Jump to content

Yeni Mazda CX-5 Los Angeles Auto Show da Tanıtıldı

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mevcut CX-5 modelini kullanan bir kişi olarak yeni model hakkında birkaç yorum yazmak gerek sanırım.

Otomobili genel olarak incelediğimde, Mazda'nın güvenli limanda kalmak yerine yine ileri bir atılım yaptığını görüyorum. Beğendiğim ve beğenmediğim özellikleri oldu. ve tabii ki "bence" :)

İç Dizayn:

- Öncelikle kalite hissi artırılmış. Bunu net söyleyebilirim.

- Direksiyon ve üzerindeki tuşların dizaynı çok güzel olmuş.

- Havalandırma dizaynı hoşuma gitti.

- Motor çalıştırma düğmesi daha ergonomik yere konmuş. Mevcutta biraz fazla direksiyonun arkasında kalıyor.

- Koltuk ısıtma tuşları ve klima kontrollerinin yeri değiştirilmiş. Artı ya da eksi bir şey söylemek zor ama klima kontrolleri daha çok kullanıldığı için gereksiz olmuş diyebilirim.

- Göstergelerin içine 4" boyutunda renkli ekran konması süper olmuş. Umarım daha çok bilgi içeriyordur. Bence mevcut modelin en büyük eksiği bilgi ekranının çok sınırlı olması.

- Konsoldaki ekranı beğenmedim. Mercedes ekolüne geçmişler.

- Orta konsola da 6 serisi gibi deri ilave etmişler. Güzel bir seçim.

- Havalandırma kontrollerinin altındaki boşluk çok küçülmüş. Bu kısım çok işe yarıyor. Eksi.

- Koltuklar daha rahat görünüyor. Ufak dokunuşlar yapmışlar.

- Beyaz deri, ah o beyaz deri. Kol dayama ve Konsol altındaki beyaz deri kısımlar güzel görünüyor ancak günlük kullanımda çok çabuk kirlenir. Kullanım açısından sıkıntılı.

- Gürültüde -1 db iyileşme olduğunu söylüyorlar.

- HUD süper bir gelişme.

Dış Dizayn:

- Arka tasarımı çok beğendim ancak ön tasarım için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kodo'yu unutmuşlar ön tarafı tasarlarken. Alt tampon kısmı ve sis farları bölümü çok düz olmuş.

- Gövdenin  rijiditesini %15 artırmışlar. Özellikle B ve C sütununu güçlendirerek yaptıklarını söylüyorlar ama bu konuda mevcut modelde bir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar.

- Yan profil hemen hemen aynı, camların etrafındaki krom çıtalar güzel görünüyor.

- Lastikler aynı. Toyo Proxes R36.

- Panaromik sunroof beklerdim ama güvenlik nedeniyle koymuyorlar sanırım.

- Yalnız jantlar büyük ihtimalle 19" olmakla birlikte dizayn olarak beğenmedim. Birkaç farklı dizayn çıkaracaklardır diye umuyorum.

- Yeni lansman rengi "Soul Red Crystal" güzel, "Soul Red Metallic"ten daha mor skalaya kaymış. Çeşitlilik her zaman iyidir.

Güvenlik:

Güvenlikle ilgili yeni eklenen tüm özellikler pozitiftir. Mazda'yı tebrik ediyorum.

- En büyük gelişme G-Vectoring. Zaten çok iyi yol tutan aracı daha da mükemmelleştirdiler.

- Şehir içi güvenlik sistemleri artırılmış.

- Far aydınlatma gücünü artırdıklarını söylüyorlar. Mevcutta bir sıkıntı olmamakla birlikte bu iyi.

- Radar kontrollü aktif cruise control gelmiş.

- Aktif kafalıklar koltukla bütünleşik yapıda. Daha güzel olmuş.

Motor:

- Motor seçenekleri aynı. Umarım yakıt ekonomisini biraz daha iyileştirmişlerdir.

Şanzıman:

- Aynı.

Sonuç olarak yapılan değişiklikler daha çok kozmetik anlamda olduğundan ve yürür aksamda çok ciddi farklar olmadığından dolayı mevcut modelden bu modele geçilmesini gerektiren çok geçerli sebepler yok. Ama bu aracı almayı ciddi düşünen insanları biraz daha ikna etmiştir.

Bu arada işten çıkınca gidip aracımı bir yıkatayım, burada parlak parlak görünce özendim. :) 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yeni cx-5'in satış sayısındaki başarı, rx-9 bekleyenleri de ilgilendiriyor. Kiyoshi Fujiwara'nın söylediğine göre; cx-5'ten elde edilecek kâr, rx-9'un seri üretime geçebilmesi için önemli bir girdi olacakmış. rx-9 bekleyen arkadaşlar, önce cx-5 alsınlar bence :)

http://www.autocar.co.uk/car-news/motor-shows-la-motor-show/new-rotary-engined-mazda-sports-car-hinges-cx-5-suv-sales-success

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yeni nesil her açıdan daha başarılı olmuş. İç mekan kalitesi ciddi oranda artmış,fotolardan belli. Daha elit duruyor. Dış dizayn ise coupe formu artırılmış. Mazda bu araçta çıtayı yine bir tık yükseltmiş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu yeni nesil mazda modelerin de hiç şık durmayan bir detay var oda aracın kaputunu ucundaki çizgi ne varki kaputu öne kadar uzatsalardı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

47 dakika önce, NoooFearrrr :

Şu yeni nesil mazda modelerin de hiç şık durmayan bir detay var oda aracın kaputunu ucundaki çizgi ne varki kaputu öne kadar uzatsalardı.

Aynen dediğiniz gibi olsa çok güzel dururdu, fakat en ufak tıklatmada kaput işlem gördü diye aracın değeri düşerdi ülkemizde. :)
Ayrıca büyük ihtimal NCAP'deki yaya güvenliği nedeniyle yayaya direk çarpan kısım plastik yapılıyor. Metal olsa plastiğe oranla daha büyük hasar verir yayaya. Çözüm olarak oraya o renkte bir fitil ile kapamaya çalışılabilir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda harikalar yaratıyorda bizim ülkemiz bi haber haklı olarak. Reklam yok, Yaygın servis yok, markayı ülkemizde olgunlaştıracak çalışma yok, kısaca yerli güçlü bir distiribitör yok, benim aklıma star max lastik reklamından geldi, şu petlascı Abdul Kadir Özcan A.Ş. şu mazdayla bir işbirliği yapsa, distiribitörlüğünü alsa, uzak yakın gelecekte, yerli üretim için yatırım yapsada mazda da şu ülkede gerçek değerini bulsa. Petlası nerelere taşıdı, mazdayı uçurur herhalde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18.11.2016 at 15:02, burakdu :

Yeni nesil her açıdan daha başarılı olmuş. İç mekan kalitesi ciddi oranda artmış,fotolardan belli. Daha elit duruyor. Dış dizayn ise coupe formu artırılmış. Mazda bu araçta çıtayı yine bir tık yükseltmiş.

yeni nesil CX3 ün birebir abisi olmuş..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...