Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Bose Patlak Hoparlör

mcagris
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

2 saat önce, Les_Chevaliers :

Haber var mi servisten?

Var hocam, patlak olan hoparlörü silikonladılar sorun giderildi şuan için bir problem yok. Ayrıca aracımın garantisi henüz bitmemiş beni yanlış bilgilendirmişler, garantim 2020 yılının haziran ayına kadar devam ediyor. Açıkçası değişim mi talep etseydim diye de düsünmedim degil ama suan icin bir problem yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 dakika önce, Omur_Karaman :

Var hocam, patlak olan hoparlörü silikonladılar sorun giderildi şuan için bir problem yok. Ayrıca aracımın garantisi henüz bitmemiş beni yanlış bilgilendirmişler, garantim 2020 yılının haziran ayına kadar devam ediyor. Açıkçası değişim mi talep etseydim diye de düsünmedim degil ama suan icin bir problem yok.

Sizin arac 2014 model degil demek.degisim talep etseydiniz keske.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
02.04.2019 at 10:02, Omur_Karaman :

Siz hangi servise gitmistiniz. Izmir yeni servise gittim bugun bakim icin su hopatlorleride silikonlayin dedim yapamiyoruz biz dedi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Les_Chevaliers :

Siz hangi servise gitmistiniz. Izmir yeni servise gittim bugun bakim icin su hopatlorleride silikonlayin dedim yapamiyoruz biz dedi

İzmit Haldız'a gittim ben, aracın garantisi devam ediyordu belkide o yüzden yaptılar bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

44 dakika önce, Omur_Karaman :

İzmit Haldız'a gittim ben, aracın garantisi devam ediyordu belkide o yüzden yaptılar bilemiyorum.

Izmirde yapmiyorlar hicbir turlu ilginc.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

selamlar,

sağ kapıdaki hoparlör patladı. aracımın garantisi devam etmesine rağmen değiştirmediler.

tamiri 300tl yenisi 1600tl imiş. ben de internetten faydalanarak kendim tamir ettim. bir kaç gündür yüksek seste deniyorum sorunsuz çalışıyor bass şuan.

bu sorun resmen tasarım hatası, hoparlörün arka tarafına o sulu çamurun girmemesi gerekiyor. bir şekilde engellenmiş olması gerekirdi. garantisi olmasa bile değiştirilmesi gereken bir durum var ortada ama uzatmalı (5yıllık) garanti süremin içinde bile değiştirilmedi. hoş olmadı.

video çekmeye çalıştım yaptıklarımı. paylaşıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Fenestron :

selamlar,

sağ kapıdaki hoparlör patladı. aracımın garantisi devam etmesine rağmen değiştirmediler.

tamiri 300tl yenisi 1600tl imiş. ben de internetten faydalanarak kendim tamir ettim. bir kaç gündür yüksek seste deniyorum sorunsuz çalışıyor bass şuan.

bu sorun resmen tasarım hatası, hoparlörün arka tarafına o sulu çamurun girmemesi gerekiyor. bir şekilde engellenmiş olması gerekirdi. garantisi olmasa bile değiştirilmesi gereken bir durum var ortada ama uzatmalı (5yıllık) garanti süremin içinde bile değiştirilmedi. hoş olmadı.

video çekmeye çalıştım yaptıklarımı. paylaşıyorum.

Geçen sene bende açıp tamir ettim ama bu sene yine patlak sesi başladı. Ben sıcak silikon ile yapmıştım, siz ne ile yaptınız

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Les_Chevaliers :

Geçen sene bende açıp tamir ettim ama bu sene yine patlak sesi başladı. Ben sıcak silikon ile yapmıştım, siz ne ile yaptınız

piyasada spreyi ile birlikte satılan yapıştırıcılardan biri ile yapıştırdım.

Tabi bu da sıkıntı çıkartabilir.

Oradaki asıl sorun paslanmadan kaynaklı ayrılma.

Ne ile yapıştırırsanız yapıştırın paslandıkça tekrar bozulacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet bariz bir tasarım hatası var burada. Çok sağlam bir yapıştırıcı ile yapıştırıp, tekrar paslanmasını önleyecek bir işlem yapmak gerekiyor sanıyorum. Bu arada garantinin ilk 3 senesi Mazda'nın fabrika garantisi. Aracın neredeyse tamamını kapsıyor fakat son 2 senesi için durum biraz farklı. Daha çok yürür aksam için olan bir garanti. Şanzıman, motor vs gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 11 ay sonra ...

Kronik olduğundan garantide olmadığından bizde sıcak dikikon uyguladık, öncelikle koruması olmasına rağmen durum bu, tani nekadar korur taktir sizin. Şu an için problem çözüldü umarım silikon iyi tutar.

IMG_20210801_190125.jpg

IMG_20210801_190742.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...
13.08.2020 at 21:03, Les_Chevaliers :

Sıcak silikonun çok dayanıklı olduğunu düşünmüyorum. Kapıyı açmayı becerebilirsem Sistanın Akvaryum Silikonu dedikleri silikonuyla yapıştıracağım. Sonuçta suya bundan daha dayanıklı birşey yoktur değil mi?

Konuyu da 4 yıl aradan sonra hortlatmış olduk. Kapıyı sökmeden önce bir tavsiyesi olan varsa görmek isterim :=)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Webde Türkçe malzemeden çok daha fazla Ingilizce bilgi olduğu için ben hep Ingilizce arama yapmayı tercih ediyorum.  Bu durumda hoparlör konisi "speaker cone" ve onarım "repair" ve hatta delik "puncture veya hole" veya yırtık "torn" gibi sözcüklerin bir kısmını veya tümünü kullanarak aramalar yaptım.  Hem metin hem de video olarak çok fazla bilgiye rastladım.  Bir-iki örnek:

How to Repair a Cracked Speaker Cone. : 5 Steps - Instructables

How to Fix a Hole in a Car Audio Speaker (with Pictures) - wikiHow

Ancak, bence burada daha önemli bir konu "hoparlör neden patladı" konusudur.  Zira hoparlörü belki onarabilirsiniz ama hoparlörü patlatan durum tekrar ortaya çıkarsa hoparlör muhtemelen yine patlar.  Örneğin, ses volümünü çok açmak patlattı ise tekrar aynı şeyi yaptığınızda tekrar patlayabilir.  Unutulmamalıdır ki hiçbir audio sistem ses volümünü çok açmak için tasarlanmaz.  Evet, volüm düğmesi oradadır ama sonuna kadar açmak için orada değildir.  Volümü çok açtığınızda ses artar ama sesin içine entegre olan "distortion" yani parazit de artar.  İşte hoparlörü patlatan aslında bu "distortion" yani sesteki bozulmadır.  Yoksa temiz ses aslında bir hoparlörü pek patlatmaz, sadece "distortion" hoparlörü gerer ve sonunda patlatır.  Volümü açarken lütfen bunu da gözönünde bulundurun.  Selamlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...