde bile). Tasarım olarak sıradan. Fakat iç hacmi Mazda'dan iyidir. Trim sesleri Mazda'ya nazaran daha fazladır. 

LPG'li kullanırım derseniz tabi ki Honda. Fakat otomatik Civic kesinlikle 125 bg hissettirmiyor(yeni kasası bile).

Benzinli kullanımda Honda sizi çok fazla üzer. 9-10 litrenin altına şehir içi düşemezsiniz. Mazda'da 7-8 litre arasında il, yükselti, kullanım ve sıcaklığa göre değişim gösterecektir.

İkinci el konusunda temiz bir araçtan bahsediyorsanız; bence ikisinin de birbirinden farkı yok. Hem değer kaybı hem hızlı satılması yönünden aynı yerdeler. 

Çok samimi olduğum üç arkadaşımdan ikisinde bahsettiğiniz kasa Honda Civic var ve benim aracıma gıptayla bakıyorlar. Farklı olmak iyidir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Honda lpg avantajı beni o tarafa iten nedenlerden biri. Eski bir mazda kullanıcısı olarak mazdanın kalitesini yakalarmı honds bilemedim. 3. Nesil mazda da lpg uyumu varmı ? Yada yaptıranlar varmıdır ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Honda civic alacaksaniz 2010 model bir alt kasayi öneririm. Bizim akrabalarda 2009 ve 2012 kasalari var ben 2009 u daha başarili buluyorum. Fazla parada vermemiş olursunuz. Fakat M3 civic in her iki kasasindan da motor performansi  ve iç hacim dişinda üstün bir araç...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2010 model honda civic satıp 2015 model honda civic almayıp 3. Nesil mazda3 alalı 5 ay oluyor. Honda civic 2015in 2010dan donanim olarak farki yok denecek seviyede. Cezbedici herhangi bir yanı yok bence. Içine oturdugumda neden 2010 civic satip 2015 almaliyim sorusuna yanit veremedim. Diger yandan mazda3 tasarim ve donanim olarak daha dolu. Eger yaptiginiz km cok degilse, lpg-benzin farki sizin için onemli degilse kesinlikle mazda3 tercih edilmeli diye dusunuyorm.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yılda 10 bin km yapmıyorum. Uzunyolda mazda nın yakıt ortalaması nedir merak ettim açıkcası. Araştırdığım ve burda arkadaşların belirttiği üzere MaZda da kullanılan malzeme kalitesi daha iyi olduğu yönde.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi once tasarima bakarsak ki bu is gorecelidir ama bence mazda tasarim olarak cok onde bir arac.

Motor gucu olarakta 2 side atmosferik motor aralarinda hissedebilecek bir fark olacagini sanmıyorum. 

Yakit konusunda tabiki Mazda 3 daha tutumlu bir arac ve sanzimani 6 ileri hondanin ki 5 ileri.

Donanim konusunda zaten kiyaslanamazlar mazdanin multimedya ekraninin bile yeterli olacagi kanaatindeyim

Ben sizin yerinizde olsam kesinlikle Mazda 3 alirdim.

Mazdanin bence tek eksigide sunrooftur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Multimedia olayı gerçekten de birkaç boy fark atmış durumda mazdada. Yilda 10 bin km ile lpg'yi amorti etmek 3 yıl alıyor diye hesap etmiştim 4 ay önce mazda3'te karar kildigimda, ben de 4 yildir 9500 km yapmisim istisnasiz her yil. Oyle olunca 5 lira fazla veririm ama keyfini surerim demistim, pisman degilim bi daha olsa bi daha yaparim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, amesfa :

Yılda 10 bin km yapmıyorum. Uzunyolda mazda nın yakıt ortalaması nedir merak ettim açıkcası. Araştırdığım ve burda arkadaşların belirttiği üzere MaZda da kullanılan malzeme kalitesi daha iyi olduğu yönde.

Eski bir 1.4 dizel auris kullanicisi olarak şunu rahatlikla belirte bilirim ki uzun yolda 110 - 120 km/h bandindan çok yukari hizlara çikmamak kaydiyla mazda 3 bir dizel kadar az yakiyor.

Geçen hafta sonu Aydin-İzmir otoyolunda gidiş-dönüş 112 km hiz ortalamasiyla 4.1 litre ortalama yakaladim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabi ki mazda 3 ben kasım ayında Honda 2015 aldım mart ayında sattım mazda 3 aldım mazda her şeyi ile Honda dan üsttün bence 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 aracı da yakından tanıyan biri olarak. 2. el, iç hacim, sunroof ve motorun daha sessiz çalışması dışında civicin üstün olduğu bir alan yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kesinlikle Mazda3. İki aracada binip özellik vs. kıyaslayın hondayı asla tercih etmezsin. İkinci el ve servis konuusun da bir adım önde olsa da tipsiz tasarımı ve çok yakması almama nedenim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Hali hazırda 2013 Civic kullanıcısı olarak yorum yapacak olursam :) 

• Ön plana çıkanlar
    • Civic'te ikinci el piyasası, dayanıklılık, konforu iyi sayılabilecek süspansiyon, uzun ömürlü bilinen otomatik vites ve LPG sayesinde düşük tüketim
    • Mazda3 ise estetik görünüm, iyi seviyede malzeme kalitesi, yüksek yol tutuş, kaliteli sürüş hissi, orta konsoldaki multimedia ve teknoloji, Güçlü ses sistemi.

Açıkçası bu unsurlardan hangisi size hitap ediyorsa ona yönelin.

Normalde tipik Türk tüketicisi olarak Civic çok mantıklı araba ama kullandıkça yetersiz kaldığını hissebilirsiniz. 

Kendimi örnek verecek olursam civic'te en çok aradığım kaliteli bir ses sistemi. Mazda3'teki BOSE sistemi biraz dinledikten sonra Civicteki ses sistemi inanılmaz kalitesiz geliyor bana :( Zaten birçok civic kullanıcısı 7 inç ekran taktırıp yeni ses sistemi döşetiyor. Orjinal höparlörler 10 liralık Çin malı gibi.

Yol ve rüzgar sesi açısıdan Mazda3 daha iyi. Civicte 100 gibi rüzgar sesi başlarken, Mazda'da daha yüksek süratlerde hissetmiştim. Motor sesi olarak Mazda3 ün sesi daha iştahlı ama Civic'in de sesi güzel. Alttan gelen gaz pedalı Mazda3'ün güzel bir ayrıntı :) İç Malzeme kalitesi olarak Civic ancak B sınıfı araçlarla mücadele edebilir, net bir şekilde C sınıfı hiçbir araçla karşılaştırılamaz :rolleyes: O kadar kötü yani. Ama emniyet kemeri tokası dışında kolay kolay trim sesi oluşmuyor en azından. Civic'in iyi gördüğüm tek noktası küçük direksiyona alışınca bağımlılık yapıyor :) Ama direksiyon yol hissi olarak yine Mazda3 üstün.

Açıkçası kendim için uzun süre Mazda3 araştırdım ve ciddi ciddi almaya niyetli iken maalesef birçok kullanıcının otomatik şanzıman sorunu ile karşılaştığını ve şanzıman değişimi yapıldığını gördüm. Araç yeni olduğu için kullanıcılar garantiden bu hususları çözüyorlar ama Mazda servisinin olmadığı yerlerde yaşayanlar ve uzun yol yapanlar için ciddi sorun potansiyeli. Maalesef sadece bu yüzden Mazda3 almadım :( ve Civic'le yola devam.

Aslında Honda'nın şanzımanının da dayanıklı kabul edilmesinin temel nedeni 2000 yılından beri aynı şanzımanın revizyonlarla iyileştirilip sorunsuz hal alması. Yoksa gelişmiş teknolojisinden değil.  Performansı çok törpülüyor, yakıtı arttırıyor (2 lt civarı). Mazda'nın otomatik şanzımanın vites hızlarını bilmiyorum ama civic o konuda da iyi değil. Civic'te 1. vites 65, 2. vites 120, 3.vites 172 km yapıyor ;D 4. viteste 6000 devirde 210'da hız limitörü devreye giriyor, limitör olmasa 5.viteste son hızı tahmin edemiyorum :tey:5.viteste 150 km'de 3000 devir çeviriyor. Yani şanzıman 1.6 motor için üretilmemiş gibi ve bu nedenle civiclerin manuelde 0-100'ü 9.9 sn iken, otomatikte 12.2 sn :)

Sonuç olarak manuel alacaksan hiç düşünme direk Mazda3 O0 ama otomatik düşünüyorsan sorunsuzluk ve ikinci el ön plandaysa Civic daha ağır basıyor. Kalbimin sesini dinleyecem dersen her halikarda Mazda3 :rolleyes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...