Jump to content

Mazda 626 Rolanti Sorunu

ersin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

evet dün ile bugün arasında 8 derecelik bi hava sıcaklığı vardı bugun kısmen iyiydi hava ve daha önceki mesafede düzensizlik yapan araç bugün daha az yaptı ve kısa süreli oldu..

Sıcaklık durumu ile kesinlikle alakalı bir durum var...

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

orada bulunan parçalar

rölanti motoru iac denilen

pozisyon sensörü var

kelebek var

başka ne parçası var bildirirsen sevinirim..

rölanti sensörü nedir?

resim vs varsa bildirin lütfen

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

orada bulunan parçalar

rölanti motoru iac denilen

pozisyon sensörü var

kelebek var

başka ne parçası var bildirirsen sevinirim..

rölanti sensörü nedir?

resim vs varsa bildirin lütfen

Fotoğraf işiyle pek aram yok daha doğrusu vaktim de yok... Sıcak suyun geldiği ve içine girdiği yerde suyun sıcaklığına göre rölantiyi ayarlayan sensörden bahsediyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

herkese merhaba sorun çözülmüştür...:)

Ustamızın ilk teşhisinde nokta atışı ile rölanti düzene girdi...

rölanti motoruna gelen sıcak su tıkanıklığı açılınca sorun kayboldu...

ancak ilk aldığımda da var olan motor sıcakken stop edip yarım saat içinde tekrar çalıştırınca 3-5 dk içinde ışıklarda yada boşa alınca stop etme devam ediyor.. Bir süre calıştırıp beklerseniz sorun yok..

bu sorun hakkında bilgi sahibi varsa lütfen paylaşsın..

Araç çalışırken yağ akıttığını fark ettik ve 2 lt eksiltmiş sorun yağ müşüründen kaçırmış soketin olduğu yerden..

yedek parçacıya gösterdik MF traktörünki ile aynı parca cıktı 8TL ye aldık sorun çözüldü lamba normal olarak çalışıyor ve yag kacmıyor..

diş yiv ebat tamamen aynı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun.  ;)

Diğer sorun yine rölanti sensörü ve bağlantılı olarak otomatik jikle ile alakalı gibi geldi bana, ısınınca sorun yok diyorsun buda otomatik jiklenin devreden çıktığını gösterir, 3-5 dakika içinde devreden çıkmadan boşa aldığında rölantiyi toparlayamadan düşüyor veya stop ediyor diyorsun...

Teorik olarak bildiklerim bunlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

domestas arkadaşım sorun şöyle..

Isınca yada soğukken herhangi bir problem yok..

Sıcak motoru stop edinp ilk 30 dk da tekrar çalıştırırsan 3-5 dk içinde vitesi boşa alınca yada vites değiştirirken debriajda ayağın fazla kalırsa orada stop ediyor..

Yoksa 350 km yaptım Konya-Adana ş.içi dahil sorun yok ama stop edip çalıştırınca sorun başlıyor.. 3-5 dk sonra düzeliyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

domestas arkadaşım sorun şöyle..

Isınca yada soğukken herhangi bir problem yok..

Sıcak motoru stop edinp ilk 30 dk da tekrar çalıştırırsan 3-5 dk içinde vitesi boşa alınca yada vites değiştirirken debriajda ayağın fazla kalırsa orada stop ediyor..

Yoksa 350 km yaptım Konya-Adana ş.içi dahil sorun yok ama stop edip çalıştırınca sorun başlıyor.. 3-5 dk sonra düzeliyor..

İlk defa böyle bir sorun duyuyorum, çözümle birlikte bende tecrübe edinmiş olurum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

herkese merhaba sorun çözülmüştür...:)

Ustamızın ilk teşhisinde nokta atışı ile rölanti düzene girdi...

rölanti motoruna gelen sıcak su tıkanıklığı açılınca sorun kayboldu...

ancak ilk aldığımda da var olan motor sıcakken stop edip yarım saat içinde tekrar çalıştırınca 3-5 dk içinde ışıklarda yada boşa alınca stop etme devam ediyor.. Bir süre calıştırıp beklerseniz sorun yok..

bu sorun hakkında bilgi sahibi varsa lütfen paylaşsın..

Araç çalışırken yağ akıttığını fark ettik ve 2 lt eksiltmiş sorun yağ müşüründen kaçırmış soketin olduğu yerden..

yedek parçacıya gösterdik MF traktörünki ile aynı parca cıktı 8TL ye aldık sorun çözüldü lamba normal olarak çalışıyor ve yag kacmıyor..

diş yiv ebat tamamen aynı

sorunun çözülmesine sevindim yardımcı olabilmiş olmamız bize buradan sizin sevindiginiz kadar keyif veriyor ..

yanlız şöyle bir durum var sizde sralı yoktu yanlış hatırlamıyorsam sralı olmadıgı için fazla bişey beklemeyin rolanti sorunu ile alakalı birde size anlattıgım (TEN/GND)  kalibrasyon ayarını dikkatli yapın oda başarılı bir sonuç vericektir ecu daki arızaları silip sonra yapmayı unutmayın tşk saygılar ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ustam teşekkürler..

Sıralı var italyan marka..

dediğiniz ayar için nasip olursa yaza doğru yolum İstanbul'a düşecek o zaman geleceğim yanınıza..

siz tarif ettiniz ancak ben ne kendim nede bi baskasına müdahalede bulundurmayı düşünmüyorum..

Hem o zamana kadar triger baskı balata km de gelmiş olacak nasip olur ömrümüz var ise hepsini halledersiniz...

Emeğinize sağlık..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bugün Adana'da yolda kaldım çağırdığımız elektrikci arkadas baktı yardımcı olamayacağını söyledi..

Sağolsun Adem Ustamız hızır gibi yine yetişerek nokta atışıyla tarifte bulunarak arabayı çalıştırmamıza yardımcı oldu hatta çalıştırdı diyelim ve 1000km uzaktan doğru teşhisle sorunu çözmüştür..

Kendilerine teşekkürü borç kabul ediyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bugün Adana'da yolda kaldım çağırdığımız elektrikci arkadas baktı yardımcı olamayacağını söyledi..

Sağolsun Adem Ustamız hızır gibi yine yetişerek nokta atışıyla tarifte bulunarak arabayı çalıştırmamıza yardımcı oldu hatta çalıştırdı diyelim ve 1000km uzaktan doğru teşhisle sorunu çözmüştür..

Kendilerine teşekkürü borç kabul ediyorum...

Geçmiş olsun... Kalma sebebi neydi? Çözümünü Adem usta nasıl tarif etti ??

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Adanaya gelmiştim şehir içinde eşim ile hastahaneye doğru yola çıktık şehir içinde rölanti düştü ve stop etti sürekli ışıklarda...

Teknik yetersizliğimden dolayı Adem ustamızın tüm önerilerini yerine getirememiştim..

Eskiden de mevcut olan sıcak motorun tekrar çalıştırıldığında stop etmesi sorunu biraz daha şiddetle nüksetmişti. Sagolsun adem ustayı çekinerek aradım ve bana söylediği 'Acele etmeyin benim zamanım var yavas yavas deneyelim' dedi ve hemen ilk teşhis ile bi ayar vidası ile halloldu sorun artık sıcak motor stop  edilip çalıştırınca stop etmiyor.. zaten rölanti dalgalanmasını daha önceki tavsiyeleri ile yapmıştım..

Geri kalan kısmı nasip olup yanına gittiğimde kendisinin tamamlamasıdır. Çünki izah ettiği şeyleri yapamadım tamamen benim kusurum..

Bu sıktığımız vida rölanti motoru yanında düz uçlu küçük bir borunun içinde bulunuyor ve ustamızın tavsiyesiyle musluk çevirir gibi sola doğru çevirdim ve rölanti yetersizliğinden sallanarak çalışan motor düzeldi ve artık stop etmiyor..

Emeğe karşılık Çalışana saygı diyorum....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Rölanti artık stabil durumda...

Sıcak iken stop sorunuda ortadan kalkmıştır..

Adem Bey'e sonsuz saygı ve teşekkürlerimle..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rölanti artık stabil durumda...

Sıcak iken stop sorunuda ortadan kalkmıştır..

Adem Bey'e sonsuz saygı ve teşekkürlerimle..

Geçmiş olsun, kazasız günler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...