Jump to content

Araçların Farları Neden Matlaşıyor ?

Misafir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

far+neden+matla%25C5%259F%25C4%25B1r3.jp

Araçlarımızın gündüz daha iyi fark edilmesini ve gece önümüzü aydınlatmasını sağlayan farlarımız belli bir süre sonra matlaşmaya ve sararmaya başlar. Bu durum hem farların aydınlatma özelliklerinin azalmasına hem de aracımızın kötü görünmesine neden olur. 

1980'li yıllarda çeşitli ülkelerde otomobil farlarında dikdörtgen ve yuvarlak yapının kullanımı yaya güvenliği ve aerodinamik kaygılarla sonlandırıldı. Bu far tipleri genellikle cam malzemeden üretiliyordu ve bu tarihlerden sonra cam yerine polikarbon plastik kullanılmaya başlandı. 

Polikarbon plastik malzemenin avantajları ise şunlardır.

• Hafif olması nedeniyle aracın genel ağırlığını azaltması
  • Aracın aerodinamik yapısına katkı sağlayacak şekilde üretime uygun olması
  • Kırıldığında cam kadar yayalara zarar vermemesi
  • Üretiminin daha kolay, hızlı ve ucuz olması
  • Camdan daha esnek ve dayanıklı olması
Polikarbon plastik malzeme mikroskobik olarak incelendiği zaman sünger benzeri gözenekli yapı hemen dikkat çekmektedir. Aslında mat görünüme de tam olarak bu süngerimsi yapı neden olmaktadır. Bu yapının amacı hem hafiflik hem de sağlamlığı aynı anda sağlayabilmektir. 

polikarbon.png

Far üreticileri bu matlığı giderebilmek için üretimden çıkan farları özel parlatıcı ve dayanıklı bir cila ile kaplarlar. Bu uygulama otomobil boyaları üzerine koruma ve görsel amaçlı uygulanan son kat kaplamaya benzemektedir. 

Günümüzde farlarda kullanılan polikarbon malzemenin birçok avantajı bulunsa da matlaşma gibi önemli bir dezavantajı da bulunmaktadır. Bu matlaşma sünger görünümlü polikarbon malzeme üzerine kaplanan dayanıklı cilanın zamanla özelliğini yitirmesi ve incelmesinden kaynaklanmaktadır. Ancak her far aynı zamanda matlaşmaz. Bu süreyi belirleyen etkenler ise şunlardır.
  • Güneşin zararlı UV ışınları
  • Farın yarattığı ısı
  • Kullanılan ortamdaki toz, tuz, çamur ve kimyasal miktarı
  • Sert araba yıkama fırçaları ve makinaları
Farlar kısa yada uzun bir süre sonra kullanıma bağlı olarak yapısı gereği mutlaka matlaşır. Kimi far 60.000km ve 2-3 yılda matlaşmaya başlayacağı gibi kimi far 150.000km ve 7-8 yılın ardından matlaşmaya başlayabilir. Ancak bazı durumlarda farların matlaşması geciktirilebilir. Matlaşmanın daha az olduğu araçlar genellikle şöyledir.
  • Güneşin zararlı UV ışınlarının girmediği kapalı garajda muhafaza edilen araçlar
  • Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı park edilmeyen araçlar
  • Farların yüksek ısısına daha az maruz kalan gece daha az sürülmüş araçlar
  • Tuz gibi kimyasal aşındırıcılara daha az maruz kalan araçlar
  • Kum gibi fiziksel aşındırıcılara daha az maruz kalan araçlar
  • Otomatik yıkamaya daha az giren araçlar
Bazı kullanıcılar kaportaya uyguladıkları aşındırıcı olmayan krem cilanın periyodik olarak farlara uygulanması durumunda matlaşmayı yavaşlattığını belirtirler ancak bunun gerçekten işe yarayıp yaramadığına dair kesin bir sonuç bulunmamaktadır. 

Diğer taraftan su zımparası gibi çok ince bir zımparayla farın üstünde kalan matlaşmış fabrika cilasını alıp krem cila uygulayanlar da vardır ancak bu uygulamaların ne kadar dayanıklı olduğu tartışmalıdır. Bu işlem bilinçsiz ve yanlış malzemeler ile uygulanırsa fara daha çok zarar verme ihtimali de bulunmaktadır. Ayrıca oto sanayi sitelerinde benzer işlemler far başına 50TL-150TL arasında uygulanmaktadır ancak farlar 1-2 sene sonra eski mat haline geri gelmektedir.

Bir diğer çözüm ise farların şeffaf folyo-cam filmi ile kaplatılması olabilir. Bu sayede fara zarar veren UV ışınları filtre edilebilir hem de makina yıkamanın sert fırçalarının verdiği mekanik zarar engellenebilir. Ayrıca ortamda bulunan toz, tuz, kum ve kimyasalların etkisi de bu şekilde azaltılabilir. Gayet güzel görünen bu uygulamanın garanti koşullarına ve farın ısınmasına nasıl bir etkisi olacağını ise tam olarak söyleyemiyoruz. Ayrıca uygulamanın çok kaliteli bir kaplama ile yapılması söktürme durumunda ise işin uzmanı tarafından yöntemine uygun şekilde sökülmesi gerekebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, Mehmet Özdemir :

her far birgün mutlaka matlaşacaktır, matlaşmayanını görmedim. 

@Mehmet Özdemir Mehmet bey, Zincirlikuyu spotu gibi olmuş :)

@arman-1999 Kamil bey, yeni bir konu açınca haber verin demiştiniz. 

Belki bir iki eklenti yaparsınız :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kadınların mat göz farı kullandıkları şu dünyada boş verin uğraşmayın matlaşan farlarınızla. böyle de güzeller :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, arabalar :

@Mehmet Özdemir Mehmet bey, Zincirlikuyu spotu gibi olmuş :)

@arman-1999 Kamil bey, yeni bir konu açınca haber verin demiştiniz. 

Belki bir iki eklenti yaparsınız :)

Mete bey, bu konuda çok zayıfım 

ne desem bilemedim

Servise gitsinler değiştirsinler :fiuw:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, arman-1999 :

Mete bey, bu konuda çok zayıfım 

ne desem bilemedim

Servise gitsinler değiştirsinler :fiuw:

Abi salla gitsin..

Ne bileyim atıyorum akşam yatmadan evvel farlarınızı düzenli fırçalayın diyebilirsin mesela.. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hah şöyle @İlhan

kıvama geldin işte

çok da ciddiye alınacak işler değil bunlar

(iyi espriymiş bu arada)

ciddiye almak istiyorsan hastanelerin onkoloji servisi var (Allah korusun )

daha da ciddisi gasılhane de 

anladın sen onu @Mümin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim farlarda matlaşma yok ancak yüzeyine yakından bakınca tahminen yıkama esnasında oluşmuş izler var, tabi ki önceki  sahibinin döneminden kalma. Ben her zaman yumuşak sünger ile bastırmadan silerim. Farlarda ön camın ayrı satılmaması çok kötü; bence satılmalı. İnsanlar çizilen, matlaşan ön camları bir hobi faaliyeti gibi kendileri değiştirebilir.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Matlaşan farlar için matkap, matkapucu polisaj süngeri aparatı, kalın pasta, ince pasta ve plastx ya da rainx gibi far temizleyici ürün. Kalından inceye sırayla gidincr 15-20 dakika içinde parlak bir sonuca ulaşıyorsunuz, tavsiye ederim. Elle olacak işler değil.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eğer aşırı bir matlaşma yoksa pasta ile de başlanabilir. Zımpara çok çizer ve sonra o çizikleri yok etmek uğraştırabilir. Arkadaşın ilk nesil Mazda 3'ünün farları tamamen mattı ve kalın pasta, ince pasta, rainx ile kolayca halledebildik ve sonuç harika oldu. Benim farların da sadece alt kısımlarında buğulanıyormuş gibi bir oluşum vardı. Aynı şekilde kalın pasta, ince pasta ve rainx ile çok güzel sonuç elde ettim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, arabalar :

Tuttum bu far matlaşma konusunu, farlarınız nasıl olursa olsun yaşamınızda renk olsun :)

spot işi hani benimdi Mete bey :rolleyes:

tarafımdam alınıp ( ki piyasada buna "esinlenmek" deniyor ) bir parça değiştirilmiş spot da ben yayınlıyorum

" Buradan yöneticilere sesleniyorum, matlaşmayan far istiyoruz "

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...