Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Kapı Kilit Sorunu

tansu87
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba. 2 haftadır bir sorun yaşıyorum. Kapıları kumandadan kilitleyip açarken sol arka kapıdan böyle bir ses geliyor. Ama kapı kilidi çalışıyor. Peşpeşe kilitle-aç yapınca ciyaklama sesi gittikçe inceliyor ve kilitleme çalışmamaya başlıyor. Bir süre bekledikten sonra tekrar ses kalınlaşıp kilit aç kapa çalışıyor. Ama peşpeşe açıp kapama yapınca durum aynı. Kilitleme çalışmıyor. bu videoda sesi kaydettim. Sizce sorun motor mu? 

Sorun motordur deyip söktüm. Başka ne olabilir ki? Seri çalışmada sesi incelen ve mekanizmanın çalışmamasına sebep olan şey motordan başka bir şey olabilir mi? Motor da böyle bir şey. Aynısını eskisiyle karşılaştırıp kaliteli bir motor almak için istanbul’da nereye gitmem lazım?

F28EB049-F244-446D-AE56-5073D312B192.jpeg

ED89515A-A048-4F88-A3DC-B57A58BCBD2C.jpeg

CF53E93C-8DE9-45FF-8018-941DB63A64E4.jpeg

3EEABBD4-2541-4BBC-929A-7FC8E729E631.jpeg

34D865BA-1EC4-41EF-B34C-01FDDDEDB455.jpeg

3F805A40-05C6-41A4-89E5-5A79B9A922D9.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Açık kalp ameliyatı. Motoru seri çalıştırınca dönmemeye başlıyor. En son duruyo. 1dk sonra yine çalışma kabiliyetine kavuşuyor  arkadaşlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Renegade :

motormu duruyor, yoksa sipiral dişli sistemimi sıkışıyor şüphesi uyandırdı. 

Bir saat önce, Zealot :

sanki motor dönüyor da..  üstündeki spiral sıkışıyore 

Nokta atışı yine. olayı ve aynı sesi açıklayan video. Üstündeki sarmal dişliyi tutup motoru seri çalıştırınca aynı ses oldu. Sanırım sıyırıyor. Sıyırdıkça ısınıyor ve daha çok sıyırıyor. En son hiç döndürmüyor. Soğuyunca yine bir nebze gevrekleşip yine döndürüyor. acaba mil üstündeki yivler mi yoksa plastikteki yivler mi eridi :( ve bu tarz dişliler nerede olur? Robot tasarlama siteleri var. Onlarda olur mu? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, Zealot :

Yağını silip, silindirin  pime değen yerine bi damla japon damlat kanka 

Şu 502 iyice kötü oldu. Eskiden çok iyiydi şimdi hiçbir şey yapıştıramıyorum. Ya sahte ya ürün kötüleşti. Ne önerirsin hocam

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu cift komponent li mdf yapıştırıcısi  veya hızlı yapıştırıcı dedikleri varya,    bi taraf  yapıştırıcı diğeri sprey. 

Onla şantiye de baya iş yapıoz bi damlası yeter, çok yük yok zaten o motorda. Bi damlacık 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, tansu87 :

Şu 502 iyice kötü oldu. Eskiden çok iyiydi şimdi hiçbir şey yapıştıramıyorum. Ya sahte ya ürün kötüleşti. Ne önerirsin hocam

kaliteli orjinal japon yapıştırıcı üzerinde, 502 super glue, evobond yazısı ve made ın Taiwan yazmazı gerekir karton dış kutu türkiyede imal edilmiştir ve türkçe bilgilendirme vardır, eğerki az kullanacağım dersen quıckstar gibi bir şey yazar (türkmalı, kalitelidir) küçük tüp içerisinde, kırtasiyelerde bulunur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Motor milini ve plastik dişliyi sonax zift temizleyici ile temizledim. Üstünde hiç yağ kalmadı. Bauhaus’tan pipet fırça aldım. Dişlinin içi 2mm. Fırçayı da sonaxlayıp dişli içini temizleyip duruladım. Sonra dişli içine pattex çift kompenentli epoksi yapıştırıcıyı sıktım ve mili geçirdim. En son milin üst kısmı dişliden yarım cm çıktığı yere de epoksi sıktım. Üstten plastikle mil yapıştı. 

sonuç; şimdilik çalışıyor. Sorun çözüldü. Kapı kilidini açarken dikkatli açmalı. Kapatırken dikkatli kapatmalı. Mavi ile işaretlediğim yerdeki pim u’nun içine girmeli. Kırmızı ile işaretli yer de o yuvaya girmeli ve kapı açma telini çektikçe içine doğru kaymalı

9D2FFDB3-6E41-4A0E-8015-5FB0A28145DB.jpeg

B72D6ED6-F81D-4B0C-A249-7642DF960DDE.jpeg

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...