Jump to content

Mazda 323 Aracıma Su Ekledikçe Su Azalıyor

ali gb
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Adam yarışlara (mahalli drag) araba hazırlıyor, yeterli mi? :) Bu arada ben ikna ettim bugün üye olacak buraya. Kendisi Ankaralı olduğundan size daha çok yardım eder, Adana-Mersin deseydiniz ben bizzat ederdim..

Teşekkür ederim sezar hocam ilgin için.

yeterli yeterli  :)

Sezar hocam ben mersinliyim zaten, bak kan çekmiş :) yazın ordayım inşallah, ama motor yapılsın anca öyle gelebilirim. Mersin merkezden ben. ankarada ne işin var dersen, ailem taşındı ben 13 yaşındayken, bende peşlerine takılıp geldim mecburen :D

Arkadaş kendimi verecek telini? ya da önce konuşacak mı araç ile ilgili?

bu konuya msj yazsın, tanışmış oluruz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 433
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• SeZaR_323

42

• domestos

38

• ali gb

161

• Revolution

62

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Gönderilen Fotoğraflar

Eski bir Mazda 323'ü olan arkadaşım da bugün silindir kapak contasını değiştirtti. Ancak aylardır araç su eksiltiyordu ve ona bir baktır dedim. Belki suyu radyatör veya radyatör borularından bir yerden kaçırıyordu ve onların bakımı ile sorun kolaylıkla halledilebilirdi. Ancak beni dinlemeyip hiçbiryere baktırmayıp o şekilde kullanmaya devam etti ve şimdi sağlam bir para bayıldı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anladım revivo hocam. teşekkürler uyarı için.

bende daha 1 haftalık bir olay. şu an binmiyorum zaten.

rektefeye versem 1 günlük iş. ustam bu işin ustası ama daha işin ehli birini arıyorum. çelik conta, çelik valf/subap düşünüyorum. o yüzden biraz uzayacak iş gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hocam öncelikle geçmiş olsun.sezar ın bahsettiği fanii benim  :) öyle aman aman bir teknik bilgim yok yani derdinize 2 kelamda derman olurum sanmayın.ama çok hatırı sayılır zamandır usta\sanayii tecrübem,abartı derecede kronik,sorunsuz araca binme takıntım var tık dese koşarım mümkünse ustamla beraber yaparım yada anbe an izler hiçbir bilgim olmayan konudada ustaya akıl verir sonrada niye öyle olmuyormuş diye sorar ustayı kanser eder ustalığını,müşteriye yaklaşımını ölçerim kısaca arıza müşteri tipiyim kıl adamım,ne yapıyorsa sebebiyle anlatacak yoksa arabamı alır çıkarım  ???

şimdi gelelim senin derdine.ilk olarak aracın km sini lpg nin ne zaman takıldığını ve markasını+daha önce lpg den ötürü herhangi bir problem yaşadınmı bunları belirtirsen sevinirim.ek olarak aracın ve lpg nin bakım durumu yakıt durumun lpg yi nerelerden alırsın aracında ne gibi sorunlar yaşadın ne gibi onarımlara tabi tuttun ve en önemlisi hangi servise hangi ustaya gittin?

malum piyasa adı usta olan sadece parça montajını bilip muhtemel arızalı parçadan başlayıp sonra problem çözülene kadar sırayla değiştiren ustamsı üç kağıtçı esnaf ile dolu.ustamdan ne kadar emin olsam ciddi şekilde güvensemde herhangi bir işlemde en ufak bir tereddüt yada kaşlarında soru işareti sezersem o iş için vazgeçer ehli adamı bulur yaptırırım affetmem sanada bunu tavsiye ederim.

su eksiltme boşaltma yollarda perperişan hararet yükselme problemlerinin zamanında ta dibine vurdum halini benden iyi anlayan 3 kişi çıkmaz muhtemelen,iyi bilirim o çaresizliği ve arabaya benzin döküp yakma isteğini  :o

tamam çok uzun bir mesaj oldu ama idare edin.dediğim gibi sen sorduğum konularda ufaktan bir secereni çıkar ben sana muhtemel sebebi konusundaki düşüncelerimi paylaşır nereye gidip ne diyeceğin konusunda naçizane fikirlerimi iletirim.

saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Buluşmalarda bundan sonra aramızda görmek isteriz seni  :sopa: Ayrıca ihtiyacım olmamasına rağmen bilgi olsun diye Ankara da ki ustan kim mekanı neresi merak ettim  :hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hocam öncelikle geçmiş olsun.sezar ın bahsettiği fanii benim  :) öyle aman aman bir teknik bilgim yok yani derdinize 2 kelamda derman olurum sanmayın.ama çok hatırı sayılır zamandır usta\sanayii tecrübem,abartı derecede kronik,sorunsuz araca binme takıntım var tık dese koşarım mümkünse ustamla beraber yaparım yada anbe an izler hiçbir bilgim olmayan konudada ustaya akıl verir sonrada niye öyle olmuyormuş diye sorar ustayı kanser eder ustalığını,müşteriye yaklaşımını ölçerim kısaca arıza müşteri tipiyim kıl adamım,ne yapıyorsa sebebiyle anlatacak yoksa arabamı alır çıkarım  ???

şimdi gelelim senin derdine.ilk olarak aracın km sini lpg nin ne zaman takıldığını ve markasını+daha önce lpg den ötürü herhangi bir problem yaşadınmı bunları belirtirsen sevinirim.ek olarak aracın ve lpg nin bakım durumu yakıt durumun lpg yi nerelerden alırsın aracında ne gibi sorunlar yaşadın ne gibi onarımlara tabi tuttun ve en önemlisi hangi servise hangi ustaya gittin?

malum piyasa adı usta olan sadece parça montajını bilip muhtemel arızalı parçadan başlayıp sonra problem çözülene kadar sırayla değiştiren ustamsı üç kağıtçı esnaf ile dolu.ustamdan ne kadar emin olsam ciddi şekilde güvensemde herhangi bir işlemde en ufak bir tereddüt yada kaşlarında soru işareti sezersem o iş için vazgeçer ehli adamı bulur yaptırırım affetmem sanada bunu tavsiye ederim.

su eksiltme boşaltma yollarda perperişan hararet yükselme problemlerinin zamanında ta dibine vurdum halini benden iyi anlayan 3 kişi çıkmaz muhtemelen,iyi bilirim o çaresizliği ve arabaya benzin döküp yakma isteğini  :o

tamam çok uzun bir mesaj oldu ama idare edin.dediğim gibi sen sorduğum konularda ufaktan bir secereni çıkar ben sana muhtemel sebebi konusundaki düşüncelerimi paylaşır nereye gidip ne diyeceğin konusunda naçizane fikirlerimi iletirim.

saygılar

Selam hocam. başta Sezar ustaya ve üşenmeyip üye olan size teşekkür ederim.

Aracı ilk aldığımda araç bakımlarını yaptırmadan önce araç benzinde traktör gibi gidiyordu. Tek nokta lpg-mikserli vardı üzerinde. biraz benzinde kullanınca kendini traktör zannetmeyi bıraktı. bu seferde benzin azalınca teklemeye başladı. lpgde tekleme yoktu. tek nokta lpg, içindeki gaz bitmeye yakın o da teklemeye başladı, fazlasıyla can sıkıntısı olunca 1 sene önce sıralı brc taktırdım. çokta memnun kaldım. Devirde bir sıkıntım vardı, rolanti inip inip çıkıyordu. Gaz kelebeğğini ve benzin pompasını temizlettim. ne benzinde tekleme oldu, ne de rolantide inip çıkmalar. çok memnundum artık arabamdan. aradan 5 ay felan geçti, yakıtı 30 krş tan 31-31-32-37-38 ve en son denememde 40 krş'a çıktı. sonra o olay geldi başıma. 4 günde 3 kere bidon bidon su eklemeye başladım. sonra baktım su boşalmıyor, iyi dedim. gezintiye çıktım. sonra park ettim. kaputu kazara bi açayım dedim, baktım takviye bidonundda su tencere gibi kaynıyor ve suyu olduğu gibi dışarı bırakıyor. ustama yakındım. basıyım yanına gidiyim dedim. çalıştırdım. bir iki adım gittim sonra gaz pedalı basmadı, ustamı aradım, motor biraz soğusun, su ekle ve yavaşça getir, hararet yapmış dedi. ok dedim ve araç soğuyunca su ekledim, bu sefer gaz pedalı bastı ve gittim. conta değişecek dedi, konuştuk parasını şu bu derken ben arabayı bıraktım. 1 saat sonra aradı araç hazır dedi. conta değil hararet müşürü arıza yapmış dedi, fanı çalıştırmamış. hareret nerde idi diye sordu, hep ortadaydı dedim. orjinal müşür takmış ve fan çalışmaya başladı.

benim araştırmalarıma göre conta kesin yandı ya da yanmaya başladı. erken mudahele etmek istiyorum. ve çelik conta taktırmak istiyorum.

sizin görüşleriniz nelerdir?

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam seni yoracağız biraz kusura bakma, şecereyi bir anda yazınca böyle oluyor.

şunu da eklemeyi unuttum:

Sabah araç soğukken çalıştırdığımda akü ışığı yanıyor. farları yakmaya çalışırsam yanmıyor.

Vitesi 1'e atıp kalkmaya çalıştığımda, akü ışığı sönüyor, farlar yaktığımda yanıyor, kayışın birinden (zannedersem V) bir kaç saniye gıcırt diye bir ses geliyor, Devir düşüyor araç stop ediyor. bir kaç dakika araç ısınana kadar ayağımla mecbur gaz veriyorum. Ve Bu birkaç dk zarfında araç sarsıntılı çalışıyor. Motor ısındıktan sonra böyle bir sorun kalmıyor. bu sıkıntıların hepsi marş dinamosundan mıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Not: mobil üzerinden giriyorum isimleri göremiyorum ismen hitap edemicem idare edin :)

-domestos abi gönül isterdiki birebir konuşalım arkadaşla ama hayat çok zalim işte

-ezmıcesteri abim junior eli kulağında olduğundan yakın zamanda buluşma işi zor ama tez elden birebir görüşmeyi bende çok isterdim inş birzaman diyelim.ustam şuan için son 5 yıldır genel olarak şaşmaz bms kazım usta.az çok tanınır bu alemde iyi bilende çoktur kötü bilende.ben şahsıma yamuğunu görmedim çok yapıcı yaklaşır işçiliği belki biraz yüksektir ama yapıcı yaklaşır çözüm odaklı çalışır benim nazarımda.tabi her iş için çapımızda bildiğimiz temiz ustalar var lazım olursa yönlendiririm fiyat alır tanışırsınız

-ali gb kardeşim benim fikrim  kesin olmamakla beraber dediğin gibi conta.anlattıklarından anladığım kadarıyla aracının mekanik geçmişi çok sıkıntılı ve yaladığın olaylardada ibreler contayı göstermekte sanki.yakıtın esasında yer yerde abanıyorsan 38-40kuruşa kadar günümüz fiyatları ve aracın lpg geçmişiyle normal yani.bende ortalama 35 kuruş civarında yakıyorum ama memur modunda sürersem 28krş gibi mucizevi alt limit ile 43krş gibi hayvanii üst limitleri gördüm yani yakıt konusunda panik yapma ;) malum sonuçta eski araçlar bizimkisi ve evveliyatında çok hor kullanılmış olabiliteleride var bilemeyiz yakıta çok takılma abartı değilse.su eksiltme konusunda pompan yada pompanın contası yıpranmış gün sayıyor olabilir,sana sorum şu : suyu çeşme suyumu koyuyorsun? Öyleyse ne kadar süre çeşme suyuyla bindin ve antifiriz kullanma durumun nedir? Eğerki ortalama 3-4 ay bile çeşme suyu kullandıysan zaten yıllanmış olan pompanı çok hızlıca korozyona mağruz bırakarak 3-5 ay içinde direk cortayı çekmesine yada sen görmeden suyu sürekli eksiltmesine sebep olabiliyor sana tavsiyem asla hazır sudan şaşma antifirizide eksik etme..sonrasında lpg tesisatın nasıl? Örneğin hortumlardan biri şanzımanın üzerinden geçiyorsa (ki genelde hiçbirşey bilmeden ezbere iş yapan ustaların kronik sorunudur) zamanla şanzıman ayakları her motor hareketinde yavaş yavaş hortumu kesiyor bakınca sapasağlam ama 0.000001mm lik kılcal bir kesik ruhun duymadan o suyu sürekli eksiltir sonra birgün cart diye yere boca eder o zaman anlarsın ordan olduğunu.sonrasında esas olay su eksiltme problemin aracın kendi devri daim tesisatındamı yoksa lpg tesisatındamı öncelikle bunu çöz sonra sorunun üzerine git bu ikisi tümleşik bir sistem olsada hangisinden olduğu ayırt etmezsen daha çoooook conta değiştirir su ekleye ekleye gezer sanayi yollarını eskitirsin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tmm en kısa zamanda lpg tesisatına baktırırım.

Bayadır çeşme suyu ile biniyorum. içinde az bişey antifiriz var. usta değiştirmekten bıktım ama, gittiğim ustalar ha bire çeşme suyu koyuyorlardı.

sonra bende google araştırmalarında antifirizin koyulmasını anladım.

tavsiye edeceğin usta varsa göstermek isterim, ayrıca conta yaktıysa motor parçalarından varsa yıpranmamış olan, onlarıda koruma altına almak adına erken teşhis için harekete geçeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlla marş dinamosu diyemem sonuçta iş bilenin yol gidenin derler bi ustaya göstermek gerek+bu soruna en temiz cevabı sanaldan sezar verebilir emin ol.

Lpg için şaşmazda soylu otogaz şuanki adıyla tuna özel servisten şükrü kardeşime yönlendirebilirim pm den atıyım istersen numarasını gitmeden arar konuşursun işçiliğide insanlığıda çok çok iyidir pırlanta gibi bir insandır.mekanik servisede bakıyorlar ama esasında bms kazım ustayı ilk seçenek olarak motor konusunda tavsiye ederim.çok memnun kalanda bir kez gidip bidaha uğramayan arkadaşımda oldu kişiye göre görecelidir memnuniyet denemekten birşey kaybetmezsiniz. Son olarak kattiyen çeşme suyu koymayın ve antifirizi eksik etmeyin.ama üstüne basarak söylüyorum şu çeşme suyunu koymayın.illa bozar diye birşey yok ama şans işte kiminde 10 yıldır koyar tık demez kiminde 3 ayda ustaları zengin ettirir tedbirli olmakta fayda var. Hararetsiz günler dilerim inşallah tez zamanda çözersiniz sorunlarınızı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim kardeşim, ilgin alakan için. inşallah çözecez. lpg'nşn garantisi devam ediyor.

Mocan otogazda taktırmıştım. ankaranın en iyi lpgcisi olarak gösterilir. tesisata orda baktırayım diye düşünüyorum. kaçaklarada bakarlar herhalde anlıyorlarsa.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla mocan ın işçiliğini pek bilmiyorum.ama ben el kadar dükkandaki cefakar anadolu ustasının tecrübesiyle çözmesini seven adamım :) yeri gelince herdaim kralının çözmediğini kutu gibi dükkanda şıbıdık terlikli adamın bi bakışta çözdüğü intihar sebebi arıza olaylarına şahit olarak tarzım bu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu iş aklımı iyice meşgul ediyor. ustam contayı 600-700 gibi bir rakama çıkar demişti. bi de subab attırdık mı baya bi rahatların diyorum hocam. en iyisi açtırayım rahat edeyim diyorum üst motoru. ama çelik conta düşünüyorum. siz ne diyorsunuz? ayrıca alt motorun krankı zarar görmemiş olduğunu nerden anlarız? krank zarar gördüyse rektefiye komple zaten.

ha bi de komple motor 2300 tutar dedi. fiyat bana iyi geldi. rektefiyeci de 500 tl alıyormuş.

üst motoru yaptırdık mı, alt zayıf kalır mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu iş aklımı iyice meşgul ediyor. ustam contayı 600-700 gibi bir rakama çıkar demişti. bi de subab attırdık mı baya bi rahatların diyorum hocam. en iyisi açtırayım rahat edeyim diyorum üst motoru. ama çelik conta düşünüyorum. siz ne diyorsunuz? ayrıca alt motorun krankı zarar görmemiş olduğunu nerden anlarız? krank zarar gördüyse rektefiye komple zaten.

ha bi de komple motor 2300 tutar dedi. fiyat bana iyi geldi. rektefiyeci de 500 tl alıyormuş.

üst motoru yaptırdık mı, alt zayıf kalır mı?

Silidir kapağı rektefeye yapıyorsan alt zayıf kalma ihtimali  cok cok yüksek. Ya altta yapılacak yada segman kurarırsa segmanlar değişecek. Pistonlar cıktımı aylarda değişecek.

EMY & MZD

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Segmanlar, aylar, conta takımı, subaplar, subap gaygılar, üst kapakcı. Toplamda 1250ye biter hadi 1500 diyelim. Pistonlar ve alt motor rektefiyesi de işin içine girerse 2500. Acılmışken triger devirdaim cart curtu da sokarsak 3000  en fazla da 3500

EMY & MZD

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Silidir kapağı rektefeye yapıyorsan alt zayıf kalma ihtimali  cok cok yüksek. Ya altta yapılacak yada segman kurarırsa segmanlar değişecek. Pistonlar cıktımı aylarda değişecek.

EMY & MZD

Ustamda alt zayıf kalır dedi, ama sizin dediğinize benzer o da ölçüm yaptırırız bakarız kurtarırsa sadece segman atılır. toplamda conta + alt kısım 1300 dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Açılmadan bilmek zor burada şöyle böyle ne dense yalan o konuda.araca binme niyetiniz varsa ki var sanıyorum yaptırın madem 2500 üde göze almışsınız yaptırıp kurtulma niyetindesiniz.

Conta için 500-600 normal geçen sene banada 600tl fiyat vermişti ustam.gerçi ben farklı şekilde çözdüm contam fln sağlam çıkmıştı sadece fikir almak için sormuştum.

Konuya dönecek olursak eğerki aradaki fiyatta uçurum yoksa misal 2500-3500 oranındaysa komple yaptırmak en mantıklısı.tabi satarım gider seneye demiyorsanız

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ustam komple rektefiye 2300 dedi. ama krank felan sağlam ise alt motora gerek var mı?

ustamda ölüçüm ile alt zayıf kalır mı bakarız dedi.

birde conta neden yanar sorusuna aracı susuz bırakmayacan demişti. ben susuz bırakmıyorum ki zaten. gerçi benim sebeb farklı müşür arızası. fan çalışmamış vs..

contanın kaçırmaya başladığı kompresyon ile ortaya çıkar mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...