Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Arka Amortisör

quiteguide
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

9 saat önce, Mutlu Tekir :

Önler de uyumlu mu abi bilginiz var mı? 

arkalar yay dışında bir yapıda, aslında birçok marka birbine uyabilir kıvamdadır, şekli gereği, toyotaya tofaş takmışlığım var :)

önleri birebir incelemedim ama onların montaj şekli gereği üst kıvrım vs. yerleri farklı diye ben de duydum. belki focus3?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 saat önce, Mutlu Tekir :

Önler de uyumlu mu abi bilginiz var mı? 

Arkalarda sorun yok direk al tak oluyor.  Focus 2,5 diye geçenler sanırım eğer aynı amortisörleri kullanıyorsa Focus3 de olur. Önler de Ford da amortisörün porya taşıyıcı kısmında ufak bir pim çıkıntısı var; c şeklinde olup ucunda vida sıkıldığında kalan 2-3 mmlik kısmı işaret eden oraya giren; Mazda da uzun ve kanca şeklinde bir sac var, aynı araya girip vidaya emniyet pimi şeklinde görev yapıyor. Vidayı sökmeden ön amortisörü ayıramıyorsun. Vida gevşese de amortisör poryadan ayrılmıyor. Focus amortisöründe bu yok.  Bunu sorun etmeyecekseniz kullanılabilir.

Bir de fren hidrolik hortumunu tutan kısımda küçük bir farklılık var ama o sıkıntı olmuyor takılabiliyor biraz uyarlama yapmak gerekiyor. 
Oradaki fark da; Mazda da hidrolik hortumunda metal bir bilezik var, bilezik amortisördeki yuvaya alttan geçiriliyor, üstten saç bir parça takılıyor geri çıkmasın diye. Focusda hidrolik borusundaki bilezik flanşlı, flanş amortisördeki kısıma vida ile sabitleniyor. Ufak bir işlemle taktıranlar oldu. 

Mazda 3 Ön amortisör emniyet kancası. Hem çıkmayı önlüyor, hem de amortisörü yanlış açıda takmanızı engelliyor. Bazı iş güzar ustalar kancanın ucunu amortisörü söküp takmayı zorlaştırıyor diye kesiyorlar.
(Amortisörü sökmek için vidayı komple çıkarmak zorlarına gidiyor)

kyb-334700_qq.jpg.05feed2f6a423d02a400158feedf61d9.jpg

Focus amortisörde sadece amortisörün açı olarak yanlış takılmaması için pim şeklinde.
maysan-ps9710633-50.jpg.220ac9258633e2fb37e8ecf07d6ad9ae.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

06.01.2019 at 01:41, olker444 :

Başkent amortisörle facebooka temas kurdum. Bana tamir edilmiş focus 2 amortisörü yollamayı teklif etti. Böylece bende yollamayla uğraşmamış olucam, mantıklı sanki:)....usta sizin arka amortisörler gazlı dedi; ama biz çıkardığımız fomoco larda yağ sızıntısı gördük....ne dersiniz? yollyacağı uyumsuz olabilir mi?

bende de yağ sızıntısı gördüm ama gazlı olduğunu düşünmüyorum çünki önlerden fıs diye ses geliyor aracı sallayınca ama arkalardan öyle bir tepki gelmiyor, 1. nesil arkalar yağlı diye biliyorum,

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Başkent amortisörden bugün arka amortisörleri kargolamışlar, amortisör ara takozunu da sipariş ettim kargoyla beraber 230 liraya mal olacak, işçilikte eklersek  sanki 350 ü geçer:).... 360 da kyb lere verdik bide işçilik... demekki neymiş; efendice serviste indirimi bekle al ordan tak böle ne madur ol ne de zaman kaybet, akıl parası bu....sonucu takıp gezince yazarım. Konuyu burdan hortlatmiim ama 1. nesilde vuruntu sensörü  kaynaklı sıkıntı yaşayan var mı acaba? Burda sormak istedim çünkü 1. nesil aracı olanlarla yazıştık burda....Grupta bi yerlerde konuyu gördüm ama arkası gelmemiş konunun.... havaların soğumasıyla peydah olan bi sorun...2-3 marş sonra kayboluyor....sorun sensördemi motordamı onu anlamakta güç keza arıza lambası bi süre sonra sönüyor, sürekli yansa daha tatmin olcam vuruntu sensörü hatası diye...namussuz bide arabada çok fena bi yerde videolardan izlediğim kadarıyla...servis fiyatıda uçuk bişey 650 Tl falan, işçilikle 1000 lirayı bulur bence...ebay fiyatı ise komik 5-7 dolar arası...ama Taber Usta yan sanayi Oem:  ZJ01-18-921 E1T50371 randıman alamazsın dedi onlardan...eşekten düşen varsa aramızda yardımcı olursa sevinirim:)...seve seve servisten almaya gider sanki bu işin sonu..... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, olker444 :

Başkent amortisörden bugün arka amortisörleri kargolamışlar, amortisör ara takozunu da sipariş ettim kargoyla beraber 230 liraya mal olacak, işçilikte eklersek  sanki 350 ü geçer:).... 360 da kyb lere verdik bide işçilik... demekki neymiş; efendice serviste indirimi bekle al ordan tak böle ne madur ol ne de zaman kaybet, akıl parası bu....sonucu takıp gezince yazarım. Konuyu burdan hortlatmiim ama 1. nesilde vuruntu sensörü  kaynaklı sıkıntı yaşayan var mı acaba? Burda sormak istedim çünkü 1. nesil aracı olanlarla yazıştık burda....Grupta bi yerlerde konuyu gördüm ama arkası gelmemiş konunun.... havaların soğumasıyla peydah olan bi sorun...2-3 marş sonra kayboluyor....sorun sensördemi motordamı onu anlamakta güç keza arıza lambası bi süre sonra sönüyor, sürekli yansa daha tatmin olcam vuruntu sensörü hatası diye...namussuz bide arabada çok fena bi yerde videolardan izlediğim kadarıyla...servis fiyatıda uçuk bişey 650 Tl falan, işçilikle 1000 lirayı bulur bence...ebay fiyatı ise komik 5-7 dolar arası...ama Taber Usta yan sanayi Oem:  ZJ01-18-921 E1T50371 randıman alamazsın dedi onlardan...eşekten düşen varsa aramızda yardımcı olursa sevinirim:)...seve seve servisten almaya gider sanki bu işin sonu..... 

Vuruntu sensörü konusunda @ediz07 hoca yardımcı olabilir. Vuruntu sensörünü değiştirdiğini hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Mutlu Tekir :

Vuruntu sensörü konusunda @ediz07 hoca yardımcı olabilir. Vuruntu sensörünü değiştirdiğini hatırlıyorum.

hocam değiştirmedim, aracınız lpg li diye tahmin ediyorum subablarda sorun olabilir bir kompresör testi yaptırmanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, ediz07 :

hocam değiştirmedim, aracınız lpg li diye tahmin ediyorum subablarda sorun olabilir bir kompresör testi yaptırmanızı tavsiye ederim.

Arabada Lpg yok hocam, efendice 11-12 litre benzin yakanlardanım ben hala:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, ediz07 :

Sen hangi sensörü değişmiştin hocam önceki aracında?

Subap da olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bugün Başkent amortisör tamir servisinden amortisörler geldi, hazır öğleden sonram boşken taktırmak nasip oldu. Üzerindeki Kyb leri efendice bagaja attık, gelen amortisörlerin alt kısımları bizim orijinallerinden biraz farklı...usta araya pul koymak zorunda kaldı, fotoyu paylaşıyorum.Bunun dışında sorun olmadı takarken...3 ustadan fiyat aldım taktırmak için; 250 liradan 100 liraya kadar bir marj var...bana sorarsanız lif ve anahtar takımınız varsa en çok 15-30 dk lık iş. Neyse ilk izlenimime geleyim; yaklaşık 4-5 km yol yaptım, Kyb ler çok kötüymüş arkadaşlar, araba resmen rahatladı, kasislerde yada engebeli yolda özlediğim eski halime döndüm...belki bir Alman arabasının amortisörü değil halimiz ama o Kyb nemenem bişeymiş arkadaş....2 ay kullandım  Kyb leri, lazım olan varsa  bi güzellik yapabilirim:)...1 yıl garantili gelen amortisörler, umarım memnuniyetimiz gölgelenmez. Bir ara fırsatım olursa orijinaliyle Kyb leri yan yana koyup inceliycem, yazarken aklıma geldi; diğer özellikleri uysada uzunluk sorunu olabilir. Yeni bir şey olursa yazarım yine buradan. Toplam maliyet: 160 lira amortisör tamirat, 30 lira ara takozlar 40 lira kargo 100 lira işçilik hepsi  330 lira. Ankarada yaşıyan biri için işçilik dahil 220 liraymış bu maliyet. 

20190109_140943.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
14.12.2018 at 18:08, quiteguide :

Orj. arka amortisorler gazlı. Tamir olmaz, olsada düzen tutmaz. İllaki kaçırır bir yerden. 

Magnetti marelli gerçekten çok iyiydi ama ömrü uzun olmadı. Dolu bagaji sevmiyor.

Şu an benim aracın arkalarda sachs var. BMW de fabrika çıkış sachs kullanıyormuş.

Memnunum. 

O lakırt sesi için arka z rotlara ve alt üst amortisör takozlarina da bir göz atın.

Merhaba 

Benim de amortisor değişmem gerekiyor, ürünü nereden aldınız acaba? Detaylı bilgi alabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...
3 saat önce, tansu87 :

@quiteguide hocam sende önler monreo, arkalar sachs mi? Memnun musun? Arkalar m&m idi fakat ömürleri kısa demiştin. 

Evet, aynen devam. 

Müsait bir ara ön amortisör takozlarımın elden geçmesi gerekiyor sadece.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, quiteguide :

Evet, aynen devam. 

Müsait bir ara ön amortisör takozlarımın elden geçmesi gerekiyor sadece.

Ben 4’ünü de aynı marka alayım diyorum. monroe tercih edeceğim. Beyaz etiketli sachs sanırım türkiyede üretiliyor. Sipariş verirken başka ne alıyoruz abi? Değişime gittiğimde eksik olmasın diyorum. Lastik takoz gibi şeyler çıkıyor aloparça sayfasında. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

04.08.2017 at 14:18, quiteguide :

ürünler geldi, plastik takozlara bittim :D 

IMG-20170804-WA0002.jpg

IMG-20170804-WA0003.jpg

IMG-20170804-WA0004.jpg

Arka amortisörler için;

Resimdeki sarı takozlari da degistirsen iyi olur. Önlerindeki metal üst takozlara gerek yok.

On amortisorler için;

Helezon yayların oturduğu alt/üst bolumlere 3-5 mm kalınlığında, gicirtiyi önlemek için kauçuk parça koy. Ford'un hem alt hem üst için bir parçası vardı sanırım @ibrasoft uygulamıştı.

Takozlarin altında bilyalar var. Onları mutlaka değiştir. Takoza zarar vermeden çıkartabilirsen bilyalari, aynı takozlari kullanabilirsin. İşimi sağlama alayım dersen, takoz siparişi de ver.

Ben şöyle de bir parça almıştım. Uygulayamadım, hala depoda duruyor.

Bizim araçların orijinalinde var mı yok mu emin değilim, uzun zaman oldu.

IMG_20200406_104526.jpg

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@quiteguide anldım. İbrahim ped gibi bir şey koymuştu sanırım. Okudum onu d. Ustaya söyleyeceğim. 

Aklıma takılan şeyler var. Ustalar kapalı o yüzden gösteremiyorum. Dolar çok arttı parça fiyatlarını ciddi etkileyecektir. Şimdiden alıp yazın taktırmak istiyorum. 

aloparça montoe için ön amortisör mazda uyumlu tek model çıkıyor. Kendi sitesinde de o var. Onu da gazlı diyor. Yağ+gaz sanırım. Sorun olur mu? zaten başka seçenek yok. 

arkalara gekirsek. Ciddi şikayetçiyim. Adem usta’nın değiştiği 4 z rotlardan önler 1 sene dayanmadı, değiştirdim. Arkalar duruyor. Onlar da gidik galiba çünkü arka taraf en ufak yol çatlağında bile dangır dungur ses yapıyor. Sen arka üstleri değişme dedin. Takoz içinde sesi etkileyen, yol darbelerini sönümleyen, deforme olan şeyler yok mudur? 

Bu konuda bahsetmişsiniz ama anlamadım. Orta takoz deniyor. O ne? Ayrıca mı almam lazım ön arka?

genel bir soru. Z rot zaten alacağım. Araba 100 binde. Salıncak, salıncak burçları, rotil gibi parçalar da değişmeli mi artık? Ne derseniz? 

Sachs türkiye’de, monroe çorlu’da. İthal amortisör kalmamış memlekette. Ülkemizde üretilenler bu markaların gerçek karakterini ortaya koysa çok güzel diyeceğim de herkes eskisi gibi değil diye yorum yapmış

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, tansu87 :

Takoz içinde sesi etkileyen, yol darbelerini sönümleyen, deforme olan şeyler yok mudur? 

Yok, sadece köşelerden kırılırsa, haliyle takirti yapıyor.  Bağlantı yerleri kontrol et, sıkı olsun yeter. Bunun görevi amortisör yayiyla üst bağlantıyı sağlamak, sarı takoz bunun altında kalıyor.

2 saat önce, tansu87 :

aloparça montoe için ön amortisör mazda uyumlu tek model çıkıyor. Kendi sitesinde de o var. Onu da gazlı diyor. Yağ+gaz sanırım. Sorun olur mu? zaten başka seçenek yok. 

On amortisorle ilgili açtığım konuda bütün bilgiler mevcut. Benimki nere mali bilmiyorum ama hala kullanıyorum, sorunsuz.

Ön arka Z rotlarim ve on rot başları teknorot, onlar da sorunsuz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...