Jump to content

Servis bakım süreleri hakkında şikayet

Arman-1999
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

foruma ve mazda ailesine yeni üye olmuş  ve hatta daha 6 aylık bakım için servise uğramamış olmama rağmen bu 6 ay yada 10000km bakım işine çok içerlemiş durumdayım...

yemedim içmedim araştırdım ve bizlere japonca destek verebilecek ilgililere-ilgiliye- ulaştım burada ki amacım türkiye distribütörü ve/veya bayileri bypass ederek direk mazda/japonya ya şikayette bulunmak

kalemi kuvvetli arkadaşlar,uzun zamandır mazda kullananlar,bakımlardan illahlar diyenler,para tuzağı diyenler,3. dünya ülkesi durumuna düşürülmekten gururu kırılanlar, velhasıl kelam sizler yani forum üyeleri...

eğer konu ile ilgili şikayetlerinizi kaleme alıp birde bana ulaştırırsanız en kısa zamanda bende bunları toplayıp(ayrı ayrı veya grup halinde) mazda/japonya ya göndermek istiyorum...

2010 bilindiği üzere japonya/türkiye yılı

fırsat bu fırsat

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 101
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

14

• Arman-1999

10

• ercan_wrc

10

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Konuyu Japonya ya iletmene gerek yok, Mazda Türkiye zaten burayı yakından takip ediyor :) ama bu kararı veren Mazda Avrupa, onlarında ( makul bulalım veya bulmayalım ) garantiyi devam ettirmek için bunu şart koşmalarında bir sebep var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hepinizi teker teker yanıtlayayım

1- kızmama neden olan unsur hiç bir neden yok iken 6 ayda bir servise gitme zorunluluğu (bknz diğerüyelerin ilk 6 ay bakım ile ilgili diğer şikayetleri)

2- neden japonca? türkiyedesin kankalarka oturmuşsun ve turist geliyor sana herhengi bir soru yöneltiyor kendi dilince bir başak turist ise senin dilinde yani türkçe sana soruyor hangisine daha çok yadım edersin?(ki japonlar bu konuda çok tutucu ve hassastırlar bknz japon kültürü)

3- artık sıkılmadık mı 3 dünya ülkesi vatandaşı olarak hizmet almaktan-almamaktan-mazda avrupa kimmiş??yanılmıyorsam mazda japon malıydı:) aslı varken taklidi kim takar... sebep var??şimdi bana yollar, teknik servis vs vs ltf anlatmayın veya cümlemi şöyle düzelteyim ağlamayan bebeğe meme vermezler,taş attıkta kolumuz mu yoruldu? ne kaybederiz ?

''bükemediğin eli öp ya da kıramadığın zinciri kemir'' tercih sizin

doğru bildiğim yolda yalnız da ilerlerim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda Japon malı ama globalleşen firmalar dünyayı belirli bölgelere bölerler. Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgede çoğunlukla EMEA ( Europe-Middle East-Africa) bölgesidir.

Türkiye yi de sandığınız gibi OrtaDoğu ülkesi değil Avrupa ülkesi olarak görürler ( http://www.mazda.com/topout/mazdaeurope.html ) ve Avrupa daki ülkelere nasıl davranıyorlarsa bize de öyle davranırlar. Onlar 3. Dünya ülkesi oldularsa onu bilmem ama bence ülkemizi böyle görmekten vazgeçelim.

Hal böyle iken kimse Avrupa Bölgesi dururken direk Japonya ya çok daha zor dile getirilebilecek bir şikayeti dikkate alır mı tartışılır.

Bir efor sarfedecekseniz bence doğru kanalize edin ki etkisi daha fazla olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

''bir efor sarf edeceksek doğru kanalize edelim'' kesinlikle katılıyorum bu cümleye ve hatta altına imzamı da atarım

ancak anlaşılmayan şey şu sanırım : o yüzden bunu forumda dile getiriyorum ve dillendiriyorum ki üye sayısı ile doğru orantılı olarak çoğalalım ve sesimizi daha çok duyuralım ''birlikten kuvvet doğar''  ''bir elin nesi var iki elin sesi var''

gece gece edebiyat dersi gibi oldu ama saatlerce yazmaktansa yerinde iki adet deyim , özdeyiş kullanmak sonuca daha çabuk ulaştırır...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eğer etki yaratmak ve bilgi almak istiyorsanız doğru adres ;

0212 44 44 693 .. Buradan sonuç alınamazsa o zaman bir üstü yani Avrupa.

çünkü bir keresinde Avrupaya sorduğum soruyu Türkiye ye göndermişler, onlar yanıtlamıştı. Demekki onlar da önceliğin burada olmasını istiyorlar.

Ben bildiklerimi söyledim ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 ay yada 10.000 km olayına takan baya insan var.Ben normal olduğunu düşünenlerdenim.

Diğer firmaların bakım aralıkları nedir ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10bin makul ama 6 ay saçmalık bence de. 6 ayda 10bin yapmak zorundamıyım :) bende 280binde 626 var be :) değil 6 ay 16 yıldır servis görmedi :))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 ay yada 10.000 km olayına takan baya insan var.Ben normal olduğunu düşünenlerdenim.

Diğer firmaların bakım aralıkları nedir ?

Ulu bilge Google der ki ;

Ford'un bakım aralıkları 6 ay / 10.000 km iken 1 yıl / 15.000 kmye çekilmiş

Honda da benzer bir şekilde 6 ay / 10.000 km iken 1 yıl / 10.000 km ye çekmiş.

Toyota da 1 yıl / 10.000 km olarak görünüyor.

Kullanılan yağa göre değişebilir ama genelde aslında yağın da bir ömrü var diye biliyorum. Km değil zamana bağlı ve 6 ay o açıdan önemli. 6 ayı dolduran yağın viskozitesinde azalma oluyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kullanılan yağa göre değişebilir ama genelde aslında yağın da bir ömrü var diye biliyorum. Km değil zamana bağlı ve 6 ay o açıdan önemli. 6 ayı dolduran yağın viskozitesinde azalma oluyor diye biliyorum.

Beni de bildiğim yağın ömrü ile alakalı birşey. tavsiye ettiği Yağ 6 ay sonra özelliğini yitiriyor olabilir. ayrıca 6aylık bakım fiyatı da çok pahalı değil (bkz. http://www.mazdaclubtr.com/index.php/topic,17491.msg330470/topicseen.html)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benimde Mazda da en çok şikayetçi olduğum konu bu 6 ay muhabbeti resmen garantiyi koz olarak kullanıyorlar başkada birşey değil !!!!

Ben ilk bakıma 7000 lerde fln girdim 2.sine 14500 de girdim bundan 2 tane daha geçtiğinde aslında 40.000 km de girilmesi gereken bakıma ben 30.000 de fln girmiş olacağım çok saçma bir olay bana göre. Hatta direk soygun diye düşünüyorum ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 ay servis bakım aralığından çoğu kişi şikayetçiydi daha önceki forum yazılarından hatırladığım.

Bu periyod aralığı şu şekilde olması daha iyi olur düşüncesindeyim. Eskiden araçlar km'ye göre bakım zamanları belirlenirdi. Bu zamana kadar araçlara birşey olmadığına göre bundan sonra da olmayacaktır. Yanlız belirttiğiniz durum yağ ömrü 6 ay ise yağ değişimleri 6 ayda bir yapılır, onun haricindeki parça değişimi bakımlar km zamanı geldiğinde yapılabilir.Ben arabamı sık kullanmayan biri olarak ilk bakımımı 3000 km'de yaptım. Şu anda bir problem gözükmüyor fakat ileriki ağır bakımlarında bazı parçaların daha km olarak yarısına gelmeden değişimi gerekecek. Ama 6 ayda bir yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değişimi veya temizliği ve araç kontrolünün yapılması araç sağlığı ve güvenliği bakımından faydalı olur düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 ay servis bakım aralığından çoğu kişi şikayetçiydi daha önceki forum yazılarından hatırladığım.

Bu periyod aralığı şu şekilde olması daha iyi olur düşüncesindeyim. Eskiden araçlar km'ye göre bakım zamanları belirlenirdi. Bu zamana kadar araçlara birşey olmadığına göre bundan sonra da olmayacaktır. Yanlız belirttiğiniz durum yağ ömrü 6 ay ise yağ değişimleri 6 ayda bir yapılır, onun haricindeki parça değişimi bakımlar km zamanı geldiğinde yapılabilir.Ben arabamı sık kullanmayan biri olarak ilk bakımımı 3000 km'de yaptım. Şu anda bir problem gözükmüyor fakat ileriki ağır bakımlarında bazı parçaların daha km olarak yarısına gelmeden değişimi gerekecek. Ama 6 ayda bir yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değişimi veya temizliği ve araç kontrolünün yapılması araç sağlığı ve güvenliği bakımından faydalı olur düşüncesindeyim.

Yağ ömrünün 6 ay olması gibi birşey söz konusu değil bence. Diğer bütün araçlar ya 10.000km de yada 1 senede değişim yapıyor sonuçta.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...