Jump to content

Tam Bağımsız Arka Süspansiyon

mtutun
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• 8 ay sonra ...

Mustafa abinin paylaşmış olduğu bu değerli bilgiyi tekrar gündeme getireyim dedim. Araçlarımızın kıymetini bir kez daha anlayalım. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Günümüzde peki "Tam Bağımsız Arka Süspansiyonu" olan "C" segmenti otomobiller hangileridir ? 

Ve "B" segmentinde  "Tam Bağımsız Arka Süspansiyonlu" otomobil var mıdır acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yeni modeller ile ilgili bişey diyeme ama benim arabam tam bağımsız süspansiyon gibi gözüküyor mevzut resimler ile kıyaslarsak.

Tabii sadece arkalar önler yarı bagımsız süspansiyon.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Mehmet Özdemir :

Yok gerçekten var öyle bir şey

Ne bileyim ben günümüzdeki modelleri sorup, sen 70'li yıllara dönünce. Dedim dalga geçiyor. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17.08.2012 at 12:03, mtutun :

Birçok firma daha ucuza imal edilen yarı bağımsız arka süspansiyon ve Mc Pherson ön süspansiyonu tercih edip, sonra bunlara kendi öngörülerine göre bazı aksamlar ekleyip, standardı iyileştirdiklerini söylüyorlar. Örneğin toe kontrol kollu Mc Pherson!

<kısaltıldı>

Kendi fikrimce; Eşimin arabasını arazi de tercih ederdim. Çünkü hem ön hem de arka Mc Pherson. Bu süspansiyon hem çok dayanıklı, hem de tekerlek artikülasyonu fazla.

post-7558-141695289227_thumb.jpg

Daha ucuza imal edilen yarı bağımsız arka süspansiyon belli bir süre sonra (12+ sene) bakımı cok masraflı olabiliyor, arkadaş 2003 Citroen almıştı arkada torsiyon süspansiyon vardı bir bozuldu ve baya masraf çıkardı.

bu arada artikülasyon ne demektir, İngilizce - Türkçe sözlüğe bakmadan bilen var mı? Sözlüğe baktım yine de tam anlamını çözemedim, bir anda  bilgi dağarcığı daralmış gibi oldum şimdi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

39 dakika önce, revivo73 :

artikülasyon telaffuzuna sahip articulation kelimesine baktım tureng.com'dan hiçbirşey anlamadım. @mtutun 'a sormalı fakat o da baya süredir siteye girmiyor galiba.

anatomide oynak yer olarak geçiyormuş, oradan bir çıkarım yapabiliriz belki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

https://en.wikipedia.org/wiki/Articulated_vehicle

Artiküle araç, aracın daha keskin dönebilmesine oynak sağlayan bir birleşme yerinden (ekleminden) oynayabilen yapıya sahip araçlardır. Trenler, kepçeler (ön teker kısmı gövdenin ortasından dönebilen), körüklü otobüsler bunlara örnektir.

http://tureng.com/tr/turkce-ingilizce/articulate

articulate yüklem haline bakarsak da teknik kısımda mafsal ile birleştirmek yazmakta.

Artikülasyon gibi İngilizceden devşirme bir kelime yerine mafsallı kelimesi kullanılsaydı daha anlamlı olurdu.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yani "tekerlek artikülasyonu fazla" yerine "tekerlek oynaklığı fazla" veya "çok tekerlek mafsalları var" veya "tekerleğin hareket mesafesi fazla" denilse olay tam açık olacaktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...