Jump to content

Aracıma Fazla Yağ Koyan Yetkili Servis

h_sahin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar herkese merhaba iş yoğunluğundan yeni yazabildim başımdan geçen olayı fotoğraflarla aktarayımda bundan sonra yetkili servis dahi olsa çıkarken aracınızın yağını suyuna kendiniz bakın.

Sağolsun o kadar düşüncelilerki 600-700 gram fazladan yağ koymuşlar arabama :)

Bakımdan 3.000km sonra aracımı yıkatırken aklıma geldi bir bakayım dedim yağı suyu nasıl ve fotoğraflar size anlatsın durumu :)

İşin ilginç tarafı malum servisteki ustacık diyorki :) Araba çalışınca yağ filtresi çekermiş yağı sonra kapatıncada fazla çıkarmış :) Yağ çubuğunun o iki çizgi arasında olmasıda şart değilmiş :) Neyse uzatmayacağım :)

Mazda müşteri hizmetlerini aradım diyorum faturam bende araçta fazladan yağ koymuşlar servise gidin diye diretiyorlar :) dedim çekici gönderin çektirin niye ben gideyim :) 

Açıkcası müşteri hizmetlerindende hiç memnun kalmadım ayrı mevzuda tabi bundan sonra garantiyide umursamayabilirim.

Sıfır araç alıyoruz yetkili serviste bakım yaptırıyoruz sonra ordaki dahi ustacık yüzünden aracı sanayiye götürüp, yetkili servisin fazladan koyduğu yağı boşalttırıyoruz :)

IMG_1211.JPG

IMG_1212.JPG

IMG_1213.JPG

IMG_1214.JPG

IMG_1217.JPG

IMG_1218.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hm yetkili serviste olması biraz sıkıntı. ancak fazla yag konulması hergangi bir kalıcı ve ciddi soruna yol açmaz diye de biliyorum yani o açıdan kabul edilemez bir hatadır demek te güç. Buji vidalarını kanırtmak örneğin kabul edilemez hatadır ve ondan da beter hatalar ---başka otomobil markalarının y. servislerinde--- yapılıyor ve 2016 da bile bol bol yaşandı, onlara göre masum kaldı bu hata. Hata kabul edilebilir düzeyde tek sıkıntı Y.serviste yaşanması ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konulacak miktar kullanım kitapçığında tüm açıklama ve uyarılarıyla yazar... Yağ değişimini kendim yapıyorum. İlk başta ben de biraz fazla koymuştum fakat yağ cubugundan ince hortum sokarak büyük boy şırınga ile fazlasını cekmiştim. Benim araçta fazla yağ sıçrama yaparak hava emiş borusunda MAF sensörü ne kadar ilerleyebiliyor, 3'te de ona benzer durum olabilir.

Ancak benim yaş bakımını yaptırdığım (yetkili olmayan) servisteki asıl problem, yağ filtresini hayvan gibi sıkması olmuştu. Sonra çıkarırken büyük zorluk yaşadık ve filtre tutan kısım kalıcı hasar görebilirdi, yani kabul edilemez hataydı. Yağ filtresi sıkma prosedürü de hem k. kitapcığında hem de filtre kutusu üzerinde yazar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, M.E.G :

Kaç kitre koymuşlar? 

Aynen ilk başta söylenmesi gereken şey paylaşılmamış. Kaç litre yağ konulması gerekirken, kaç litre yağ konulmuş. Faturalanan yağ miktarı kaç litre. Ve son olarak bunu hangi yetkili servis yapıyor ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yarım litre kadar fazla yağ koyulmuş, çizgi üzerine çıkması bile büyük bir hata bence.

Benim anlayamadığım, o kadar teknolojik makineler yağ azaldığında uyarı veriyor da , fazla yağ konduğunun da uyarısını veremiyor mu?  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fazla yağ olmasının bir zararı olmaz tabii yağ seviyesi contalara kadar dayaynana kadar. Motorun üst tarafında bir fark olmaz zaten o kısımlara yağı pompa basar ve yağ seviyesine bakmaksızın aynı oranda yağı sisteme verir demem oki contalara zarar verir ve sızmaya sebep olabilir onun dışında bir sıkıntı olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Keçelerin ömrünün azalmasına neden olur. Çok da önemli bir hata değil demek ne demek Allah aşkına?
Bu arada eczaneden uzunca bir silikon hortum ve şırınga alarak kendiniz de çekebilirdiniz fazla yağı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar söz konusu servis müdürü beyefendinin nazik tavrından dolayı servis ismini vermek istemiyorum. Müşteri hizmetleriyle görüşmelerimde kayıtlı zaten bütün durum araçta bir sıkıntı çıkarsada beni ilgilendirmez malum sıfır araç ve yetkili servis bakımına giriyor. Benim aracın yağına bakma gibi bir yükümlülüğüm yok. Bu konuyu açtım ki diğer insanlar servisten çıktıktan sonra araçlarını kontrol etsinler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, M.E.G :

Aracın kitapçığında kullanımdan önce yağına suyuna bakma gibi bir yükümlülük yüklüyorlar diye biliyorum ;) 

evet ben de öyle biliyorum.. kullanıcı; belirli periyodlarla aracın yağı ve suyuna bakmakla mükelleftir.. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kullanıcı arada bir yağa suya bakmakla mükellefse arkadaş da onu yapmış zaten ve fazla yag konduğunu tespit etmiş. yani sorumluluğunu yerine getirmiş ama adamlar düzeltmeye yanaşmamış. gerçi yanasmislardir da hani cekici falan denince o kadar da değil demişlerdir. bence sanaiye gideceğinize (anladiğım kadarıyla) servise gitseydiniz?  neyse ben onda değilim de çıkan yağ hunide neden öyle kapkara bir iz bırakmış? 

ne kadar kullandınız ne zaman fark ettiniz? servis adi vermemek de tuhaf. ortada sorun var siruna kim neden olmuş belli değil ama durum tartışılıyor. forum ruhuna aykırı. 

ya bu ötv muhabbeti benim canımı çok sıktı dilime klavyeme vurdu.. ben ki seneye nisan sonu şöyle sıfır guzel bi c sınıfı  ya da temiz bi d sınıfı planlayan insandım yapılır mı bana! hoş tanrıyı güldürmek istiyorsanız planlar yapın demişler ama...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

servis adı vermese ne olacak. arkadaş ankara yazmış yerleşim yerine :) gidip trabZon adn da yaptırmaz herhalde bakımı :)

2. Olarak arkadaşlar bizi kontrolle mükellef tutamazlar. Araca boşuna mı koydular uyarı lambalarını ve sensörlerini. Yada kaç kişiye araç alırken net bir biçimde şurda şu var burda bu vae diye yardımcı oldular. Mazda cx-3 yağ kontrolü ile ilgili,yayınladıkları video da aracın normal çalışma ısısına gelmesi muhtemelen 88-93 derece diye düşünüyorum stop edilip düz zeminde 5 dk bekledikten sonra yağın kontrol edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Hadi ordan kim uğraşır :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben uğraşırım... Aracıyla uğraşmayı, oynaşmayı seven herkes yapar. Deveyi hendekten atlat demiyorlar, düz bir zeminde basit bir iş ;) 

soför koltuğunda otur eğil kaputu aç... sonra araçtan dışarı çık, kaput açma yerini ara, kaputu aç, yağ çubuğunu bul, çek dışarı çıkar, temizle tekrar yerine yerleştir tekrar çıkar bak ooooooo kim uğraşacak :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

vaktiniz çok herhalde araç ısısı yükselsin düz zemin bul soğusun. o kadar bekleyecek vaktim yok maalesef :)

aslında vakit değil sabır işi diyelim. olduğu yerde çek bak demiyor. ısınsın vs.vs.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sonuç olarak fotografa baktığımda benim gördüğüm fazlalık 0,3 veya 0,4 ltr kadar neden derseniz yağ çubuğundaki zaten en üst ve en alt arasındaki miktar arabaların çoğunda 0,8 ltr dir ve fazlalık yarısı kadar , bu kadar yağ zaten karterden taşmaz hal böle olunca fazlada zararı olmaz ama genede ideal  ayarında olması daha iyidir. Boşlatmak mantıklı olmuş. Abartmaya ve vesvese yapmaya gerek yok yani. Hem servisteki bir ustanın işgüzarlığını veya daldınlığını zaten servise mal edemezsinizki olan olmuş telafisine bakmak gerek onuda arkadaş yapmış zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18.11.2016 at 18:41, h_sahin :

Arkadaşlar söz konusu servis müdürü beyefendinin nazik tavrından dolayı servis ismini vermek istemiyorum. Müşteri hizmetleriyle görüşmelerimde kayıtlı zaten bütün durum araçta bir sıkıntı çıkarsada beni ilgilendirmez malum sıfır araç ve yetkili servis bakımına giriyor. Benim aracın yağına bakma gibi bir yükümlülüğüm yok. Bu konuyu açtım ki diğer insanlar servisten çıktıktan sonra araçlarını kontrol etsinler.

Topu topu Ankara'da zaten 2 tane yetkili servis var. Birisi SK diğer Herter.. Başayar zaten artık Yetkili Mazda Servisi değil ! Kendileri kapttılar, şu an için özel servis olarak devam ediyorlar.  Başınıza gelen durumu burada anlatıp, servisten, ustadan ve Mazda Müşteri hizmetlerinden  memnun kalmadığınızı söylüyorsunuz. 

Akabinde o yüzden siz dikkatli olun diyorsunuz. 

Ama Yetkili Servis Adı vermiyorsunuz... Sevis müdürünün nazik davranışından ötürü......Anlıyoruz ve hak veriyoruz..

Lakin benim anlamadığım ve bilmediğim.. O yüzden de yukarıda sorduğum sorular var. Hayır Skyactiv Mazda 3'üm olsaydı, gidip kullanım kitapçığına bakacaktım ama..

- Normalde Kaç Litre Yağ Konulması Lazım ?

- Aracınıza Kaç Litre Yağ Konulmuş ?

- Faturalanan Yağ miktarı nedir ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...