Jump to content

Mazda 323 Rolanti Problemi

eiskent
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda 323 galiba aracınız. 323 lerde hava akış metre varmı bilmiyorum ama eğer varsa ondan da olabilir. Hava akış metre arızalı ise araç belli bir devirde çalışmaz, saçmalaya başlar

inan bende bilmiyorum varmı yyokmu,netten araştırayım birazdaha varmı diye.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracım 1999 model 323 1.5i aracımda benzinde rolanti 9 ila 10 arasınta gidip geliyor seyir halinde iken 40 ila 60 arası sanki bişe sıkıyo kesiklik oluyo aracımda çalışırken dışardan çiğ benzin kokusu geliyor lpg de bu daha çok belli oluyor rolanti bi 0 iniyo bi 15 çıkıyor çekiş düşüyor seyir halinde kesiklik daha çok belli öne yığılıyor ustaya götürdüm siboplar çok sıkı ayar tutmuyor diyor ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmususnuz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Merhaba arkadaşlar, uzun zaman geçti buralara uğramayalı ama problemleri hallettiğimden değil, maalesef rölanti dalgalanması ve çeki düşüklüğü kah azalarak kah artarak devam ediyor. Bu uzun zaman sonunda ben distribütör zerine odaklanmaya başladım. Şu problemim hakkında yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Çok dikkatli dinlendiğinde, distribütörden 1-2 saniye aralıklarla elektrik atlama sesi gibi "çıtlama"lar duyabiliyorsunuz. ve her bir çıtlama motorun çalışmasını bozuyor dengesiz çalışmasına neden oluyor. Bu distribütör kaynaklı bir problem olabilir mi sizce? Bir de alakası varmı bilmem ama belki işe yarar bir bilgi olabilir, distribütör kapağına bağlı 4 buji kablosundan sadece bir tanesi elimi dokundurduğumda çarpıyor beni. Başka buji takmama rağmen hep aynı sokete bağlı buji beni çarpıyor. Buna hiçbir anlam veremedim..Bu konuda değerli yorumlarınızı mümkünse çok acil bekliyorum. Bu arada distribütörü usta eşliğinde dün söküp güzelce temizledik...ama pek bir şey farkettiğini söyleyemem..hayırlı geceler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hakan emre kardeş kimdir bu usta? Mazdacı ahmet mi? Başka biri ise iletişim bilgilerini verir misin acaba?

Evet abi, Ahmet Usta. Ben Bolu'dan bakım için ona gidiyorum. İsterseniz özelden numarasını göndereyim sizde yoksa

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyi bir usta buji kablosunu ölçer ve sorun olup olmadığını tespit eder, anlattıklarına göre de buji kablosunda sorun var muhtemelen... Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

arkadaşlar; bende de son 1-2 gündür rolanti sapıtmaya başladı..

gaz ayarında bi problem mi var acaba,

normal süratlanmalarda ve viteslerde tekleme ve performans sorunu yok..ama gel gelelim trafik ışıklarında durmak kabus oldu araba tir tir titriyor, 300 devire kadar iniyor.ve bazen stop ediyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar; bende de son 1-2 gündür rolanti sapıtmaya başladı..

gaz ayarında bi problem mi var acaba,

normal süratlanmalarda ve viteslerde tekleme ve performans sorunu yok..ama gel gelelim trafik ışıklarında durmak kabus oldu araba tir tir titriyor, 300 devire kadar iniyor.ve bazen stop ediyor

Hava akışmetre arızalı olabilir. Arızalı durumda araç devirde saçmalar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hava akışmetre arızalı olabilir. Arızalı durumda araç devirde saçmalar...

peki bu büyük masraf çıkarır mı? yani dediğin cihaz da ariza varsa

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın karbüratörlü ise akışmetre olmaz, çok iyi anlayan ustaya karbüratör temizliği yaptırabilirsin, ayrıca bu sorunu sadece gazda yapıyorsa gaz sisteminde sıkıntı vardır (aracında lpg olduğunu varsayıyorum) hava alıyor olabilir, ki büyük ihtimal, araca gaz verdiğinde toparlamıyorsa gaz ve avans ayarlarını kontrol ettir...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın karbüratörlü ise akışmetre olmaz, çok iyi anlayan ustaya karbüratör temizliği yaptırabilirsin, ayrıca bu sorunu sadece gazda yapıyorsa gaz sisteminde sıkıntı vardır (aracında lpg olduğunu varsayıyorum) hava alıyor olabilir, ki büyük ihtimal, araca gaz verdiğinde toparlamıyorsa gaz ve avans ayarlarını kontrol ettir...

Veli abi ilgin için teşekkür ederim;

aracım karbüratörlü ve lpg li, araca gaz verdiğimde her hangi bi kesilme, tıkanma yok normal sürüşte hiç bir sıkıntı yok.. ama rölantide durmaya gelince iş değişiyor..ve bu sorun 2 gündür kademeli olarak arttı..en başta 600 devirlere şimdi de 300 devire ve stop etme aşamasına geldi.motor sıcak veya soğuk olsun farketmiyor.aynı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gaz ayarı ile de ilgili olabilir, rölanti toparlamıyor da olabilir...

Benzinde de aynı şeyi yapıyorsa rölanti toparlamıyordur büyük ihtimal, benzinde hiç bir sıkıntı yoksa sadece gazda yapıyorsa gaz ayarını kontrol ettir bir de hava alıyor mu sistem ona bak, suyunu kontrol et tamam mı diye, küçük bir ihtimal de egsoz sisteminde patlak olup olmadığına baktır... Her şey bittikten sonra aracının avans ayarını kontrol ettir.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gaz ayarı ile de ilgili olabilir, rölanti toparlamıyor da olabilir...

Benzinde de aynı şeyi yapıyorsa rölanti toparlamıyordur büyük ihtimal, benzinde hiç bir sıkıntı yoksa sadece gazda yapıyorsa gaz ayarını kontrol ettir bir de hava alıyor mu sistem ona bak, suyunu kontrol et tamam mı diye, küçük bir ihtimal de egzoz sisteminde patlak olup olmadığına baktır... Her şey bittikten sonra aracının avans ayarını kontrol ettir.

Kolay gelsin.

benzinde rölanti normal olması gereken seviyede Veli abi, yarın sanayide otogaz servisindeki ustaya göstericem..eger sorun hava alması ise;bu hava alma durumuna karşılık hava filtresi tasının kenarlarını mı bantlamam gerekiyor.? bide son olarak dün Susurluk a gitmiştik ordan köye çıktık,araç yüklü ve yollar da bozuk du 2 ve 3.viteste 8 km yol gittik. hararet orta seviyeyi geçmedi, fakat araç durduktan sonra bir müddet fan çalıştı buraya kadar herşey normal, fakat radyatör su haznesinin ordaki lastik tahliye borusundan bi miktar su akıttı yarım su bardağı kadar..bu zorlu yollar,sıcak hava gibi şartlarda normal bişey mi yoksa anormal bir durummu..(bu arada radyatör suyu berrak ve temiz  antifrizden dolayı biraz mavi)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...