Jump to content

3. Nesil Mazda 3 1.5 Dizel Yüzbin Bakımı

ÜmitMazda
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Aracım yüzbine dayandı. Biraz araştırma yaptığıma göre V kayışı, araç sıvıları ve şanzıman yağı değişimi öneriliyor. Sizce mutlaka yapılması gerekenler nedir. Fren hidroliğini 30binde bir değiştiriyorum zaten. Şanzıman yağını forumda da tartışıldığı üzere ikiye bölünmüşlük var. İyi bir usta bulsam olması gerektiği gibi yapan aslında değiştirmek istiyorum ama kararsızım ustadan dolayı. Soğutma suyunu değiştirmeye gerek var mı sizce? Birde V kayışı markası ne önerirsiniz orijinal bulabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bizim araçlarda V kayışı otomatik gergisi (rulman) ile birlikte değişim yapılıyor. (önerilen). sadece kayış değişimi tavsiye edilmiyor. (yetkili servis 2 sinide değişiyor).

geçen sene Kasım ayındaki fiyatı 10 bin TL idi şimdi 13-15 bin TL olmuştur.

Benim tavsiyem bunun kesinlikle orjinal parça ile yetkili serviste değiştirilmesidir. ustana güveniyorsan birşey diyemem. Kayış olarak başka marka araçların orjinal kayışları bulunabilir ( bir usta bana renault kayışı kodu ile aynı olduğunu söylemişti) ancak otomatik gergi mutlaka orjinal olarak alınmalıdır.

Soğutma suyu olarak benim araç 2017 model olduğu için ben yıldan ötürü değiştirdim. FL22 bulmak kolay değil ve biraz pahalı olduğu için aynı speklerdeki TOTAL'in ürünü olan Total Glacelf Auto Supra Organik Antifriz 3 Lt ve üzerine de saf su ekledim.

Yaptığım araştırmalarda yıldan ötürü soğutma suyunun değişimini öneriyorlar.

Ben şanzuman yağını 110-120 binlerde değiştirmeyi düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servisi arayıp bir fiyat sorayım en iyisi. Dediğiniz gibiyse baya yüksekmiş maliyet. Ben sadece V kayışı olarak düşündüm basit olduğu için fiyat çok çıkmaz demiştim. 

Antifriz konusuna bende biraz takıldım fl22 yok zaten piyasada. Siz araştırmışsanız bende muadil ürünü alıp değiştireyim bari. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yetkili servis 30bin fiyat verdi sadece V kayışı ve otomatik rulman gergisi için. Parça fiyatı 13-14bin civarı tutuyor. Ben anlamadım bu işi triger değişse daha iyi. Şuanda aşırı kararsız kaldım. Sadece parçayı orijinal alıp dışarda değiştirsem bile heralde 20bin patlar. Şuanda çok kararsız kaldım. İnternette yan sanayisi 3bin civarında var. Bu kadar fark normal mi? Yüzbin deviren mazdacılar siz ne yaptınız :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servisin işçilik fiyatının afaki geldiğinden internette merak edip araştırdım. Bu parçaların değişimleri için motor mu iniyor yani merak ettim. Bulduğum video da adam mazda 6 üzerinden yapıyor işlemi. Benzer bir video cx3 içinde vardı başka bir paylaşımda. Yani elimde uygun anahtar setleri olsa benim bile 1 saat içerisinde değiştirebileceğim bir işlem gibi duruyor.  16-17 bin işçilik buna ayıptır günahtır.

https://www.youtube.com/watch?v=P3uk5PwYZxI

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

işçilik saat ücreti 2bin TL olsa 2,5 saatlik bir işlemdir. 5bin TL yi geçmememsi lazım.. Videoları ben de izledim, adamlar ne güzel amatör ruhla kendi garajında bu işi ücretsiz yapıyorlar.

Aydın Bosch mazda yetkili servis İNA marka ürün için işçilik dahil 7500 TL fiyat verdi.

Siz hangi bayiden teklif aldınız acaba.?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ankara Herter. Yani ısrarla belirttim gergi rulmanı ve V kayışı fiyatı işçilik ve parça dahil ne kadar diye. 30 bin civarında tutar deyince parça fiyatını sordum rulman için 12bin küsür dedi kayış için Bin küsür dedi. Acaba diyorum standart 100bin bakım fiyatını da mı içine koydu. 16bin işçilik nedir yani saçma

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

o zaman sizin durumda en iyisi parçayı orjinal alıp iyi bir mazda ustasına gitmek olacaktır. 16bin işçilik nedir ya..

Kocaeli Haldız, Bursa İnallar ve Musluoğlu servis işine devam ediyorsa oralardan da teklif alabilirsin sana yakın sayılırlar. İstanbulda iyi mazda ustalarıda olduğu söyleniyor. Parçayı alıp gidebilirsin.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar, 

3 ay önce ben de 96bin bakımıni yaptırdım Yetkili serviste. Yakın olduğu için 100bin gibi değerlendirmelerini istedim. Sanziman yağını değiştirmeyi onermediler, sadece rengine bakıp değişip degismeyecegine karar veriyorlar. Benimkinin rengi iyi olduğu için degistirmediler, sadece adaptasyon yapıldı benim isteğim üzerine. 

Normal sıvı bakımları yapıldı ve V kayısı değişikligi yapıldı ama gergi rulmanı ile ilgili bir şey söylemedi yetkili servis. 3 ay önce de 750 TL gibi Bi şey ödemiştim. V kayısı için. Benim aracım benzinli ama fark olacağını sanmıyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, EnesCan :

Merhabalar, 

3 ay önce ben de 96bin bakımıni yaptırdım Yetkili serviste. Yakın olduğu için 100bin gibi değerlendirmelerini istedim. Sanziman yağını değiştirmeyi onermediler, sadece rengine bakıp değişip degismeyecegine karar veriyorlar. Benimkinin rengi iyi olduğu için degistirmediler, sadece adaptasyon yapıldı benim isteğim üzerine. 

Normal sıvı bakımları yapıldı ve V kayısı değişikligi yapıldı ama gergi rulmanı ile ilgili bir şey söylemedi yetkili servis. 3 ay önce de 750 TL gibi Bi şey ödemiştim. V kayısı için. Benim aracım benzinli ama fark olacağını sanmıyorum. 

Gergi rulmanı değişmemiş olabilir yoksa fiyatta hissederseniz diye düşünüyorum :) Fiyatlar böyleyken bende ya sadece kayış değiştirmeyi yada yan sanayi rulman alıp değiştirmeyi düşünüyorum. Anladığım kadarıyla rulman ses yapmaya başlarsa değiştirme zamanı gelmiştir. İzlediğim videolardan da sanki herkes her kayış değişiminde rulman değiştirmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 dakika önce, ÜmitMazda :

Gergi rulmanı değişmemiş olabilir yoksa fiyatta hissederseniz diye düşünüyorum :) Fiyatlar böyleyken bende ya sadece kayış değiştirmeyi yada yan sanayi rulman alıp değiştirmeyi düşünüyorum. Anladığım kadarıyla rulman ses yapmaya başlarsa değiştirme zamanı gelmiştir. İzlediğim videolardan da sanki herkes her kayış değişiminde rulman değiştirmiyor.

Evet, demek istediğim gergi rulmanı da 100binde değişmesi gerekiyor diye bir şey söylemedi servis. Belki kontrolle değişip degismeyecegine karar veriyorlardır. Bende kontrolde sadece V kayısı değişse yeter dendi. Üstüne 1 sene de aracı iyi niyet garantisini aldılar. O sıra kampanya vardı Mazda'da. 400 TL gibi cüzi bir miktar ödemiştim. Hala devam ediyor mu bilmiyorum. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Bugun Ankara ve Istanbul yetkili servislerinden, sase numarasindan sorgulama yaptirarak, 100 bin bakimi fiyati aldim. Iki servis arasinda 10 bin TL’den fazla fark var. Bunu diger servise soylememe ragmen, bir aciklama yapamadilar. Mecburen diger sehire gidip, orada yaptiracagim. Ozel servisin verdigi fiyat da Ankara servisinin 3’te 1’i. Gercekten cok enteresan. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, mustafa.bage :

Bugun Ankara ve Istanbul yetkili servislerinden, sase numarasindan sorgulama yaptirarak, 100 bin bakimi fiyati aldim. Iki servis arasinda 10 bin TL’den fazla fark var. Bunu diger servise soylememe ragmen, bir aciklama yapamadilar. Mecburen diger sehire gidip, orada yaptiracagim. Ozel servisin verdigi fiyat da Ankara servisinin 3’te 1’i. Gercekten cok enteresan. 

Yanlış anlamadıysam Istanbul'da bakım fiyatının Ankara'da bakım fiyatından 10 bin TL daha düşük olması gerçekten çok ilginç (hatta mantığa biraz aykırı).  Ben yine de bakım için taa Istanbul'a gitmekte direnirdim.  Onun yerine Mazda Türkiye ile iletişim kurmayı denemek gibi alternatif yolları denerdim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, AKayhan :

Yanlış anlamadıysam Istanbul'da bakım fiyatının Ankara'da bakım fiyatından 10 bin TL daha düşük olması gerçekten çok ilginç (hatta mantığa biraz aykırı).  Ben yine de bakım için taa Istanbul'a gitmekte direnirdim.  Onun yerine Mazda Türkiye ile iletişim kurmayı denemek gibi alternatif yolları denerdim.

Evet beyefendi, aynen dusundugunuz gibi. Istanbula gidecek firsat bulamazsam da, aracin garantisini yakip ozel servise goturecegim. Fiyatlar gereksiz yuksek maalesef.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, mustafa.bage :

Evet beyefendi, aynen dusundugunuz gibi. Istanbula gidecek firsat bulamazsam da, aracin garantisini yakip ozel servise goturecegim. Fiyatlar gereksiz yuksek maalesef.  

Katılıyorum bakım maliyetlerine ama özel servisler maalesef orijinal parça kullanmıyor çoğu zaman , orijinal kullanmak istediğinde de bu sefer servis fiyatına neredeyse geliyor. Aracınızın garantisi varsa şayet servis daha mantıklı tabi takdir sizin. Bu arada değişecek parça ve fiyat olarak ne söylediklerini yazabilir misiniz ? Bilgilendirme olarak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, CUMOOOOX :

Katılıyorum bakım maliyetlerine ama özel servisler maalesef orijinal parça kullanmıyor çoğu zaman , orijinal kullanmak istediğinde de bu sefer servis fiyatına neredeyse geliyor. Aracınızın garantisi varsa şayet servis daha mantıklı tabi takdir sizin. Bu arada değişecek parça ve fiyat olarak ne söylediklerini yazabilir misiniz ? Bilgilendirme olarak.

Merhaba. V kayisi ve gergi kasnağı, Şanzıman yağı ve filtresi, Antifriz, fren hidroliği ve Yakıt filtresi (ben ikisini de gecen bakim değiştirdim) ve de normal sıvı bakimi (yağ, yağ filtresi, polen filtresi, hava filtresi). Parçaların hepsi dovizle ithal ediliyor ve TL cinsinden pahalı olmasını anliyorum, diğer markalarda da bu boyle. Ancak işçilik olarak iki servisin bu kadar farklı olması, maalesef kazıklanıyor hissi uyandırıyor insanda. Gergi kasnagini bulamadım ama OEM V kayisi yaklaşık 20 pound internette, yani aman aman pahalı parcalar da degil aslında. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, mustafa.bage :

Merhaba. V kayisi ve gergi kasnağı, Şanzıman yağı ve filtresi, Antifriz, fren hidroliği ve Yakıt filtresi (ben ikisini de gecen bakim değiştirdim) ve de normal sıvı bakimi (yağ, yağ filtresi, polen filtresi, hava filtresi). Parçaların hepsi dovizle ithal ediliyor ve TL cinsinden pahalı olmasını anliyorum, diğer markalarda da bu boyle. Ancak işçilik olarak iki servisin bu kadar farklı olması, maalesef kazıklanıyor hissi uyandırıyor insanda. Gergi kasnagini bulamadım ama OEM V kayisi yaklaşık 20 pound internette, yani aman aman pahalı parcalar da degil aslında. 

Oem kayış linkini paylaşabilir misiniz ? Dayco marka var alternatifte ama ne kadar iyi bilemedim .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, CUMOOOOX :

Oem kayış linkini paylaşabilir misiniz ? Dayco marka var alternatifte ama ne kadar iyi bilemedim .

Merhaba. Link paylaşmak umarım yasak degildir. https://www.ebay.com/itm/293384368293?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=pEuUz8rDTAm&sssrc=4429486&ssuid=efiGIc4lSeG&var=&widget_ver=artemis&media=WHATS_APP

Siz de eğer gergi bilyasinin OEM numarasını bulursanız paylasirsaniz sevinirim. İyi günler 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben geçen hafta 10bin bakımı için fiyat istediğimde 8.000 TL verildi Mersin yetkili servisten.

Benim aracım da 100bine geldi. Gergi kayısı kontrolle bakıldı ve değiştirmeyelim sorun yok dediler. Keza sanziman yağı da kontrol edildi ve değişiklik onermediler, rengi gayet iyi dediler. Fiyat olarak ne çıkardılar size güncelde? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...