Jump to content
MazdaClubTR

Yeni Mazda CX-5 İçin Dünyanın En Hafif Tamponu

Tavsiye Edilen Mesajlar

MazdaClubTR

Mazda, Yepyeni Mazda CX-5 SUV için kullanılacak dünyanın en hafif tamponlarını geliştirdi.

Mazda Motor Corporation, Japonya Polypropylene Şirketi ile işbirliği yaparak, araç parçaları için konvansiyonel materyaller ile aynı sağlamlığı sürdüren ve aynı zamanda  önemli derecede ağırlık azaltımı sağlayan reçine materyali geliştirdi. Bu materyali kullanarak üretilen parçalar, konvansiyonel reçine kullanılarak üretilenlerden çok daha incedir. Bu durum, parçaları üretmek için gerekli olan reçinede önemli derecede ağırlık azaltımı sağlar. Materyal hem ön hem de arka tampon için kullanıldığında, yaklaşık %20 oranında ağırlık azaltımı sağlar. Tampon üretimi sürecinde, azaltılan kalınlık, döküm aşamasında daha kısa soğuma süresi sağlıyor ve bilgisayar destekli mühendislik (CAE) teknolojisini kullanarak, reçine materyalinin akışkanlığı da uygun hale getirilmiştir. Sonuç olarak, daha önce 60 saniye olan tampon döküm süresi 30 saniyeye düşürüldü. Bu süre azaltımı, üretim sürecinde harcanan enerji miktarında büyük bir azalma sağladı.

Mazda, bu en hafif tamponları önümüzdeki baharda satışa sunulacak olan Yepyeni Mazda CX-5 SUV’de1 ve piyasaya sürülecek yeni modellerde2 kullanacak.

120209a.jpg120209aa.jpg

Tampon ağırlığı yakıt tasarrufu ve sürüş performansı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte, tamponlar hem darbeleri absorbe etmek için sağlamlık açısından hem de mükemmel bir dış tasarıma uygun şekillendirme ve boyama gerektiren çok fonksiyonlu parçalardır.

Mazda, polipropilen ve kauçukta bulunan, reçinenin öğesi olan ve farklı özelliklere sahip iki bileşeni karıştırdı ve bunları temel tampon materyalinin yüzeyi ve iç kısmında gerekli fonksiyonlar doğrultusunda iki katmanlı bir yapıya dağıtma konusunda başarılı oldu. Bu başarının sonucu olarak, yüzey kısmı mükemmel bir boya filmi tutma özelliğini ve iç kısım da azaltılan kalınlıkla birlikte yüksek sağlamlığı ve darbe emiş özelliğini koruyacaktır.

Mazda, tüm müşterilerine sürüş memnuniyeti ve çevreye karşı duyarlı ve güvenli bir performans sağlamak için araç ağırlığını azaltma ve dinamik performansı artırma hedefine devam ediyor.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

mazdadaki yenilikler gelişmeler vede atılımların ardı arkası kesilmiyor inşallah emeklerinin karşılığını alırlar.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
emregc

Mazda tüketimi düşürmek maksadıyla boy/kilo oranı 10 dan fazla olan sürücüler için bir diyet programıda düşünürse gelecekte şaşırmayacağım... "Zoom Zoom Diet"  :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...