Jump to content

Mazda3 Dizel Baskı Balata Sorunu

Emre Keskin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merak ettiğim bir şey var, forumda bu sorunu yaşayan insan epey arttı. sorun yaşayanlar bir şekilde garanti kapsamından arızaları giderilerek, sorunlarını çözdüler. peki bu değişimlerde kullanılan malzemeler daha mı sağlam? bu sorunla yeniden -bu kadar erken- karşılaştırmayacak malzemeler mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla iyi bir soru Mehmet kardeşim... Yeni taktığınız baskı balatanın tekrar balata şemşiye yayı kırılır mı diye sordum servise...Mümkün değil ! dediler...  :D  :nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merak ettiğim bir şey var, forumda bu sorunu yaşayan insan epey arttı. sorun yaşayanlar bir şekilde garanti kapsamından arızaları giderilerek, sorunlarını çözdüler. peki bu değişimlerde kullanılan malzemeler daha mı sağlam? bu sorunla yeniden -bu kadar erken- karşılaştırmayacak malzemeler mi?

Bu da bir merak konusu...

Fatih Abi, diğer Fatih ( fotifoti ) , Mazda'dan aldığı bilgi çerçevesinde bize bu servisin bıraktığını veya bırakacağını söyledi.

Malum bu bırakma işler öyle kolay değil bir süreç alıyor. Bu süreç içerisinde de kimse bunu ilan da edemiyor inkar da edemiyor. Son ana kadar "yetkili servis" görünüyor. Böyle olunca da müşteri yetkili bildiği servise gitmeye devam ediyor ama onlar da nasıl olsa bırakacağım diye kaliteden, hizmetten ödün vermeye başlıyor, parçanın 10 günde gelmesi durumu gibi.

Bunun böyle olmasını engellemek Mazda'nın elinde. Sıkı takip, gerekirse cezai uygulamalar v.b. Bunun eminim yolları vardır. Yeter ki bunun için gayret sarfedilsin ve gerekli adam gücü ayrılsın. Eğer bu iş için atanmış birisi varsa bu işler daha kolaydır ama bildiğim kadarı ile bu görevi satıştan sorumlu bölge müdürleri yürütüyor ve satış sonrası şapkası da onlara fazla geliyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gördüğümüz kadarıyla balata değişenlerde sorun yok. Kronik bir problem olsa bülten yayınlanır diye düşünüyorum. Dizel motorda tork çok yüksek, daha önce düz vites ve güçlü araç kullanmayanlarda bu yüzden daha erken sıkıntı çıkıyor sanırım. citroen c5'in 10binde volan bozaması sendromununun benzerini yaşıyoruz sanırım.

Orbitus abi, bu başayar'a ne oldu bilmiyorum :D bu adamları ben çok severdim. hatta lpg montajını onlara yaptırdım.En son ramazanda adam bi ayar yaptı cillop gibi oldu. araba 51bine geldi tık yok maşallah lpgde. Ankara'ya gelsem yine götürecem tabi mecbur.

Ama ne yaptılar :D bir kelepçeyi motorun içine düşürüp, bulamayınca "nasıl olsa yolda düşer" diye bıraktılar. bende ankara'dan gelirken gürün'de yolda kaldım. lpg aldım ve aracı çalıştıramadım :) 15dk bekledim sonra çalıştı araba. Elazığ'a son sürat geldim, arabada tık yok ama  kapatınca çalışmıyor . zor bela servise getirdim de buldular. marş motoruna yapışmış kelepçe ve kabloyu eritmiş. Başayara yazdım bunu, ne cevap yazdılar ne özür dilediler. Biraz dalgınlar sanırım bu ara :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tekrar Mebbasayar`a gitmekten vazgectim. Bu cumartesi Ankara Herter`i denemeye karar verdim. Bi tanisayim; 2000 devirdeki sesi dinlesinler bakalim ne diyecekler ? Herter hakkindaki goruslerimi de burada aktaracagim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar...

Yanıtlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim arkadaşlar. Geçen hafta Ankara'daki diğer iki servis olan Herter ve MEB'e gittik ve bilgi almak istedik. Meb çok kurumsallaşmış ve herkesin işini robotik bir şekilde yaptığı plazalar gibi diğeri ise yöresel aile şirketi görünümünde.

Yalnız Herter'de servis şefi Gazi üni'den bir otomotiv profesörüymüş. Adam epey bir vakit ayırıp ilgilendi. 20 senelik tecrübemiz var gelin bakalım dedi.

Umarım Herter iyi çıkar da hepimiz oradan yararlanırız.

Bu arada annemle konuştum dün ve belki bir ihtimal aracı sahibinden.com'a verip satış için ilk startı vereceğiz. Gerçi ben satmaması yolundaki görüşümü belirttim. Merser'deki Cihan beyi de aramış ve o da aynı şeyleri söylemiş.

Araçların baskı balatasındaki sorunun kronikliği konusunda da "kulaktan dolma şeyler, ciddiyeti yok" gibi bir açıklama yapmış.

Sinir harbi ve güvensizlik devam ediyor.

Bu arada sarı bir ünlem işareti çıkıyormuş ekranda. Muhtemelen, " yolda buz" uyarısıdır dedim ama siz daha iyi bilirsiniz.

Kar lastiği takılınca basınç uyarısı vermişti bilgisayar ve sonra da geçmişti. Umarım o da ciddi bir sorun değildir bunun gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hatırladığım kadarıyla sarı ünlem sadece lastik basınç sensörünün uyarısı için... Lastik havalarını kontrol ettirin, 34 olması gerekli, 33 ya da 32 olduğunda bu uyarıyı verebiliyor.

Bazen de kışlık lastik takılırken sibopa dolayısıyla sensöre zarar veriyorlar. Sibop ve sensör yekpare olduğundan komple değişmesi gerekebilir. Tanesi 240 TL gibi... Ama tahminim araçlarda kışın sık olabilen basınç kaybı sorunudur.

Sırf baskı balata değişti diye araç satılmaz bence... Fakat yanık kokusunun devam etmesi de yine ilginç bir konu...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hafta sonu Herter'e gittim; teste çıktık, 2000 devir civarında araçtan gelen sesi dinlediler... Sonra aracı lifte kaldırıp kontroller yapıldı ve problem bulundu: orta akisi tutan kelepçe içerisine raynel denen incecik metal conta benzeri bir malzeme konmadığı için o sesi çıkartıyormuş...

Orta akis, debrijay baksı balata sokülürlürken, sökülüp takılan birşey olduğundan Herter'deki usta bu sorun için Mebbaşayar'a gitmem gerektiğini, onların hatalarını düzeltmesi gerektiğini söyledi... Zaten ellerinde gerekli parça da yokmuş...

Neyse kalktık gittik Meb'e... Tabii ben sorunu söyler söylemez hiç ikilemeden aracı lifte kaldırıp gereken yapıldı, orta akis kelepçesinin içine rayneller konarak sorun giderildi... Denemek yaptık ve ses kesilmişti...

Bunun için servis müdürü Emre bey ile görüştüm durumu aktardım, bu servisin hatası dedim, ama ne bir özür dilediler ne de bir jest yaptılar; sanki kendi hataları değilmiş gibi pişkinlerdi... Allah'a havale edip kendimi servisten dışarı attım...

Servislerin durumuna bir örnek olsun diye bunu yazıyorum... Bu konuyu Mazda merkeze bildirsem birşey değişir mi ? değişmez... Çünkü daha evvel bildirdiğim hususlar için geri dönmediler bile...

Bu arada Herter'in de en büyük problemi parça sorunu, sizde baskı-balata varmıydı diye sordum, yokmuş. Egzost ucu istedim, uzay mekiği parçası sormuşum gibi baktılar yüzüme...

Mazda merkez anladığım kadarıyla henüz servislerin kontrolünü bile ele alamamış, tabii böyle bir kontrol erki varsa... Ama çok ciddi bir başı boşluk hakim...

Basit bir baskı bakata değişimi ve sonrası yaşadıklarım gelecek için beni çok endişelendiriyor... Otomobilimin başına başka birşey gelse rezil olduk demek ki...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet servis hakkında söyledikleriniz çok doğru. Lastik basınç sensörüm arızalıydı servise gittim. Değiştirelim dediler. Ellerinde olmadığı için siparişini verdiler. Zaten bir parçada ellerinde olsa şaşıracağım. kapı iç döşemesini tutan sekmanlar bile yokmuş. Araçla kaza yapsak kaç günde yapıyorlar acaba. Neyse sensör  tam 3 ay sonra gelebildi. kapora olarak verdiğim parayıda vermiyolarda mecbur bekledik. Ama her gittiğimde olay çıkarttım. En son olayımda baskı balatadan bitmiş olduğunu biliyordum servise gittim. Fiyat öğrenmek için usta bindi bir tur attı geldi fiyat verdiler. sonra yaptıracağımı söyledim. Çıkarken 100 tl para istediler. Niye diye sorduğumda ise hasar tesbit fiyatıymış. Lanet okudum çıktım. Bir daha servise gitmem heralde. İyi bir usta bulurum yada böyle binerim.

Not: Antep de yeni kasa mazdadan anlayan iyi bir usta varmı bilenler Msj atarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hafta sonu Herter'e gittim; teste çıktık, 2000 devir civarında araçtan gelen sesi dinlediler... Sonra aracı lifte kaldırıp kontroller yapıldı ve problem bulundu: orta akisi tutan kelepçe içerisine raynel denen incecik metal conta benzeri bir malzeme konmadığı için o sesi çıkartıyormuş...

Orta akis, debrijay baksı balata sokülürlürken, sökülüp takılan birşey olduğundan Herter'deki usta bu sorun için Mebbaşayar'a gitmem gerektiğini, onların hatalarını düzeltmesi gerektiğini söyledi... Zaten ellerinde gerekli parça da yokmuş...

Neyse kalktık gittik Meb'e... Tabii ben sorunu söyler söylemez hiç ikilemeden aracı lifte kaldırıp gereken yapıldı, orta akis kelepçesinin içine rayneller konarak sorun giderildi... Denemek yaptık ve ses kesilmişti...

Bunun için servis müdürü Emre bey ile görüştüm durumu aktardım, bu servisin hatası dedim, ama ne bir özür dilediler ne de bir jest yaptılar; sanki kendi hataları değilmiş gibi pişkinlerdi... Allah'a havale edip kendimi servisten dışarı attım...

Servislerin durumuna bir örnek olsun diye bunu yazıyorum... Bu konuyu Mazda merkeze bildirsem birşey değişir mi ? değişmez... Çünkü daha evvel bildirdiğim hususlar için geri dönmediler bile...

Bu arada Herter'in de en büyük problemi parça sorunu, sizde baskı-balata varmıydı diye sordum, yokmuş. Egzost ucu istedim, uzay mekiği parçası sormuşum gibi baktılar yüzüme...

Mazda merkez anladığım kadarıyla henüz servislerin kontrolünü bile ele alamamış, tabii böyle bir kontrol erki varsa... Ama çok ciddi bir başı boşluk hakim...

Basit bir baskı bakata değişimi ve sonrası yaşadıklarım gelecek için beni çok endişelendiriyor... Otomobilimin başına başka birşey gelse rezil olduk demek ki...

Abi başayarda tolga bey vardı. müthiş çocuktu . o gitti başayar böyle oldu.

Evet servis hakkında söyledikleriniz çok doğru. Lastik basınç sensörüm arızalıydı servise gittim. Değiştirelim dediler. Ellerinde olmadığı için siparişini verdiler. Zaten bir parçada ellerinde olsa şaşıracağım. kapı iç döşemesini tutan sekmanlar bile yokmuş. Araçla kaza yapsak kaç günde yapıyorlar acaba. Neyse sensör  tam 3 ay sonra gelebildi. kapora olarak verdiğim parayıda vermiyolarda mecbur bekledik. Ama her gittiğimde olay çıkarttım. En son olayımda baskı balatadan bitmiş olduğunu biliyordum servise gittim. Fiyat öğrenmek için usta bindi bir tur attı geldi fiyat verdiler. sonra yaptıracağımı söyledim. Çıkarken 100 tl para istediler. Niye diye sorduğumda ise hasar tesbit fiyatıymış. Lanet okudum çıktım. Bir daha servise gitmem heralde. İyi bir usta bulurum yada böyle binerim.

Not: Antep de yeni kasa mazdadan anlayan iyi bir usta varmı bilenler Msj atarsa sevinirim.

Antepteki ustalar iyiler genelde. tanıdığım yok ama mazda'dan anlayan bulursun. Eski 626'yı bir iki kere getirdim oraya. Hatta servise de yolumuz düştü, cumartesi öğleden sonra çalışmıyormuş ağalar :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bu arada, Dizel Mazda 3'lerdeki baskı balata sorunu şu ana kadar sadece 6 vitesli 115 Hp'li araçlarda baş gösterdi.

5 vitesli 109 Hp'li, dizel araçlarda bu sıkıntı daha yaşanmadı sanırım !!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Arkadaşlar selam...

Ne zamanadır bu konuyla ilgilenmiyordum ama tekrar ilgilenmek için bir şeyler oldu.

Aracımızın 6. ayı dolunca annem Konya yolundaki Shell'in içine açılan SMB'ye götürdü.

Oradaki servis şefi Tolga bey daha önce Honda'da olduğu için annemi tanımış ve çok ilgilenmiş. 6. ay bakımını yapmışlar, eve araçla annemi bırakmışlar falan. Annem çok memnundu o gün. Mazda forumlara servisi öner diyordu bana ama 2 gündür aynı yanık kokusu tekrar başlamış ve "araç gitmiyor" diyor annem. Geçenlerde de "hökürtü" tarzı bir sesten bahsediyordu. Acaba turbo arızası mı var, diye düşünüyorum! Debriyaj değil de!

Tolga bey de tespit etmiş aracın gitmediğini ve "Mazda Türkiye'ye durumunuzu ileteceğiz, araç değişimi talep edelim" demiş.

Şu an cevap bekliyoruz.

Durumu size yazacağım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

benim aracim da mazda 3 dizel 115bg su an 8500km de ve aracimda sebepsiz bi sekilde debriyaj sertlesti ve hissediyorum yukardan kavramaya basladi ve onceden debriyaji birakinca yirtan arac sanki son iki gundur 3000 devirden sonra hizlanirken nazlaniyor acaba bu baski balata sorunu benim aracimda da mi var? inanin aracla uzun yola cikmaya korkuyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kardeş söylediklerin balatanın sıyırdığına alamet. büyük bi olasılıkla balatanız bitmiş değildir ama bence ihmal etmeyin. ihmal etmeyin demesi kolay diyosunuz şimdi bana bi açığ bakması 200 tl ama mazdayı da o şekilde kullanmaya gönlü elvermez insanın. :boks:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim aracim da mazda 3 dizel 115bg su an 8500km de ve aracimda sebepsiz bi sekilde debriyaj sertlesti ve hissediyorum yukardan kavramaya basladi ve onceden debriyaji birakinca yirtan arac sanki son iki gundur 3000 devirden sonra hizlanirken nazlaniyor acaba bu baski balata sorunu benim aracimda da mi var? inanin aracla uzun yola cikmaya korkuyorum

Bu kilometrede cherry'ler bile sorun çıkartmaz, mutlaka başka bir sorun vardır diyorum...

:tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracını birinci vitese tak ve el frenini sağlam olarak çek, aracını yürütmeye çalış, aracın bağırıyor ve yürümüyorsa sorun baskı balatadandır, yok aracın tekerleklerini sürüyerek kalkıyorsa sağlamdır...

En basit test bu...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...