Jump to content
blackicx

2015 Mazda 6 İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Tavsiye Edilen Mesajlar

Tarahumara
21.12.2019 at 22:05, amirbey :

MRCC olsaydı muazzam olurmuş

Aracınız tekrardan hayırlı olsun. Kazasız belasız kullanmanız dileğiyle. MRCC sonradan takılabiliyor. Yurtdışı forumlarında detaylı anlatımları var. Biraz uğraştırıcı ve parçaları uyguna bulursanız pek maliyetli bir şey değil. Beni Mazda 6'lardan uzak tutan tek şey MRCC olmaması. 2018 makyajı ile birlikte ses yalıtımı sorunu halledildi ve MRCC  geldi TR'ye ama fiyatlar müthiş uçuk.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Devrim Babacan

Sonradan takılsa bile kalibrasyon derdi var diye biliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
amirbey

Ereğli-Karaman arasında, aynı güzergahta farklı hızlarda yaptığım yakıt tüketimi ortalamalarını paylaşmak istedim. Genelde Japon otomobili tercih ettiğim için şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Japonlar fabrika verileri konusunda yalan söylemiyorlar. 

-Minimum 50-60 km süren mesafelerin ortalamasını aldım. 

-Mesafelerin tamamına yakınında hız sabitleyici yardımı ile kullandım. 

-Araçta 4 kişi vardı ve bagaj boştu.

-Yol nispeten düz. Çok hafif ara ara rampalar olsa da inişleri de var aynı eğimde. İdeal bir sürüş güzergahıydı yani. 

Umarım merak eden arkadaşlara yardımcı olur. 

95 km/saat

IMG-20200112-WA0010.thumb.jpg.5397f3b60b4927ece9ef219d3752770a.jpg

105 km/saat

IMG-20200112-WA0009.thumb.jpg.5e56a9a8f4abb58fb142c9b2faa809ed.jpg

115 km/saat

IMG-20200112-WA0011.thumb.jpg.224cc85823a106860b4b6c5e7d6f121b.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ozgur35
Bir saat önce, amirbey :

Ereğli-Karaman arasında, aynı güzergahta farklı hızlarda yaptığım yakıt tüketimi ortalamalarını paylaşmak istedim. Genelde Japon otomobili tercih ettiğim için şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Japonlar fabrika verileri konusunda yalan söylemiyorlar. 

-Minimum 50-60 km süren mesafelerin ortalamasını aldım. 

-Mesafelerin tamamına yakınında hız sabitleyici yardımı ile kullandım. 

-Araçta 4 kişi vardı ve bagaj boştu.

-Yol nispeten düz. Çok hafif ara ara rampalar olsa da inişleri de var aynı eğimde. İdeal bir sürüş güzergahıydı yani. 

Umarım merak eden arkadaşlara yardımcı olur. 

95 km/saat

IMG-20200112-WA0010.thumb.jpg.5397f3b60b4927ece9ef219d3752770a.jpg

105 km/saat

IMG-20200112-WA0009.thumb.jpg.5e56a9a8f4abb58fb142c9b2faa809ed.jpg

115 km/saat

IMG-20200112-WA0011.thumb.jpg.224cc85823a106860b4b6c5e7d6f121b.jpg

Dizel cogu aractan az yakmis 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
amirbey

225 45 19 ebatları yüzünden gözüm lastik masrafı anlamında baya korkmuştu. Uzun süre araştırdıktan sonra kışlık lastik için Nokian WRA4'te karar kıldım ve 2019-2020 kışını Nokianlar ile tamamladım sayılır. Nokian'ı bilenler zaten biliyor. Kış lastiği anlamında piyasada en iyilerden birisi. 4 aylık tecrübem de aynı paralelde. Sessiz, tutunma ve fren konusunda kusursuz. Lastik ömrü konusunu ise önümüzdeki yıllarda görme şansım olacak. 

Yazlıklar için ise, Nokian ayarında olmasa da bir fiyat performans lastiği arayışım oldu ve sonunda Nexen N'fera SU1 XL'de karar kıldım. Etiket değerleri ve yurtdışı forumlarındaki yorumlar çok iyi. Umarım yanlış bir tercih yapmamışımdır. Yazı geçirdikten sonra bu yorumu güncelleyeceğim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
amirbey

Herkese merhaba arkadaşlar.

2019 Kasım ayında satın aldığım aracımla elimden geldiğince ilgilenmeye çalışıyorum. Virüs yüzünden sokağa çıkma yasağı uygulanıyor haftasonları. Ben de aracı aldığımdan bu yana aklımda olan bir hususa el atmak istedim. Beyaz deri koltukları kaliteli bir deri temizleyici ile silmek ve tekrar nemlendirmek/koruma altına almak istedim. Sonuç mükemmel oldu. 

Autoglym'in "Leather Cleaner" ve "Leather Care Balm" ürünlerini kullandım. Tüm koltukları temizlemek ve nemlendirmek toplam 5 saatimi aldı ama değdi açıkçası. Çok sık yapılması gerekmeyen bir temizlik bu. Yılda 1 defadan fazla yapıldığında zararı dahi olacağını söyleyenler var çünkü deri koltuklar bu tür kimyasallarla yapılan çok sık temizliği kaldırmayabilir. Ancak benim aracımda ihtiyaç vardı diye düşündüm. Ve sonuç gerçekten mükemmel oldu diyebilirim. 

Merak edenler için işlemi anlatayım kısaca. Uzun internet araştırmaları sonucu ve ürünün kullanım kılavuzundan da yararlanarak yaptım işlemi. İşlem için deri fırçası tavsiye edenler de var. Ben deri fırçası kullanmadım çünkü koltuklarımda aşırı inatçı lekeler yoktu. 8 adet beyaz mikrofiber bezi sadece bu işlem için satın aldım ve çok çok az deterjan ile tüylerinden kurtulmak için makinada kısa programda yıkayıp kuruttum. Öncelikle bu bezleri kullanacağım anın hemen öncesinde, yani sırayla sprey su ile çok hafif nemlendirdim. Koltuğa sıktığım cleaner ile koltuğu bu bezlerle ovalayarak tüm koltuk ve deri aksam yüzeylerini sildim. Bezin temiz taraflarını sürekli değiştirdim. Zira çıkan kirlere inanamadım. Bir koltuğun iç yüzeyleri için 1 bez, arka yüzeyleri için bir bez yeterli oldu. Cleanerı küçük yüzeye sıkıp silme işlemini bu küçük alanda yapmak gerekiyor çünkü cleanerın kurumaması iyi olur. Küçük yüzeylerde çalışmak daha etkili ve doğru sonuç veriyor. Bu şekilde tüm koltukları ve deri yüzeyleri temizledim. Fazla kalan sprey artıkları varsa onları da çok hafif nemli ikinci bir bezle üzerinden geçerek aldım. Hava 20 derece olduğundan, ben arka koltukları bitirdiğimde ön taraf çoktan kurumuştu. Kuruma önemli çünkü balmı kuru yüzeye uygulamak şart. Yine aynı markanın "leather care balm"ı ile tüm yüzeyleri hafif dokunuşlar ile ovalayarak nemlendirdim. Nemlendirme için avuç içi pedlerinden kullandım. Balmı çok abartmamak gerekiyor. Yarım koltuk için fındık kadar yeterli çünkü emilimi zorlaşıyor fazla olduğunda. Ben de izlediğim videolardaki bu hususa dikkat ettim. Böyle yapmazsanız daha sonra fazla balmı almak için mikrofiber bezle tekrar uğraşmanız gerekiyor. 

Autoglym'in bu iki ürünü direksiyon ve vites topuzu temizliği için de kullanılıyor. Parlayan direksiyonu matlaştırmak için de gayet iyi sonuç veriyor. Bu markanın alternatifleri de vardı elbette. Ben uzun araştırmalar neticesinde bu markada karar kıldım. Auto Finesse, Colourlock, Valet Pro da alternatiflerim arasındaydı. Onlara da bakabilirsiniz. 

Tüm işlemleri bitirdiğimde gördüğüm manzara gayet tatmin ediciydi. Keşke before/after (öncesi/sonrası) fotoğrafları çekseydim diyorum. Fotolar aşağıda. 

IMG-20200419-WA0009.jpg

IMG-20200419-WA0005.jpg

IMG-20200419-WA0008.jpg

IMG-20200419-WA0006.jpg

IMG-20200419-WA0004.jpg

IMG-20200419-WA0007.jpg

IMG-20200419-WA0003.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ozgur35

Süper olmus Ben autofinesse kullaniyorum 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina
Bir saat önce, ozgur35 :

Süper olmus Ben autofinesse kullaniyorum 

ben de deri direksiyon için bir şeyler arıyorum,  hatta bende vites ve el freni körüğü de deri, onlara da kullanacağım da bahsi geçen markalar arasında kaldım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
amirbey
33 dakika önce, Katil Balina :

ben de deri direksiyon için bir şeyler arıyorum,  hatta bende vites ve el freni körüğü de deri, onlara da kullanacağım da bahsi geçen markalar arasında kaldım. 

Bahsi geçen markalar araştırdığım kadarıyla kalbur üstü olanlar. Tabi ki çok daha üst düzey başka ürünler de var detailerların kullandığı. Ama bahsi geçen 4 marka gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Ben en çok Valet Pro ile Autoglym arasında kalmıştım. Hepsi çok başarılı ürünler. Olay uygulamayı doğru yapmakta. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ozgur35
2 saat önce, Katil Balina :

Bölünmüş ürün bak abi yari fiyat Ben öyle aliom sıkınti yok 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Montimpex
20 saat önce, Katil Balina :

Sonax xtreme leather tavsiye ederim.. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina
19.04.2020 at 17:41, ozgur35 :

Bölünmüş ürün bak abi yari fiyat Ben öyle aliom sıkınti yok 

ben de öyle alıyorum zaten hocam. bir sorun yaşamadüm bu güne kadar.

6 saat önce, Montimpex :

Sonax xtreme leather tavsiye ederim.. 

valet pro'dan aldığım her üründen memnun kaldım bugüne kadar. bi inceleyeyim hocam

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
amirbey

Yurtdışından bazı ürün siparişleri vereceğim. Sormak istediğim şu. Mazda 3 2017 ile Mazda 6 2015'in vites, multimedya tuşları, el freni ve kol dayama yapısı benim Mazda 6 2015 aracım ile birebir aynı görünüyor fotolarda. Acaba ölçüler de milimetrik olarak aynı mıdır bu bölgede? Parçalar bire bir aynı sanki. Şunun için soruyorum. Mazda 3 için üretilmiş ürünler benim aracıma da uyar mı? Çünkü Mazda 3 yazınca daha çok ürün çıkıyor.

Örnek vermem gerekirse şu ürün.

https://www.aliexpress.com/item/32890300443.html

Ürün resimlerindeki panel yerleşimi benim aracımla birebir aynı sanki. Tabi üründe Mazda 3 2017 yazıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
amirbey
Yanıtlandı (düzenlendi)
07.05.2020 at 10:21, amirbey :

Yurtdışından bazı ürün siparişleri vereceğim. Sormak istediğim şu. Mazda 3 2017 ile Mazda 6 2015'in vites, multimedya tuşları, el freni ve kol dayama yapısı benim Mazda 6 2015 aracım ile birebir aynı görünüyor fotolarda. Acaba ölçüler de milimetrik olarak aynı mıdır bu bölgede? Parçalar bire bir aynı sanki. Şunun için soruyorum. Mazda 3 için üretilmiş ürünler benim aracıma da uyar mı? Çünkü Mazda 3 yazınca daha çok ürün çıkıyor.

Örnek vermem gerekirse şu ürün.

https://www.aliexpress.com/item/32890300443.html

Ürün resimlerindeki panel yerleşimi benim aracımla birebir aynı sanki. Tabi üründe Mazda 3 2017 yazıyor.

Mazda 6'da iyileştirmeler yapmaya devam ediyorum. Mazda 3 2017 ile Mazda 6 2015'in orta konsolunun bire bir aynı ölçülerde olduğunu yukarıdaki ürünü sipariş vererek görmüş oldum. (Sitede Mazda 6 için isimlendirilmiş ürünler de vardı ancak en iyi fiyat ve teslimat süresi bu satıcıda olduğundan bu ürünü aldım) 

Orta konsolda, multimedya tuşlarının olduğu kısımda ufak tefek çizikler vardı ve gözüme batıyordu sürekli. Vites çevresindeki plastikte de vardı buna benzer ufak çizikler ancak ürün Çin'den geleceği için önce bir tanesini sipariş vermek istedim. Hem uyum anlamında emin olmak hem de ürünün kalitesini görmek açısından. 10 USD fiyat ve 15 TL de PTT maliyeti karşılığında yaklaşık 20 günde geldi ürün.

Sticker tarzı birşey  değil kesinlikle. Alüminyum benzeri gayet iş görür bir metal. Altında çift taraflı 3M bandı firma tarafından yapıştırılmış ve çok iyi paketlenmiş şekilde elime ulaştı. Konsoldaki yüzeyi güzelce temizleyip uygulamayı yaptım ve sonuç gayet iyi. İkinci parçayı da sipariş edip orta konsoldaki çizik vb. görüntülerden tamamen kurtulmayı düşünüyorum.

Trim anlamında Çinli satıcılarda genelde Alüminyum görünümlü ve carbonfiber görünümlü malzemeler var. Ben aracın kendi orijinal  trimleri ile bütünlüğü bozmaması için bu modeli tercih ettim.

IMG-20200606-WA0017.jpg

IMG-20200606-WA0018.jpg

IMG-20200606-WA0020.jpg

IMG-20200606-WA0019.jpg

amirbey tarafından düzenlendi
İmla

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
paarthurnax
19.04.2020 at 12:42, amirbey :

Herkese merhaba arkadaşlar.

2019 Kasım ayında satın aldığım aracımla elimden geldiğince ilgilenmeye çalışıyorum. Virüs yüzünden sokağa çıkma yasağı uygulanıyor haftasonları. Ben de aracı aldığımdan bu yana aklımda olan bir hususa el atmak istedim. Beyaz deri koltukları kaliteli bir deri temizleyici ile silmek ve tekrar nemlendirmek/koruma altına almak istedim. Sonuç mükemmel oldu. 

Autoglym'in "Leather Cleaner" ve "Leather Care Balm" ürünlerini kullandım. Tüm koltukları temizlemek ve nemlendirmek toplam 5 saatimi aldı ama değdi açıkçası. Çok sık yapılması gerekmeyen bir temizlik bu. Yılda 1 defadan fazla yapıldığında zararı dahi olacağını söyleyenler var çünkü deri koltuklar bu tür kimyasallarla yapılan çok sık temizliği kaldırmayabilir. Ancak benim aracımda ihtiyaç vardı diye düşündüm. Ve sonuç gerçekten mükemmel oldu diyebilirim. 

Merak edenler için işlemi anlatayım kısaca. Uzun internet araştırmaları sonucu ve ürünün kullanım kılavuzundan da yararlanarak yaptım işlemi. İşlem için deri fırçası tavsiye edenler de var. Ben deri fırçası kullanmadım çünkü koltuklarımda aşırı inatçı lekeler yoktu. 8 adet beyaz mikrofiber bezi sadece bu işlem için satın aldım ve çok çok az deterjan ile tüylerinden kurtulmak için makinada kısa programda yıkayıp kuruttum. Öncelikle bu bezleri kullanacağım anın hemen öncesinde, yani sırayla sprey su ile çok hafif nemlendirdim. Koltuğa sıktığım cleaner ile koltuğu bu bezlerle ovalayarak tüm koltuk ve deri aksam yüzeylerini sildim. Bezin temiz taraflarını sürekli değiştirdim. Zira çıkan kirlere inanamadım. Bir koltuğun iç yüzeyleri için 1 bez, arka yüzeyleri için bir bez yeterli oldu. Cleanerı küçük yüzeye sıkıp silme işlemini bu küçük alanda yapmak gerekiyor çünkü cleanerın kurumaması iyi olur. Küçük yüzeylerde çalışmak daha etkili ve doğru sonuç veriyor. Bu şekilde tüm koltukları ve deri yüzeyleri temizledim. Fazla kalan sprey artıkları varsa onları da çok hafif nemli ikinci bir bezle üzerinden geçerek aldım. Hava 20 derece olduğundan, ben arka koltukları bitirdiğimde ön taraf çoktan kurumuştu. Kuruma önemli çünkü balmı kuru yüzeye uygulamak şart. Yine aynı markanın "leather care balm"ı ile tüm yüzeyleri hafif dokunuşlar ile ovalayarak nemlendirdim. Nemlendirme için avuç içi pedlerinden kullandım. Balmı çok abartmamak gerekiyor. Yarım koltuk için fındık kadar yeterli çünkü emilimi zorlaşıyor fazla olduğunda. Ben de izlediğim videolardaki bu hususa dikkat ettim. Böyle yapmazsanız daha sonra fazla balmı almak için mikrofiber bezle tekrar uğraşmanız gerekiyor. 

Autoglym'in bu iki ürünü direksiyon ve vites topuzu temizliği için de kullanılıyor. Parlayan direksiyonu matlaştırmak için de gayet iyi sonuç veriyor. Bu markanın alternatifleri de vardı elbette. Ben uzun araştırmalar neticesinde bu markada karar kıldım. Auto Finesse, Colourlock, Valet Pro da alternatiflerim arasındaydı. Onlara da bakabilirsiniz. 

Tüm işlemleri bitirdiğimde gördüğüm manzara gayet tatmin ediciydi. Keşke before/after (öncesi/sonrası) fotoğrafları çekseydim diyorum. Fotolar aşağıda. 

IMG-20200419-WA0009.jpg

IMG-20200419-WA0005.jpg

IMG-20200419-WA0008.jpg

IMG-20200419-WA0006.jpg

IMG-20200419-WA0004.jpg

IMG-20200419-WA0007.jpg

IMG-20200419-WA0003.jpg

merhabalar. ben de bizzat aynı ürünleri araştırıyordum ve canlı örneğini görmek iyi oldu. şayet ürünleri alırsam yanına benzer şekilde mikrofiber bez ve deri temizleme fırçası alacağım. genel mekanik bakımlarını hallettikten sonra uygulama yapmayı düşünüyorum. küçük bir bölgede denedikten sonra oluşan farkı burada paylaşacağım.

koltuklar nispeten temiz fakat yine de çok sert olmayan bir fırça ile uygulama yapmak istiyorum. koltukların yaşı daha fazla olduğu için biraz parlamış ve deri hücreleri temizlenip nefes almazsa muhtemelen ilerleyen yıllarda belirgin çatlaklar başlayacak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ozgur35
17 saat önce, paarthurnax :

merhabalar. ben de bizzat aynı ürünleri araştırıyordum ve canlı örneğini görmek iyi oldu. şayet ürünleri alırsam yanına benzer şekilde mikrofiber bez ve deri temizleme fırçası alacağım. genel mekanik bakımlarını hallettikten sonra uygulama yapmayı düşünüyorum. küçük bir bölgede denedikten sonra oluşan farkı burada paylaşacağım.

koltuklar nispeten temiz fakat yine de çok sert olmayan bir fırça ile uygulama yapmak istiyorum. koltukların yaşı daha fazla olduğu için biraz parlamış ve deri hücreleri temizlenip nefes almazsa muhtemelen ilerleyen yıllarda belirgin çatlaklar başlayacak.

Alin hocam brn de 1 bucuk sene önce tum urunleri aldim deri temizlemeden tutun kaporta cilasina demirtozundan tutun hizli cilasina kadar hala kullaniom. Bi anda alinca biraz tuzlu oluo ama simdi rahatim tum urunlerim var miss gibi Bi de kendime guzel bi dolap yaptim Tum urunlerimi dizdim biblo gibi harika oldu 

Valetpro autogym autofinesse chemicalguys gtecnic bunlar zaten iyi urunler istediginizi alabilirsiniz 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
paarthurnax

bilgilendirmeniz için teşekkür ederim sağolun. ben de benzer bir dolap kurma düşüncesindeyim 😀  iç döşeme temizliğini hallettikten sonra sıra diğerlerine gelecek

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
m2hamid
21.12.2019 at 22:05, amirbey :

Mazda 6 (2015) ile ilgili 5000 km kullanım sonrası detaylı bir inceleme yazısı yazmak istiyordum. Bugüne nasipmiş. Almak isteyen arkadaşlara ışık tutması açısından objektif olmaya özen göstereceğim. Ancak akşamları araca binmek için sürekli bahaneler ürettiğimi, eşimin araca olan tutkumla sürekli dalga geçtiğini söylersem, ne kadar objektif olabileceğimi siz takdir edeceksinizdir. :) "Komşulardan utanmasam arabada yatacağım" yazmıştı bir abimiz bu konuda. Çok gülmüştüm o yoruma ama haklıymış yani. Mazda gerçekten tutkuymuş. Mazda kesinlikle sadece bir vasıta değilmiş. Bunu satın aldıktan sonra kısa süreli kullanım sonrasında anlamış oldum. 

Öncelikle Mazda 6 (2015) alma fikrinin bende nasıl ortaya çıktığını biraz anlatmam gerekiyor. 35 yaşındayım ve sırasıyla Toyota Corolla Sol HB (2004), Citroen C4 Confort (2005), VW Passat 1.4 Comfortline DSG (2014), Toyota Avensis 2.0 Premium (2012) ve son olarak Honda Civic HB Sport (2013) araçlara sahip oldum. Civic HB haricinde hepsi otomatik vitesli araçlardı. Japonlar haricindeki Citroen ve VW'i ise yurtdışı görevim sırasında biraz da şartların zorlamasıyla kullandım. Türkiye'de ise hep Japon otomobillerini tercih ettim. 

Japon tercihimin en önemli gerekçesi motor ve şanzıman konusundaki sorunsuzluklarıydı. Bir mühendis ya da otomobil sektöründe uzman bilirkişi değilim ancak alacağım basit bir eşyayı dahi en ince ayrıntısına kadar araştıran birisiyim. Aynı fiyat segmentinde alabileceğim çok alternatifim vardı. Fakat daha önceki tecrübelerim ve çevremde gördüklerim beni yine atmosferik motorlu (Skyactive ayrı bir olay tabi ki), tam otomatik bir araca yöneltti. DSG sorunları, diğer yarı otomatik şanzımanların problemleri, sıkıcı tasarımlar, bedava dağıtılmış gibi heryerde olan araçlar, Türkiye'de çok tutulan ama asla o fiyatları hak etmeyen markalar... Mazda söz konusu olduğunda ise tam tersi. Fiyatlarına göre çok daha kaliteli olan ve arabadan anlayanların daha çok tercih ettiği, sayıca az bulunan otomobiller. Son aracımın 100 beygirlik (bana göre yetersiz) gücü de motoru 2.0 olarak seçmemde etkili oldu. Avensis kullanırken D sınıfı Sedan'ın bana ve 4 kişilik aileme verdiği keyif de hafızamda duruyordu. 

Yüksek MTV konusu ise en büyük çeldiricimdi ama araca bakmaya gittiğimde kafamda oluşan tek şey "Bu arabayı kesinlikle almalıyım" fikriydi ve kaçınılmaz bir şekilde konu benim için kapandı. Kırmızı bir Mazda 6'yı görüp, cebinizde borç harç da olsa ona yetecek paranız varsa, almadan gelmek biraz zor. Bende böyle oldu en azından. Aracı 5000 km'dir kullanıyorum ve bir an dahi "keşke almasaydım" demedim. Hatta sürücü koltuğuna her oturduğumda "iyi ki almışım" demekten kafayı yiyeceğim sanırım. 

Araca gelirsek, daha önceki arkadaşların yorumlarını ve fikirlerini tekrar etmeden ama hissettiklerimi de es geçmeden bir şeyler karalamak istiyorum. Ve bunu da başlıklar halinde yapmak istiyorum. 

MOTOR ve ŞANZIMAN: 2.0 Skyactive motor ve tam otomatik şanzıman kesinlikle konfor için kombine edilmiş. Tam otomatik vitesli ve 2.0 165 beygir bir araç ne kadar az yakabilir, Mazda bu sorunun yanıtını vermek istemiş sanırım. Pamuk gibi vites geçişleri, sizi rahatsız etmeden yükselen motor devri ve çok konforlu bir sürüş. Şu ana kadar yazdıklarım motorun performanssız olduğu ya da sürücü biraz keyif istediğinde cevap veremediği anlamına gelmesin. Gaz pedalını her yokladığınızda cevabını veriyor otomobil. Hele vitesin yanındaki "Sport" tuşunu ittirdiğinizde 165 beygiri son damlasına kadar kullanabilirsiniz. Vites geçişleri daha yüksek devirlere kadar erteleniyor sport modunda ve araç bir anda sıkılaşıyor. Her kırmızı ışıkta bunu yapmak istiyor insan. Zira motorun harika sesi de aracın içine süzülüyor. Kabinde motor sesi isteyeceğim aklıma gelmezdi ama bunu sık sık keyifle yapıyorum. 

SÜSPANSİYON: Aracın hem virajlarda yatmaması hem de kasis ve çukurlardan tabiri caizse zemini yutarak "lıkır lıkır" geçmesi muazzam. Bu denge çok çok iyi ayarlanmış. Süspansiyonlar şehir içinde çok tok ve sessiz çalışıyor. Çok derin çukurlara girdiğinizde dahi koltuk altlarında vurma gibi birşey hissetmiyorsunuz. Yüksek hızda viraj performansı da çok iyi. Dediğim gibi çok iyi bir denge tutturulmuş süspansiyon konusunda. 19 inchlik jantlar ilginç ama araca konforsuzluk olarak pek yansımamış.

DİREKSİYON: Pamuk gibi çarpışan oto direksiyonu bekleyenleri üzecek, ancak hisli ve geri bildirimi fazla direksiyonları sevenleri gayet mutlu edecek bir tarzı var direksiyonun. Şehir içi manevralarında hiçbir sorun yok. Uzun yolda ise bence pozitif yönde farkı ortaya çıkıyor direksiyonun. Bu tarz ağır ve hisli direksiyonları hep sevmişimdir. 

DONANIM: Mazda 6 (yanlış bilmiyorsam) 2013'ten beri tek donanımla geliyor. Ve donanım anlamında rakiplerinden hiçbir eksiği yok. Hatta bir çok rakibinde opsiyon olarak gelen şeyler Mazda 6'da standart. Özellikle güvenlik donanımları konusunda rakipsiz desek yeridir. Şerit takip asistanının direksiyona müdahale edip sizi şeridinize tekrar sokması ilk defa kullandığım için beni etkiledi açıkçası. Sürücü yorgunluk bildirimi, kör nokta uyarı sistemi, park kamera ve sensörleri, head up display, hafızalı ısıtmalı sürücü ve ön yolcu koltuğu, usb, sd kart, bluetooth, hakiki deri koltuklar, arkada havalandırma ızgaraları, adaptif LED farlar, otomatik uzun kısa far asistanı, hız sabitleyici (MRCC olsaydı muazzam olurmuş) vs vs... 

Multimedya sistemini ise bu platformdaki herkesin bildiği üzere Mazda Tweaks ile çok kabiliyetli bir hale getirebiliyorsunuz. Video player, android auto gibi çok iyi eklentiler ile gayet iyi bir multimedya oluşuyor. Aracımda orijinal Mazda Navigasyon olmasına rağmen Android Auto ile telefonumun navigasyonunu kullanıyorum.  Bose ses sistemi ve 10 küsür hoparlör ise gayet yeterli. Daha iyisini isteyen audiophilleri zaten ancak "Bang and Olufsen" tatmin edebilir. 

İÇ MEKAN ve KONFOR: 2013-2014 modellere de binmiştim deneme amaçlı. Ancak 2015 modelde Mazda 6 bariz çağ atlamış. Göğüste ve orta konsolda kullanılan hakiki deri, tuş haline gelen el freni, konumu değiştirilen multimedya, tuş iyileştirmeleri gibi düzenlemeler iç mekanı bariz şekilde bir sınıf yukarı çıkarmış. Plastik ve deri kalitesi premium araçlarla yarışır. Trim sesi veya sürücüyü rahatsız eden detay yok gibi. Bu fiyata ancak bu kadar olur zaten. Daha iyisi isteniyorsa 250 bin TL ve üzerine geçiliyor bence. Deri koltuklar benim aracımda beyaz siyah kombinasyonu şeklinde ve aracın içini inanılmaz ferah gösteriyor. Koltuklar hakiki deri ve yanal destekleri de çok iyi. Direksiyon derisi ise biraz yıpranmış. Bu sanırım kullanım ile alakalı. Becerebilirsem kendim ince zımpara ve deri boyası ile halletmeyi düşünüyorum. Yapamazsam, deri değişimi için 350 TL'lik bir masraf beni bekliyor. Gözlük koyma yeri de güzel bir özellik. Torpidonun ve kol dayamanın içi de kadife kaplı. Göğüste az miktarda bulunan plastikler ise yumuşak plastik. Kapının üst tarafında deri ile kombinlenen plastikler de yumuşak. Arkada oturanların hayat alanı da gayet rahat ve geniş. Diz mesafesi çok iyi. Aradaki şaft tüneli ise daha alçak olabilirdi. Eksi olarak yazıyorum. 

İç mekandaki belki de en büyük eksi nokta ise yol sesi. 125 km'den sonra içeri gelen rüzgar sesi pek problem değil çünkü ailesiyle seyahat eden birisi olarak 120nin üzerine zaten pek çıkmıyorum. Yol sesi ise kaymak olmayan asfaltlarda geliyor. Belki de bu aracın tek eksisi desem yeridir. Bu konuda da arkadaşların tavsiyesi üzerine bazı işlemler düşünüyorum. Bitüself, adaself gibi malzemelerin davlumbaz, kapı içleri ve bagaja uygulandığı birçok video izledim. Ama belki de bunlarla uğraşmam çünkü yüksek sesle müzik dinlemeyi seven birisiyim ve sesi açınca sorun ortadan kalkıyor. Nokian lastiklerimin de sessizliğe bir tık fayda sağladığını söyleyebilirim. 

YAKIT TÜKETİMİ: Bu konuda lafı hiç uzatmadan gerçek tüketim ortalamalarımı yazayım. 

Şehir dışı 
90 sabit hız : 5.0 litre 
105 sabit hız : 5.6 litre
120 sabit hız : 6.2 litre

Şehir içi 
Ankara yoğun trafik : 8 küsür litre 
Ereğli normal trafik : 7 küsür litre 
Soğuk havada kısa mesafede kontak kapatılan güzergahta ise 9 küsür litre. 

2.0 tam otomatik 165 beygir bir otomobil için gayet iyi değerler olduğunu düşünüyorum. 

DİZAYN ve DIŞ GÖRÜNÜM: Tek kelimeyle harika bir dış görünüşü var aracın. Tam bir spor sedan. Orta yaş ve evli erkekler için her türlü ihtiyacı giderecek bir tarzı var. Cüsseli, kaslı, sportif... Aile aracı olsun ama yakışıklı da olsun diyen benim gibi birisi için biçilmiş kaftan. 19 inch jantlar da bu görünüşü tamamlıyor. Sokakta, otoparkta, yıkamacıda gören herkes mutlaka uzun uzun bakıyor, yanındakine işaret ediyor veya gelip aracı soruyor. Fazla ilgiyi sevmeyen kişiler için problem olabilir.

BAKIM ve MASRAF: Aracım 150 bin km'deydi. Garantisi bitmişti. Buna rağmen servise giderek araca ağır bir bakım yaptırdım. Bu konuda da paylaştım bunu. Akü vs dahil, beni 100 bin km sıkıntısız götürecek bir bakıma 3 bin TL harcadım ki bence değerdi buna. Her araçta olan fren balatası değişimine ve disk sildirme işlemine toplam 550 TL ödedim. Bildiğim kadarıyla hava vb filtreleri 20 binde bir değişiyor. Yağ değişimi ise standart zaten tüm araçlarda. 19 inch lastikler ilk alım fiyatı olarak düşük çaplı bir lastikten belki 4 lastik toplamında 1000 TL fark edebilir. O görünüme kesinlikle değer. Ayrıca 60 küsür bin km kullanılacak şeyler bunlar. Benim gibi yılda 15 bin km yapan birisi için yılda 250 TLye tekabül eder. Masraf anlamında en can sıkıcı konu tabi ki MTV. Bunu da aracın 7-11 yaş grubuna girmesine 1 yıl kaldığı için önemsemiyorum. Bunu alırken de hesap etmiştim.

Herkesin gönlündeki araca sahip olması ve kazasız belasız kullanması dileğiyle. Selamlar. 

Çok güzel ve faydalı bir yazı, elinize sağlık 👏

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• cmrisk
      Yazan: cmrisk
      Merhabalar geçtiğimiz günlerde yeni aldığım aracım (Mazda 6 - 2005) ile kaza yapmıştım. Tanışma bölümüne de olayı detaylı yazmıştım. Öncelikle bu gün itibariyle şunu öğrendim; hatalı ben olduğum için sigorta şirketi masrafları ödemiyor. 

Mecburen ordan burdan çıkma parça bulup toplatacağız. Aracım tanıdığım bir serviste onlar çoğu parçaları temin edebiliyorlar ve hesaplı oluyor. Fakat başımı ağrıtan tek bir parça var. Hava Filtre Kazanı. Mersere sorduğumda 500 TL gibi bir fiyat veriyorlar sadece parça için. Çıkma olarak temin edebileceğim bir yer var mıdır? Veya farklı bir modelin kazanı benim aracıma uyuyor mudur?
      Bu konuda benden daha tecrübeli olanlardan yardımlarını bekliyorum. Teşekkür ederim.
    • Halit ikiz
      Yazan: Halit ikiz
      SAhibinden.com ilan no 198401099 Aralik 2011 sonu trafige cikti en son bakimi aralik 2014 de yapildi 2016 yili sonuna kadar arti garanti yapildi Tum bakimlari Merser Oto'da yapilmistir. Ilk alindiginda Zibart Diamond paketinden yapildi
      http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-2016-yili-sonuna-kadar-plusgarantisi-devam-ediyor-198401099/detay
    • mgursoy
      Yazan: mgursoy
      Merhaba değerli üyeler,

Yaklaşık 15 gün önce 2006 model 176.000 km'de Otomatik Mazda 6 aldım. Bundan önceki aracım peugeot 406 SV-BVA idi. Fakat Mazdayı  aldığımdan beri arabadaki performans beni hayal kırıklığına uğratıyor. Araba 130-140 a çıkmak için çok fazla efor sarfedip bağırıyor. Gidişi, sessizliği ve sorunsuzluğunu bir kenara koyacak olursak beni mutlu etmedi. Almadan önce Arabayı mazda başayarda ekspertize soktum. motor, şanzumanında elektrik aksamında ve mekanik kısımlarda herhangi bir problem olmadığını belirttiler. Sadece motor kulağı kırıkmış yaptırdım.

Ayrıca tam gazda araç 3 den 4 e geçerken bazen vuruntu yapıyor. Bundan önceki aracımda sadece şanzuman için 4000 e yakın para harcamıştım. Bu sebeplerden dolayı hiç istemediğim halde  araçtan soğumaya başladım.

Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Saygılarımla...

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...