Jump to content

Yabancı plakalı aracı olanlara müjde!

erhan83
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının özel araçları ile Türkiye'de bulunma süreleri 6 aydan 2 yıla çıkartılıyor. Henüz çalışma aşamasında olan düzenlemeye göre, yurt dışında yaşayan vatandaşlar, Türkiye'de araçlarını 2 yıla kadar rahatlıkla bırakabilecekler.

Çalışma, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Avrupa Bölge Komitesi Başkanı ve Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunogulları'nın yoğun çabaları ve Devlet Bakanı Faruk Çelik'in desteğiyle yürütülüyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Torunoğulları, "6 ay sınırı büyük sıkıntılara neden oluyordu. Sevinerek görüyoruz ki, DEİK Avrupa Bölge Komitesi olarak yoğun çabalarımızın meyvelerini almaya devam ediyoruz. Devlet Bakanı Faruk Çelik, tarafımıza gönderdiği mektupta, yabancı plakalı araçların Türkiye'de kalma sınırının 2 yıla yükseltilmesi yolunda çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Avrupa'da yaşayan Türkler olarak sorunumuzu yerinde müşahede ederek çözüm üreten çok değerli Bakanımız Sayın Faruk Çelik beyefendiye teşekkürü borç biliyoruz" dedi.

Torunoğulları, yabancı plakalı araçların Türkiye'de kalma sınırının 2 yıla yükseltildiği zaman, gurbetçi vatandaşların Türkiye'de daha rahat hareket etme özgürlüğüne kavuşacağını sözlerine ekledi.

CHA

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bg plakalı bmw'm kapıda olur ertesi gün :D

aynen hatta beraber gidelim biraz yüzsüzlük yapıp 2 tane alıcaz birazdaha bişeyler yapın deriz  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yakın akraba gurbetçilerin arabaları zapt olur herhalde.. "Abi seneye gel al arabayı, olmadı bi sonraki sene alırsın" der herkes herhalde. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ama bildiğim kadarıyla sadece aracı o ülke vatandaşı olan 3 kişi kullanabiliyor gibi bir yasa vardı

O zaman sırptan alırız :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kimse boşuna ümitlenmenmesin.ben 2 sene koşturdum bu işlere.hatta en son bi araç için anlaştım ordan bi arkadaşımın üzerine yapıcaktık ruhsatı.ama araç 6 ay burda 6 ay orada kalacağı gibi ruhsat sahibininde orda 6ay kalması gerekiyor.yani gidiyim arabayı bırakıyım 6 ay sonra gidip alırım diye bişey yok malesef

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ibram ben onuda düşündüm ama ağlayanın malı gülene yaramaz diye bi laf var.çekindim.yoksa burda yazmak bile suç unsuru şeyler düşündüm :D. hee şöyle bişey belki ama olabilir...diyelimki türk plakalı lantis var,vize alıp bg.ye gittin orda zaten lantis v6 dolu.vize 1 aylık.önce ordan bi hurda v6 bulursun.(tr.de 10.000tl çekilen lantisler orda hurda okadar temizdir yani)motor,fren vs.herşeyi kendi aracına aktarırsın.ama tr.ye girerken  gümrükte anlarlar.bu aracın şurası böyle değildi diye.zaten şasiyide kontrol ediyolar.tam garanti değil yani bu çözüm :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yukarda yazdıklarımın tam tersi daha mantıklı.gurbetçi arkadaşınla anlaşırsın.lantisi alıp gelir.burda yalandan ama ciddi bir arkadan darbe verirsiniz.kazayı devlete bildirmeden öncede istediğin parçaların yerini değiştirirsin.ondan sonra kazalı araç sınırda ihakeyle satılmak üzere tasiş satış listesine girer

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

eğer muayene yaptırmam araç ortada gezmicek dersen tamam.ama böyle çalıntı falan deme..aman dikkat!ben yazarken bile tırsıyom.duyanda karanlık işler yapılıyo zannedicek. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kimse boşuna ümitlenmenmesin.ben 2 sene koşturdum bu işlere.hatta en son bi araç için anlaştım ordan bi arkadaşımın üzerine yapıcaktık ruhsatı.ama araç 6 ay burda 6 ay orada kalacağı gibi ruhsat sahibininde orda 6ay kalması gerekiyor.yani gidiyim arabayı bırakıyım 6 ay sonra gidip alırım diye bişey yok malesef

bu konu hakkında sanıyorum yanlış bilgilendirilmişsin çünkü böyle birşey yok.. kayınpederim 2 araç aldı bg den biri cordoba diğeri punto ikisinin toplam fiyatı 6200 euro  cordobanın süresi haftaya dolacağı için cuma günü bulgaristana hem aracı değiştirmeye hemde kurbanı orada kesmek için gittiler 2. günü dönecekler.. yanlız şöyle birşey var aracın ruhsat sahibi haricinde sadece noterden vekaletini verdiği bir kişi aracı kullanabilir. onun haricindeki kimsenin kullanmasına izin verilmiyor. benimde eşimden dolayı bg vatandaşlığım var anlattığım şartlarda bir araba alabilirim ama doğru düzgün bir araç almak istiyorum.. ee sonuçta her nekadar Türkiyeye göre çok ucuz olsada 2 tane almam gerektiği için fiyat şuanki bütçeme göre biraz pahalıya çıkacak. ayrıca işi gücü bırakıp 6 ayda bir bg ye gitmem gerekecek. birde benim için önemli unsurlardan biride bg plaka bir arabayla dolaşmaktan hiç hoşlanmıyorum. yanlız bu yasa çıkıpta 2 yıl serbestlik tanınırsa 6 ayda bir gidip gelmek zorunda kalmayacağım 2 tane araba almak zorunda kalmayacağım çünkü 2. yıl doldumu mevcut aracı satıp keyfime göre farklı bir araçla değiştirip öyle dönebilirim. sonuçta çok fazla avantajım olacağı ve zahmetsizce alacağım aracı Türkiyede alabilmemin mümkün olmayacağı için bg plaka olmasını gözardı edebilirim.. yani bu yasa çıkarsa bence çok güzel olacak..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

peki şöyle anlatıyım..diyelimki bg.den A - B isminde 2 araç aldın.A markalı araçla TR.de 6 ay kaldın ve dönme vaktin geldi.ve gittin BG.ye 2-3 gün içinde A markalı aracı bırakıp B markalı olanı aldın geldin.buraya kadar normal.ama onunda TR.de kalma süresi dolunca tekrar gidip ilk aracı buraya getiremiyosun.çünkü ilk araçla beraber kalman gerekiyodu.bunu kanun söylüyo.biyerde yazısı vardı bulsam onu kopyalıcam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

birde şu yönden bak olaya.eğer bu iş 2 araç alıp BG.vatandaşı bir arkadaşın üzerine yapıp bi orda bi burda kullanmak bu kadar kolay olsaydı senin benim düşündüğümü 10 milyon insan düşünürdü.devlet buna izin verirmi zannediyosun.ben 2 araçla anlaşmıştım.varnadan bitane E46 330 CABRİO bitanede MAZDA LANTİS V6 herşeyi ayarlamıştım.burdan arkadaşı parayla gönderdim,2 milyar avantasınıda koydum cebine.ama malesef kişininde kalacağı için arkadaşım bana,''senin içinde olsa 6 ay burda 6 ay orda kalamam dedi.bende bu sevdadan vazgeçtim.eğer olur diyosan para hazır hallediver benim işimi. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

çevremde dediğim uygulamayı yapan birçok insan var. 6 ayda bir değiştiriyorlar araçları dediğin gibi olsaydı değiştiremezlerdi. zaten kayınpeder puntoda sorun olduğundan yaptırmak için buraya getirdi 3-4 ay sonra gittiğinde cordobayla döndü.. o zaman puntonun burada 2-3 aydan fazla kalmaması gerekiyor ama kalacak ve hiçbir şekilde sorun yaşayanada şuana kadar denk gelmedim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...