Jump to content

Mazda 3 Sunroof Sorunu

SeRcAn35
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mantıken; takırtı tukurtu geldi ve sunroof kapanmadıysa dişli sıyırmış olabilir... Servis için komple değişim için normal fiyat bence...

İyi bir elektrik ustası varsa göstermeni tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilen arkadaşların bu konuda yardımlarını bekliyorum.Sorun şu 2010 model mazda 3 sahibiyim.Geçen akşam anahtardan sunroof ve camları açtım.Camlar açıldı sunroof 4 cm açıldı ve kaldı.Sonra kapatmak için tuşlarına bastım tepe lambası kısmından takur tukur sesler geliyordu.Sunroof açılması ve kapanması için gerekli süre çalışıyor ama camda en ufak bir hareket sağlayamıyordu servisi aradım en kötü komple mekanik değişim için 2500 işçilik dahil fiyat verdiler.Bende sinirlendim dedim ben size 5000 vereyim arabamı 2013 modeliyle değiştirin... :kafa: :kafa: Bu sorunu nasıl çözerim 15 dk öncesine kadar çalışan sunroof'a ne olmuştur.Ne önerirsiniz?

Ufak tefek sorunlar arka arkaya sıralanınca gittim kurban kestim.Umarım kazasız belasız sorunsuz kullanırım...

muhtemelen halat veya dişli sıyırmıştır. motor çalıştığı halde sunroofda hareket yoksa kesin nedenleri bunlardır. ha şu da var, halat dişliden kurtulmuşda olabilir ama zor bir ihtimal. iyi bir elektrikçi yada sunroofçu sıkıntıyı çözebilir. maliyetide halat veya dişli değişirse 200-500 tl civarında olur...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Havalandırma tuşuna baktığınızda yani yukarı doğru açma,  reaksiyon geliyorsa yukarıya doğru açma tuşuna basılı tutun.ilk başta bende aynı sorun olduğunu düşündüm.tekrardan kendi programlıyor sıkıntı kalmıyor.inşallah büyük bir sorun yoktur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Arkadaşlar bugün seyir halinde sanruf yukarı açma tuşuna bastım. Tik yok. İleri geri demedim tik yok. Sağa çekip foruma baktım hemen. Daha önceki yorumlarda yazilanlari demedim, olmadı. En son aklıma sigorta geldi. Evet sigorta atmış, allahtan yedek vardı. Değiştirdim. Hic bi sorun yok. Sorun yaşayan arkadaşlara, sigorta kutusunu da kontrol etmelerini öneririm.saygilar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Allah'tan ki yedekte sigorta varmış. Demek ki herkes otomobilinde yedek sigorta bulundurmalı. Geçmiş olsun, paylaşım için teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yedek olarak takılan sigortanın kaç amperlik olduğu, eskisiyle aynı değerde olması önemli yoksa Allah korusun araçta sıkıntıya sebep olabilir. Bir de bir süre dikkat etmekte fayda var. Sigorta durduk yerde atmaz bir zorlama veya kısa devre göstergesidir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sunroof orj. Sigorta 15 amperlik, bendeki yedek ise 20 amperlik. Yanılmıyorsam daha düşük amperlisini bulamamistim nevşehir sanayisinde )). Dediginiz gibi dikkat etmek lazim. Su an için bi sorun yok çok şükür.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

selamlar saygılar abilerim...

bende maalesef sunroof dan muzdaribim...

işyerinden arkadaşım ilk defa sunroof görmüş gibi oynayıp durmuş ve kılavuz halatlarından biri sıkışmış diğeri esnemiş...

servisteki usta ben ilk defa böyle birşey gördüm diyor... 

değştirmek için kdv hariç halat başı 350 tl ve artı işçilk ücreti... ikisi 700 + KDV + işçilik...

çıkma bulabilirmiyiz dedim... çıkma bulsanda işe yaramaz dedi...

ben aliexpress veya başka yurtdışı alışveriş sitelerinden almayı düşünüyorum... fakat nasıl bulacağım konusunda bir fikrim yok... biraz baktım ama birşey bulamadım...

yardımınızı bekliyorum... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, ydemir :

selamlar saygılar abilerim...

bende maalesef sunroof dan muzdaribim...

işyerinden arkadaşım ilk defa sunroof görmüş gibi oynayıp durmuş ve kılavuz halatlarından biri sıkışmış diğeri esnemiş...

servisteki usta ben ilk defa böyle birşey gördüm diyor... 

değştirmek için kdv hariç halat başı 350 tl ve artı işçilk ücreti... ikisi 700 + KDV + işçilik...

çıkma bulabilirmiyiz dedim... çıkma bulsanda işe yaramaz dedi...

ben aliexpress veya başka yurtdışı alışveriş sitelerinden almayı düşünüyorum... fakat nasıl bulacağım konusunda bir fikrim yok... biraz baktım ama birşey bulamadım...

yardımınızı bekliyorum... :)

Şahsen ben olsam, ustanın yanına o arkadaşla gider fiyat bilgisini aldıktan sonra arkadaşa dönerek 'ağanın eli tutulmaz' derdim.

Geçmiş olsun…

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, quiteguide :

Şahsen ben olsam, ustanın yanına o arkadaşla gider fiyat bilgisini aldıktan sonra arkadaşa dönerek 'ağanın eli tutulmaz' derdim.

Geçmiş olsun…

haklısın abi... ama yapamadık onu... 

Bir saat önce, Mehmet Özdemir :

Çıkma niye işe yaramaz orasını anlayamadım ben

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sağlam olmayacağını söyledi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çıkma bulabilirsiniz, ank, ist gibi büyük şehirlerde tanıdığınız yakınlarınız sayesinde araştırabilirsiniz, sağlam ve garantili çıkma satıyorlar, bulursanız daha iyi olur. Hemde fiyat hesaplı olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

09.05.2016 at 00:00, renegade :

Çıkma bulabilirsiniz, ank, ist gibi büyük şehirlerde tanıdığınız yakınlarınız sayesinde araştırabilirsiniz, sağlam ve garantili çıkma satıyorlar, bulursanız daha iyi olur. Hemde fiyat hesaplı olur.

abi kusura bakma biraz geç döndüm mesajına... :( haklısın aslında öyle yapılabilir... 

fakat yurtdışında orjinal olduğunu iddia eden bir yerde buldum parçaları... dün sipariş verdim... 3 hafta içinde inşallah ulaşmış olur... geldiğinde tekrar ayrıntıları yazarım... :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

Merhaba herkese, aynı şey benimde başıma bu sabah geldi, sunroofu açayım dedim sağ sol yukarı aşağı tık yok. Sigorta aklıma geldi ama sigorta kutusunda sunroof hangisi bilmiyorum. Gerçi sigortadanmı onuda bilmiyorum ama aklıma gelen şey tek sigorta

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, Burak :

Sigorta kutusu nerede ve sunroof ile ilgili sigorta hangisi biliyor musun ?

işte bunu bilmiyorum :) merak ettiğimde tam olarak buydu, birde bunun sigortasını servise gitmeden oto elektrikçiden aldığım herhangi bir sigorta ile yapabilirmiyim?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, Raggaman :

işte bunu bilmiyorum :) merak ettiğimde tam olarak buydu, birde bunun sigortasını servise gitmeden oto elektrikçiden aldığım herhangi bir sigorta ile yapabilirmiyim?

Tabii. Şimdi kullanıcı kitabından baktım 8-55 te. 15A lik sigorta kullanıyormuş.  Eğer kullanıcı kitabın yoksa yarın resim çeker gönderirim ya da daha önce başka birisi yardımcı olabilir . Aşağı inerken telefonumu almayı unutmuşum tekrar inmeyeyim :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• omnivolus
      Yazan: omnivolus
      Bu yazıda beni hayal kırıklığına uğratan bir Mazda yetkili servisinden bahsedeceğim. Servisin adını vermeyeceğim ama bu servisteki kişilerden birinin bu forumda yazdığını biliyorum, kendilerine çeki düzen vermeleri için bu yazıyı yazıyorum.
      İki yıldır bir sahil kasabasında yaşıyorum. Bir yılı geçkin süredir Mazda 3 HB 2010 Impressive aracımın sunroof'u çalışmıyordu ve bagaj kilidinde problem vardı; kumandadan kapıları açtığımda bagaj kilidi açılmıyor, birkaç dakika sonra kendiliğinden açılıyordu. En yakın Mazda servisi 135 km uzakta olduğu için bu şekilde aracı kullanmaya devam ettim. Geçtiğimiz bayram sonunda başka bir şehirden dönerken yolumu 50 km uzatıp bu servise girdim. Öğle paydosu saatine denk geldiğinden yemekten sonra bakabileceklerini söylediler. "Tamam." deyip arabayı bıraktım ve ben de yemek yemeye gittim.
      Bir buçuk saat sonra döndüğümde arabamla ilgilenen ustayla konuştum. Sunroof motorunun değişmesi gerektiğini söyledi. Fiyatı da yanlış söylemiş olmayayım, 1640 ya da 1460 TL gibi bir şey söyledi, tam hatırlamıyorum. Bagaj kilidini sordum, bagaj kilidinde de problem olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. Ne kadar diye sordum, 400-500 TL gibi bir fiyat da ona söyledi. Fakat ilginç bir şey keşfetmiş, sürücü kapısını açınca bagaj kilidi de açılıyormuş, istersem bu şekilde kullanabileceğimi söyledi. Her ikisini de değiştirtmedim. Giderilmeyen bu arızalarımla ilgilendikleri için 70 TL ödeyip yaşadığım kasabaya döndüm.
      Bir hafta sonra yaşadığım yerdeki bir oto yıkamacısında aracımla ilgilenen çocuktan aracımı teslim alırken "Abi, bagaj kilidi kademesi kilitli pozisyonda kalmış, onu hallettim." dedi. "Nasıl hallettin ya?" diye sordum. "Abi, kumandanın kilitleme tuşuna üst üste basarsan bagaj kilidi kademe atlar, kilitli pozisyonda kalır. Kumandadan düzelttim." dedi. Kontrol ettim, gerçekten düzelmiş. Koskoca yetkili servisin bilmediğini bu yıkamacı çocuk biliyor. Eve döndüm. Gittiğim servise olan güvenimi kaybetmiştim, sunroof için İstanbul'da yaşadığım dönemde bana çok yardımcı olan Merser'i aramaya karar verdim. Arayıp elektrik ustasıyla konuştum ve sunroof'un çalışmadığını söyledim. Servise gittiğimi söylemeden "Acaba sunroof motoru mu bozuldu?" diye sordum. Sunroof motorunun kolay kolay bozulmayacağını, kanallara çerçöp filan girdiyse motoru yakmamak için kendini kilitlemiş olabileceğini söyledi.
      Bunun üzerine gittiğim servisi aradım. Arabamla ilgilenen ustayla görüşüp "Akü kutup başlarını çıkarıp tekrar takarak sunroof'u denedin mi?" diye sordum. "Evet, denedim." dedi. "Peki, tavan lambasının arkasında sunroof motoruna giren bir soket varmış. Onu çıkarıp taktın mı?" diye sordum. "Evet. Sunroof motoruna kadar elektrik geliyordu fakat çalışmıyordu." dedi. Ona güvenip gerçekten de sunroof motorunun bozulmuş olabileceğini düşünerek telefonu kapattım.
      Bugün markete giderken aklıma geldi, denemekten ne çıkar diye düşünüp ön kaputu açtım. Akünün eksi kutbunu söküp beş dakika kadar bekledim. Sonra tekrar taktım. Arabayı çalıştırıp sunroof düğmesine bastım. Canavar gibi çalıştı. Sonra da sıfırlanmış olan cam otomatiklerini düzelttim. Tamam.
      Bu servise diyorum ki kendinize çeki düzen verin. Araba yıkayıcı çocukların bile bildiği bilgilerden yoksunsunuz. 70 liramı da iade edin. Siz kim olduğunuzu anlamışsınızdır. Ayıp.

• Yeni Oluştur...