Jump to content

Skyactiv Mazda3 1.5 120 Hp Otomatik Yakıt Verileri

lucasthehacker
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bu yakıt olayını kişi aynı güzergahı başka araçla kullanarak kıyaslamalı bence de. Eskişehir'de Yaris 9.8 lt görmüşlüğüm var [emoji1] çünkü sürekli kısa mesafe ve ışıklar var ışıklar,ışıklar ... Biraz çevre yoluna çıksam ortalama düşüyor. Şöyle diyeyim CX-3 şehir içinde hepsinden az yakıyor. Hatta Hızı 30'a sabitlerseniz 3.8 lt gibi değerler gösteriyor ki başka araçta görmedim. Düşük vites çok yakması lazım [emoji4] 3. Nesil 3 uzun boylu kullanmadım ama Eskişehir içinde 2. Nesil ile en az %30-40 tasarruf yaparım ben onunla [emoji4] istop'u efektif kullanmak lazım . 5 saati geçtim şuan. Yeni dizel 3 ise hepsinden az yakacaktır. Ege'nin beğenmediği bu şanzımanla [emoji4]

Sen 110-120 gitmezsin [emoji4] 2. Nesil 3 110 ile 120 arasında çok yakış fark ettiriyordu. 110 geçmesen daha az yakar

Annem arabadaysa genelde 110-120 yi geçemem :)

Ege'nin, benim ve bir çok kişinin beğenmemesi manuel ile olan yakıt ve performans farkından dolayı. 2006 yılında değiliz artık foti. O zamanlar bir tek ZF tork konvertörü olarak iyidi bu konuda ve kabulleniyordun. Şuan bir çok firma aştı artık bunları. Peugeot bile Japon Aisin ile çalışıyor ve teknik değerlerini incele.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, M.E.G :

Annem arabadaysa genelde 110-120 yi geçemem :)

Ege'nin, benim ve bir çok kişinin beğenmemesi manuel ile olan yakıt ve performans farkından dolayı. 2006 yılında değiliz artık foti. O zamanlar bir tek ZF tork konvertörü olarak iyidi bu konuda ve kabulleniyordun. Şuan bir çok firma aştı artık bunları. Peugeot bile Japon Aisin ile çalışıyor ve teknik değerlerini incele.

İşte CX-3, insana 30kmye hızı sabitleyip yakıt denemesi yaptıracak kadar yakıt tükettiriyor :D sky-at, aslında 1.5'te bu kadar göze batıyor bana kalırsa daha büyük motor hacimli mazdalarda daha iyi iş çıkarıyor. Fakat cx-3'ün otomatik versiyonda diğer markaların araçlarıyla bir kıyaslama yaptığımız zaman ne demek istediğim daha da net gözüküyor. CX-3 1.5 dizel otm. karma yakıt tüketimi neredeyse  2.0 240 hp passat ile aynı.  Bir üst segment yani CX-5 segmentinde olan Kadjar ile zaten verimlilik konusunda dağlar kadar fark var.

6givdu.jpg

Benim asıl eleştirdiğim nokta bir otomobilin hantal olması veya çok yakması değil. Kimi araç vardır performans olarak düşüktür ama tüketim olarak çok iyi değerler sunar, kimi araç vardır çok yakar ama performans olarak çok iyi işler çıkarır. Fakat bir otomobil rakipleriyle ve hatta kendisinden daha büyük ve ağır otomobillerle kıyasladığımız zaman hem daha çok yakıt tüketiyorsa hem de daha düşük performans sunuyorsa işte o zaman verimsiz bir otomobil olur. Benim  1.5 otomatik tüm mazdalarda eleştirdiğim nokta bu. Örneğin,  1.5 120 hp C segmenti Mazda3 ile 2.0 165hp D segmenti Mazda6'yı ve 1.4 TSI Passat'ı karşılaştırırsak yine aynı şekilde mazda3 1.5, bir üst segment olan ve 165hp olan Mazda6 ile çok yakın yakıt tüketimi sunarken 1.4 TSI 150 hp passat, daha yüksek performans ve düşük tüketimi sunabiliyor. Zaten 150hp TSI DSG Highline Golf sahibi arkadaşımın da hep anlattığım gibi 7.5 lt ort. tüketim verisini normal sürüşle elde edebiliyor.   Ek olarak belirteyim ki ACT teknolojisi sayesinde geceleğin yaptığımız uzun yolda ortalama 90 km hız ile 2.7 litre tüketime imza attık ( benzinli, 150hp bir otomobil ile).. İşte bu yüzdendir bu kadar eleştirinin sebebi. b3q3gg.jpg

Kaldı ki cx-3, hacimsel olarak ta rakiplerinin gerisinde ve fiyat olarak ta segmentinin en pahalı otomobili. Tamam bir takım donanımlar var fakat, kolçak, sunroof, otomatik kararan dikiz aynası vs. gibi eksiklikler de var.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yav he he . 30km ile yakıt denemesi yapmıyorum, her gün girdiğim arasokakta işime gidiyorum . Cruise'u sürekli açarım ben. Eski 3'de yapardım ilgincime gitti . Sizin durum kedi-çiğer iliskisine benziyor gençler :) Mazda zf taksa başka kulp bulursunuz :) konuları dağıtmayın hadi bakayım. Gidin vosvos forumda yazın . Bıktım vosvos muhabbetinden

http://www.passatturkiye.com/yeni-arac-alacaklar/12036-2015-passat-yakit-tuketimi-platformu.html

Oku bakalım ne yakıyormuş :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 ile mi gidiyorsunuz nasıl oluyor bu yakit tuketimi. ben 140-150 km hizla 7.4 yakıyorum. bence ideal yakit derdiniz varsa araci alirken daha bir ayrıntılı düşünün..cevremdede var çok yakıyor çok yakıyor diyenler bıktırdılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

34 dakika önce, fotifoti :

Yav he he . 30km ile yakıt denemesi yapmıyorum, her gün girdiğim arasokakta işime gidiyorum . Cruise'u sürekli açarım ben. Eski 3'de yapardım ilgincime gitti . Sizin durum kedi-çiğer iliskisine benziyor gençler :) Mazda zf taksa başka kulp bulursunuz :) konuları dağıtmayın hadi bakayım. Gidin vosvos forumda yazın . Bıktım vosvos muhabbetinden

http://www.passatturkiye.com/yeni-arac-alacaklar/12036-2015-passat-yakit-tuketimi-platformu.html

Oku bakalım ne yakıyormuş :)

Heh bakınız oradakiler de aynısını söylüyor. B8 ile beraber gelen yeni nesil 125 ve 150 ACT TSI motorlar gayet performanslı ve ekonomik.  Bir otomotiv mühendisliği öğrencisi olarak benim marka fanboyluğu ile işim olmaz o başkalarının işi :D  Fakat sezarın hakkı sezara TSI motorlar gayet başarılı, bazı insanlar neden kulp arıyor anlamıyorum açıkçası :D:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Heh bakınız oradakiler de aynısını söylüyor. B8 ile beraber gelen yeni nesil 125 ve 150 ACT TSI motorlar gayet performanslı ve ekonomik.  Bir otomotiv mühendisliği öğrencisi olarak benim marka fanboyluğu ile işim olmaz o başkalarının işi [emoji3]  Fakat sezarın hakkı sezara TSI motorlar gayet başarılı, bazı insanlar neden kulp arıyor anlamıyorum açıkçası [emoji3][emoji3]

Boş konuşuyorsun Ege :)

http://www.passatturkiye.com/yeni-arac-alacaklar/11614-14-tsi-act-150hp-yakit-tuketimi-paylasimi.html

Al Hakkını ver Sezar'ın !

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, fotifoti :

Yav aynı link :D  Ben diyorum arkadaşın golf ile 7.5 yaktım adamlar yazmış Passat ile 8 yakıyoruz diye.   Biri yazmış hatta fabrika verisi üstüne 2 lt ekleyin diye; doğru demiş..   Hatta bir kullanıcı mesajını alıntılayım

'' Aracımı bir hafta önce giresun fatih ten aldım 1.4tsi 150 hp siyah highline giresunda fulledim gumushaneye geldiğimde tekrar fulledim kmde 0.30 krş yaktı ortalama ise 6.7 litreydi suan ise ağır kıs şartlarında şehir içi 7.3-7.6 litre arası degisiyor bu araçta sakin kullandığın müddetçe 5-6 litreyı geçmez ''

Alan memnuun satan memnuun

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yav aynı link [emoji3]  Ben diyorum arkadaşın golf ile 7.5 yaktım adamlar yazmış Passat ile 8 yakıyoruz diye.   Biri yazmış hatta fabrika verisi üstüne 2 lt ekleyin diye; doğru demiş..     Alan memnuun satan memnuun

Aynı link değil ! Act tüketimi değerleri . Alan memnun , satan memnun sen niye değilsin ? sen yazdıklarının hepsini oku :) getir passat dizel, her sabah aynı yolu gidip gelelim. Ben de diyeyim ki lan bu Mazda harbiden geri kalmış bir araba. Hem 4 çeker , hem fazla yakıyor :) vosvostan gelme bana kılım :)

Mühendislik okuyorsun, bir otomobilin katalog verisinden ibaret olmadığını anlaman lazım. Mazda bu ülkeye, bu kullanıcı kitlesine fazla. Bu kafaya vosvos gider :) oku o forumu bastan aşagi mühendis bey :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ege kardeşim. Otomotiv okuyorsan turbo motorların aşırı beslemeden ötürü yüksek devirlerde daha fazla yakıt kullandığını da (atmosferiklere göre) bilmen lazım. Ben Şehiriçi verilerine göre alman araçlarının fabrika değerlerini tutturduğunu görmedim. Her forumda paylaşılıyor yakıtlar.

Ama evet mazdanın dizel motorunu biraz geliştirmesi şart, öte yandan bu yakıt fazlalığının bir nedeni de otomatik şanzımanı. Dikkatinizi çekerim tork konvertörlü bir şanzıman, çift kavrama değil.

İnsignia 2.0 cdti da Şehiriçinde  9 lt uzun yolda 5.5 lt yakıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28 dakika önce, fotifoti :

Aynı link değil ! Act tüketimi değerleri . Alan memnun , satan memnun sen niye değilsin ? sen yazdıklarının hepsini oku :) getir passat dizel, her sabah aynı yolu gidip gelelim. Ben de diyeyim ki lan bu Mazda harbiden geri kalmış bir araba. Hem 4 çeker , hem fazla yakıyor :) vosvostan gelme bana kılım :)

Mühendislik okuyorsun, bir otomobilin katalog verisinden ibaret olmadığını anlaman lazım. Mazda bu ülkeye, bu kullanıcı kitlesine fazla. Bu kafaya vosvos gider :) oku o forumu bastan aşagi mühendis bey :)

Yahu ağabey yazdıklarımı okumuyor musun ?  Daha demin yazdım bir de 2 lt eklemenin doğru bir düşünce olduğunu.   CX3'ün 4*4 sistemi pasif 4*4 yani normal düz yolda giderken senin araç ön çeker çalışıyor :D  Bunun yanında Passat dediğimiz araç Cx-3'e göre baya daha ağır (1400 küsur kilo) ki bu bir dezavantaj.

Ben açık net söylüyorum, Şile yolunu bilen bilir. Bol virajlı, tırların olduğu rampalı bir yol.  Ekonomi kasmadan, hızlı bir şekilde şile yoluna 4.7 lt tüketim ile gittik. Ekonomi kasmadan diyorum dikkatini çekerim.  Bunun yanında performans olarak ta maşallahı var aracın. Cx3 ne performans olarak beni tatmin etti ne de tüketim olarak.  Fabrika verilerine bile güvenmiyorsun, başka araçlarla elde edilmiş tüketimlere de inanmıyorsun üstüne üstlük B crossover segmenti ve pasif 4*4 yani normal yolda ön çekerli olan bir aracın tüketimini kadjar ve d segment passatla karşılaştırıyorsun ağabey, bunlar bile cx-3'ün fazla yakıt tükettiğinin bir kanıtı değil midir ?  

Kaç yıldır otomobil delisiyim, hiçbir zaman da hiçbir otomobilde fabrika verisi yakıt tüketimininden 2 ltden fazla yakıt tükettiğimi hiçbir arabada görmedim. Görünen köy kılavuz istemiyor maalesef, cx3 üst segmentindeki araçlarından bile fazla yakıyor ve daha düşük performans sunuyor.. Gerek kendi tecrübelerim, gerek diğer insanların yorumları gerekse de fabrika verileri bunu kanıtlar nitelikte.. Bakınız diğer dizel otomatiklerle kıyaslaması.   Özellikle cx-3 ve bir  üst segment kadjar kıyaslamasında demek istediğim çok net. Aradaki tüketim farkı, segment ve ağırlık farkı ve performans farkı...10o1dw5.jpg

16 dakika önce, Mutlu Tekir :

Ege kardeşim. Otomotiv okuyorsan turbo motorların aşırı beslemeden ötürü yüksek devirlerde daha fazla yakıt kullandığını da (atmosferiklere göre) bilmen lazım. Ben Şehiriçi verilerine göre alman araçlarının fabrika değerlerini tutturduğunu görmedim. Her forumda paylaşılıyor yakıtlar.

Ama evet mazdanın dizel motorunu biraz geliştirmesi şart, öte yandan bu yakıt fazlalığının bir nedeni de otomatik şanzımanı. Dikkatinizi çekerim tork konvertörlü bir şanzıman, çift kavrama değil.

İnsignia 2.0 cdti da Şehiriçinde  9 lt uzun yolda 5.5 lt yakıyor. 

Bunlar bildiğimiz şeyler zaten fakat burada paragraflarca yazdığım şey de şu. Yeni teknoloji turbo motorlar zaten yüksek devre çıkmaya ihtiyaç duymadan yeterli gücü sağlayabiliyor.  Eskiden turboya karşı biriydim çünkü daha fazla yaktıkları bir gerçekti fakat hep güncel motorlardan bahsediyorum. Hep yeni nesil thp, yeni nesil tsi, diyorum.  1.5 mazda3 otomatikle eş performans sunan 1.2 thp ve tsi motorların tüketim olarak ne kadar düşük  olduklarını yani verimli olduklarını görüyorum.  En basitinden şu örneği verebiliriz, eskiden 1.6 turbo beslemeli araçlar Türkiye için tasarlanırken, günümüzde tüm dünya pazarlarında bu motorlar sunuluyor.  Bu motorlar ne zaman fazla yakar, gerçekten fazla performans istediğiniz zaman yakar. Fakat siz gerçekten yüksek performans istediğiniz zaman da sizi kesinlikle üzmüyorlar.  Kısaca ben son teknoloji turbo bir motor ile, atmosferik bir motordan istersem çok daha düşük tüketimlere imza atabilirken, istersem de çok daha yüksek performans elde edebiliyorum. Zaten günümüzde dediğim gibi, modern hiçbir turbo motor otomatk şanzman kombinasyonuna sahip bir otomobil, 2000 devri siz gaza yüklenmedikçe geçirmiyor.  Yeni teknoloji turbo motorların verimlilik konusunda artık bir adım ileride olması, atmosferik konusunda kesin adımlar atan markaların bile turboya geçmesi ile bile kanıtlanabilir.   1.6 turbo motora geçmeyen sadece iki firma biliyorum biri toyota ve öteki de mazda. Bu iki firmanın 1.6 motorları da piyasadaki eşdeğer performansı sunan tüm motorlardan daha çok yakıyor.  Bunun yanında Honda, Subaru ve Hyundai gibi diğer markaların da turboya geçip başarılı işler sunmaya başlamaları da bir kanıt sayılmaz mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Demek istediğimi tam okumadığın için anlamadın galiba.

Turbokonusundeki yorumum tsi benzşnli motorlar içindi.

Cx3 konusunda da fazla yakıtın hem motor hem de otomatik şanzıman türünden kaynaklandığını söyledim.

Ki mokkanın tüketimiyle aynı cx3 çünkü tork konvertör kullanıyorlar. Ama öte yandan senin verdiğin diğer örnekler çift kavramalı şanzıman kullanıyorlar.

Otomatik şanzıman türlerinin farklılığına girmemize gerek yoktur umarım.

Gördüğün gibi elektronic coupling all wheel drive olması yakıt azalmasına etkisi olsa da tork konvertör her türlü artırıyor. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, Mutlu Tekir :

Demek istediğimi tam okumadığın için anlamadın galiba.

Turbokonusundeki yorumum tsi benzşnli motorlar içindi.

Cx3 konusunda da fazla yakıtın hem motor hem de otomatik şanzıman türünden kaynaklandığını söyledim.

Ki mokkanın tüketimiyle aynı cx3 çünkü tork konvertör kullanıyorlar. Ama öte yandan senin verdiğin diğer örnekler çift kavramalı şanzıman kullanıyorlar.

Otomatik şanzıman türlerinin farklılığına girmemize gerek yoktur umarım.

Gördüğün gibi elektronic coupling all wheel drive olması yakıt azalmasına etkisi olsa da tork konvertör her türlü artırıyor. ;)

Yine aynı noktaya değiniyorum. Mokka çok ekonomik değil ama performans olrak ta üstün. Çok daha yüksek performans sunmasının daha yüksek tüketime etkisi çok büyüktür muhakkak. Daha fazla yakıyor ve daha fazla performans sunuyor. Tork konvertörlü şanzımanlar hakkında ben bu kadar net yargılar yapamıyorum. Aisin 1.6 dizel 308 ve 116 dizel gibi başarılı tork konvertörlü şanzımanları unutmamak gerek. Eminim ki ZF binek araçlarda hacim sıkıntısı ve buna bağlı olarak ön çeker araçlara konulamama sıkıntısı yaşamasaydı ZF de daha düşük güç üreten motorlarda verimli olabilirdi. Şayet BMW 318i, yepyeni bir motor ve başarılı tüketim verileri sunabiliyor. Aynı şekilde mazda6 2.2 dizel otomatik seçeneği de verimlilik konusunda çok geride değil. Benim düşüncem, 1.5 motor ve şanzımana has bir durum olduğu yönünde. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haklısın turbo konusunda. Yakıt verimliliği sağlayabilmelerinin bir nedeni de düşük devirlerde aşırı hava doldurma ve aşırı fakir karışım. Bir nevi dizelimsi yanması.  Fakat Şehiriçi lkoşulları çok farklı. Dediğim gibi şehiriçinde fabrika verisinde yakan bir turbo benzinli motor görmedim.

Dersin ki Şehiriçi var Şehiriçi varhaklısın derim.

Turbo konusunda kullanıcılarının ne kadar düzgün kullandıkları da göz önüne alınmalı. 2. Eldeki sorun çıkarma olasılığını düşünerek asla tercih etmeyeceğim bir teknoloji. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, M.E.G :

110-120 ile benim söylediğim. Yoksa 13 litre uzun yol ortalamam da var.

2006 mazda3 te 5 kişi bagaj full 110-120 arası 5.8 yaktığım da vardır. 780 km de ışık yanmıştı.

eski kasaya 3 ay bindim hiç 100-110 a sadık kalmadım. 140 - 150 km/s arasıydı şehir dışı

bugün 3. nesil ankara çamlıdere arasında (tırmanma kısmı çok malum) 100 km/s sabitte 6.0 lt yaktı.

aynı şartlar 4 yetişkin kış lastiği bagaj boş sayılır. 

agk tarafından düzenlendi
tapaj
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 dakika önce, Mutlu Tekir :

Haklısın turbo konusunda. Yakıt verimliliği sağlayabilmelerinin bir nedeni de düşük devirlerde aşırı hava doldurma ve aşırı fakir karışım. Bir nevi dizelimsi yanması.  Fakat Şehiriçi lkoşulları çok farklı. Dediğim gibi şehiriçinde fabrika verisinde yakan bir turbo benzinli motor görmedim.

Dersin ki Şehiriçi var Şehiriçi varhaklısın derim.

Turbo konusunda kullanıcılarının ne kadar düzgün kullandıkları da göz önüne alınmalı. 2. Eldeki sorun çıkarma olasılığını düşünerek asla tercih etmeyeceğim bir teknoloji. 

Zaten atmosferik araçlarla da şehiriçi verisini yakalamak imkansız. Arkadaşımın golf ile şehir içinde 8.5 gibi veriler elde etmek imkansız değil.  Ben açıkçası ister atmosferik olsun ister turbo olsun, şehiriçinde 1.5-1.6 hiçbir otomobilin 8.5 gibi bir değere kolay kolay ineceğini sanmıyorum İstanbul trafiğinde. Her mesajımda 150 TSI ACT'yi bu kadar övmemin sebebi de işte bu.   Zaten şehir içi trafikte dur kalk esnasında  2000 devir geçilmiyor günümüzde hiçbir araçta. Dolayısıyla ben turbo motorun tüketim konusunda esnekliğinin sadece aşırı gaza yüklenme durumlarında yaşandığını düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elmayla armutu birbirine çok karıştırıyorusun. Yakıt tüketimi fabrika ölçüm şartlarını biliyor musun? İstanbul trafiği diyorsun sonra bir de. İstanbul trafiğinde hiç bir aracın tutmaz o istisnai bir durum.

Fakat normal şehiriçinde Japon araçlarının değerlerini sakin kullanımda rahatlıkla tutturabilirsin. Ama Almanların motorları fabrika verilerine yaklaşılamamalarıyla ünlüdür.

Atmosferik 2 Japon aracımla da Şehiriçi verilerini rahatlıkla tutturuyorum. Sabah soğukmotor yokuş aşağı 7 km, akşam da yokuş yukarı dönüş olmasına rağmen. Aynı şekilde şehirdışı verilerini de.

Aktif silindir kontrolünün de Şehiriçinde hiç bir faydası olmaz ki sürekli değişken hızlarda zaten bir silindiri pasif. edemez. Yarasa yarasa stop start yarar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Mutlu Tekir :

Elmayla armutu birbirine çok karıştırıyorusun. Yakıt tüketimi fabrika ölçüm şartlarını biliyor musun? İstanbul trafiği diyorsun sonra bir de. İstanbul trafiğinde hiç bir aracın tutmaz o istisnai bir durum.

Fakat normal şehiriçinde Japon araçlarının değerlerini sakin kullanımda rahatlıkla tutturabilirsin. Ama Almanların motorları fabrika verilerine yaklaşılamamalarıyla ünlüdür.

Atmosferik 2 Japon aracımla da Şehiriçi verilerini rahatlıkla tutturuyorum. Sabah soğukmotor yokuş aşağı 7 km, akşam da yokuş yukarı dönüş olmasına rağmen. Aynı şekilde şehirdışı verilerini de.

Aktif silindir kontrolünün de Şehiriçinde hiç bir faydası olmaz ki sürekli değişken hızlarda zaten bir silindiri pasif. edemez. Yarasa yarasa stop start yarar.

Elma ile armutu karıştırmakla alakası yok, aksine siz genellemeler üzerine düşünüyorsunuz ve her seferinde size teknik verilerin yanısıra kendi tecrübelerimden de örnekler vererek durumu izah etmeye çalışıyorum. Ve hatta siz turbolu bir aracın daha çok yaktığını söylerken yine bu araç sahiplerinin yorumları ve kendi tecrübelerimden yola çıkarak durumun artık öyle olmadığını aktarıyorum fakat yaptığınız genellemeler yanlış.

ACT teknolojili bir araçta ne kadar vakit geçirdiniz bilmiyorum ama ben neredeyse her hafta, İstanbul trafiğinde geçiriyorum. ACT teknolojisi için önemli olan sabit hızla yol almaktır dolayısıyla şehir içinde ağır  akan yolda bile devreye girebilir.

Sizin yaşadığınız şehirde trafik durumu nedir ne değildir bilmiyorum. Fakat, kendi yaşadığım şehirde mazda3 yeni kasa otomatik ile insanların bana söylediği        şehiriçi ort. tüketim değeri 9-9.5 lt iken fabrika verisi şehiriçi tüketim değeri 6.7 litredir. Golf'te ise şehiriçi tüketim verisi 5.8 iken ben arkadşaımın golfü ile 8.5 şehiriçi tüketimi elde edebiliyorum. Bu yüzdendir ki size genelleme yapmayınız diyorum, çünkü artık japon fabrika verisine yakın alman uzak gibi genellemeler yerine şunu söyleyebiliriz. Turbolu araçların yakıt konusunda esnediği durum, yüksek performanslı sürüşlerdir. Bakın, iki aracın da şehiriçi reel ve fabrika verileri arasındaki fark çok yakın.  Bunu anlatmaya çalışıyorum. Kaldı ki TSI ACT'nin turbo motorlu olmasına rağmen şehir içinde dahil daha az yakıt tükettiği gerçeğini de etkilemiyor.

Sizin şuanki araçlarınız atmosferik. Ben size neye göre konuştuğumu söyleyeyim. Bundan önce mazda3, mazda6 araçlarımız oldu, her hafta golf TSI ACT(yeni nesil motor) ile şehiriçinde arkadaşımla geziyoruz ve şuanki aracım da atmosferik motorlu bir Hyundai i20, bunun yanında babam da passat tdi dsg kullanıyor, haliyle ben de sürüyorum.  Anlayacağınız bir hafta içinde hem turbo benzin, hem atmosferik benzin hem de dizel otomatik araçlarla fazlasıyla vakit geçiriyorum ve bunun yanında 2 tane mazda geçmişimiz var. Her yeni çıkan otomobille test sürüşü yaparım. Hangi araç fabrika verisine ne kadar hangi sürüşle ne kadar yaklaştı haliyle bakıyorum.. Farkındaysanız savunduğum her fikrin arkasında mantıklı dayanakları da size aktarabiliyorum.

Lütfen başka otomobiller hakkında genellemeler yapmadan önce önyargısız bir şekilde inceleyin..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1. si senin yaptığım yakıt tüketimleri üstünden gidelim. Eğer sadece rakamsal olarak bakarsan hata yapmış olursun. Fabrika verisine göre ne kadar fazla yaktığına bakmak lazım.

golf 

(8.5-5.8)/5.8 = %46,5

mazda3

(9.5-6.7)/6.7 = %41.8

Aşağıdaki arkadaş Manisa'dan yazmış. vs vs. bu konuda değerler paylaşıldı, genelde fabrika verisi 6.7 ye rağmen şehiriçi tüketimleri genellikle 7 ile 8.5 arasında. 

Alıntı

Arkadaşlar suan aracımın şehir içi ortalama 7 lıtre yakıyor.  Bu değer benım için cok iyi herhangı bır sorunum yok.
Şehir dişi saten bu araç ile 130 ile giderken bile yakıt konusunda sıkıntım yok cunkı harıka değerler veriyor.
Yanlız bişi soracağım. 10 BIN Bakımından sonra bu yakıt verileri düşer mi ? dahada aşşağıya.

Otomatik vites reflex model , 2015 .

http://www.jettaturkiye.com/1-2-tsi/118-1-2-tsi-yak%FDt-t%FCketimi.html

Bu linkte de arkadaşlar şehiriçi 7 lt olur diyorlar. Daha detaylı bakmak lazım kullanıcı paylaşımlarına, 5.8 fabrika değerine göre en iyi tüketimi 7 lt görebildim.

Hangisi az yakar, hangisi fazla yakardan çok hepsinin farklı teknoloji olduğunu da göz önünde bulundurmak lazım. Atmosferik motor tamamen otto çevrimine göre çalışıyor, öte yandan tsi ise düşük devirde aşırı fakir çalışıyor. 

Aynen cx3 fazla yakıyor demeden evvel ve D sınıf passat ve kadjar ile kıyaslamadan evvel, şanzıman tipinin de etkili olduğunu düşünmek lazım. 

Aynı şekilde 1.2 tsi dsg kombinasyonu çok verimli, haliyle yakıt tüketimi daha düşük, mazda nın manueli çok düşük ama tork konvertörlü şanzımanından ötürü yakıtı artıyor, ama artırsa bile fabrika verisi tutturulabiliyor.

Fazla yakıyor diye gidip çift kavrama alınır, 100-150 bin km sonra balata değiştirilmesi gerekir. Fazla yakan araçta da sadece şanzıman yağı değişimi ister. Her biri bir şeyini dengeliyor, bir eksisi, bir artısı var.

Sonuç olarak, tork konvertörlü şanzımana göre bu değerler çok iyi.

•  
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 saat önce, EgeG :

Zaten atmosferik araçlarla da şehiriçi verisini yakalamak imkansız. Arkadaşımın golf ile şehir içinde 8.5 gibi veriler elde etmek imkansız değil.  Ben açıkçası ister atmosferik olsun ister turbo olsun, şehiriçinde 1.5-1.6 hiçbir otomobilin 8.5 gibi bir değere kolay kolay ineceğini sanmıyorum İstanbul trafiğinde. Her mesajımda 150 TSI ACT'yi bu kadar övmemin sebebi de işte bu.   Zaten şehir içi trafikte dur kalk esnasında  2000 devir geçilmiyor günümüzde hiçbir araçta. Dolayısıyla ben turbo motorun tüketim konusunda esnekliğinin sadece aşırı gaza yüklenme durumlarında yaşandığını düşünüyorum

Ben de İstanbulda yaşıyorum ve yeni Mazda 3 le yaklaşık 17000 km i devirdim(15 ayda). Aralık ayından bu yana aracımda kışlık lastikler olmasına ve bu tarihten bu yana tüm kullanımım (yaklaşık 3000 km oldu) şehir içi olmasına rağmen ortalama tüketimim 100 km de 7-7,2 lt . Bunda önceki aracım toyota auris 1,6 benzinli manuel ile aynı güzergahta kış lastikleri ile 9-9,5 lt oluyordu. Aracı kullanmadan ezbere yorum yapmayalım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vosvos fanboylarla tartışmayın :P şanzıman konusunda yabancı forumlara da baktım. Dsg çabuk vites değişse de hangi vitesi seçeceğini şaşırabiliyor, ayrıca kavramaya ihtiyaç duyuyor, ayrıca rekor arıza çıkarıyor (yeniler yapmıyormuş diyecek fanboylar, skylar 2012'de çıktı) , ayrıca katalog verilerini asla tutturamıyorlar vs vs. Biri demiş ki "if you buy a VW, you will become good friends with your dealership". Duruma göre akraba da olabilirsiniz [emoji1][emoji1] . Buraya Mazda kullanıcıları ortalama tüketimleri yazmaya devam edersek, konuyu toplayalım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• keser
      Yazan: keser
      Herkese merhaba. aracım 2011 impressive otomatik. Yaklaşık 2-3 ay önce aldım.
      yol bilgisayarında Av. yakıt tüketimi 15, 16 lt iken şu sıralarda 17 lt' yi aştık normali 8-10 lt sanırım. Açıkçası 10 bin km bakımı benden önceki sahibi ne zaman yaptı tam olarak bilmemekle beraber şu sıralar bakımı geldi sayılır öyle hatırlıyorum. iki haftaya bakıma sokacağım. LPG(Landirenzo) tüketimi de başlarda 40 krş iken 50 krş ardından 60 krş' u gördü. Ankara Şaşmaz OLgun LPG'de gaz ayarı yaptırdım. ayarın darmaduman bir halde olduğunu söyledi. gaz ayarından sonra yol bilgisayarı yakıt tüketimini sıfırladım. 8 -9 lt lere düştü. ama bu sadece bir gün sürdü şuan 17 lt.  sebebini bilmiyorum.
      Sizden ricam bakıma gitmeden önce beni yönlendireceğiniz hususlar varsa hazır bakıma gitmişken sizinde önerilerinizi gerçekleştirmek olacak. şimdiden çok teşekkür ederim.
    • Jamiryo
      Yazan: Jamiryo
      Herkese Merhaba, 
      Sanırım Mazdaclub'ın en yeni üyesiyim. Burada sizin bilgi ve birikimlerinizden yararlanmak ve ilerde aynı konu başlığı altında kafasında benim gibi soru işaretleri bulunan insanlara bir fikir vermek için oktanlarla ilgili bir sorum var.
      Soru 1: MAZDA 3 1.5 Skyactiv'e önerilen benzin 95 mi, yoksa 98 oktan mıdır? Bu sorunun cevabını yabancını sitelere bakıp bulamadım. Broşür ve manual kitabında da rastlamadım. Malum yurtdışında halen 87,91 ve 95  oktan satılıyor (nadiren de 98 oktan mevcut) o yüzden adamlar 95/98 oktanlardan hiç bahsetmemişler bile.
      Soru 2: Ek bir sorum daha var. Eğer her ikisini de kullandıysanız aralarında performansa ve ekonomik kullanamaya dayalı bir fark gördünüz mü? Her iki soruyu birlikte cevaplandırırsanız çok sevinirim. 
      Bilse bilse yurdum insanı bilir diyerek sorumu üstadlara yöneltip, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    • sporenes
      Yazan: sporenes
      Ben mazda3 HB A/T alalı 3 hafta oldu. Yakıttaki belirsizlik dışında aracımdan çok memnunum. 2010 model İmprsv. HB kullananan arkadaşlarıma şunu sormak istiyorum. Bir depo ile kaç km gidiyorsunuz. bu arada aranıza yeni katışdığım için çok mutluyum. Mesleğim basın mensubu. 

• Yeni Oluştur...