Jump to content

2. Nesil Mazda 3 - 2100 Devirde Titreme !

SeRcAn35
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

bende de o devirlerde hafif bir sarsıntı oluyor bir ara dikkatimi çekmişti lpgden öncede vardı. yaklaşık 15000 km de falandı ilk farkettiğimde. otomatik vites nedeniyle hiç boşa alıp gaz verme ihtiyacı olmağından geç farketmişte olabilirim muhtemelen uzun süreden beri var. boşa alıp hafif hafif devri arttırırken 2000-2500 arası bir yerlerde çok hafif bir sarsılma aralığı oluyor sonra tekrar toparlıyor, yürür halde hiç olmadı. sürüşte farketmediği için rezonans gibi birşeydir diye pek önemsemedim. silkeleme değil de titreme gibi daha çok çünkü devir gezinmiyor motor yükteyken olmuyor. (sıkma modundaki çamaşır makinası gibi belli devire ulaşınca gezinip sonra tekrar stabilleşir onun gibi. Koskoca mazda motorunuda çamaşır makinası yaptık ya :) ) bence sürüşte sorun yoksa motor ışığı yanmıyorsa kurcalamayın bakın keyfinize.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet arkadaşlar bendede var 2100 devir gibi titriyor. Birde arabada rolantide çalışırken ön taraftan titreme gibi kalın bir ses geliyor. Dizel motor sesi gibi. direksiyonu cevirince sesartıyor. gazahafifce basınca kesiliyor titreme sesi 1 haftadır var. Ön taraftan dinlemeye çalıştım sanki motordan geliyor. Benim aracın debriyaj balatası bitmiş ondan olabilirmi ses.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende de o devirlerde hafif bir sarsıntı oluyor bir ara dikkatimi çekmişti lpgden öncede vardı. yaklaşık 15000 km de falandı ilk farkettiğimde. otomatik vites nedeniyle hiç boşa alıp gaz verme ihtiyacı olmağından geç farketmişte olabilirim muhtemelen uzun süreden beri var. boşa alıp hafif hafif devri arttırırken 2000-2500 arası bir yerlerde çok hafif bir sarsılma aralığı oluyor sonra tekrar toparlıyor, yürür halde hiç olmadı. sürüşte farketmediği için rezonans gibi birşeydir diye pek önemsemedim. silkeleme değil de titreme gibi daha çok çünkü devir gezinmiyor motor yükteyken olmuyor. (sıkma modundaki çamaşır makinası gibi belli devire ulaşınca gezinip sonra tekrar stabilleşir onun gibi. Koskoca mazda motorunuda çamaşır makinası yaptık ya :) ) bence sürüşte sorun yoksa motor ışığı yanmıyorsa kurcalamayın bakın keyfinize.

Evet arkadaşlar bendede var 2100 devir gibi titriyor. Birde arabada rolantide çalışırken ön taraftan titreme gibi kalın bir ses geliyor. Dizel motor sesi gibi. direksiyonu cevirince sesartıyor. gazahafifce basınca kesiliyor titreme sesi 1 haftadır var. Ön taraftan dinlemeye çalıştım sanki motordan geliyor. Benim aracın debriyaj balatası bitmiş ondan olabilirmi ses.

Bütün benzinli Mazda 3 lerde rolantide 2000 ile 2200 devir arasında titreme var aynı sorun ford focusun motorunda da var ancak bunu herkes fark etmiyor gerçi nasıl fark etmiyorlar şaşıyorum benim ki kapıları sallıyor resmen 2100 devirde  5 6 araçta denedim hepsinde aynı sorun var işin ilginç tarafı ise bende 2100 diğer arabada 2200 veya 2000 ilginç bişe yani, bu rolantide ki sallantıyı problem etmiyorum motorun kendi özelliğinden olsa gerek ama şimdi benim lpg den dolayı motorda giderken özellikle 1 den 2 e attın devir ikibinin altından yükselirken 2000 devirde veya biraz daha yukarda silkeyerek geçiyor benim tahminimce lpg ateşleme bobinini yavaş yavaş bozuyor eğer bozarsa yandık zaten o zaman satarım arabayı lpg ile tasarruf yapcaz diye morelimiz bozuluyor ateşleme bobininin bitane 250 lira... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar,aynı sorun şu anki aracım Astra'da vardı,servise anlatana kadar akla karayı seçtim.Servis ısrarla normal diyordu ama hem rölantide hemde seyir halinde 2750 devire gelince tüm viteslerde olmak şartıyla bir titreme başlıyordu.Devir biraz düşünce veya yükselince kesiliyordu.

İnternetten ve forumlardan yaptığım araştırmalar sonucunda sağ akisin soldan daha uzun olduğunu ve bu yüzden belli bir devirde vibrasyona girdiğini öğrendim.

Tabiki servis ilk başta kabullenmek istemedi ama benim ısrarım neticesinde aracın en az iki gün kalması gerektiğini,komple inceleyeceklerini söylediler.Kabul ettim ve aracı bıraktım,ertesi gün bana dönüş yaptılar ve benim aracımın ilk modellerinde sağ akisin üzerinde vibrasyon damperi denen bir ağırlık olduğunu(bilezik gibi bir parça),daha sonraki üretimlerde bu parçanın kullanılmadığını,başka bir araçtan sökerek denediklerini ve sorunun çözüldüğünü söylediler.İki gün sonrada parça geldi,takıldı ve sonuç mükemmel.Araçta ses seda kalmamıştı.

Şimdi alakasız gibi görünüyor olabilir ama sizin sorununuzda bu tür bir şey olabilir diye düşünüyorum,çünkü otomotiv firmaları hangi mantıkla ise artık olmadık donanımları koyarken olmadık yerlerdende çalabiliyorlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar,aynı sorun şu anki aracım Astra'da vardı,servise anlatana kadar akla karayı seçtim.Servis ısrarla normal diyordu ama hem rölantide hemde seyir halinde 2750 devire gelince tüm viteslerde olmak şartıyla bir titreme başlıyordu.Devir biraz düşünce veya yükselince kesiliyordu.

İnternetten ve forumlardan yaptığım araştırmalar sonucunda sağ akisin soldan daha uzun olduğunu ve bu yüzden belli bir devirde vibrasyona girdiğini öğrendim.

Tabiki servis ilk başta kabullenmek istemedi ama benim ısrarım neticesinde aracın en az iki gün kalması gerektiğini,komple inceleyeceklerini söylediler.Kabul ettim ve aracı bıraktım,ertesi gün bana dönüş yaptılar ve benim aracımın ilk modellerinde sağ akisin üzerinde vibrasyon damperi denen bir ağırlık olduğunu(bilezik gibi bir parça),daha sonraki üretimlerde bu parçanın kullanılmadığını,başka bir araçtan sökerek denediklerini ve sorunun çözüldüğünü söylediler.İki gün sonrada parça geldi,takıldı ve sonuç mükemmel.Araçta ses seda kalmamıştı.

Şimdi alakasız gibi görünüyor olabilir ama sizin sorununuzda bu tür bir şey olabilir diye düşünüyorum,çünkü otomotiv firmaları hangi mantıkla ise artık olmadık donanımları koyarken olmadık yerlerdende çalabiliyorlar...

Doğrudur ancak servise gitmeye tırsıyorum çünkü servis çalışanı aynı vw çalışanlarına dönmeye başlıyorlar belli bir süre sonra cins cins bakıyorlar, özel bir serviste kontrol ettireyim nasıl ediyorlar ama bilmiyorum var mı böyle bişe bizim araçlarda onuda bilmiyorum belki teknik destek veriir birisi açıklar. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Beyler gunaydin hayirli sabahlar..bastan sona okudum bazi arkadaslar lpg demis lpg ile gram alakasi olmayan bi durum 2 hafta olucak 0 mazda 3 power aldim ve dun ayni sorunla karsilastim 2000 2100 devir arasinda motor titriyor ustu ve altindaki devirlerde sikinti yok.. ve bunu giderken denedim fark edemedim.. n ye alip dururken sabit gaza basmada yapiyor.. yeminle sogdum mazdadan servise gitmeye korkuyorum arac daha 700 kmde 10 kalem sikinti var arabada.. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazdalar da titreme kronik sorun galiba hayalimde mazda 6 vardı böyle giderse ondan vazgeçeceğim anlaşılan başka japona mı geçsek ne yapsak eski aracım 2004 model avensisti yağını suyunu bakmıyordum bile ama 2 yıl tamir yüzü görmeden sattım (son pişmanlık fayda etmiyor)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, alpqla :

Beyler gunaydin hayirli sabahlar..bastan sona okudum bazi arkadaslar lpg demis lpg ile gram alakasi olmayan bi durum 2 hafta olucak 0 mazda 3 power aldim ve dun ayni sorunla karsilastim 2000 2100 devir arasinda motor titriyor ustu ve altindaki devirlerde sikinti yok.. ve bunu giderken denedim fark edemedim.. n ye alip dururken sabit gaza basmada yapiyor.. yeminle sogdum mazdadan servise gitmeye korkuyorum arac daha 700 kmde 10 kalem sikinti var arabada.. 

2011 yılından sağlam hort olmuş..

Konu sahibi bir de sonucu paylaşsaymış iyiymiş.

12 dakika önce, emekli :

mazdalar da titreme kronik sorun galiba hayalimde mazda 6 vardı böyle giderse ondan vazgeçeceğim anlaşılan başka japona mı geçsek ne yapsak eski aracım 2004 model avensisti yağını suyunu bakmıyordum bile ama 2 yıl tamir yüzü görmeden sattım (son pişmanlık fayda etmiyor)

Can abi sende vur dedin mi öldürdün. Ben 2011 den beri bu forumdayım. Daha %100 kronik bir sorun diyeceğim bir bulguyla karşılaşmadım. Ama sen 1 ayda titremeyi tüm Mazda'lara mal ettin.

2011 yılından bu güne forumda en sık duyduğum şikayet, Dizel Mazda 3 baskı balata sorunu. Herhalde 7-8 kişiden duymuşumdur aynı sorunu. Benim 105 Bin km'de değişti. 20-30 Bin de değiştiren de var. Denseydi bu duruma kronik denirdi ki..Denmedi çünkü hiç sorun yaşamayanlarda var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuyu önceden de okumuştum. Denedim, benim araçta yok mesela bu titreme. Eminim çoğu kişide de yoktur. Nasıl kronik diyeceğiz böyle bir şeye?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hayırlı sabahlar hayırlı günler dilerim herkese yeni mazdacı oludğum için en cok bu sorunları gözlemledim herhalde yoksa araçlar hakkında çok bilgim yok senin tavsiyene devam mazda 6 hayalime aldım yine

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, Mehmet Özdemir :

Bu konuyu önceden de okumuştum. Denedim, benim araçta yok mesela bu titreme. Eminim çoğu kişide de yoktur. Nasıl kronik diyeceğiz böyle bir şeye?

Peki bu konuyu okumadan önce. Rolantideyken aracını hiç 2000 Devirin üstüne çıkaracak şekilde gaz vermiş miydin ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sanayideki arkadaşlarıma sorunca japon   tavsiye ediyorlar mazdayı kesenilkle küçümsemek anlamında söylemedim sonuçta bende mazda sahibiyim 15 yaşında olmasına rağmen memnunum mazda türkiyede alınacak  bir iki araçtan biri

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2000 - 2200 rölantide, hareket halinde bir sıkıntı gözlemlemedim.

9 dakika önce, İlhan :

Peki bu konuyu okumadan önce. Rolantideyken aracını hiç 2000 Devirin üstüne çıkaracak şekilde gaz vermiş miydin ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece mazdaya özel bişey değil biri astrada yaşamış biri ford fusionda yaşamış... Astracı olan sağ akis değişmiş geçmiş... wosvagenci olan hava akış sensörünü değiştirmişler geçmiş... kimi enjektör.. kimi motor kulağı.. Ahh ahh nerde o eski arabalar, peder bey 98 yılında aldığı 0 opel vectrayı hala kullanır daha ön teker bilyası fabrikanın taktığı boşa at 5 km yağ gibi kaya kaya gidiyo.. ne titreme ve silkelenme.. mersedes neysede Audide bile problem çıkıyo en iyisimi çok çalışıp porsche almak lazım.. tuvturkün istisnasız en problemsiz markası :) sinirlerim bozuldu.. :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 dakika önce, Mehmet Özdemir :

2000 - 2200 rölantide, hareket halinde bir sıkıntı gözlemlemedim.

Hareket hali değil durduğun yerde demen lazım..(sabit 2000-2100 devir aralığı)....Sonrasında hareket haline bulaştığı söylentisi var :(

pardon rolanti yazmışsın görmedim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim 2010 da da var bu sorun ama ben sorun olarak görmüyorum. Bazı şeylere çok odaklanmamak gerekiyor, psikopatlaştırıyor insanı. Dururken 2000 devir de çevirmezsek duymayız, psikolojimizi bozmaz. :) Giderken sıkıntı yok hiç.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...