Jump to content

Benzin, Motorin, LPG Zamları, İndirimler, Kampanyalar.

Ali
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Devlet 1.49 ayni vergi alıyorsa ve 85 kuruş maaliyeti ise 1 TL ye yakında dağıtıcıların cebine kalıyor demektir..

OLMASI GEREKEN RAKAM

Benzin fiyatlarının aslında bugün için olması gereken gerçek rakamı; 2.97 TL...

Oysa benzin fiyatları son zamla 3.24 TL'ye çıktı... Arada 30 kuruşluk bir haksız kazanç var.

Bizdeki dağıtıcı firmaların kar oranları Almanya gibi Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında bizdeki dağıtım firmaları yüzde 40 oranında daha fazla kar elde ediyorlar.

85 kuruş civarında pompaya geliş fiyatı var.

Buna yüzde 50 kar koyuyorlar ve 1.25 TL vergisiz satış fiyatı elde ediyorlar. Devletin aldığı vergi de litre başına 1.49 TL...

Benzin fiyatı ise şu anda 3.24 TL... Yani arada büyük bir kar var...

Dağıtıcı firmalar makul seviyedeki karla yetinmedikleri için olan vatandaşa oluyor. Kar marjı en yüksek sektör olan petrolde dağıtıcı firmaların kar terörü yaşanıyor.

DEVLETİN ALDIĞI VERGİ

Acı bir gerçek de bu... Dünyadaki en pahalı benzini tüketmemizde devletin aldığı akıl almaz vergiler de etkili oluyor. Dünyanın hiç bir ülkesinde bu kadar yüksek vergi alınmıyor. Devlet litre başına 1.49 kuruş vergi alıyor...

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya bu duruma isyan ediyor ve "1 lira satış fiyatı olacak oradan yüzde 200 vergi alacaksınız. Bu nerede görülmüş" diyor...

Devletin vatandaş üzerinden elde ettiği bu vergi öylesine yüksek ki 2008 yılında 57 milyar sadece petrolden vergi toplandı. Bu devletin topladığı gelirlerin üçte birine denk geliyor.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=195427

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 451
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

67

• Ali

21

• Mehmet Özdemir

29

benim sattığım araçta performans açısından bir sıkıntı yoktu ama ayar lazımdı sadece. atiker taktırmış arkadaş... bencede bir bak sercan sen.

Yada sat, git dizel al kurtul.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yada sat, git dizel al kurtul.

Ondan sonra her bakımda haşırt diye girsin katlanmış bakım parası. Üstüne bir de enjektör arızası çıkartırsa ki (bu kalitedeki mazotla çıkartmazsa darılırız) 4-5 bin lira sadece enjektör parası olarak ver. Hayırlı işleeerrr... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ahanda buraya yazıyorum temmuz sonu 3,60 tl/lt yi bulacak 95 kurşunsuz, millet yol bilgisayarına bakmaktan kaza yapacak

artık :(

Eskisi gibi evlerin altında kömürlük de yok stok yapalım...:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bi kaç yıl kadar geç oldu ama bi kıpırdanma oldu sonunda :)

'Sen misin zam yapan' operasyonu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK), ‘fiyatlarınızı 20 Haziran tarihine kadar düşürün’ muhtırasına, hafta başında ‘zam yaparak’ cevap vererek adeta devlete ‘meydan okuyan’ akaryakıt şirketlerine, kamu kurumları da operasyon ile karşılık verdi. Star gazetesinin haberine göre, Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri koordinatörlüğünde dün 300 denetim elemanı Türkiye’de faaliyet gösteren tüm dağıtım ve üretim şirketlerine baskın düzenledi. Operasyon Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri tarafından gerçekleştirildi.

MALİYE YAPTI EPDK’YI ÇAĞIRMADI

Denetim elemanları dün sabah saatlerinde Türkiye çapında, depolama, dağıtım ve üretim faaliyetlerinde bulunan şirketlere ait toplam 77 ayrı noktada baskın düzenledi. Operasyon, Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Mersin, Hatay başta olmak üzere toplam 22 ilde düzenlendi. Dün sabah saat 09.00 itibariyle daha önceden belirlenen 77 ayrı noktadaki tesislere güvenlik kuvvetleri eşliğinde gelen denetim elemanları, şirketlerin envanter kayıtları, fiili akaryakıt durumları, akaryakıt alış-satış fiyatları gibi birçok evraka el koydu. Ayrıca aynı baskında depoda bulunan akaryakıtlarda ‘marker’ olup olmadığına da bakıldı, numune alındı. Operasyona EPDK’nın çağrılmaması dikkat çekti.

LİSANSLAR İPTAL EDİLEBİLİR

Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörlerinin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen akaryakıt şirketlerine yönelik operasyonda elde edilen bilgi ve belgeler doğrultusunda akaryakıt şirketleri ile ilgili vergi incelemesi başlatılacak. Ayrıca akaryakıt şirketlerinin depolarından alınan numuneler de inceleme için TÜBİTAK’a gönderilecek.

VERGİ İNCELEMESİ YAPILACAK

Standart dışı çıkan akaryakıtlar için, lisansların geçici olarak iptal edilmesi gündeme gelecek. Yine bu operasyonda elde edilen bilgi ve belgeler, dağıtım şirketlerine yönelik sürdürülen vergi incelemelerinde kullanılacak. Şirketlerin akaryakıt fiyatları ve alış-satış fiyatlarına ilişkin bilgi ve belgelerle de, dağıtım şirketlerinin akaryakıt üzerinden elde ettikleri kárlar ve aldıkları paylar da net bir şekilde tespit edilecek. Bu bilgiler de kamuoyuna açıklanacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sana da devlet ne yapsa yaranamıyor :D

Devlete değil Burak, Stara inanasım gelmiyor.

Dün, İçişleri bakanlığı uzantılı e-posta kutuma bir ileti geldi. Uğur Dündarın ergenekon videosu diye. Tabii haber Vakitin haberi. Gül gül öldüm. 2 tane adam konuşuyor, Uğur Dündar gelecek para alacak blok alacak vs. vs. kısacası süper habercilikti vakitin yaptığı. :D

Onun için şeyettim bende. Yoksa devlete karşı başımız kıldan ince.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gazetelerin biri kötü de diğerleri iyi mi ? Ben yıllardır Doğan gazetelerini okumam mesela, okusam da inanasım gelmez. Nelerini gördük. Doğanı çıkar, Star'ı çıkar, Vakit'i çıkar. Ne kaldı ?

Gazete alırsam Akşam ve Yeni Şafak okur harmanlarım. Onun dışında zaten internet siteleri her gazeteden haber veriyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Devletin aldığı vergi de litre başına 1.49 TL...

kendilerinede baskın yapsınlar... işin kaymağını yiyen kendileri, bu adamlar en azından üretip- dağıtıp- satıyor, emek harcıyorlar. %64,5 ten %50 ye çekmek aklılarına gelmiyor sivri zekaların.

Hani taraflı yayın yapan gazete dolu zaten ama vakitin yeri ayrı, adamlar direk hedefe atış yapıyor hiç kasmıyorlar....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu ötv indirimi bende benzindeki vergi indirimi nasıl olur fikri uyandırdı.

Sercanın dediği gibi vergi %30 olsa. MTVde biraz azalsa. Millet 2.0 dan aşağı binmez vallahi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benzin ucuzlasa muhtemelen ;

Üretimin birçok alanında ucuzlama olur ama bunu son kullanıcıya yansıtmazlar, birileri daha fazla kazanır

Zaten herkesin tek araba ile çıkmaya çok meraklı olduğu İstanbul da trafikteki araç sayısı artar, trafik daha da sıkışır, sabah işe 1 saat geç geliriz.

Daha çok araba alırız bu da büyük olan cari açığı arttırır

v.s.

Aklıma ilk gelenler..Tabii bunların da karşı önlemleri vardır. Burada ille pahalı olsun benzin demiyorum ama benzin açısından dışarı bağımlı bir ülke de doğabilecek sıkıntılar bunlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu ötv indirimi bende benzindeki vergi indirimi nasıl olur fikri uyandırdı.

Sercanın dediği gibi vergi %30 olsa. MTVde biraz azalsa. Millet 2.0 dan aşağı binmez vallahi.

2.0 olur bilemedin 1.8 en garantisi 1.6 turbo :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benzin ucuzlasa muhtemelen ;

Üretimin birçok alanında ucuzlama olur ama bunu son kullanıcıya yansıtmazlar, birileri daha fazla kazanır

Zaten herkesin tek araba ile çıkmaya çok meraklı olduğu İstanbul da trafikteki araç sayısı artar, trafik daha da sıkışır, sabah işe 1 saat geç geliriz.

Daha çok araba alırız bu da büyük olan cari açığı arttırır

v.s.

Aklıma ilk gelenler..Tabii bunların da karşı önlemleri vardır. Burada ille pahalı olsun benzin demiyorum ama benzin açısından dışarı bağımlı bir ülke de doğabilecek sıkıntılar bunlar

Kesinlikle katılıyorum Sana... EPDK indir dedikçe, organize bir biçimde bindiren ve her nasılsa serbest olduğu halde fiyatları kuruşuna kadar aynı şekilde ve gün arttıran bu şirketler vergiler inerse pek de yansıtmaz vergi indirimini akaryakıta...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Bakanlar Kurulu, akaryakıt ürünleri, sigara ve alkollü içkilerdeki özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarlarını, bu günden geçerli olmak üzere artırdı. Benzine yüzde 7.1, motorin ve LPG'ye de yüzde 6.5 zam gelecek.

BENZİNİN ÖTV'SİNE 20 KURUŞ ZAM

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile, 95 oktan kurşunsuz benzindeki ÖTV tutarı litrede 1,6915 liradan 1,8915 liraya yükseltildi.

Akarkayıt istasyonlarının bu vergi artışlarını aynen yansıtmaları durumunda benzin fiyatları 20 kuruş artacak. Ancak genelde akaryakıt istasyonları ÖTV ile birlikte artan KDV'yi de fiyatlarına dahil ediyor ve vergi artışı fiyatlara daha fazla yansıyor. En son 15 Temmuz'da yapılan 20 kuruşluk vergi artışı pompaya 23.6 kuruş olarak yansımıştı.

Bu son zammın da pompa fiyatlarına yüzde 7.1 oranında zam olarak yansıyacağı tahmin ediliyor. Böylece 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı 3.65 liraya yükselecek.

MOTORİN VE LPG'NİN ÖTV'Sİ ARTTI

Yine Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile ağırlık itibariyle kükürt oranı yüzde 0,05'i geçmeyen motorindeki ÖTV tutarı 1,1545 liradan 1,3045 liraya yükseldi. Otogaz'ın ÖTV'si de 18 kuruş artışla 1.2780 TL oldu.

Pompadaki artış oranı motorin ve  LPG'de yüzde 6,5 olacak. Yeni düzenleme, mutfak tüpünde de yüzde 2,9 oranında artışa yol açacak.

"ZAMLAR DEVAM EDECEK"

Akaryakıttaki ÖTV zamlarını değerlendiren Prof. Şükrü Kızılot bunun zaten bütçe rakamlarından belli olduğunu söyledi. Zamların daha başlangıç olduğunu kaydeden Kızılot, "bütçe rakamlarına baktığınızda akaryakıta toplam yüzde 30.8 zam geleceğini görüyorsunuz. O nedenle bu zamlar yıl içinde aynı şekilde devam edecek" dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...