Jump to content

Mazda 121 projesi

omer_yildir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• Yanıt 180
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

9

• omer_yildir

65

• S.Halilduru

7

bol bol gti ezmeni bekliyoruz :)

+100

GTI lara ölüüüm  >:(  :sopa:

Olurda iyi yürüyen bi 106 GTI la denk gelirsen onun videosunu şiddetle istiyoruz  :D Oda hafif ve iyi yürüyen bi makine hatta Tr şartlarında en hızlı 400 koşan makine,senin sikletinde sayılır zevkli olur :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ömer, 323ün sahibi ile anlaşamadık maalesef :(

ama bugün 1,3 mazda2ye baktım, kesinlikle 1,3 gibi gitmiyor o araba :) Onlada anlaşamadık ayrı konu  :2funny:

Seninle anlaşabilecek biri var mı acaba :D 15 bin TL değere sahip arabaya 9 Bin TL deyip pazarlığa başlarsın :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Alakası yok,

323e 4,5 verdim... Ispartada olan bir araç ve İbrahim'de aracını 4,5a sattı, hemde 1,6 lpgli idi. Bu araç 1,8 ve lpgsiz, yani piyasada gideri çok zor, benim gibi kaç manyak var ki Türkiyede? 1 tane daha var sadece  :2funny:

Mazda2ye adam 20,5 dedi, aramızda biraz fark var belki anlaşırız. ama sen olsa kaç verirdin?

Piyasasını bilmiyorum ama 18-19 falan der pazarlığa başlarım :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

başladım ama vermedi :D

haklı :D abi boşwer 6 milyar etmezdi tekrar motora giricektin 323ü alsaydın kendin söledin km teli kopmuş ama fazla yol yapmamış motor tekrar yapılmış kim bilir nasıl yaptılardı
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Buna benzer bir durumu crx e vti motoru takan biriside yapmıştı. Baya bir arabayı üzüyordu :)

o vti motor başka bişi zaten bnde hayranım o motor yapısına ve çalışma sistemini hala anlamış değilim vtec ne yani ???
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Crx ler başlı başına efsane zaten D16A motorlu iseler swap olayına gerek yok zaten baya bi adamı üzer rahat rahat :D

VTI'larda Honda'nın efsanevi B16A2 kodlu motoru vardır,bu motor dünya genelinde bilumum Tuner tarafından bir kilometre taşı olarak kabul edilir her ne kadar şu anda K20A lar daha popüler olsa da B16 lar daha ulaşılabilir ve 1.6 hacimli olması nedeniyle daha çok tercih ediliyor 165 hp DOHC VTEC olan bu motorlar yüksek dayanıklılığı ve sayısız modifikasyon çeşitleri ile mükemmel üniteler gerçekten de.

VTEC elektronik değişken subap lift zamanlaması kontrolü İbrahim,kabaca şöyle.

1 çevrimde emme subapları belirli bir devire kadar (genelde 5500 rpm) 1 birim kadar açılıyor ise,VTEC devreye girdiğinde değişik açılı eksantrik mili kam profilleri sayesinde 2 birim kadar açılıyor böylece usulca kullanırsan ekonomik,yüklenirsen performans modunda çalışıyor.Bazı speclerinde de 16 valfin 12 si normal kullanımda ekonomi,16 valfin tamamını performans modunda kullandırıyor ve bunu yağ basıncı ile çalışan bir mekanizma sayesinde,bir solenoid vasıtasıyla elektronik olarak yapıyor.

Günümüzde Toyota'da vvt-i,Mitsubishi'de mivec vs diğer markalarda da benzeri sistemler var Mazdaların da son seri motorları hep değişken subap zamanlamasına sahip ancak bu işin mucidi Honda ve şu ana kadar ondan daha iyisini yapan çıkmadı,muhtemelen çıkmaz da.

İlginçtir ki Honda fanları kendi aralarında VTEC ve Non-VTEC ciler olarak ayrılıyorlar çünkü VTEC lerde devreye girene kadar düşük ve orta devir bandında bariz hantal kalıyorlar. (Bunu son jenerasyon İ-VTEC le kısmen çözmüş olsalar da) Non-VTEC lerde yüksek devirlerde VTEC ler kadar güç üretemiyorlar böyle bir denge mevcut sürekli :D

VTEC in bundan ibaret olmadığını bilmeyip,sanki Turbo vb aşırı beslemeli sıradışı bir motor sanıp kendini ilah ilan edenler de var ve bu örnekler nedense hep ülkemizde mevcut :) Onların da itina ile üstesinden geliyoruz :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Başım döndü yan bakmaktan :D

Benim gibi laptopu yan çevirip izleseydin ya :D

benim gibi kaç manyak var ki Türkiyede? 1 tane daha var sadece  :2funny:

Kim o? :D

Ömerim 121im, emeğine eline koluna sağlık. Önümüzdeki ay Ankara'ya geleceğim 1-2 günlüğüne. Geldiğimde görüşelim mutlaka :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda2 için sc kiti var ama 6000usd ben o paraya bir 121 daha alıp bu sefer bpt yaparım hehe :D 300bg olur hehe. Mazda2 de sınıfında fena giden bir araç değil hafif sayılır ve benim aracın yol tutuşuda çok iyi diyebilirim. Ben frenlere ebc greenstuff balata taktım frenler mükemmel oldu.

106gti denk getirsem deneyecemde önce eksiklerimi bir tamamlayım. Ben de merak ediyom sonucu heheh :D Yüklü bir 106 lazım.

Vtec çok zekice tasarlanan bir sistem. Sanki motorda 2 egzantrik var birisi normal birisi dereceli gibi hem de bunu hem emme hem de egzostta yapıyor.

Mustafa abi ne zaman istersen görüşebiiriz bana bir haber ver yeterli. Hem de güzel bir yemek yeriz. hehe :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

İlk maaşını çarçur etme :D bir işim çıktı de ek onu, benden sana abi tavsiyesi  :2funny:

Yuhhh... Yemek ısmarlayacağım diye diye 2 keredir bana martı döner ısmarlıyorsun. Çocuk dönerin porsiyon fiyatını öğrenince afallamıştı. Bu para sadece ekmeğin parasıysa içindeki dönerin parası nerde demişti. Ona bile itiraz etmedim, sizi zor durumda bıramadım. Utanmaz arlanmaz terpiyesiz adam seni. :sopa:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Semavi abi bu ara nakit sıkıntısı var egzost la debraj kaldı. Önümüzdeki ay artık. Ama bugün listeye çift kırmızı tsi la q7 3.0 tdi da ekledim. Sabah çıktım beyine ayar yapıyorum gazı alan geliyor. HEhe. Q7 deki adamın yüzünü görseydiniz. Benim 121 in her renginden serisini yapar :D heheh

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kadir abi bu ara nakit sıkıntısı var egzost la debraj kaldı. Önümüzdeki ay artık. Ama bugün listeye çift kırmızı tsi la q7 3.0 tdi da ekledim. Sabah çıktım beyine ayar yapıyorum gazı alan geliyor. HEhe. Q7 deki adamın yüzünü görseydiniz. Benim 121 in her renginden serisini yapar :D heheh

Q7 de ben olsam benim de yüzüm bir garip olurdu :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Video çektik bu gece kardeşimle beraber. Ben 94kg kardeşimde 120kg  60km de 3 den başladık devam ettik. Kadranın sonu 180km, kadran 0 a cok yaklastı. Yazdığım gibi orjinal 1.3 egzostu standart debraj ve aracın herşeyi üstünde.  Orjinal motorla maksimum hız fabrika verisi 163km idi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...