Jump to content

RX8...

DoctoR
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Teşekkür ederim allah yardıcımız olsun diyelim artık :) bazen diyorum gözünü karart al birini ama rx8 işte öyle de olmaz diye düşünüyorum normal bi araç değil yani araç ötesi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2012'de RX-8'i alırke RX-8'in wankel  olduğunu, vergi avantajını, hiçbirşeyini bilmiyordum cunku 2012 arabalar ile hiç ilgilenmediğim bir dönemdi.

2005 - 2006 civarı otomobil dergilerinde reklamlarda RX-8 gördüğümü hatırlıyorum ancak hepsi kırmızı renk ve 4 kapı açık halde reklam resimleriyi sarmamıştı, veya biryerden yakalayamamıştı desem daha doğru. O dönemde en cok V8 motorlu BMW hayali kurardım, geriye doğru açılan kapılı RX-8 onun yanında aklıma gelmeyi boşverin, aklımda hiç olmayan birşeydi.

Aklımda olmayan RX-8'ten 2010 Kasım'da bir arkadaş sıfır aldı, tabi ki R3 modeli.  "bak RX-8 aldım" diyerek geldi, arkaya açılan ufak kapıları gösterdi, bu arabayı vergi avantajıyla 88binTL'ye aldım diyerek olayın kullanışlı ve ekonomik spor boyutuna vurgu yaptı onların da etkisiyle sadece kullanışlı spor yapılmaya calışılmış bir Toyota Corolla gördüm sadece. Çıktık geziyoruz, hiç devir yapmadan kullanınca bu RX-8 olayından birşey anlamadım. Ancak dedim ya arabaya ilgim yok, kadranda 10bin RPM var mı ne var diye bakmadım bile. Motordan ses te gelmiyor. Hatırlıyorum, CD çaları 6 CD aldığı için ve bende cok geniş bir müzik arşivi olduğu için arkadaş CD-R'ler aldı özel seçim müzikler cektim, hepsini birer birer besledik CD Changer'a RX-8'le ilgili hatırladığım son şey oydu.

Ancak 2012'de satılık diye getirilen RX-8 Series I, siyah renk, arka spoiler metalik kırmızı değişik birşey olunca bir anda olay tersine döndü. Aracın görüntüsüne vuruldum ki böyle birşeyi ne bekliyordum ne de arabayı alırım diye düşünüyordum. Açıkçası arabayı arkadaşa ayıp olmasın diye görmeye gittim, hani olur ya bazı şeyleri görev icabı yaparsınız, ben tiyatroya gitmem örneğin ancak arkadaş rica edip cağırırsa kıramam giderim onun gibi olmuştu. Başka nasıl olacaktı? Ford Fiesta'm vardı ve Mondeo MP3 Player'ı ve zarif celik jant takmıştım, memnundum arabaya, spor araclara ilgim yok. Üstüne bir de arkadaş RX-8'i aylardır satamadığını cok berbat fiyatlar verildiğini de söylüyordu ki önceki sene Racing motorumu satarkenki ölücüler aklıma gelmişti. Yani arkadaşın işi bayağı zor diye düşünerek gittim aracı görmeye, arkadaşı o zor durumdan kurtaracak kişinin kendim olduğunu bilmeksizin hah hah : ) 

Aracı gördükten hemen sonra 15dk bile geçmemiştir aracı almaya karar verdim. O anda motor bakımı, bilmem ne yağ değişimi, motoru değişmiş mi, kaç km yapmış bakmadım bile, ilginçtir. O anda düşündüğüm benim Fiesta'yı takas olarak alır mı konusuydu. 2008 Fiesta'nın piyasa degerine baktık, 18-26bin TL arasında değişiyor. Tabi ki 26bin uçuk fiyat, 18bin de kazalı olanlar. Ben 22bin TL sayalım dedim. Üstüne de 20 gramlık 24 ayar sertifikalı altınlarım var onları vereyim dedim, 24 ayar altın gramı 98TL civarıydı, yani altınlar yaklaşık 20bin TL yapıyordu bu ya yaklaşık 42bin TL ifade ediyordu. Arkadaş hemen olur dedi, o akşam eve gittik kasadaki tüm altınları avuçlayıp arkadaşa verdim, sonra da anahtarları değiştik, satış öyle gerçekleşti, notere sonra gittik : )

Arkadaş bagajdan küçük bir kutu yağ çıkardı arasıra bundan ekliyorum dedi birşey anlamadım.  Sonraki haftalarda bir gece başka bir arkadaşla karşılaştım arabayı görünce dedi ki "bir arkadaş bunun sandık motorlarından getiriyor" sandık kelimesini de ilk kez o zaman duydum. Araba forumlarına Mazda sonrası üye olmaya başladım. Aracı aldığım dönemdeki o  şartlara bir bakınca tamamen şans ve tesadüf.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, Revivo73 :

2012'de RX-8'i alırke RX-8'in wankel  olduğunu, vergi avantajını, hiçbirşeyini bilmiyordum cunku 2012 arabalar ile hiç ilgilenmediğim bir dönemdi.

2005 - 2006 civarı otomobil dergilerinde reklamlarda RX-8 gördüğümü hatırlıyorum ancak hepsi kırmızı renk ve 4 kapı açık halde reklam resimleriyi sarmamıştı, veya biryerden yakalayamamıştı desem daha doğru. O dönemde en cok V8 motorlu BMW hayali kurardım, geriye doğru açılan kapılı RX-8 onun yanında aklıma gelmeyi boşverin, aklımda hiç olmayan birşeydi.

Aklımda olmayan RX-8'ten 2010 Kasım'da bir arkadaş sıfır aldı, tabi ki R3 modeli.  "bak RX-8 aldım" diyerek geldi, arkaya açılan ufak kapıları gösterdi, bu arabayı vergi avantajıyla 88binTL'ye aldım diyerek olayın kullanışlı ve ekonomik spor boyutuna vurgu yaptı onların da etkisiyle sadece kullanışlı spor yapılmaya calışılmış bir Toyota Corolla gördüm sadece. Çıktık geziyoruz, hiç devir yapmadan kullanınca bu RX-8 olayından birşey anlamadım. Ancak dedim ya arabaya ilgim yok, kadranda 10bin RPM var mı ne var diye bakmadım bile. Motordan ses te gelmiyor. Hatırlıyorum, CD çaları 6 CD aldığı için ve bende cok geniş bir müzik arşivi olduğu için arkadaş CD-R'ler aldı özel seçim müzikler cektim, hepsini birer birer besledik CD Changer'a RX-8'le ilgili hatırladığım son şey oydu.

Ancak 2012'de satılık diye getirilen RX-8 Series I, siyah renk, arka  o metalik kırmızı değişik birşey olunca bir anda olay tersine döndü. Aracın görüntüsüne vuruldum ki böyle birşeyi ne bekliyordum ne de arabayı alırım diye düşünüyordum. Açıkçası arabayı arkadaşa ayıp olmasın diye görmeye gittim, hani olur ya bazı şeyleri görev icabı yaparsınız, ben tiyatroya gitmem örneğin ancak arkadaş rica edip cağırırsa kıramam giderim onun gibi olmuştu. Başka nasıl olacaktı? Ford Fiesta'm vardı ve Mondeo MP3 Player'ı ve zarif celik jant takmıştım, memnundum arabaya, spor araclara ilgim yok. Üstüne bir de arkadaş RX-8'i aylardır satamadığını cok berbat fiyatlar verildiğini de söylüyordu ki önceki sene Racing motorumu satarkenki ölücüler aklıma gelmişti. Yani arkadaşın işi bayağı zor diye düşünerek gittim aracı görmeye, arkadaşı o zor durumdan kurtaracak kişinin kendim olduğunu bilmeksizin hah hah : ) 

Aracı gördükten hemen sonra 15dk bile geçmemiştir aracı almaya karar verdim. O anda motor bakımı, bilmem ne yağ değişimi, motoru değişmiş mi, kaç km yapmış bakmadım bile, ilginçtir. O anda düşündüğüm benim Fiesta'yı takas olarak alır mı konusuydu. 2008 Fiesta'nın piyasa degerine baktık, 18-26bin TL arasında değişiyor. Tabi ki 26bin uçuk fiyat, 18bin de kazalı olanlar. Ben 22bin TL sayalım dedim. Üstüne de 20 gramlık 24 ayar sertifikalı altınlarım var onları vereyim dedim, 24 ayar altın gramı 98TL civarıydı, yani altınlar yaklaşık 20bin TL yapıyordu bu ya yaklaşık 42bin TL ifade ediyordu. Arkadaş hemen olur dedi, o akşam eve gittik kasadaki tüm altınları avuçlayıp arkadaşa verdim, sonra da anahtarları değiştik, satış öyle gerçekleşti, notere sonra gittik : )

Arkadaş bagajdan küçük bir kutu yağ çıkardı arasıra bundan ekliyorum dedi birşey anlamadım.  Sonraki haftalarda bir gece başka bir arkadaşla karşılaştım arabayı görünce dedi ki "bir arkadaş bunun sandık motorlarından getiriyor" sandık kelimesini de ilk kez o zaman duydum. Araba forumlarına Mazda sonrası üye olmaya başladım. Aracı aldığım dönemdeki o  şartlara bir bakınca tamamen şans ve tesadüf.

Gerçekten çok enteresan. Hiç hesapta yokken RX-8 sahibi olmak herkese nasip olmaz. Wankel Motor ve kullanım inceliklerinin bu kadar detaylandırıldığı bir dönemde RX-8 satın almak artık maalesef çok daha zor. Fiesta'dan RX-8'e efsane bir geçiş olmuş. Sizde oluşturduğu olağanüstü etkileyici cazibe kararınızı vermenizde etkili olmuş sanırım. Forumdaki RX-8 hakkında yoğun bilgi ve tecrübelerinizi içeren konu ve mesajlarınızı da incelediğimde; RX-8 modeli için ideal bir kullanıcı profiline sahip olduğunuzu  nacizane dile getirmek isterim. Tüm RX-8 kullanıcıları sizin kadar bilinçli ve araçlarının kıymetini bilen insanlar olsaydı demekten de kendimi alamıyorum. En azından nesli tükenmekte olan bu narin ve nadide endüstriyel varlıkların siz, fatih ve forumdaki diğer bilinçli RX-8 kullanıcılarının himayesinde olduğunu bilmek ziyadesiyle teselli verici vesselâm...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, DoctoR :

Gerçekten çok enteresan. Hiç hesapta yokken RX-8 sahibi olmak herkese nasip olmaz. Wankel Motor ve kullanım inceliklerinin bu kadar detaylandırıldığı bir dönemde RX-8 satın almak artık maalesef çok daha zor. Fiesta'dan RX-8'e efsane bir geçiş olmuş. Sizde oluşturduğu olağanüstü etkileyici cazibe kararınızı vermenizde etkili olmuş sanırım. Forumdaki RX-8 hakkında yoğun bilgi ve tecrübelerinizi içeren konu ve mesajlarınızı da incelediğimde; RX-8 modeli için ideal bir kullanıcı profiline sahip olduğunuzu  nacizane dile getirmek isterim. Tüm RX-8 kullanıcıları sizin kadar bilinçli ve araçlarının kıymetini bilen insanlar olsaydı demekten de kendimi alamıyorum. En azından nesli tükenmekte olan bu narin ve nadide endüstriyel varlıkların siz, fatih ve forumdaki diğer bilinçli RX-8 kullanıcılarının himayesinde olduğunu bilmek ziyadesiyle teselli verici vesselâm...

Teşekkürler. RX-8 satınalma olayını, şu anda RX-8 arayan arkadaşların ne kadar elverişsiz veya elverişli şartlarda olduklarını karşılaştırma yapabilmeleri için anlattım. Ancak bazen iyi RX-8 olduğu halde bu sefer alıcı fiyatı düşürmek istiyor, geçen Haziran forumdan Kütahyalı bir ark İstanbul'da 2.sahibinden bulduğu 2007 RX-8'i 58binTL'ye almak üzere bayağı pazarlık yaptı. Araç ilanda 64binTL gözüküyordu. Satıcı istemeyerek te olsa 60 ya da 58 binTL'ye OK dedi ve ark İst'a almaya gidecekti. Sonra ne oldu biliyor musun. 15.Temmuz gecesi. Ertesi gün arkadaşın babası "parayı başka şekilde kullanacağız, araba almak yok" demiş, arabayı o şekilde alıcı almaktan vazgeçti! Yani cok temiz bir RX-8'i uygun fiyata indiriyor, alacak, almıyor. O esnada benim RX-8'le karşılaştırma resmi yapmıştım.

yNgl40.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Revivo73 :

Teşekkürler. RX-8 satınalma olayını, şu anda RX-8 arayan arkadaşların ne kadar elverişsiz veya elverişli şartlarda olduklarını karşılaştırma yapabilmeleri için anlattım. Ancak bazen iyi RX-8 olduğu halde bu sefer alıcı fiyatı düşürmek istiyor, geçen Haziran forumdan Kütahyalı bir ark İstanbul'da 2.sahibinden bulduğu 2007 RX-8'i 58binTL'ye almak üzere bayağı pazarlık yaptı. Araç ilanda 64binTL gözüküyordu. Satıcı istemeyerek te olsa 60 ya da 58 binTL'ye OK dedi ve ark İst'a almaya gidecekti. Sonra ne oldu biliyor musun. 15.Temmuz gecesi. Ertesi gün arkadaşın babası "parayı başka şekilde kullanacağız, araba almak yok" demiş, arabayı o şekilde alıcı almaktan vazgeçti! Yani cok temiz bir RX-8'i uygun fiyata indiriyor, alacak, almıyor. O esnada benim RX-8'le karşılaştırma resmi yapmıştım.

yNgl40.jpg

- Gerçekten üzücü bir geceydi maalesef...

- Jantları dışında gayet düzgün ve orjinal bir araca benziyormuş. Sanırım artık satılmıştır. Bir ara Honda Prelude'me RX8 jantlarından almak istemiştim. Ancak aracımdaki 4WS sistemi sebebiyle vaz geçmiştim. 225 ve üzeri genişlikteki lastik ebatlarında tam sağ&sol manevralarda önlerde çamurluk davlumbazlarına, arkalarda dodiklere sürtmeye sebep oluyordu maalesef.

- Sizin aracınızın da MaşaAllah'ı var. Kazasız belasız inşaAllah...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O kırmızı oldukça temizdi. İçine falan da bayağı baktım benim RX-8 kadar hatta bazı açılardan daha da temizdi.

19" jantlar orjinal 18" ler gibi sağlam durmuyor ve bence darbe emme açısından da dezavantaj cunku lastiğin karşılayabileceği oran azalıyor, sert bir çukurda darbe janta değebilir, değmese bile darbeyi arabaya daha cok iletir.

Bu 2 resimde bir de cam filmi farkı da var. Benim camlara daha cam filmi değmedi. O da dezavantaj. Bir kere takarken ısı tabancası kullanılıyor onun ucu kızgın olur yanlışlıkla plastik aksama değdiği an eritip iz bırakır. Camdan film sökerken sökme aparatı camı çizebilir. Cam filmi uygulama esnasında koltuğa yandan oturarak calışılırsa, RX-8 koltuğu zaten yanlardan en cok aşınıyor tam o bölgeye otururulsa iyice mundar olabilir, yani iş yapan kişilerin düşünmeyeceği bu ayrıntılar arabayı eskitiyor. Önceki sahibi cam filmi değil de başka birşey için (teyp 'e amfi denemek için galiba) bir yere götürmüş, götürdüğü yerdeki eleman bir parçanın altında kalan çamaşır suyu gibi bir sıvıyı silmeden direkt yolcu koltuğu üzerine koymuş, kaldırdığında kırmızı deri üstünde beyaz izler bırakmış. Nazarlık niyetine duruyor ancak aracı herkese elletmemek gerektiğini de hatırlatıyor.

Ancak ne yaparsam yapayım yine de araca zarar vercek olan yine de veriyor. Nisan 2013'te sokaktan geçen bir serserinin attığı tekme izi hala duruyor: Kapı kolu altındaki göçük, bu cekimde net görülüyor. O olaydan sonra arabayı bahçeye park etmeye başladım. Yazın bahçede güneş almaya başlayınca kapalı garaja parketmeye başladım orada da arka tampon köşesine ve plaka yanına 2 kez sürttüler.

775gWL.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, Revivo73 :

O kırmızı oldukça temizdi. İçine falan da bayağı baktım benim RX-8 kadar hatta bazı açılardan daha da temizdi.

19" jantlar orjinal 18" ler gibi sağlam durmuyor ve bence darbe emme açısından da dezavantaj cunku lastiğin karşılayabileceği oran azalıyor, sert bir çukurda darbe janta değebilir, değmese bile darbeyi arabaya daha cok iletir.

Bu 2 resimde bir de cam filmi farkı da var. Benim camlara daha cam filmi değmedi. O da dezavantaj. Bir kere takarken ısı tabancası kullanılıyor onun ucu kızgın olur yanlışlıkla plastik aksama değdiği an eritip iz bırakır. Camdan film sökerken sökme aparatı camı çizebilir. Cam filmi uygulama esnasında koltuğa yandan oturarak calışılırsa, RX-8 koltuğu zaten yanlardan en cok aşınıyor tam o bölgeye otururulsa iyice mundar olabilir, yani iş yapan kişilerin düşünmeyeceği bu ayrıntılar arabayı eskitiyor. Önceki sahibi cam filmi değil de başka birşey için (teyp 'e amfi denemek için galiba) bir yere götürmüş, götürdüğü yerdeki eleman bir parçanın altında kalan çamaşır suyu gibi bir sıvıyı silmeden direkt yolcu koltuğu üzerine koymuş, kaldırdığında kırmızı deri üstünde beyaz izler bırakmış. Nazarlık niyetine duruyor ancak aracı herkese elletmemek gerektiğini de hatırlatıyor.

Ancak ne yaparsam yapayım yine de araca zarar vercek olan yine de veriyor. Nisan 2013'te sokaktan geçen bir serserinin attığı tekme izi hala duruyor: Kapı kolu altındaki göçük, bu cekimde net görülüyor. O olaydan sonra arabayı bahçeye park etmeye başladım. Yazın bahçede güneş almaya başlayınca kapalı garaja parketmeye başladım orada da arka tampon köşesine ve plaka yanına 2 kez sürttüler.

775gWL.jpg

Series1'in 5 kollu jantlarını konfor ve güvenlik özellikleri açısından daha çok beğeniyorum aslında. R3 alsam hemen 18 OEM jantlara geçmeyi düşünürüm. 19 jant konusundaki görüşlerinize katılıyorum. Bu arada cam filmi konusunda belirttiğiniz çok ince ve önemli detaylar hakkında kesinlikle aynı fikirdeyim.

Maalesef kendini bilmez mahlukların şerrinden, araçlarımızı koruyabilmek neredeyse imkansız düzeyde. Ben de hassas ve titiz bir kullanıcı olduğum için böyle durumlara gayri ihtiyari canım sıkılıyor ve üzülüyorum. Aynı hassasiyet ve hissiyatlara sahip olduğumuzu görüyorum. Fotoğrafta görüldüğü üzere hayatımızın tatlı güzellikleri her şeyi unutturuyor vesselâm. Allah bağışlasın, kazasız belasız inşaAllah... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Uzun bir aradan sonra herkese selamlar iyi geceler.  Sakıncası yoksa eğer; Yeni bir konu açmak yerine buradan devam etmek istedim. 1 yıl önce Rx-8 ararken bir anda 3. kez Honda Prelude almış bulundum. Yaklaşık 1 senelik bir serüvenden sonra aracımı sattım ve yeniden RX-8 arayışına girdim. Bazen bu huyumdan dolaylı olarak rahatsız olsam da; sahip olduğum araçları endüstriyel varlık olmalarının ötesinde  bir anlayışla benimseyerek, maddi manevi bir bağ kurar,  özenle ve keyifle kullanmayı prensip haline getirmiş   bir otomobil sevdalısıyım. Aile ve çocuk sahibi olmanın muhtelif ihtiyaçlarımızı değiştirmesi sonucu ötelemek zorunda kalıp,  rötar yaptırdığım RX-8 serüvenimi artık hayata geçirmek istiyorum. Kütahya'da Rx-8 kullanımının servis açısından  handikaplarının aşikar olduğunu bilsem de RX-8 benim için ömrü hayatımda sahip olmayı arzuladığım bir mazda efsanesi olmayı hala sürdürüyor. Tavsiye ve önerilerinize önem veriyorum. Bir dönem Fatih arkadaşımızın aracına alımkar olmuştum ancak mevcut aracım olan Saab 9-5'i satmam icabet ettiği için nasip olmamıştı. Velhasıl kelam bu konuda teknik ve teorik olarak paylaşım ve yardımlarınızı nacizane bekliyorum. İlan sitelerinden değil de öncelikle forum üyesi arkadaşların araçlarına talip olmak istiyorum.  Etik olması açısından; İlanlarda bulunan önerebileceğiniz yada uzak durmamı düşündüğünüz araçlar için de özel mesajla yada telefon ile iletişime geçmenizi istirham edeceğim. Telefon Numaram: 0533 320 16 08  Öztürk

İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ediyorum. Forumu ve RX-8'leri takip halindeyim. Herkese selamlar...    

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Umarım bu sefer başarılı olursunuz ancak piyasa çok saçma bir noktada 2. el tüm araçlar uçmuş durumda 0 araçlara gelen zamlardan dolayı İzmir den yardım lazım olursa elimden geleni yaparım selamlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2018'de temiz ve uygun fiyatta RX-8 bulmak cok zorlaştı. Önceki yıllarda da zordu fakat senede 1-2 de olsa temiz RX-8 çıkıyordu. Son 3 yılda düzgün bulduğum 2 RX-8 'in 2'si şu anda satılmış durumda. Biri istanbul'da 2.sahibinden kırmızı Series I'di. sahibi 2016 haziran parasıyla 64bin TL istiyordu. 2016 sonbaharında ilanlardan kalktı. Diğeri de İzmir'den ilk sahibinden yine kırmızı Series I'di, onu 2-3 sene boyunca ilanlarda 112bin TL fiyat ve 8800km de görüyorduk ve ilanı fake zannediyorduk, bildiğiniz gibi geyik ve eğlence amaçlı fake ilan koyanlar olabiliyor. Ve dahası ilanı koyan Amerika'da çekilmiş başka RX-8 resimleri koymuştu, yani gerçekten fake olarak bakıyorduk ta ki geçtiğimiz Mayıs'ta ilan güncellenip aracın kendi resimleri konulana kadar. Belli ki satıcı sonunda geyik yapmayı bırakıp gerçekten satmaya karar vermişti. İlan fiyatı da bu arada 132bin TL'ye çıkmıştı. İlan 1 ay kadar durdu ve satıldı cunku araç gerçekten fabrikadan çıkmış gibiydi.

Şu anda önerebileceğim RX-8 https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-tertemiz-mazda-rx8-sifir-bakimli-acil-nakit-kismi-takas-olur-549480704/detay olabilir.

Series I kullanıcısı olarak Series II önermem. Uplift version, R3 gibi değişik isimlerle ayrı bir hava vermeye çalışılan bu S2, S1'le temelde aynı bir tek şekli değişik ve tam da o açıdan bence felaket. Series II özellikle beyaz renk olduğunda neredeyse Mazda 3 gibi görünüyor :) Yani ne kadar geliştirilmiş, yenilenmiş, motoru güçlendirilmiş olursa olsun görüntüden kaybediyor. Tabi ki zevkler & renkler meselesi ancak ufak bir şey anlatayım: Benim ofisin bulunduğu mahallede 2012-2014 arasında aynı anda 2 RX-8 vardı, birisi beyaz S2 digeri de benim siyah S1 ve penceremden her iki aracı da görebiliyorum. Mahalleden gelen geçen insanlar benim S1'i görünce cok ciddi bir ilgi gösteriyordu. Önünde durup 40 poz resim ceken gördüm. Yaslanıyor, elleriyle sekil yapıp önünde zıplıyor, kimisi bağıra çağıra şakalar yapıyor, "bu aracı filmde gördüm" "bu araç bende olcak xxx yaparım" vs vs binbir ceşit muhabbet, kameradan seyrediyorum. Bu yüzden araç bende strese yol açmaya başladı. Sonraki sene aracın üstüne oturup poz verenler oldu. Ve daha sonra birisi eline çakıl taşı alıp bagaj kapağını çizdi ki o andan sonra artık aracı sokakta gece veya gündüz hiç bırakmadım.

Benim siyah S1'de böyle olaylar yaşarken, diger beyaz S2 RX-8 sahibi bunun gibi en ufak birşey yaşamadı cunku aracın yanından geçenler bakmıyordu bile. Güvenlik kameralarından biri o S2'nin bulunduğu bölgeyi cekiyor, önceki sene arşiv kayıtlarında o S2'ye baktım yanlarından geçen insanlar ne kadar bakmış diye özellikle dikkat ettim kimse göz ucuyla dahi bakana rastlamadım. S2'ye farklı jant ve aksesuar takılırsa dikkat cekici olabiliyor. Fakat sahibi stok kullanıyordu. Araç o haliyle bildiğin Mazda 3 gibi.

Bu açıdan baktığında S1 - S2 arasında ciddi fark var. Fakat temiz S1 yok gibi birşey. Link verdiğim ilan istisna. Ve o da 100.000TL+. İzmir'deki veya İstanbul'daki kırmızı S1 'ler kadar temiz de değil. Ancak mevcut S1 'ler arasında en temizi. S2'lere bakarsan onlar da artık cok temiz değil ve onların da fiyatları 100.000TL+ ve kaç el değiştirdiği belli değil. "Satınalınan Kiralık Araç" kategorisinde görünüyor coğu.

GÜNCELLEME: Şimdi ilanlara bakarken fiyat sıralaması yaptım en tepede 155.000TL lik bir ilan gördüm, thumbnail resmi yoktu o yüzden anlayamadım fakat ilanı açınca yukarda bahsettiğim İzmir'deki kırmızı S1 olduğunu gördüm, yani araç satılmamış. 132bin TL'den 155bin'e yükseltmiş fakat dolar artışı düşünüldüğünde bu normal. Şu anda  RX-8 alacak olsam herhalde onu alırdım. fabrikadan çıkmış RX-8 alır gibi :) Aracın km göstergelerindeki naylonu bile cıkarmamış. Gerçekten sıfır gibi. Benim RX-8'in öcneki 2 sahibi cok titiz olmalarına ragmen km göstergelerini herhalde kuru halde sildikleri için güneşte belli olan çizikleri var. süngerle nemlendir sonra fiber bezle sil demi. Ancak kim o kadar ayrıntıyı düşünebilir. Bu kırmızı S1 'in sahibi ayrıntıya girmeden, direkt aracı hiç kullanmamış. Yatırım amaçlı araç kullanmak diye buna denir herhalde :)

Bu arada RX-8 sahipleri olarak takıldığımız Status.im  odamız var, adresi: https://chat.status.im/#/room/!JhzOseEmRTnuDHaeBv:status.im odaya giriş için sadece e-mail aktivasyonu yeterli. Odaya istersen cepten, Google Play'de Status.im app'ini kurarak da girebilirsin. Giriş için whatsapp gibi cep no istenmez. E-Mail gerektirmeden girilebilen Riot.im odamız da varonun da adresi: https://riot.im/app/#/room/#rx-8:matrix.org onu da Android cebinde Riot.im uygulaması üzerinden veya tarayıcı üzerinden kullanabilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...