Jump to content

Şanzıman torku düşürme talep sinyali

zafer76
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese iyi pazarlar.Dün 2013 58binde otomatik vites mazda2 araç için expere gittim.Bilgisayara bağlandığında  p1712 şanzıman torku düşürme  talep sinyali diye hata vermiş.Exper arkadaş hatayı silmiş.Satıcı arkadaş birde serviste baktiralim dedi serviste hata kaydı çıkmadı.Silinmesinden dolayı çıkmamış olabilir mi.Experin dediği önemsiz de olabilir önemli de 2ucu açık.Bu durumla karşılaşan var mı.?Tavsiyeniz nedir.Teşekkürler.

15576484008362018094978.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk defa duydum arızayı. Normalde mazda şanzımanlarımız en az arızalanan elemanlardır. Ama tecrübeli abiler sorunuzu cevaplayacaktır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anlaşılan ariza lambası (fi tarihinde bir zamanda) anlik yanmış, sönmüş ve loga girmiş. Sürekli birşey değil yani, öyle olsaydı motor arıza lambası her daim yanardı.

Exper arkadaşa da tebrikler. İşini hakkıyla yapıyor.

Basit birşey olabilir dediği doğru, ön iki teker arasındaki dönme hızı farkı 490 devir üzerine çıkınca bu p1712 kodu loga girebiliyormuş.

Muhtemel rotasyon farki sebepleri;

-Eskimiş tekerler,

-Tekerlerin çamura gömülmesi,

-Kaygan zeminde sürüş.

-ABS hız sensorunun kablosunda temassizlik yada bozuk ABS sensörü.(olsaydı, büyük ihtimal ayriyeten bir hata kodu daha olurdu)

Önemli bir şeyden kastı da, şanzıman kontrol modulu yada aracin beyni ile alakalı bir sorun olma ihtimali.

Ayni şanzımanın kullanıldığı 180 k merdiven dayamış bir Mazda 3 sahibi olarak, + sizin aracın kmsi, ben şahsen 2. şıkkı elemek istiyorum. 

Bu şanzımandan 140-150 HP güç alıp, 400-450 k sorunsuz kullanan 2000 cc Mazda 3 & Mazda 6 sahipleri yurt dışında fing atıyor. 100-105 hp bizim 1.5,1.6 motorlu Mazda 2 ve 3'e çerez gelir, tabiki periyodik bakımları yapmak şartıyla.

Şanzıman sıvısı daha önce degismemisse, değişim vakti de gelmiş. Alt tapayi açın, çıkan yağ kadar orijinal yağdan ekleme yapın(3-4 lt). 20-30 k sonra da, filtre+sıvı değişimi yapın.

Bir de, bu hatayı tekrarliyacak mi gözlemleyin.

• Beğen 2
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İnternetten bende araştırdım.Anlattığınız  gibi aslında  mazda için bu kod tanımlı ingilterede bir kişinin şikayeti  olmuş.Mazda da kodun açıklamasında difrensiyel  derginin yanma veya nöbeti önleme şeklinde geçiyor Autocodes  adlı sitede.9 10 12 mazda 2 kullandım ve hic bir sorunla karşılaşmadım.Aracın motor ışığı  yanarmış.Satan arkadaş böyle bir durumla karşılaşmadığını  söyledi.İnsanın içine ister istemez kurt düşüyor.Bilgi paylaşımı için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Satıcı, servise götürme teklifi ile tam not aldı benden. Malının arkasında bir arkadaş demekki, elden çıkartmasini gerektirecek art niyetli bir durum olsa böyle bir teklifte bulunacağını dusunmuyorum.

Aracın ivmelenmesi iyi ise hiç kafaya takmayin, zaten daha önce de kullandığınız bir araç, iyi kötü huyunu suyunu biliyorsunuzdur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı uyarı ancak araç bambaşka. Freelander1 td4 otomatik. Araca yazılım yapılınca motor arıza ışığına benzer uyarı yandı ve araç stop etti. Ne olduğu hakkında hiçbir bilgim yok haliyle. Bir iki daha soft deneme yapınca yine yanıp sönme filan oldu. Finalde la bu nedir filan diye durduğu yerde aracı aşırı strese soktum ve arazi şanzımanı kırıldı. Sonra serviste 4500 tl karşılığı o lambanın şanzıman ve devamı aşırı yükten kırılıp dökülmesin diye uyarı olduğunu öğrendim. Ha şimdi mi, 112 stok motoru 150 yerine 120 yaptık kullanıyoruz 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, Servet :

Aynı uyarı ancak araç bambaşka. Freelander1 td4 otomatik. Araca yazılım yapılınca motor arıza ışığına benzer uyarı yandı ve araç stop etti. Ne olduğu hakkında hiçbir bilgim yok haliyle. Bir iki daha soft deneme yapınca yine yanıp sönme filan oldu. Finalde la bu nedir filan diye durduğu yerde aracı aşırı strese soktum ve arazi şanzımanı kırıldı. Sonra serviste 4500 tl karşılığı o lambanın şanzıman ve devamı aşırı yükten kırılıp dökülmesin diye uyarı olduğunu öğrendim. Ha şimdi mi, 112 stok motoru 150 yerine 120 yaptık kullanıyoruz 

Stock motora yazılımla neredeyse %50 extra güç, cesaret ister. Takdir ettim.

Motor bu yükü kaldırmış ama arazi şanzımanı fazla torka dayanamamış anlaşılan, zorlayinca en zayıf noktadan su koyuvermis.

Geçmiş olsun.

Fikir vermesi açısından, 4500 TL'ye mal olan tamirat & tadilat işlemlerinin detayını öğrenebilir miyiz? Tam olarak kırılan parça? Araç km ve yaşı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, quiteguide :

Stock motora yazılımla neredeyse %50 extra güç, cesaret ister. Takdir ettim.

Motor bu yükü kaldırmış ama arazi şanzımanı fazla torka dayanamamış anlaşılan, zorlayinca en zayıf noktadan su koyuvermis.

Geçmiş olsun.

Fikir vermesi açısından, 4500 TL'ye mal olan tamirat & tadilat işlemlerinin detayını öğrenebilir miyiz? Tam olarak kırılan parça? Araç km ve yaşı?

Araç arazide ciddi efor harcıyor diye yapmıştım. Gördük araziyi.

Freelander1 TD4. 2006 model 280.k M47D motor. Ana şanzımana bağlı ikinci şanzıman ünitesi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...