Jump to content

1988 - 1992 Model Mazda 626 Yakıt Tüketimi (Ortak Konu)

hellsrider
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Hazırı var hiç yapmana gerek yok. Lada samara ekonomizer devresi en son 10tlye almıştım. Bunun en büyük handikapı 2100 devirde devreye girer 2000 devirde devreden çıkar yani benim araç için 5. viteste 84km hızda devreye girer 80km de çıkar. şehiriçinde 2000 devirin üstü pek nadir zaten. ben bunu 1500e çekmeye çalışmıştım ama işte vakit herşeyden önce :D forumda düzdüğüm devre ve uygulaması mevcuttu ama bulamadım. ilgilenen olursa yardımcı olurum. 

iyi forumlar...

buldum; :)

http://www.mazdaclubtr.com/topic/8620-91-mazda-626da-cut-off-sistemi-var-m%C4%B1/page-1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

slm arabanızın tüketimini fiyat bazında değilde.100 kilometrede kaç litre yaktığını hesaplarsanız.değerleriniz ner zaman güncel kalır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

şehir içi kullanımda gazda 33 kuruş yakıyor(100 km 10,2 lt). Benzinde hiç denemedim.

93 model 626 araç 400 bin km civarında.Birazda yağ yakması var.Gerçi kalkışlarda biraz devirli kullanıyorum.

Ben fazla olduğunu düşünmeye başladım.Bir akıl veren olur inşallah :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

LPG yi kaçtan alıyorsunuz? 33kr dan 100km de yakılan yakıtın 10,2 olabilmesi için LPG nin 3 TL falan olması lazım. Aracınız için LPG de 11L civarı normaldir. 10.2 gerçekten iyi bir yakıt LPG için. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eğer araç 0.33 kuruş yakiyorsa 100 kmde 33 lira eder. 33/10.2 dersek 3.23 gibi bir rakam çıkar. Yani litresini 3.23 tlye aliyorsunuz. Hesabiniz kontrol edin bi yanlışlık var. Ama sunu derseniz araç 100 km 10.2 yakıyor. Zoptrik deyimizlylw cok cok iyi. Ben en sop uzun yol yaptim amasyadan gittim geldim. Kmde 0.19 kuruş altini gormedim. Lpgyi aldigim yerlerin ortalama fiyati da 2 tldir. Uzun yolda 100 kmde 9 9.5 litre gibiydi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

LPG yi kaçtan alıyorsunuz? 33kr dan 100km de yakılan yakıtın 10,2 olabilmesi için LPG nin 3 TL falan olması lazım. Aracınız için LPG de 11L civarı normaldir. 10.2 gerçekten iyi bir yakıt LPG için. 

hesabı yanlış yapmışım litreyi göz önüne almayalım.

ancak 33 kuruş civarı yakıyor.hacim olarak hiç gözlemleyemedim.

Galiba lpg tankımında şamandrasında bir sıkıntı var.Bir türlü ne hesaplayamıyorum.bazen 80 tl ye bazen 90 tlye fulleniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hesabı yanlış yapmışım litreyi göz önüne almayalım.

ancak 33 kuruş civarı yakıyor.hacim olarak hiç gözlemleyemedim.

Galiba lpg tankımında şamandrasında bir sıkıntı var.Bir türlü ne hesaplayamıyorum.bazen 80 tl ye bazen 90 tlye fulleniyor.

aslında bazı petrollerin pompaları basınçlı çatur çutur şamandıra sesinden sonra 5 6 litre daha basabiliyor. bazı petrollerin ise pompa basıncı az şamandırayı zorlamadan hemen kesiyor. ölçümü x petrolunde fulleyin 100 km yapın yine gidin x petrolunde hatta aynı pompada fulleyin. son aldığınız miktara göre hesabınızı yapın..

LPG bahsi açılmışken paylaşayım:şöyle bir durumda var ben şişlide 1.84 bir yer buldum yaklaşık 1- 1,5 aydır ordan alırım gayette memnundum. fakat bu son iki alımımda araba 80-90 km az gitti normalde 220-250 arası gidiyordu.ben havaların soğukluğuna vermiştim az gitmesini (LPG soğuk sevmez diye) fakat bir arkadaşımda meganı var orda fullemiş o da bana aynı şeyi söyledi normalde 330 gidiyor bu 270-280 de bitmiş. şimdiden duyurulur şişlide TURKUAZ petrol bi alavere çeviriyo  sanırım. bende bir daha ordan almayacam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Gaz pedalina narin davranmak

Trafikten kacinmak

Bakimli bir araç kullanıcısı olmak

Uygun lastik seçimi gibi birden çok etken var hocam asil merak ettiğiniz yada düşündüğünüz nedir ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın az yakması için neler yapılabilir? Hem teknik anlamda hem araç parçaları anlamında hem de kullanım anlamında?

Aslın bizim araçlar sınıflarına göre az yakıyor normalde forumdada belirttiğimiz gibi uzun yolda zaten çok iyiler 

Gaz pedalina narin davranmak

Trafikten kacinmak

Bakimli bir araç kullanıcısı olmak

Uygun lastik seçimi gibi birden çok etken var hocam asil merak ettiğiniz yada düşündüğünüz nedir ?

olay ilki şeyde bitiyor yani kullanan ve araçta :) ben geçen pazar İstanbul rekorunu kırdım Bayrampaşadan bir girdim çevre yoluna 1 saat 50 dk de 12 km yol yaptım :) buna rağmen 100 km de 10 litre gaz yaktı ve sonrasında 120-130 altına düşürmedim ibreyi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yani ben ortalama olarak 90-100 km yi pek aşmıyorum ve aracı 2500-3000 devirde tutmaya çalışıyorum. Araç sollayacağım zaman hızımı yükseltiyorum sadece ve genelde orta-sağ şeridi tercih ediyorum. Şehir içinde araç kullanmıyorum (her yere otobüs metro ile gidiyorum) Tabiki karbüratör ayarı yapmakta gerekiyormu? Yakıt hava karısım oranını ayarlamak ve arabayı ekonomide kullanmak lastikleri değiştirmek vs.

Şu an yine fena değil 400 kmde ortalama olarak  85-90 tl yi biraz geçiyor sanırım. 90-100 arası gidiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Karbüratör ayari illaki önemli gaz ayari da öyle ateşlemede öyle bayağı etken var.misal benim yeni aldığım lastikler tüketimimi azaltti faktör cok hocam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Karbürtatör, Lastikler, Jantlar, Gaz pedalına nazik davranmak hepsi etken sanırım. Birde CUTOFF var son gunlerde sık duyuyorum. Nedir acaba bu cutoff?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakıt kesme olayina denir gazdan ayağınızı çekince yakıtın kesilmesidir enjeksiyonlu araclarda var karbüratörlü araçlarda lada ve doğan slx de var diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Her ne kadar kullananı azalmış da olsa :) fikir vermesi açısından 1991 mazda 626 1.6 motor 308 bin km de aracımın yakın zamanda yaptığım bir ölçüme göre yakıt tüketimi

10,5 lt benzin / 100 km 

ne kadar etkili olur bilmiyorum ama lastikler toyo neo03 yaz lastikler.

rölanti devri 1100

387 km içerisinde tüketimi ortalayacak kadar şey var.

Sakin kullandığım da oldu agresif kullandığım da şehir içi de var otoban da, azımsanmayacak km yokuş çıkış da var :) çıktığım her yokuşu indiğimi de düşünürsek iniş de var :) onun için bu tüketim ölçümünü ortalama diye nitelendirmek sanırım doğru olur. bir süredir benzinde kullandım. yavaştan benzin artmaya başladığına göre yakında LPG ölçümü de yapmak gerekecek. önceden lt olarak değil de kuruş olarak bir hesaplamam olmuştu.  yaklaşık 25 - 27 krş / km  (lpg yaklaşık 2,2 lira gibiydi.) olarak bir ölçüm çıkmıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
Slm arkadaslar 626 89 model aracim var karburator 176 km de net 39 litre benzin yakti sizce bu normal mi yada sorun mu var

Bayağı çok yakmış ben otomatik vitesle benzinde 8~14 litre arasi ölçtüm benzinde (daha iyi gittiğinden bastigimdan değerler farkli) gazda 10-11 litre sabit

Oğuzhan Altuğ

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende oyle dusundum abim peki bunu. Onune nasil gecerim bilgilendirirseniz sevinirim saygilar

Ateşleme subap ayari ve karbüratör temizlik ayari ile büyük ihtimal çözülür..

mikser çok darsa ve bantla vs ayar yapildiysa normal

Oğuzhan Altuğ

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Normalin iki katı neredeyse. Benzin dediğiniz için benzin hortumlarında bir kaçak sızıntı ihtimalini değerlendirin öncelikle, çatlayan hortumlardan sızıntı olması mümkün. Araç çalışırken bir bakmanız sızıntı varsa kendini gösterecektir. Plastik benzin filtresi dahi çatlamış veya sızıntı yapıyor olabilir. Sonrasında ayarları değerlendirirsiniz. Ancak rölantisi normal 900-1000 devir ise ve araç rölantide bağırmıyorsa o denli bir benzin tüketimini ayarsızlığın yapacağını tahmin etmiyorum. Ateşleme ayarsızlığı veya yetersizliği kendini çekişte düşüş olarak göstermeli. Acemi bir araç sahibinin naçizane görüşleridir. Sorununuzun en kısa sürede çözülmesi dileğiyle

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...