Jump to content

Skyactiv Mazda3 1.5 120 Hp Otomatik Yakıt Verileri

lucasthehacker
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

İstanbul- İzmir arası değerler.. 2 yetişkin 2 çocuk..klima hiç kapanmadı.. bagaj ve koltuk önleri silme eşya dolu vaziyette geldik.. çok sakin ve dikkatli bir sürüş yapıldı..Araç otomatik vites..

kariyer rekorumu kırdım:)

IMG_1002.JPG

IMG_1003.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18.07.2017 at 20:16, Ali Furkan İpek :

Siz hiç canınızı sıkmayın, 9.0 dan yuksrı cıkmaz 7 den aşağı inmez şehir içi kullanımlarında. En sert kullanım size 9.0 u gösterir en yumusağı o da tabi ne kadar zor anlatamam.. 7.0dir. Benzinli otomatik araba torku düşük çok yakması normal!...

Konya şehir içi yazın 6.4 lerde kışın 7.1-7.5 civarı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 4 hafta sonra ...

Ben de 2014 Mazda 3 manuel verileri vereyim:

Araç 12000km'de. 

İstanbul - Antalya toplam 700km. İki kişi klima açık bagaj dolu.

Ortalama hız 99km/h Yakıt tüketimi 6.4lt Bir depo benzinle gittik.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 hafta sonra ...

Kış aylarına girdiğimizden midir bilemiyorum fakat benim aracın yakıt tüketimi çok arttı.Hatta yol bilgisayarı da sapıttı diyebilirim. Genel ortalama 10.6 gözüküyor şuanda. Araç h.içi Dudullu-Ataşehir arasında yaklaşık 8 km yol gidip geliyor. Yol bilgisayarı ara ara 15 ve 23 e kadar bile çıkıyor değerlerde. Tüketim anormal yanı. 150 Tl lik benzin ile 260 km yol yaptım en son. Benzinin litresi de 5.51. Var mı bi fikri olan. Araç ta genelde eşim ve 4 yaşında kızım oluyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

31 dakika önce, volkanstars :

Kış aylarına girdiğimizden midir bilemiyorum fakat benim aracın yakıt tüketimi çok arttı.Hatta yol bilgisayarı da sapıttı diyebilirim. Genel ortalama 10.6 gözüküyor şuanda. Araç h.içi Dudullu-Ataşehir arasında yaklaşık 8 km yol gidip geliyor. Yol bilgisayarı ara ara 15 ve 23 e kadar bile çıkıyor değerlerde. Tüketim anormal yanı. 150 Tl lik benzin ile 260 km yol yaptım en son. Benzinin litresi de 5.51. Var mı bi fikri olan. Araç ta genelde eşim ve 4 yaşında kızım oluyor. 

depo full doldurduğunda yaklaşım 210 TL tutuyor ve en kötü 500 km yol gidiyor. 

bir yerde bir yanlışlık var. km sıfırlayın ve birkaç gün tekrar gözlemleyin. hatta mümkünse biraz uzun yol yapın

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Seriatsu :

depo full doldurduğunda yaklaşım 210 TL tutuyor ve en kötü 500 km yol gidiyor. 

bir yerde bir yanlışlık var. km sıfırlayın ve birkaç gün tekrar gözlemleyin. hatta mümkünse biraz uzun yol yapın

Son  1 ayda ayarları 2 defa sıfırladım fakat yine 10 litrenin üzerine çıktı. Nerdeyse 2.nesil den bile fazla yakıyor araç. Tüketimi artıracak klima yada 5 kişi araçta olma durumu da yok şaşırdım valla.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, volkanstars :

Son  1 ayda ayarları 2 defa sıfırladım fakat yine 10 litrenin üzerine çıktı. Nerdeyse 2.nesil den bile fazla yakıyor araç. Tüketimi artıracak klima yada 5 kişi araçta olma durumu da yok şaşırdım valla.

Volkan selam önceki düşük yakıt sarfiyatı ile şimdiki yüksek sarfiyat arasında km-güzergah arasında temel bir fark var mı ?

Misal eskiden mininmum 25-30 km kullanıyorsundur, şimdi ise 7-8 km kullanıyorsundur. 

Eskiden bu 25-30 km'nin 10-20 km'si ş.arası gibidir..şimdi ise tamamen ş.içidir vs gibi..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, İlhan :

Volkan selam önceki düşük yakıt sarfiyatı ile şimdiki yüksek sarfiyat arasında km-güzergah arasında temel bir fark var mı ?

Misal eskiden mininmum 25-30 km kullanıyorsundur, şimdi ise 7-8 km kullanıyorsundur. 

Eskiden bu 25-30 km'nin 10-20 km'si ş.arası gibidir..şimdi ise tamamen ş.içidir vs gibi..

Abi şöyle izah edeyim. Daha önce ki yakıt ortalaması 7,7.5 tu. Güzergah olarak 18-19 km. Şimdi gidilen güzergah toplam da 15 km.  İkisi de şehir içi normal dur kalk trafiği.

Tek fark daha önce benim kullanmam şimdi eşimin kullanması :) 

Tüketimin farkedeceğini tahmin ediyordum kişiye göre fakat bu kadar artacağını düşünmemiştim. Kağıt üzerinde ki değerleri zaten yakalayamayız ama 10.6 litre beni ürkütüyor. Bu araçlar konfor ve yakıt tüketimine odaklı. Bir yanlışlık var ama çözemedim.Yani ne kadar ani kalkış ta yapsa bu değerlere çıkmaması lazım öyle düşünüyorum.

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, İlhan :

@İlhan abi benim ev git gel 6 km.

şehir içi dur kalk yani. yine de en kötü 500 km yol gidiyorum.

4 dakika önce, volkanstars :

Eşiniz drift yapıyor sanırım :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güzergahta yükseklik farkları değişmiş olabilir mi? Soğuk motorla yokuşlarda dur-kalk sürüş yapılıyorsa tüketim rahatlıkla çıkar 10lt üzerine. Bir gün aynı güzergahta siz de sürüş yapın durum anlaşılır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gaza ani basmak ortalama yakıt tuketimini cok ciddi artırıyor. kısa mesafe ve kıs aylarında yakıt ortalamasının yuksekmesi gayet doğal. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, volkanstars :

Abi şöyle izah edeyim. Daha önce ki yakıt ortalaması 7,7.5 tu. Güzergah olarak 18-19 km. Şimdi gidilen güzergah toplam da 15 km.  İkisi de şehir içi normal dur kalk trafiği.

Tüketimin farkedeceğini tahmin ediyordum kişiye göre fakat bu kadar artacağını düşünmemiştim. Kağıt üzerinde ki değerleri zaten yakalayamayız ama 10.6 litre beni ürkütüyor. Bu araçlar konfor ve yakıt tüketimine odaklı. Bir yanlışlık var ama çözemedim.Yani ne kadar ani kalkış ta yapsa bu değerlere çıkmaması lazım öyle düşünüyorum.

@volkanstars kardeşim tüketimin nedeni belli kendin demişsin; "Tek fark daha önce benim kullanmam şimdi eşimin kullanması" :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

48 dakika önce, volkanstars :

Volkan'cım  vurdun ve gol oldu... :D

Bariz şekilde fark eder kardeşim kullanıcı faktöründe.

Bizim şirkette Citroen C-Elysee araçlar var, yakıtı resmen kokluyorlar. Ama Toyota Corolla Dizel+Otomatik kullanıcısı var bu araçlardan verildi. İkiside yakıttan hayıflanıp duruyor. Ben kullanıyorum ş.arası 3.9 - 4.4 litreler arası yakıyorum. Ş.içi 5-5,5 litreler yakıyorum. Ama bu arkadaşlar ş.arası 6-6,5 litre ş.içinde 7-8 litrelerden bahsediyorlar. Bu kullanıcılardan birisi kadın diğeri erkek kullanıcı. Muhtemelen aracı sevmeyip ısınamadıkları içinde böyle bir hayıflanma var ama. İşin özü kullanıcıdan kullanıcıya fark ediyor yakıt sarfiyatı.

Misal Mazda 3 Dizel Konya uzun yol testinde 3 sürücüyüz. Ben @Burak abi ve @Zealot Ufuk. Yanlış hatırlamıyorsam dönüş yolunda en düşük sarfiyatı ben yakalamıştım. Ama Burak abi ile kafa kafaya..Ama Ufuk'un sağlam sarfiyatı vardı aramızda bariz fark vardı. :D

Özellikle ilk kalkışlarda kadın kullanıcılar gaz pedalına daha fazla yükleniyorlar bizlere göre...

• Beğen 1
  • Haha 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, İlhan :

Misal Mazda 3 Dizel Konya uzun yol testinde 3 sürücüyüz. Ben @Burak abi ve @Zealot Ufuk. Yanlış hatırlamıyorsam dönüş yolunda en düşük sarfiyatı ben yakalamıştım. Ama Burak abi ile kafa kafaya..Ama Ufuk'un sağlam sarfiyatı vardı aramızda bariz fark vardı. :D

Biz arabaya yakıtı koklatırken @Zealot fondip yaptırmıştı :D 

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakıt tüketimini test etmenin en ideal yolu 10-15 km lik ışık ve dur kalk olmayan uzun bir güzergah belirleyip o güzergahta standart fabrika test hızında ve devrinde kullanıp yol bilgisayarını gözlemlemektir bu durumda tüketim değeri fabrika degerlerine yakınsa veya aynıysa  demkki araçta sorun yoktur lakin gene çok yüksek tüketim gösteriyor ise arabada  bir sıkıntı var demektir.

Deneyip test etmek gerekir. 

Onun dışında diğer değişkenlerin (sürücü,Şehir,ışık sayısı, trafik v.s.) farklılaşması nedeniyle artan tüketim geçici bir durumdur diyebiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayatımda bir kere az yakıt tüketmeye çalıştım, istanbuldan konyaya gittim mazda 6 ile. 

5.0 Ortalama ile varacaktim ki.. yolun sonuna doğru 2 kere 220km/h hıza çıkmak zorunda kaldım 

Akabinde 5.6 lt/100 km ortalama ile bitirdim 505km parkur u. 

Hatta araba 3 senede ilk defa arıza lambası yaktı, baktım koduna,  egsoz basıncı çok düşük uyarısı verdi. O da alışmış demekki hızlı gitmeye.  Yadırgadı tabi ECU. 

Bunun dışında 5-6 yıldır  hiç 1 kere bile ekonomi yaptığımı söyleyemem,  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanırım herkes haklı tüketimin sebebi eşim :) Gaz pedalının altına ne koymak gerekiyor var mi fikri olan :)

20171028_131407.jpg

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim 2.0 mx5 bile daha şehir içinde 10,5 u geçmedi ve onu da hiç ama hiç ekonomik kullandığımi söyleyemem. 

Aldığımdan beri Uzun dönem ortalaması 9,5

SSizin arabadan çok, eş e yoğunlaşmaniz konusunda hemfikiriz =) 

• Beğen 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• keser
      Yazan: keser
      Herkese merhaba. aracım 2011 impressive otomatik. Yaklaşık 2-3 ay önce aldım.
      yol bilgisayarında Av. yakıt tüketimi 15, 16 lt iken şu sıralarda 17 lt' yi aştık normali 8-10 lt sanırım. Açıkçası 10 bin km bakımı benden önceki sahibi ne zaman yaptı tam olarak bilmemekle beraber şu sıralar bakımı geldi sayılır öyle hatırlıyorum. iki haftaya bakıma sokacağım. LPG(Landirenzo) tüketimi de başlarda 40 krş iken 50 krş ardından 60 krş' u gördü. Ankara Şaşmaz OLgun LPG'de gaz ayarı yaptırdım. ayarın darmaduman bir halde olduğunu söyledi. gaz ayarından sonra yol bilgisayarı yakıt tüketimini sıfırladım. 8 -9 lt lere düştü. ama bu sadece bir gün sürdü şuan 17 lt.  sebebini bilmiyorum.
      Sizden ricam bakıma gitmeden önce beni yönlendireceğiniz hususlar varsa hazır bakıma gitmişken sizinde önerilerinizi gerçekleştirmek olacak. şimdiden çok teşekkür ederim.
    • Jamiryo
      Yazan: Jamiryo
      Herkese Merhaba, 
      Sanırım Mazdaclub'ın en yeni üyesiyim. Burada sizin bilgi ve birikimlerinizden yararlanmak ve ilerde aynı konu başlığı altında kafasında benim gibi soru işaretleri bulunan insanlara bir fikir vermek için oktanlarla ilgili bir sorum var.
      Soru 1: MAZDA 3 1.5 Skyactiv'e önerilen benzin 95 mi, yoksa 98 oktan mıdır? Bu sorunun cevabını yabancını sitelere bakıp bulamadım. Broşür ve manual kitabında da rastlamadım. Malum yurtdışında halen 87,91 ve 95  oktan satılıyor (nadiren de 98 oktan mevcut) o yüzden adamlar 95/98 oktanlardan hiç bahsetmemişler bile.
      Soru 2: Ek bir sorum daha var. Eğer her ikisini de kullandıysanız aralarında performansa ve ekonomik kullanamaya dayalı bir fark gördünüz mü? Her iki soruyu birlikte cevaplandırırsanız çok sevinirim. 
      Bilse bilse yurdum insanı bilir diyerek sorumu üstadlara yöneltip, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    • sporenes
      Yazan: sporenes
      Ben mazda3 HB A/T alalı 3 hafta oldu. Yakıttaki belirsizlik dışında aracımdan çok memnunum. 2010 model İmprsv. HB kullananan arkadaşlarıma şunu sormak istiyorum. Bir depo ile kaç km gidiyorsunuz. bu arada aranıza yeni katışdığım için çok mutluyum. Mesleğim basın mensubu. 

• Yeni Oluştur...