Jump to content

Mazda 626 Açık Hava Filtresi Hakkında

cevat
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Nette Mazda 626 için normal hava filtresi araştırırken bu konuyu buldum.

Suan 626'sında açık hava filtresi kullanan varmı?

Bende orijinalden yanayım hep ama, açık hava filtresinden çıkan seste çok hoşuma gidiyor. (Kardeşimin 99 Cıvıc'inde duymuştum)

Normal, yani kapalı hava filtre sistemini bozmadan açık hava filtresi takılıyormu. Istenilenildigi takdirde orjinal filtre sistemi hemen takılabiliyormu?

Geçmiş yazılanları okudum. Doğru filtre tercih edilirse araca zararı yokmuş, bu doğru mu? Bu duruma katılan varmı?

Mobilden gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben orjinalden yanayım.  :)

Bende öyle ama; takıp sökülmesi kolaysa bazı günler öyle kullanirim diye düşünmüştüm :)

Mobilden gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende orijinalden yanayım hep ama, açık hava filtresinden çıkan seste çok hoşuma gidiyor. (Kardeşimin 99 Cıvıc'inde duymuştum)

Normal, yani kapalı hava filtre sistemini bozmadan açık hava filtresi takılıyormu. Istenilenildigi takdirde orjinal filtre sistemi hemen takılabiliyormu?

Geçmiş yazılanları okudum. Doğru filtre tercih edilirse araca zararı yokmuş, bu doğru mu? Bu duruma katılan varmı?

Mobilden gönderildi

Takarsın, akışmetreden sonra orj. filtre yerine bağlarsın ama ;

Akışmetre ömrünü %40-50 azaltırsın bu 1.

Emilen havanın mümkün olduğu kadar soğuk olması gerekir eğer motordan izole etmezsen direk motorun ısısını çeker, bu durumda güç kazanacağını sanarken güç düşüklüğü yaşarsın bu 2.

Eğer önden taze hava alsın diye tamponun alt arka tarafına doğru uzatırsan ki aslında olması gereken o'dur, bu sefer yağmurlu havalarda filtren bir su çekerse olduğun yerde kalırsın bu 3.

Kısacası o sesi duymak için değmez tabi tercih meselesi... Ses isteyen güzel bir egzoz sistemi yapsın derim ben ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Takarsın, akışmetreden sonra orj. filtre yerine bağlarsın ama ;

Akışmetre ömrünü %40-50 azaltırsın bu 1.

Emilen havanın mümkün olduğu kadar soğuk olması gerekir eğer motordan izole etmezsen direk motorun ısısını çeker, bu durumda güç kazanacağını sanarken güç düşüklüğü yaşarsın bu 2.

Eğer önden taze hava alsın diye tamponun alt arka tarafına doğru uzatırsan ki aslında olması gereken o'dur, bu sefer yağmurlu havalarda filtren bir su çekerse olduğun yerde kalırsın bu 3.

Kısacası o sesi duymak için değmez tabi tercih meselesi... Ses isteyen güzel bir egzoz sistemi yapsın derim ben ;)

Hocam mesajını okumak için baya zorlandım (alıntı yanlış olmuş)  :) ama çok faydalı ve teknik bilgiler vermişsin. Açık hava filtresi düşünmüştüm ama artık aklımdan bile geçirmem durum böyleyse  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mobilden gönderildi

Hakan kardeş,

Ben 92 model 626'ımda uyguladım, hiç bir sıkıntı yaşamadım, lakin Honda'dan duyduğun o sesi bizim arabalardan duyamazsın, onun çok daha hafifini duyarsın, belki apexi ve ya K&N takarsan bir şey diyemem ama bu kitler de biraz pahalı! Ben yaklaşık 30-40 cm kadar içi telle destekli plastik ve dışı bez ile izole edilmiş esnek bir boru almıştım, hava akış metresini bu borunun uygun olan yerinden delip siyah conta ile sabitledim, klima ve radyatör fanlarının olduğu bölgeye ve oradan da yere doğru uzattım, karda, yağmurda, çamurda hiç bir sıkıntı yaşamadım, bir tek muayene öncesinde arabanın altını yıkatmaya vermiştim, yıkayıcı buna dikkat etmedi, çalıştırdım, tekledi, haksırdı, tıksırdı, hemen stop ettim, filtreyi kuruttum, taktım ve yola devam. Ama ilk başta belirttiğim gibi Honda'lardaki ses bizim araçlardan çıkmıyor, ama ben çekişte fark yarattığına (tecrübe ile) inanıyorum! Karar senin...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

323 bölümünde bir kaç konuda mevcut , tekleme vede performans probleminden tut, rölanti düzensizliğine kadar bir çok problem yaşayan  arkadaşlar vardı , tekrardan orijinal hava filtresi ekipmanları bulmaya çalışıyolardı, orjinalden vazgeçme bence heleki araç lpg li ise.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hakan kardeş,

Ben 92 model 626'ımda uyguladım, hiç bir sıkıntı yaşamadım, lakin Honda'dan duyduğun o sesi bizim arabalardan duyamazsın, onun çok daha hafifini duyarsın, belki apexi ve ya K&N takarsan bir şey diyemem ama bu kitler de biraz pahalı! Ben yaklaşık 30-40 cm kadar içi telle destekli plastik ve dışı bez ile izole edilmiş esnek bir boru almıştım, hava akış metresini bu borunun uygun olan yerinden delip siyah conta ile sabitledim, klima ve radyatör fanlarının olduğu bölgeye ve oradan da yere doğru uzattım, karda, yağmurda, çamurda hiç bir sıkıntı yaşamadım, bir tek muayene öncesinde arabanın altını yıkatmaya vermiştim, yıkayıcı buna dikkat etmedi, çalıştırdım, tekledi, haksırdı, tıksırdı, hemen stop ettim, filtreyi kuruttum, taktım ve yola devam. Ama ilk başta belirttiğim gibi Honda'lardaki ses bizim araçlardan çıkmıyor, ama ben çekişte fark yarattığına (tecrübe ile) inanıyorum! Karar senin...

323 bölümünde bir kaç konuda mevcut , tekleme vede performans probleminden tut, rölanti düzensizliğine kadar bir çok problem yaşayan  arkadaşlar vardı , tekrardan orijinal hava filtresi ekipmanları bulmaya çalışıyolardı, orjinalden vazgeçme bence heleki araç lpg li ise.

Bu yazılanlardan sonra artık düşünmüyorum.

Verdiğiniz teknik bilgiler için teşekkür ediyorum...

Mobilden gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen katılıyorum orijinalden şaşma, çünkü bizim araçlarda beklenen olmuyor maalesef, 250-400 TL arası elektrik bağlantılı bir son susturucu daha güzel oluyor, ama yine belirteyim ben sıkıntısız bir şekilde kullandım ve de öyle sattım arabayı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence atmosferik araçta hiç gerek yok sadece ses verir. Zaten mazda 626 nın motor sesi gayet güzel. Ben imprezaya taktım sonra da söktüm. Çünkü etki tamamen psikolojik hiç faydası yok. Hatta olmadığı gibi zararı var çünkü aracınız muhtemelen LPG lidir araç beyni LPG ye ayrı benzine ayrı hava/yakıt karışımını zor ayarlarken bir de açık hava filtresinden bol bol gelen havayı tekrar ayarlamak zorunda kalacak. Genelde iki yakıtın birine çok uyumlu oluyor bu filtre diğerini dışlıyor. Benim araçta da LPG ye aşırı uyumluydu ama benzinde bir kaç km kullanınca rölantiyi dibe vurduruyordu hantallaştırıyrdu. Motor kulağını falan kırarım diye söktüm o kadar sarsıyordu artık siz düşünün.

Bence bulaşmayın aracın kimyası müsait değil bu işe. Turbolarda sıkıntı olmuyor tabi. Onlarda kullanabilirsiniz.

Özgür Kızılkaya

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Açıkçası bana mantıksız geliyor , günümüzde mailyetleri düşürmek ve aracı hafifletmek için bu kadar çaba harcayan araç üreticileri herhalde bu orijinal hava filtre kabını vede diğer ekipmanları görüntü olsun diye bırakmamışlardır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Merhabalar, aracı aldığımda açık hava filtresi kullandıklarından , kutusunun olmadığını belirttiler. İZMİR de 1994 model 626 aracım için hava filtre kutusu bulamadım..Yardımcı olabilirseniz sevinirim... Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracım Benzin/LPG dir... Tavsiye etmem dediğiniz açık hava filtresi sanırım...Bende bu yüzden tekrar orijinal haline getirmek istiyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracım Benzin/LPG dir... Tavsiye etmem dediğiniz açık hava filtresi sanırım...Bende bu yüzden tekrar orijinal haline getirmek istiyorum...

Ya benzinde ya LPG de rölantide bozulma yapar. Tek yakıt olsa sıkıntı olmuyor. Orjinaline dönmek daha sağlıklı.

Özgür Kızılkaya

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba volkan bey izmir bornova adn teknik servis'e danışdınızmı hem orada bir çok parça mevcut hemde yakınlarında bir çok parçaçı ve çıkmacı var illaki bulursunuz bir yerden bulduğunuz filtre kutusunda delik patlak olmamasına dikkat ediniz,

çıkma bir ilan mevcut ama hangi kasaya ait olduğu tam belli değil

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-6.26-mazda-hava-filtre-kutusu-gucmanlar-otomotiv-05357466854-150827217/detay

kolay gelsin orjinal hali en iyi halidir kısa zamanda bulursunuz inşallah..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...