Jump to content

SKYACTIV Mazda6 Test ve İzlenimler

emregc
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

sen almamışsın cocuğum , vermişler :) sözüm meclisten out :)

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

daha kötü işte  :D benim rızam olmadan verdiler  :D artık nasıl bir beddua ettiysen bana.. ??? focus olaydı sevinirdim
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 164
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Fotifoti

28

• emregc

30

• mtutun

21

• EgeG

38

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Gönderilen Fotoğraflar

Sana beddua etmedim cocuğum , beddua olarak kullanılabilir dedim :) Allah gönlüne göre versin :D rx'mi istiyorsun 6'mi 3'mu neyse artık :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sana beddua etmedim cocuğum , beddua olarak kullanılabilir dedim :) Allah gönlüne göre versin :D rx'mi istiyorsun 6'mi 3'mu neyse artık :)

jaguar xj veyahut  aston martin dbs dilersen ei olur siyahından  :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar.

Dün itibari ile mazda 6 yı Ankara smb de test ettim. :nazar:

O gün de patronun arabasını bakım için servise götürmüştüm. Vw passat 1.4, 122 bg manuel.

Öncelikle bilmiyorum ne bekliyordum ama umduğumu bulamadım.

Bir benim arabamı düşündüm, bir de yenisini. Değiştirmem için hiç bir sebep yok neredeyse. I-Eloop vs güzel şeyler ama,! eE?

Ben arabada biraz performans ararım. Basıyorum basıyorum, ı ıh. E zaten benim 6 da o kadar hızlı gidiyo, ara hızlanması, ilk hızlanması hiç vaooouu dedirtmedi açıkçası... Yanımda oturan arkadaş. " zaten performans beklemeyin. Bu konfor arabası" dedi. 117 bin lira verdiysem o araba gidecek. Yıl 2000 olsa, hizlanması makul ama artık dizellerin 0-100, 11 saniye yahu.

Az yakması mı?. Ben de tüp takarım benim arabama, daha az yakarım ondan. :geyik: tabi... Takmayı da düşünmüyorum o ayrı. Skyactiv'e tüp takılır mı onu da bilmiyoruz.

Ses yalıtımını bilemedim. Belki benimkinden daha iyidir. Fark edemedim.

Turbo neden yok bu araçlarda dedim yanımda oturan beye. Motor uzun ömürlü olsun diye dedi.  "İyi de hangimiz 200.000 km kullanıyoruz bir arabayı" dedim. Benim taş çatlasın 60.000 km oluyo bir arabada. Hadi 100.000km olsun...

Valla ben şimdi yeniden mazda alacak olsam. Benim kasanın DISI motorlu olanını alırım(2011-2012). 5-6-7 yıl da kullanırım hiç te yenisini aramam gibime geliyo.

Biraz kötülemiş gibi oldum fakat yazının başında da dediğim gibi ne umutlarla gidip bunlar olunca, böyle oldu...

Gelelim Vw olayına. 1500 devirden itibaren gelen tork olayı başka bir boyuta taşıyor resmen.

0-100 hızlanması mazdadan iyimi? iyi... Yakması? aynı +- 100 cc... Yol tutuş, ses, konfor. Hepsi aynı sayılabilir. Çok çok bu araba ondan 10 gömlek üstü dedğim birşeyleri yok her iki araç için de.

Sonra doluluk ve içerik olarak mazda daha dolu cümleleri gelmesin diye de. Gidip fiyat araştırması yaptım. VW CC modeli olarak 1.4, otomatik, zenon, cam tavan,yarı deri koltuk ve birkaç paket daha ekleyince toplam 112.000 lira oluyo. (Sitesinden baktım)

Bmw lere zam gelmiş :P 3.16  lar 104 binden başlıyor. 117 bine kadar yolu var.

Sonuç olarak, Bir tane  Mazda 3 MPS youtube videosu altındaki bir yorum çok hoşuma gitmişti.

"Al bu motoru, koy yeni 6 ya. Al paramı..." Tabi Yorum Amerikalıdan gelmişti. Ama Turbolu bir araç üretemiyo değilsin MAZDA.. Üretirsin. Dizelinde Var turbo. Benzili Öksüz mü? Konforu ve sistemi çözdün. az da tuz ekle, heyecan kat olaya....

Amma içimi döktüm be :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar.

Dün itibari ile mazda 6 yı Ankara smb de test ettim. :nazar:

O gün de patronun arabasını bakım için servise götürmüştüm. Vw passat 1.4, 122 bg manuel.

Öncelikle bilmiyorum ne bekliyordum ama umduğumu bulamadım.

Bir benim arabamı düşündüm, bir de yenisini. Değiştirmem için hiç bir sebep yok neredeyse. I-Eloop vs güzel şeyler ama,! eE?

Ben arabada biraz performans ararım. Basıyorum basıyorum, ı ıh. E zaten benim 6 da o kadar hızlı gidiyo, ara hızlanması, ilk hızlanması hiç vaooouu dedirtmedi açıkçası... Yanımda oturan arkadaş. " zaten performans beklemeyin. Bu konfor arabası" dedi. 117 bin lira verdiysem o araba gidecek. Yıl 2000 olsa, hizlanması makul ama artık dizellerin 0-100, 11 saniye yahu.

Az yakması mı?. Ben de tüp takarım benim arabama, daha az yakarım ondan. :geyik: tabi... Takmayı da düşünmüyorum o ayrı. Skyactiv'e tüp takılır mı onu da bilmiyoruz.

Ses yalıtımını bilemedim. Belki benimkinden daha iyidir. Fark edemedim.

Turbo neden yok bu araçlarda dedim yanımda oturan beye. Motor uzun ömürlü olsun diye dedi.  "İyi de hangimiz 200.000 km kullanıyoruz bir arabayı" dedim. Benim taş çatlasın 60.000 km oluyo bir arabada. Hadi 100.000km olsun...

Valla ben şimdi yeniden mazda alacak olsam. Benim kasanın DISI motorlu olanını alırım(2011-2012). 5-6-7 yıl da kullanırım hiç te yenisini aramam gibime geliyo.

Biraz kötülemiş gibi oldum fakat yazının başında da dediğim gibi ne umutlarla gidip bunlar olunca, böyle oldu...

Gelelim Vw olayına. 1500 devirden itibaren gelen tork olayı başka bir boyuta taşıyor resmen.

0-100 hızlanması mazdadan iyimi? iyi... Yakması? aynı +- 100 cc... Yol tutuş, ses, konfor. Hepsi aynı sayılabilir. Çok çok bu araba ondan 10 gömlek üstü dedğim birşeyleri yok her iki araç için de.

Sonra doluluk ve içerik olarak mazda daha dolu cümleleri gelmesin diye de. Gidip fiyat araştırması yaptım. VW CC modeli olarak 1.4, otomatik, zenon, cam tavan,yarı deri koltuk ve birkaç paket daha ekleyince toplam 112.000 lira oluyo. (Sitesinden baktım)

Bmw lere zam gelmiş :P 3.16  lar 104 binden başlıyor. 117 bine kadar yolu var.

Sonuç olarak, Bir tane  Mazda 3 MPS youtube videosu altındaki bir yorum çok hoşuma gitmişti.

"Al bu motoru, koy yeni 6 ya. Al paramı..." Tabi Yorum Amerikalıdan gelmişti. Ama Turbolu bir araç üretemiyo değilsin MAZDA.. Üretirsin. Dizelinde Var turbo. Benzili Öksüz mü? Konforu ve sistemi çözdün. az da tuz ekle, heyecan kat olaya....

Amma içimi döktüm be :D

Duygularımın tercümanı oldun abi benim anlatmak istediğim tamda buydu.mazda 6 seri olmalıydı

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

"ALINTIDIR" arabam.com

Yeni Mazda6, olabilecek en yüksek puan olan 5 Euro NCAP* yıldızıyla, resmi olarak en güvenli otomobillerden biri oldu. Bu sonuç, Mazda’nın çarpışma etkisini azaltan SKYACTIV-Body gibi yeniliklerle bütün araçlarında güvenliği arttırma stratejisini de doğruluyor. Sürücü destekli aktif güvenlik teknolojisi i-ACTIVESENSE serisiyle, Mazda’nın yeni amiral gemisi gelecek için çok iyi hazırlanıyor gibi...

Euro NCAP’ten beş yıldız kazanan dördüncü Mazda olarak; eski nesil Mazda6, eski Mazda3 ve Mazda CX-5’e katılıyor. Her kategorinin skoru, 64 km/saatte önden darbe, 50 km/saatte yandan darbe ve 40 km/saatte yaya darbesini de içeren darbe testleriyle belirlendi. Euro NCAP aynı zamanda elektronik stabilite kontrolü (ESC)** sistemini de değerlendiriyor.

Mazda’ya katılan son amiral gemisinin hem sedan hem de wagon versiyonu 4 kategoride de en yüksek puanları aldı. Yetişkin yolcu güvenliği, çocuk yolcu güvenliği ve yardımcı güvenlik sistemlerinin puanları sırasıyla %92, %77 ve %81’dir. Bu değerler, 5 yıldızı da almak için gerekli olan %80, %60 ve %65 sınırlarının oldukça üstünde. Mazda6 aynı zamanda yaya güvenliğinde %66 puan aldı. Bu, Avrupa’da bu sene test edilen araçlar arasında en iyi puanlardan biri.

Çığır açan SKYACTIV Teknolojisi’yle donatılan yeni Mazda6, şirketin i-ELOOP fren enerjisi rejenerasyonu sistemi kullanılan ilk Mazda. Her zamankinden daha sağlam ve daha yakıt

verimlisi olan Mazda6, aynı zamanda ultra yüksek dayanımlı çelik, aracın gövde yapısını destekleyen diğer yenilikler ve pasif araç güvenliğiyle daha hafif ve daha dayanıklı. Tüm bunlar, kazaları en başından önleyen ve meydana geldiğinde oluşacak zararları azaltan sensörle donatılmış i-ACTIVESENSE sistemleriyle desteklendi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

turbo mevzusunun motor ömrü ile ilgili olduğunu sanmıyorum . Yakıt, emisyon ,bakım, sorunsuzluk gibi etkenler dahilinde değerlendirmişlerdir. Neticede yapınca yapıyor adam (bakınız mps) . Ama düşük hacim , turbo besleme araçlar göründüğü gibi değiller. Benim pek iştahımı acmıyor açıkcası . Araç hızlandıkça yakıt tüketimi de artıyor . Bir de performans konusuna değineyim . Ben test ederken otomatik modda kullandım önce . Dedim bu araba niye gitmiyor. Akıllı şanzıman ekonomi yaptıgı için biraz frenliyormuş. Performans için düz moda almak lazım . Çok fark ediyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Babamın 626'sı 300,000 km'de daha kapağı açılmadı. Siz 60,000 km kullanıp çöpe mi atıyorsunuz aracı? Sizden sonra kullanacak olanda sorunsuz bir motor istiyor olamaz mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yanlız şöyle birşey var biz arabaları 60 000kmden fazla sürmesek te bizden sonraki sahiplerini unutmayalım :D biz birine satıyoruz o biri de başka birine öyle öyle kmler oluyor 200000 :D

turbo motor ömrünü etkilediği doğru. ama onun dışında da turbolu arabayı sürmenin incelikleri var. arabayı sürekli aşırı yüksek devirde tutmamak ve sürekli aşırı düşük devirde tutmamak ama orta yüksek devirde sürmek, arabayı park edince belli bir süre beklemek vs. bunlara uyulmazsa turbo arıza çıkarıyor.

Neyi yanlış yaptık bilmiyorum ama çok eskiden bizim şirket  araçlarından biri 1.8 turbo dizeldi, uzun yolda çok süratli giderken babam turboyu bozmuş bikere mesela :D aylarca bekledik arabayı ve o turbo arızasından sonra arabanın motorunun heryerinden sürekli arızalar gelmeye başladı. Turbo arıza verme ihtimali yüksek, verdimi de motoru altüst eden bir parça :DMazda servisindeki ustalardan biri turbolu araçları aşırı zorladığınızda kol çıkarma problemlerinin yaşandığından bile bahsetmişti bana..

Mazda, aynı zamanda turbonun safkan sürüş keyfini bozmasından dolayı turboyu sevmiyor. Çok yüksek devre gelememeleri, turbo gecikmesi denilen gecikmeyi yaşatması ve belli bir devirden sonra turbo çalışmadığı için ivmelenme hissininin çok azalması.. günümüzde hala atmosferik motor üreten ultra pahalı otomobil üreticiileri var. içlerinden biri aston martin. Ve aston martin motorlarının üzerinde o motorun inşaasını yapan teknikerin adı yazar. O motor önemli bir arıza verirse  o motorun hangi tekniker tarafından yapıldığını bilmek için..

Dünyanın en uzun ömürlü araçlarını üreten mitsubishi,mazda, toyota motorlarının neden en uzun ömürlü motorlar olduklarının da bir göstergesi aslına turbo motor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Babamın 626'sı 300,000 km'de daha kapağı açılmadı. Siz 60,000 km kullanıp çöpe mi atıyorsunuz aracı? Sizden sonra kullanacak olanda sorunsuz bir motor istiyor olamaz mı?

20 yıllık 215 bin kmde 626 kullanıyorum, ara ara olumsuz kullanımdan dolayı karşıma çıkan problemlere karşı benden önceki sahiplerinin kulaklarını çınlatıyorum...

Demek ki; bu ve benzeri düşünen arkadaşlar yüzünden bizim araçlarımız olmasından daha temiz ve bakımlı değil...

:jedi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu kadar tesadüf olur.. Tanıdığım biryerde alınan toplu 1.4 tsi dsg passatların hepsinde şanzımanlar sıkıntı çıkarmış. Silkeleme ve titreme.  babama hep vw'yi kötülerdim vw dandik dsg alınmaz vs. diye şimdi skoda superb fiyatı falan çok iyi diyorum  mis gibi sw diyorum, dsg şanzımana laf atıyor, arıza çıkardımı uğraş sonra diyor.  kendi kazdığım kuyuya kendim düştüm galiba.. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben neden olduğunu biliyorum ama sana söylemem!

turbo mevzusunun motor ömrü ile ilgili olduğunu sanmıyorum . Yakıt, emisyon ,bakım, sorunsuzluk gibi etkenler dahilinde değerlendirmişlerdir. Neticede yapınca yapıyor adam (bakınız mps) . Ama düşük hacim , turbo besleme araçlar göründüğü gibi değiller. Benim pek iştahımı acmıyor açıkcası . Araç hızlandıkça yakıt tüketimi de artıyor . Bir de performans konusuna değineyim . Ben test ederken otomatik modda kullandım önce . Dedim bu araba niye gitmiyor. Akıllı şanzıman ekonomi yaptıgı için biraz frenliyormuş. Performans için düz moda almak lazım . Çok fark ediyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben neden olduğunu biliyorum ama sana söylemem!

ozel mesajda mı atmazsın :( kazana mı düştüm ben :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şöyle oluyormuş Fatihçim :)

http://www.caranddriver.com/news/mazda-skyactiv-g-and-skyactiv-d-engines-news

"Mazda diyor ki  Gelecek nesil bünyesinde HCCI(Homojen Karışımlı Sıkıştırma İle Ateşlemeli) bulunan (temelde benzinli bir motoru bir dizel gibi buji kullanmadan ateşleyen )  benzinli motorlar , küçültülmüş hacimli benzinli motorların faydalarını azaltacaklar. Küçültülmüş motorlar pompa kayıplarını  daha sık yüksek yükte çalışarak azaltıyorlar (gaza daha fazla basılıyor) . Aynı şekilde HCCI motorların yakıt tasarrufu sağlamak için daha fazla havaya akımına ihtiyacı var. Mazda, eğer ki Sky motorları küçültseydi , bu motorları tekrar büyültmeden HCCI için yeterince hava akımı sağlayamayacağını iddia etmekte.

Buna ek olarak Mazda, turbo ve intercooler eklemenin pahalı bir teklif olduğunu haklı olarak işaret ediyor."

--

Ayrıca HCCI hakkında bkz:

http://en.wikipedia.org/wiki/Homogeneous_charge_compression_ignition

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

- imalat maliyeti pahalı

- Japon otomobillerinin en büyük pazarlarında (kuzey Amerika) düşük kalite benzin kullanımı büyük sorun

- Yine bu büyük pazarlardaki kullanım ve bakım alışkanlıkları uygun değil

- bakım aralıklarını sıklaştırmak gerekli ve bakım pahalı

- arıza riski yüksek

- doğru yağa ve sık yağ kontrolüne daha fazla hassas

- motor haznesinde ulaşılan daha yüksek ısılar, daha fazla ısınan yağı soğutma problemleri

Eğer dikkat ederseniz, Avrupa pazarında küçük turbo, twin turbo vb. motorları Avrupalı üreticiler de bu pazarlara sokmuyorlar. Örneğin Avrupa'da benzinli VW demek 1.4 TSI dır. ABD'de ise 2.5 natürel motor demektir. Hatta 3,5 Passat bile görebilirsiniz.

Avrupa pazarında çok kuvvetli olan üreticiler buradaki daha bilinçli bakım takip eden, çok yüksek kalite benzin kullanan, araçları daha az km yapan kullanıcılara bu araçları sunabilirler. Ancak ABD'de mesafeler o kadar uzak ve araç kullanma alışkanlığı o kadar fazla ki, 300.000 km Avrupa ve Türkiye için neredeyse otomobil bitmiş demekken, orada halen sahibi sorunsuzluk hesabı yapıyor.

Örneğin RX-8 spor araç olmasına rağmen, Türkiye'de satılıkların (ve Avrupa'da) km lerine bir bakın. Bir de ABD'de bir bakın...

Sonra Türkiye'de turbo makinalı araçlar ile natürel motorlu araçların arıza istatistiklerine bakın...

Turbo araç kim ne derse desin, daha bilinçli ve doğru kullanım ister. Daha sık periyodik kontrol ve bakım ister. Yağ çubuğu çekmeye üşenmemek ister. Örneğin Subaru'nun bir servis bakım sirküleri elime geçmişti. Turbo araçlarının servise daha sık gitmesi ve yağlarını/yağ filtrelerini daha sık değiştirmesi gereğini vurguluyorlardı.

Turbo araçların düşük devir sürüş performanslarını ve konforlarını seviyorum. Ancak küçük hacimle turbo güç elde etmek demek, turbo ünitesinin sürekli aşırı şarj etmesini gerektirir, özellikle de ağır kasalarda.

Bence tabii...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İkinize de teşekkür ederim efenim :) ilk fırsatta (28 Eylül olabilir mesela) bir mokka hokka ismarlayarak cabalarınızın karşılığını ufak da olsa vermek isterim efenim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...