Jump to content

Mazda3 Hakkında Bilmek İstedikleriniz. Ne Kadar Yakar ? Artıları, Eksileri .

Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar bir seferinde yakıt tüketiminde katalog değerine nasıl yaklaşırım diye denedim.

Yol bilgisayarı verileri şu şekilde oldu . . .

Tarih        : 24.10.2007

Güzergah  : İstanbul - Karadeniz Ereğli

Başlangıç  : İstanbul Dudullu otoban girişi

Ara Ölçüm : Düzce otoban çıkışı

Bitiş        : Kdz.Ereğli şehir merkezi

Otoban Kullanımında yakıt harcaması : 5,3 lt /100km * * * (Ort.Hız 89 km/h)

Toplam güzergahta yakıt harcaması  : 5,5 lt /100km * *  (Ort.Hız 82 km/h)

Not : Bu seyahat 1 kişi (sürücü), yüksüz ve bir sefer mola ile yapılmıştır. Bilmeyenler için Düzce otoban çıkışından sonra Ereğli'ye kadar yol, kısmen duble kısmen de tek şerit olup, bu yolun yarısı dağlık ve virajlıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 10 ay sonra ...

Ben aracı Ağustos'ta aldım, kış koşullarında yağmur yada karda kullananlar özellikle DSC için ne derler? Yol tutuşu böyle durumlarda nasıl?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben aracı Ağustos'ta aldım, kış koşullarında yağmur yada karda kullananlar özellikle DSC için ne derler? Yol tutuşu böyle durumlarda nasıl?

Kışın kış lastiği ile çok keyifli ve güvenli bir kullanımı var. DSC hem anti patinaj hem de ESP görevi görüyor, dolayısıyla karda hızlı kalkışlarda patinaja düşmemek için otomatik gaz keser, boş alanda savurmayı denedim bir seferinde emin ol kolay kolay savrulmuyor. Ama sen genede kışın emniyetli sürüşü ihmal etme...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Mazda 3'ü herkes alamaz ona binmek için zevk sahibi olman lazım.İlk bakışta ön konsola vurulman lazım bir sedan arabanın nasıl bu kadar sportif göründüğü düşünmeye başlaman lazım herkesden farklı olman lazım 35 milyar veriyorsan 100 km de 1 litre benzin farkını düşünmemen lazım kısacası mazdaya zevk için araba kullanıyorsan ve arabalardan anlıyorsan alırsın ...

yoksa mazda almak mantıklı değil mantıklı olan sıradan korkularını hayatı gibi yaşamaya alışmış olan küçük düşünen insanlar gibi daha arabaya binmeden ikinci elde edeceği zararı hesaplayan mecburen tüm arabaların yılda bir kere bakıma girdiğinde en fazla aralarında 50 -100 milyon oynayan fiyat farklarını hesaplamaya başlayan belki 4.5 yılda yaşıyacağın bir parça sorununu en fazla 1 ayda çözülebilecek sorunu kabusları yapan 40 milyar veripte arabayı alan ama aylık 100 milyon fazla benzin parası vermeye gönülleri olmayan ama 1.3 palio multijet de kullanmak istemeyen çünkü kendinden çok başkalarının beğeneceği arabalara binme isteyen normal bir vatandaşımızdan olmak istiyorsan gidersin renoydu,focustu alırsın. alıntıdır çok hoşuma gitti.bakın astra, focus, jetta, mazda3 kıyaslaması yapılmış bir forumda ve genel araçlar bölümünde inanırmısın istinassız hepsi mazda 3 diyor. bu yazıyıda ordan çaldım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Mazda3 hb 2010 LPG sarfiyat değerleri:

Manuel , Şehiriçi : ~21 TL/100 KM (yoğun trafikte)

Manuel , Şehirdışı : ~16 TL/100 KM (hız sabitleyici ile)

Manuel , Ortalama : ~18 TL/100 KM

litre bazlı sarfiyat benzinle neredeyse aynı olduğundan lpg'nin fiyatından dolayı sağlanan tasarrufu belirtmek için TL değerlerini verdim. Son zamlarla ufak bir artış oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Henüz bulunduğum semtte ciddi bir kar testi yapamasamda ufak tefek karlı koşullarda, kalkışlarda vs. şöyle bir izlenim edindim. Şaşırtacak bir performans sağlamasada kesinlikle konfor sağlıyor. Birde onsuz denedim aynı yerde araç tüm gücünü kontrolsüz bir şekilde kullanmaya çalışıyor. Tüm hakimiyet size kalıyor. DSC aktifken bu kontrolün bir kısmını araç üstleniyor ve çeşitli rahatsız edici kalkışları filtreliyor diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle çok faydalı bir konu olmuş teşekkürler ;)

Aracım 2500km de fln daha yeni aldım bildiğiniz gibi, araç touring versiyonu ve donanım olarak rakiplerine göre çok fazla tatmin edici. Aracın kullanımı olsun konforu olsun her yönüyle çok memnunum. Şuanda yol bilgisayarımda gözüken yakıt değeri 9.6lt tabi bunun şehir içi hep kısa mesafelerde kullanılan bir aracın değeri olduğunu göz önünde bulundurmak lazım.

Aracımın eksi yönleri olarak söyleyebileceklerim;

1. Farların aracı kilitleyince veya stop edince kendiliğinden kapanmaması.

2. Egzozun çirkin görüntüsü (Mutlaka bir egzoz ucu gerekiyor) :)

3. Kumandadan sunroofun kapatılamaması.

Bu yazdıklarım çok önemli şeyler olmadığı için aracımın beğenmediğim hiçbir yönü yok diyebilirim. ;)

Saygılar.

ilave olarak şunları ekleyebilirim:

-sınıfına ve konforuna göre fazla kabul edilebilecek yol gürültüsü

-yine sınıfına göre kalitesiz kabul edilebilecek koltuk döşemeleri

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben aracın tüm özelliklerini kullanıyorum, dsc, tsc, rmv, park paketi vs... o kadar para ödedik keyfini sürelim değilmi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracım 2011 hb impr. otom. 3 haftalık henüz 750 kmde,gösterge 11 lt de, çok değil mi?değilse zamanla düşer mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracım 2011 hb impr. otom. 3 haftalık henüz 750 kmde,gösterge 11 lt de, çok değil mi?değilse zamanla düşer mi?

Benimde aracım 2011 90.yıl

Alalı daha 2 ay olmadı.2650 km de

ekranda yakıt tüketimi 9,6 görünüyo,

ben zamanla düşmesini beklerken aksine yükselmeye devam ediyo.

bakalım nereye kadar gidecek bu yükseliş,çok merak ediyorum doğrusu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla şu an 11.5 lt gösteriyor gösterge, bir arkadaş 5000 kmden sonra ciddi düşüş oldu diye yazmıştı forumda bakalım bekleyip göreceğiz. :dua:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Göstergeleri resetliyorsunuz değil mi ? :)

Hangi gösterge :D kilometereyi sıfırlıyorum ara ara, onun dışında başka bir gösterge daha yoktur umarım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

evet resetledikten sonra 10 günde gelen değer bu :( ist. trafiği, soğuk hava, bir ev iş yakın 5 km civarı sanırım ondan çok yakıyor, araba ısınana kadar işe varıyorum.

Yol bilgisayarı (tüketim, menzil, ortalama hızın olduğu) göstergesi. INFO tuşuna 3 sn kadar uzun basarak sıfırlayabilirsiniz. Aksi halde aracı ilk aldığınız zamandan beri bir ortalama alır ki, bunu da düşürmek çok zordur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

evet resetledikten sonra 10 günde gelen değer bu :( ist. trafiği, soğuk hava, bir ev iş yakın 5 km civarı sanırım ondan çok yakıyor, araba ısınana kadar işe varıyorum.

E o zaman normal. Şükret benim gibi 13 Ltleri görmüyorsun :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ben aldım alalı hiç sıfırlamadım göstergeyi.

Yabancı dil olmadığı için pek kurcalamadım.

sıfırladığım zaman normal değerlere düşermi peki.

Arabayı sürerken gözüm hep göstergeye takılıyo acaba düşermi diye.

nerdeeee.düşeceği yere artıyo.tabi bunu görüncede acayip şekilde canım sıkılıyo.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest metin_4154

Kadir o araba elinde patlar senin biladere ver tomi için kullansın işe yarar en azından  :2funny:

Arkadaşlar benim dizelde bile yakıt durumu sapıttı :D Şu sıralar hesaplama yapmak ve depoyu fullemek yerine, düzensiz bir şekilde ibreye bağımlı kalmaksızn 50şer liralık almayı düşünüyorum :D Hatta hanıma aldırtayımda ben hiç görmeyeyim ne yaktığımı :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest metin_4154

Arkadaşlar ben aldım alalı hiç sıfırlamadım göstergeyi.

Yabancı dil olmadığı için pek kurcalamadım.

sıfırladığım zaman normal değerlere düşermi peki.

Arabayı sürerken gözüm hep göstergeye takılıyo acaba düşermi diye.

nerdeeee.düşeceği yere artıyo.tabi bunu görüncede acayip şekilde canım sıkılıyo.

O zaman Gökhan Abi gibi kılio alıcaksınız dizel olanından gözünüz ibrede kalmıcak.Burak'ta söylemiş 13 litreye yakın sarfiyat var  diye yaksın hak edene hakkını vereceğiz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yol olsa basıp hakkını vercez yakıta hiç acımayacaz ama.

malesef bizim buralarda hiç yol yok.her tarafta yol çalışması var.

delik deşik her taraf.çukurun birinden çıkıp diğerine giriyoruz göz açıp kapayana kadar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• kuzey55
      Yazan: kuzey55
      son 1 aydır (ilgisi varmı bilmem ama havalar soğuduktan sonra) herzaman olmasada  ayda 3-4 kere benzinden lpg ye geçişte sorun yaşadım. aracı çalıştırıyorum hareket halinde benzinden lpg ye geçiş yaptığında bazen motor ışığı yanıp sönmeye araba teklemeye başlıyor. elimle benzine alıyorum benzinde gidiyorum araba ısınana kadar ısınınca elle lpg ye çevirdiğimse sorun yok. yada durduğum yerde aracın ısınmasını dolayısıyla benzinden lpg ye geçmesini beklersem yine sorun yok.. sadece araba soğukken hareket halinde benzinden lpg ye geçerken bu sorunu yaşıyorum. arabam 1.5 senedir bende yani geçen kış da bendeydi böyle bir sorun yaşamamıştım. nedeni hakkında fikri olan varmı?
    • dcdesign
      Yazan: dcdesign
      aracın 2. sahibiyim. aracın hakkında fazla birşey söylemeye gerek yok. mazda'yı bilen bilir. sorunsuz ve masrafsız bir araç. süspansiyon konusunda çok iddialı bir araç. 

aracımın sadece şanzımanında kronik bir sorun yüzünden. komple şanzıman değişti. garanti kapsamı dahilinde. japonya'dan fabrikasından geldi. yani değişeli 4 ay oldu. şanzıman 0 diyebilirim. aracımdan çok memnunum. her konuda. yakıt ve masrafsızlık konusunda. aracın bakımları yetkili serviste yapılmıştır. boya ve değişen yoktur. sadece arka sol lastik değişti. buda patladığı için değişti. aracımı maddi durumlardan dolayı satmak zorundayım. malum borç içinde olan bir ülkeyiz. bu yüzden satıyorum. eğer durumum elverse hiç mi hiç satmayı düşünmüyorum. çünkü mazda'yı kullanan bırakamıyor. aracı alacak arkadaşa şimdiden hayırlı uğurlu olsun şimdiden. gereksiz yere aramayın. ciddi alıcıları bekliyorum. pazarlık payı yoktur...

ARAÇ DONANIMI VE ÖZELLİKLERİ
      DERİ DİREKSİYON
      6.İLERİ VİTES

ÇİFT YÖNLÜ DİGİTAL KLİMA
      ÇELİK JANT
      ÖN VE ARKA CAM REZİSTANSI
      ÖN ARKA ARA KOL DAYAMA
      ABS / EBD /ESP 
      YOL BİLGİSAYARI
      FONKSİYONEL DİREKSİYON
      GELİŞMİŞ ÇİFT GÖSTERGE PANELİ,
      VİTES UYARI SİSTEMİ
      HIZ UYARI SİSTEMİ
      8. AİRBAG
      ARKA PARK SENSÖRÜ
      GERİ GÖRÜŞ KAMERASI
      ELEKTRİKLİ, ISITMALI VE KARARTMALI  AYNALAR
      YAĞMUR VE FAR SENSÖRÜ
      AYARLANABİLİR OPTİK FARLAR
      BLUETOOTH
      4 CAM OTOMATİĞi
      HİDROLİK DİREKSİYON
      NAVİGASYON
       USB/AUX
      TV, DVD VE DİVX OYNATICI
      YOKUŞ KALKIŞ DESTEĞİ
      LASTİK HAVA BASINÇ UYARI SİSTEMİ
      UZAKTAN KUMANDALI MERKEZİ KİLİT
      IMMOBILIZER,
      İSOFİX
      YEDEK ANAHTAR VE KİTAPÇIĞI MEVCUTTUR

ARAÇ TANIMI : 2012 MAZDA 3  1.6D SEDAN
      PAKET TANIMI : TOURİNG PAKET
      MOTOR TANIMI : 1560 CC 115 PS 
      VİTES :  6 İLERİ MANUEL VİTES
      YAKIT TÜKETİM : 4.2 LT ŞEHİR DIŞI / 4.9 LT ORTALAMA

Detaylı Bilgi ve Resim İçin...
      http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-satilik-mazda-3-touring-2012-216623506/detay/

Fiyatı: 51.000.-TL

• Mümin
      Yazan: Mümin
      14.0:1 sıkıştırma oranına sahip benzinli motorları ile dikkat çeken Mazda, bu oranı 18.0:1'e çıkartmayı hedefliyor

Avrupa Ar-Ge Şefi Kenichiro Sarutawari'ye göre Mazda benzinli motorlarının verimlilik oranlarını 2020'ye kadar %50 arttırmayı planlıyor.  Benzinli motorların şu anki verimlilik oranları %40'ı buluyor, 5 yıl içerisinde bu %60'a çıkartılacak. Bu verimlilik hedefine ulaşmak için homojen şarj basınçlandırmalı ateşleme teknolojisi (HCCI) geliştiriliyor. Bu sistemde karışım kıvılcım yerine dizel gibi basınçla ateşleniyor. Bu da kompresyon oranını 14.0:1'den 18.0:1'e çıkartmayı ve vuruntuyu önlemek için hassas bir yanma kontrolünü gerektiriyor. Hedef benzinli motorun daha temiz emisyonları ile dizelin verimliliğini biraraya getirmek. Skyactiv verimlilik programının bir parçası olarak Mazda aynı zamanda yakıt enerjisinin %30'unu tüketen, egzoz sisteminde kaybedilen ısıyı azaltmanın yollarını arıyor.

Firma 2002 yılında Mazda 6'yı geliştirdiğinden beri verimlilikle ilgili şu anki politikasını oluşturmaya başlamıştı. Mazda 6 bu politikanın ilk nesliyken, CX-5 crossover ise 7. nesil olacak. Ar-Ge Şefi Kenichiro Saruwatari Skyactiv programının ana hedefinin değişmediğini, zaman zaman bir adım ileri götüren yeni teknolojiler ve materyaller eklediklerini belirtiyor.

Mazda yakın zamanda Toyota ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu ortaklık sonucunda Mazda'nın bir plug-in hibrit modeli üretmesi bekleniyor. Ayrıca nenzinli arabaların da kuyudan tekere verimliliği ile elektrikli arabalarla yarışabileceğini ön gören Mazda, Skyactiv 2. nesil motorla ortalama bir model için yaklaşık 80g/km kuyudan tekere CO2 emisyonları hedefliyor. 3. nesil Skyactiv motorları bunu daha da ileri götürebilir. Mazda, kesin bir tarih vermese de 50gr/km kadar düşük ortalama kuyudan tekere CO2 emisyon değerleri uzun dönemde hedeflediğini de belirtiyor. 
    • vT
      Yazan: vT
      Geri görüş kamerası taktırdıktan sonra ekran önceden olduğu gibi net değil sanki. Eşim ve kardeşi de fark etti. 
      Aracı teslim alırken akşam üstü çok dikkat etmedim. Özellikle yazılarda bulanık gibi.
      Geri görüş kamerası taktıran var mı?
    • dcdesign
      Yazan: dcdesign
      Merhaba Arkadaşlar. 
      Aracımın arka kaportada ufak tefek çizikler vardı. mini yama ve boya için autoking'e verdim. dün teslim aldığım da herhangi bir sorun yoktu. Ama dün gece yarısı aracımı park ederken. geri görüş kamerasının çalışmadığını fark ettim. sabah olduğunda hemen Autoking'e geri döndüm. ve Sıkıntımı söyledim. elektirkçi bi arkadaş geldi. sigortalara baktı. heryerini kurcaladı. ama birşey daha fark ettik geri vites lambasıda yanmıyor. geri vites lambasını söktüğümüzde kamera çalışıyor. ama geri vites lambasını yerine taktığımızda yeniden çalışmıyor. ampul değiştirdik gene olmadı. Aranızda Elektronikçi veya Oto Müzik sisteminden anlayan arkadaşlar bana yardım ederse sevinirim. Mazda servisine gittim. Mazda Servisinde çalışan arkadaş eğitime gitmiş. haftaya dönecekmiş. benimde bu işi acil çözmem gerekiyor. Yardımlarınızı ve Önerilerinizi Bekliyorum... Şimdiden Teşekkürler Hepinize.

• Yeni Oluştur...