Jump to content

Test Günlüğü: 2016 Mazda MX-5 2.0

Zealot
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

16 dakika önce, Zealot :

Kanka baskı balata bitik diye arabanin gücü düşmez,  ya kaçırır ya kavrar. Kaçırdığı anda da zaten duman koku sürtünme,  direk güç düşüşü,  devirin artip-hizin sabit kalmasi gibi şeyler olur.. Gitmez yani, 

Ufuk ta aynı şeyi söyledi de aktarma organları arasındaki kilit nokta olduğundan Google da bakayım dedim. Bulduğum link bu, biraz okuyunca zaten mantıklı geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

26 dakika önce, Zealot :

Kanka baskı balata bitik diye arabanin gücü düşmez,  ya kaçırır ya kavrar. Kaçırdığı anda da zaten duman koku sürtünme,  direk güç düşüşü,  devirin artip-hizin sabit kalmasi gibi şeyler olur.. Gitmez yani, 

Siz denemeleri yaptıktan sonra biraz koku vardı. Arabanın dışında hissettim ama  böyle denemelerde o kadarı normal midir bilemem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Zealot :

Kendi kendimi onaylamış oldum =))) 

Ahahaha ben senin nick i karıştırmışım.

2 dakika önce, Burak :

Siz denemeleri yaptıktan sonra biraz koku vardı. Arabanın dışında hissettim ama  böyle denemelerde o kadarı normal midir bilemem.

Koku hep var zaten. Araştırmaya da gerek yok aslında, Ufuk un tuttuğu sürelere bakılırsa benim araçta anormallik olduğu kesin :) Bu arada şoförlükle de alakası olabilir, ben genelde sakin kullanıcıyım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Burak :

O kadar olur.. Esp fren yapio ya sürekli fren balataları kokuyor.. Keza biz de sert fren yaptık, ve kalkarken debriyaj balatasi sürtünmesi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, SweepeR :

Ahahaha ben senin nick i karıştırmışım.

Koku hep var zaten. Araştırmaya da gerek yok aslında, Ufuk un tuttuğu sürelere bakılırsa benim araçta anormallik olduğu kesin :) Bu arada şoförlükle de alakası olabilir, ben genelde sakin kullanıcıyım :)

Şoförlük elbette fark edebilir ama o daha çok kalkışta veya vites değişiminde olabilir. Hadi diyelim onlarda gecikme oldu ara hızlanmada senin bize yetişecek bir hızlanmayı görmemiz gerekirdi diye düşünüyorum, sonuçta o aşamada yapılan şey gaza bas ve hızlan.

Konuyu RX-8 vs 2.0 MX-5 e mi çevirsek ne ? :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla gönderdiğim link i bi inceleyin derim. Son hızı etkilemez ama hızlanma ve yakıt tüketimine etkisi büyük diyor.

Aman diyim, sonra dünya konusuna dönmesin :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

24 dakika önce, SweepeR :

Ufuk ta aynı şeyi söyledi de aktarma organları arasındaki kilit nokta olduğundan Google da bakayım dedim. Bulduğum link bu, biraz okuyunca zaten mantıklı geliyor.

tamamen sallama bi yazı.. baskı balata sıkı kavramadır.. volan ile şanzıman arasında mekanik ve %100 kavrama sağlar..  bu %99 a düşse  ve %1 lik kayıp olsa  bile  o kayıp olan enerji  sürtünme ile ısıya dönüşür ve 5 dk da balata çatara patara dağılır gider.. yani öyle %20 kaçırır ve sizin gücünüz %20 düşer..  tüketim %20 artar falan böyle saçma bir şey olamaz. 200 hp nin krankta %20 si  40hp = 30 kw desek..  30kw ısı ya dönüşürse çarşı karışır..  balatan kaçırdığı anda ertesi gün servise gidersin korkudan. çünkü bi kaçırır ve ilk yokuşta kalırsın...  öyle kaçıra kaçıra gitmez..  yüke her bindiğinde kaçırır .. olduğun yerde kalırsın.. internet malesef kirli bilgi ile dolu...   

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, SweepeR :

Valla gönderdiğim link i bi inceleyin derim. Son hızı etkilemez ama hızlanma ve yakıt tüketimine etkisi büyük diyor.

Aman diyim, sonra dünya konusuna dönmesin :D

Bunda gerçek veriler ile bir sonuca varabiliriz diğeri gibi o olmaz bu olur diyecek bir durum yok :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

senın balatan kaçırıyor olsaydı.. ilerde göbekten dönerken   çekici çağırırdık....   kaçıran balata ile yük altında gideceğn 3-5 km den fazla olamaz.. o anda biter..   çünkü balata normalde kilitlidir.. kaçtığı anda ömründen gitmeye başlar..  bu yüzden ilk kalkışlarda   dönen bir parça ile dönemyen bir şanzımanı kavradığı için  erir..   yani siz 6. viteste sabit hızla belki 1 milyon kilometre gitseniz bitmez..  kalkışta ömrü gider. dönerken zaten kayma olmadığı için erimez kabul edilebilir.. küçük miktarı ihmal ediyorum..   uzun lafın kısası %20 kaçıran balata  200 hp ile   2 dk sonra patlar. çekici ile gidersin..   

debriyaj balatası konusuna takılmayın. çoluk çocuk yazmış. %20 kaçırırsa %20 çok yakar yavaş gider   vsvsvs 

müsait olduğunda bizim sahile gelir misin..   benim 6 ile deneyelim..  başka rx8 ile denedim ben.. tabiki geçemiyorum ama ezilmiyorum da...  140 a kadar ensesindeyim 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, Burak :

Bunda gerçek veriler ile bir sonuca varabiliriz diğeri gibi o olmaz bu olur diyecek bir durum yok :D 

:D doğru söylüyorsun.

16 dakika önce, Zealot :

senın balatan kaçırıyor olsaydı.. ilerde göbekten dönerken   çekici çağırırdık....   kaçıran balata ile yük altında gideceğn 3-5 km den fazla olamaz.. o anda biter..   çünkü balata normalde kilitlidir.. kaçtığı anda ömründen gitmeye başlar..  bu yüzden ilk kalkışlarda   dönen bir parça ile dönemyen bir şanzımanı kavradığı için  erir..   yani siz 6. viteste sabit hızla belki 1 milyon kilometre gitseniz bitmez..  kalkışta ömrü gider. dönerken zaten kayma olmadığı için erimez kabul edilebilir.. küçük miktarı ihmal ediyorum..   uzun lafın kısası %20 kaçıran balata  200 hp ile   2 dk sonra patlar. çekici ile gidersin..   

debriyaj balatası konusuna takılmayın. çoluk çocuk yazmış. %20 kaçırırsa %20 çok yakar yavaş gider   vsvsvs 

müsait olduğunda bizim sahile gelir misin..   benim 6 ile deneyelim..  başka rx8 ile denedim ben.. tabiki geçemiyorum ama ezilmiyorum da...  140 a kadar ensesindeyim 

Sadece o yazı değil, Google da bakınca bir sürü forumda konuya değinilmiş. Hem yakıt artışı ki bende son 6-7 aydır var hem de performans düşüşü olacağı yazılmış. Ben ikna olmuş gibiyim, değiştirene kadar da sahile gelmem :D 

Bu arada hatırlarsanız benim çalıştığım şirket otomotiv tasarımı yapan bir firma, oradaki powertrain ci arkadaşlara da yarın soracağım. İnternetten daha kesin olur ;) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında bugün hava yağmasa senin araca da 0-150 çekecektik Onur, o zaman performans düşüklüğü var mı çok rahat görürdük. Balata değişim sonrası istersen çekeriz. Hatta istersen değişim öncesi ve sonrası çekip farkı da görmek faydalı olabilir. Sende de aksiyon kamera vardı, vantuz vs yoksa bizde var nasılsa. Merakımı uyandırmadı desem yalan olur.  İlk fırsatta bu sorulardan kurtulalım :)@SweepeR

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, SweepeR :

:D doğru söylüyorsun.

Sadece o yazı değil, Google da bakınca bir sürü forumda konuya değinilmiş. Hem yakıt artışı ki bende son 6-7 aydır var hem de performans düşüşü olacağı yazılmış. Ben ikna olmuş gibiyim, değiştirene kadar da sahile gelmem :D 

Bu arada hatırlarsanız benim çalıştığım şirket otomotiv tasarımı yapan bir firma, oradaki powertrain ci arkadaşlara da yarın soracağım. İnternetten daha kesin olur ;) 

abi o internette okuduğun yazıların hepsi o çoluk çocuğun kulaktan dolma anlattıkları..  biz çok şanzıman söküp kendi gözlerimizle ellerimizle taktık.  ben sana nasıl çalıştığını anlatıyorum..  onlar sadece çok yakar diyor..   yanlış hatırlamıyorsam mühendistin..  

150kw gücün çıktığı volandan  şanzımana atıyorum dönen parçalar yüzünden 149 kw geçmesi lazım ..   şimdi enerjinin korunumu yasasına göre enerji yoktan var vardan yok olmaz.. 150 kw çıkan volandan  %20 kaçırsa balatan.. ve şanzımana 120 kw  geçse...      30kw ın ısı enerjisi olarak balataya geçmesi lazım...  1 saatte 30kwh  yapar...   30kwh = 108 milyon joule  =108bin kjoule..    

abi yok böle bişey..  yani mekanik kilitli olarak dönmemeye programlanmış bir balata  orda kaymaya başladığında erimeye başlar.. eline alıp bakarsan zaten 4-5 mm lik incecik bişey..  yani dakikalar içerisnde biter gider.. al eline duvara sürttür  yarım saate ezer çizer zarar verirsin.. öyle kaçan balatayla günlerce aylarca gezcen  yarışcan vs.s. o kaçıracak  vs..  yok abi böle bişe. her gördüğünüze okuduğunuza itimat etmeyin..  bunları da üşenmeden yazmamın sebebi  o hızlı bu yavaş diye demek için değil.. insanlar bilgi kirliliğine maruz kalmasın..   önüne gelen yazıyor.. öbürü ondan kopyalıyor.. ötekisi öbüründen....   

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Burak :

Aslında bugün hava yağmasa senin araca da 0-150 çekecektik Onur, o zaman performans düşüklüğü var mı çok rahat görürdük. Balata değişim sonrası istersen çekeriz. Hatta istersen değişim öncesi ve sonrası çekip farkı da görmek faydalı olabilir. Sende de aksiyon kamera vardı, vantuz vs yoksa bizde var nasılsa. Merakımı uyandırmadı desem yalan olur.  İlk fırsatta bu sorulardan kurtulalım :)@SweepeR

Bende de vantuz tarzı bi malzeme var, tem de deneme yapayım.

@Zealot senin elindeki baskı balata bilya komple set miydi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, SweepeR :

@Zealot senin elindeki baskı balata bilya komple set miydi?

komple set. orjinal =)  daikin exady 

hatta denemek istersen dik bir yokuşta 3000 devirde yarım debriyaj tut arabanı..  %20 kaçık şekilde askıda duracaktır böyle.. dönen bir motor ve dönmeyen bir tekerlek...   5 dk sonra ara çekiciyi.. game over  

bu  konunun su götürür bi yanı yok..  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende de vantuz tarzı bi malzeme var, tem de deneme yapayım.
[mention=8218]Zealot[/mention] senin elindeki baskı balata bilya komple set miydi?

Sanırım kafa karışıklığının sebebi çoluk çocuğun altındaki 100hp ile sendeki 200hp farkı :) 626'dan biliyorum 1 haftaya yakın araç güç kaybetti , en son ustaya götürdüm , dedim debriyaj bitmiş . Test edelim dedi. Ettik, dönüşte kapının önünde çat çut sesleri eşliğinde oturdu araba [emoji1]
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Fotifoti :

Sanırım kafa karışıklığının sebebi çoluk çocuğun altındaki 100hp ile sendeki 200hp farkı :) 626'dan biliyorum 1 haftaya yakın araç güç kaybetti , en son ustaya götürdüm , dedim debriyaj bitmiş . Test edelim dedi. Ettik, dönüşte kapının önünde çat çut sesleri eşliğinde oturdu araba emoji1.png

:D

Bu arada bugün söylediğimi yaptım, güç ve aktarma organlarının yöneticisi arkadaşla konuştum. Debriyaj biterken güç kaybı, hızlanma sorunları vs olurmuş ve @Zealot ın söylediği gibi bu ısı yaratırmış. Fakat ortaya çıkan ısı motorun tümüne yayıldığından patlama çatlama veya baskı balatanın yanması gibi bir şey olmaz dedi. Zaten baskı balata sistemi ısındıkça toza dönüşerek erirmiş. Zaten benim araç her türlü ısındığından onu fark etmiyor bile olabilirim :D 

Sonuç olarak en kısa zamanda değişikliği yapacağım.

Bu arada aynı arkadaş yapılacak olan tek bir parça değişikliği ile (örneğin exedy stage 2 debriyaj kiti) aracın performansı biraz artsa da diğer parçaların dayanımı azalacağından ömürlerinin kısalacağını söyledi.

Benim aracın tamamen yürümez olmamasının sebebi muhtemelen fark etmeden alıştım ve baskı balatanın normal durumundaki gibi aracı zorlamıyorum. Bir de yine @Zealot ın söylediği gibi rx8 in baskısını çok kuvvetli olmasına bağlıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@SweepeR Benim burada senden talebim ki seni de rahatlatacaktır, herhangi bir değişim öncesi bir 0-150 videosu çekmen. Böylelikle elinde bir referans olacak, olası sorun ve gelişmeleri rahatlıkla takip edebileceksin. Eğer yaparsan verileri  bizimle de paylaşmayı ihmal etme sakın ;) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Burak
      Yazan: Burak
      Test Günlüğü serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz arkadaşlar. Serinin bu bölümünde 2017 Mazda 3  ü test edeceğiz. Araç ile ilgili merak ettiklerinizi buradan iletirseniz hafta sonu boyunca gerçekleştireceğimiz test sırasında bunara cevap aramaya çalışacağız.

• Yeni Oluştur...