Jump to content

Mazda 2 - Yakıt Tüketimi Ortak Konu

kalimero
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bizim infiniti fx35 te anlık yakıt tüketimi 100km/15lt büyüklüğündeki bir alanda grafik şeklinde gösteriyor.. Yani 15lt nin üzerinde yakarsa ne yaktığını göremiyorum :D şöyle birşey de dikkatimi çekti, araçla 70km hıza çıktıktan sonra cruise control u devreye soktuğumda 16lt yakan araç, anlık tüketimde 7-10 (yol eğimine göre) litre yakıyor.. cruise controlu sık sık kullanarak yakıt tüketiminde tasarruf sağlayabilirsiniz bence..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Ben 10 günlük mazda 2 sahibiyim..İlk depo, FSM köprülü TEM kullanımı bir miktar da şehir içi ile  6.25 yaktı. Duyduklarımdan bu kullanımla 5.5 falan bekliyordum. Yazın yolllar çok daha boşken eski benzinli fiesta ile 5.6 yapmıştım. Mazda2 nin yüksek tüketimi beni üzdü biraz..rodaj tamamlanınca belki biraz düşer...

Henüz rodaj içi abanmıyorum 4000-4500e kadar çok rahat 160a çıkıyor. Eski 1.4 fiesta bu kadar rahat değildi..

Bu arada depo bayağı küçük anlaşılan fulleyince YB bana 650 km gibi bir menzil veriyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben 10 günlük mazda 2 sahibiyim..İlk depo, FSM köprülü TEM kullanımı bir miktar da şehir içi ile  6.25 yaktı. Duyduklarımdan bu kullanımla 5.5 falan bekliyordum. Yazın yolllar çok daha boşken eski benzinli fiesta ile 5.6 yapmıştım. Mazda2 nin yüksek tüketimi beni üzdü biraz..rodaj tamamlanınca belki biraz düşer...

Henüz rodaj içi abanmıyorum 4000-4500e kadar çok rahat 160a çıkıyor. Eski 1.4 fiesta bu kadar rahat değildi..

Bu arada depo bayağı küçük anlaşılan fulleyince YB bana 650 km gibi bir menzil veriyor..

Bir üyemiz daha var mazda2 kullanıcısı o da ilk zamanlarda yakıt tüketiminden şikayetçiydi fakat zamanla düzeldiğini söylüyodu en son :) araç daha yeni 300-5000 km. sonra kesin sonuçları yakalarsın sanırsam :) yani bu durumda biraz fazla yakması normal sanırım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

mazda3 ler için 10bin km sonrası gerçek değerini yakalar diyorlardı muhtemelen senin araçta 1o bini devirince yakalar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

2. depo biraz daha akıllı kullanım, ben arabaya alıştım araba bana alıştı. Hem YB hem pompadan hesapladığım tüketim 5.8 l..

YB bu sefer 780 km menzil verdi ..bakalım 3. deponun bitmesini merakla bekliyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

YB menzili sanırım son 30 kmdeki kullanıma göre belirliyor. ( Kullanım klavuzunda yazması lazım)

Demekki benzin almadan önceki son kmleriniz gayet ekonomik geçmiş :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

4. depoyu iyice kasarak kullandım ve 641.1 km lik yolda total 34.73 litre yakıt aldım...Bu da 5.42 lik bir tüketim eder ki Yb da 5.4 gösteriyor..

İstasyona girdiğimde menzil 20 km gösteriyordu ve bu yine sadece 34.73 litre aldı. Benim depoda ya sorun var ya bu hesap kitapta bir sorun var.

Enteresan tarafı depoyu fullediğimde 838 km menzil verdi. 100 km de ortalama 5.4 yaktığından hesaplarsak depo söylendiği gibi 45 litre falan olmalı.

Ama menzilim 20 km iken depoda 1-1.5 litre yakıt var demektir. 35 de aldığıma göre kabaca 36-37 gibi olmalı e nerede kalan 8-9 litre...

Diğer başlıkta verdiğim spritmonitor sitesindeki incelemelerime göre jazz mazda2den daha az yakıyor. Bu da mazda için utanç kaynağı olmalı..

Bugün itibariyle ekonomik sürüş modunu bıraktım abartma modundayım.Araba kendine geldi.. Depoyu fullediğimde 838 km olan menzil bu sabah 45 kmlik yoldan sonra 703e düşmüştü...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben daha yarım depoya bile gelemedim :) Çok merak ediyorum ilk depoda ne kadar yakacağımı. Tamamen şehiriçi ve ekonomik kullanıyorum. Mart'ın ilk haftası da kısmet olursa uzun yola çıkacağım 800 km falan yapacağım şehirdışı. Bakalım o zaman değerler ne olacak.

Anlattığınız yakıt değeri bence çok iyi. Firma aracımızın (fiesta benzinli) deposunu full doldurduğumda şehiriçi 530 km civarını ancak görebiliyorum. Neredeyse 2-3 günde bir benzin alıyorum :) Aynı büyüklükteki depoya sahip mazda 2 ile 641 km. yapmak süper O0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4. depoyu iyice kasarak kullandım ve 641.1 km lik yolda total 34.73 litre yakıt aldım...Bu da 5.42 lik bir tüketim eder ki Yb da 5.4 gösteriyor..

İstasyona girdiğimde menzil 20 km gösteriyordu ve bu yine sadece 34.73 litre aldı. Benim depoda ya sorun var ya bu hesap kitapta bir sorun var.

Enteresan tarafı depoyu fullediğimde 838 km menzil verdi. 100 km de ortalama 5.4 yaktığından hesaplarsak depo söylendiği gibi 45 litre falan olmalı.

Ama menzilim 20 km iken depoda 1-1.5 litre yakıt var demektir. 35 de aldığıma göre kabaca 36-37 gibi olmalı e nerede kalan 8-9 litre...

Diğer başlıkta verdiğim spritmonitor sitesindeki incelemelerime göre jazz mazda2den daha az yakıyor. Bu da mazda için utanç kaynağı olmalı..

Bugün itibariyle ekonomik sürüş modunu bıraktım abartma modundayım.Araba kendine geldi.. Depoyu fullediğimde 838 km olan menzil bu sabah 45 kmlik yoldan sonra 703e düşmüştü...

ışık yandığı anda 10-12 lt civarı benzin kalıo bizim 3 lerde.menzil 0 km gösterdiğinde ise yaklaşık 80 km yol alabiliyorsunuz yanlış hatırlamıyorsam.2 lerde de öyle olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sizinki yine iyi menzili sıfır diye gösterebiliyor. Mazda6 larda 50 nin altına indiğinde  - - - -  şeklinde gösteriyor ve panik halde benzinliğe çekiyorsunuz :)

Şimdi aklıma geldi acaba deponun içinde şamandıra varsa hacimi biraz da olsa o etkiliyor olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bizde ıık falan yok...8 çentikli digital gösterge ve E harfi var. Benim kullanımımla yaklaşık 75-80 km de bir çentik düşüyor. Menzil 90 km iken tek çentiğe düşüyor ve bu andan sonra tek çentik+E yanıp sönüyor. Kılavuzda bu durumda yakıt alın diyor. Eğer tek çentik de kaybolur ve sadece E yanıp sönerse hemen alın diyor. 20 km menzil varken hala tek çentik+E yanıp sönüyordu..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yol zımbırtısının menzili sıfırı gösterdiğinde 40-50 km daha gider, kayıp görünen 3-4 litre benzin orada saklanıyor.

İngilisler de trip computer a "trick computer"  diyor ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

5 depo ve yaklaşık 50 gün sonrası bu konudaki düşüncem netleşti.

Sakin ve normal kullanım durumunda

- YB nın ortalam tüketim verisi çok başarılı sadece 0.1 litre oynuyor (eski toledom 1-2 litre oynardı, cmax de mazda2 gibi idi). Bunu da pompacıların tabanca attıktan sonraki yuvarlama arzusu etkili olabilir. Kapaktan kapağa tipinde bir ölçüm yapmadım. Ortalama tüketim verisi ayrıca hep aynı şekilde kullanınca daha sağlıklı ..Ful depo ile çok agresif depo sonu sakin veya tam tersi kullanımda biraz daha sapabiliyor..

- 2 nin depo kapasitesi 43 litre.resimde de görüldüğü gibi

DSC00226.jpg

remanining km 1 olarak menzil gösterilirken bile yakıt alsam 35-36 litreden falan fazla alamıyorum. Demek ki mazda ilk mesajlarda söylendiği gibi  6-7 litreyi bizden saklıyor. sanıyorum yolda kalmayalım veya dip benzin sebebiyle filtreleri tıkamayalım diye (demek ki yakıt filtresini sık değiştirmeyeceğiz  ;D ) zaten her seferinde depoyu fullediğimizde 700-750 civarı menzil gösteriyor. 550-620 gibi km yapınca sıfırlıyor. Yani uyumsuz baştakiyle , ancak diğer tüm rakamlar uyumlu

Bu uygulama belki 55 litre depolu 4-5 litre dizel tüketen araçlarda iiyi olabilir ama küçük depolu , basınca çok yakan benzinli araçta gereğinden sık benzinciye gitme anlamına geliyor. Benim her benzinciye gidişim bana ekstra 8 km yol demek (hep aynı yerden alırım:ataşehir BP)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Arkadaşlar bende yaklaşık 1,5 aydır mazda2 sahibiyim. Yol Bilgisayarım yok. Daha 1 depo benzin harcadım. Ortalama 50 ile 60 km arası 1 çentik düşüyor. Sakin ve genelde şehiriçi kullanımıyla 8 çentiği bitirdiğimde 460 km yol gitmiştim. Depomu tekrar fullediğimde 33lt benzin aldım. Açıkçası bu beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. 14 yıllıkta şöförüm arabamı nasıl kullanmam gerektiğinide biliyorum. Sizce bu durum normalmi? Sonradan 650 km leri bende görecekmiyim dersiniz? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler . . .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...