Jump to content
 • MazdaClubTR
  MazdaClubTR

  Rotary 2019'da Menzil Uzatıcı Olarak Geri Dönüyor

  Mazda, Avrupa Satış ve Müşteri Hizmetleri Sorumlu Başkan Yardımcısı Martijn ten Brink aracılığı ile efsanevi rotary motorunun geri döneceğini duyurdu. ZerAuto.nl ile konuşan Brink, şirketin gelecek planlarıyla ilgili çok ilginç bilgiler verdi.

  martijn-ten-brink-mazda-1-1440x833.jpg

  Mazda, yeni Zoom-Zoom 2030 planı kapsamında, önümüzdeki yıl gelmek üzere tamamen elektrikle çalışan bir otomobil sunmayı planlıyor. Araçla ilgili başka bir detay verilmiyor ancak Brink, elektrikli aracın menzil uzatıcı yeni Wankel motorla tercih edilebileceğini ifade ediyor. “Ortalama bir müşteri günde yalnızca 60 kilometrelik bir menzile ihtiyaç duysa da” rotary motorun amacı “her bir müşteriyi memnun etmek.”

  wangeleng.jpg

  Söz konusu ünite tek diskli bir motor olacak ve bir turboşarja sahip olmayacak. Bir dinamo olarak hareket edecek motor, ağırlık merkezini düşük tutmak için alçak bir noktada konumlanacak. “Bir ayakkabı kutusu büyüklüğünde” olması planlanan ünite, titreşimsiz bir şekilde çalışacak ve sürücü aracın çalıştığının farkına bile varmayacak.

  Otomobil firmaları büyük ölçüde elektriğe yönelmişken Mazda, içten yanmalı motorların hala büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyor. Brink’e göre, yakıtla çalışan motorlar Mazda’nın gözünde silinmiş değil. “Yakıtlı motorlar 15-20 yıl sonra bile önemli olmaya devam edecek çünkü hibritler de plug-in hibritler de onu kullanmaya devam edecek.”

  Otomobil firması, içten yanmalı motorlarının termal verimliliğini yüzde 56’ya kadar yükseltmeyi planlıyor. Bu da gelecekteki Mazda modellerinin modern elektrikli araçlarla hemen hemen aynı emisyon değerlerine sahip olması anlamına geliyor.

  Kaynak : Motor1.com Türkiye

  • Beğen 5
  • Teşekkürler 1  Kullanıcı Yorumları

  Tavsiye Edilen Yorumlar

  Yakıt tüketimini azaltıp 20B li bir rx-vision çıkartsalar turbosuyla falan 500-600 HP aralığında olsa güzel olur. Hatta biraz daha uçayım, içerden sürüş modu seçtiğinde turbonun basıncı değişse 300 ile 600 beygirlik iki seçenek olsa ekonomi ve spor şeklinde tadından yenmez.

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  Bence de içten yanmali motorlar bir otomobilin olmazsa olmazlarindan biri.  Zaten hibrid motorlar da benzinli içten yanmali motor kullaniyor.  Salt elektrik motorlu otomobil özellikle ülkemizde bir ütopya olmaya uzun seneler devam edecektir.  Ben sadece plug-in olmayan hibrid otomobillerin önümüzdeki seneler yayginlasacagina inaniyorum.  Plug-in hibrid otomobillere simdilik pek sans vermiyorum.  Türkiye'de hala devletin plug-in olmayan hibrid motorlu otomobilleri desteklemesi gerektigine (vergi politikasi ile) inaniyorum.  Eger aksini yaparsa Türkiye geri gider.

  2 Tür hibrid (benzinli ve elektrikli) motor var.

  Plug-in hibrid:  Prize takilip sarj edilebilen hybrid.

  Plug-in olmayan hibrid:  Prize takilmayan hibrid.  Bunlara kisaca hibrid de deniyor.  Çogunlugu zaten böyledir.

   

  • Beğen 1

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş


×
×
 • Yeni Oluştur...