Jump to content

Android Auto Navigasyon ve İnce Ayarlar

yeppaandela
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar bugün karıştırarak ve ekranı dondurma pahasına android auto yu yükledim.  Artı olarak ekran döngüsünden tutunda mute de pause olayına, ekranda çıkan uyarı yazılarına kapatmaya kadar herşeyi başardım bravo bana:) aşama aşama anlatıcam sorularınızı da alabilirim. 2017 makyajlı kasa ve 59.xx sürümde de geçerli...

birincisi şu videoyu izliyoruz.

ikincisi bunuda izliyoruz aşamaları takip ediyoruz 

Türkiyede android auto aktif degil 2. videonun yardımıyla indiriyor ve kuruyoruz. Burda telefonun 32/64 bit mi olduğu önemli. Apk yı ilk önce bilgisayara atıp sonra telefona atıyoruz. 32/64 bit mi hangisi oldugunu antutu benchmark yardımıyla da bulabilirsiniz sonra telefona atıp kuruyorsunuz.

https://www.android.com/auto/ apk dosyası

sonra önceden fat32 formatladıgımız  flash diske bu adresten http://mytechliving.com/automotive/android-auto/ indirdiğimiz ve 1. videoda anlatılan şekilde dosyaları atıp arabaya gidiyoruz 1. usb  ye takıp beklioruz. 120sn gibi sonra ok ve ok hangi özelliği istiyorsanız yüklüyorsunuz. Kendisi restart atıyor sabırlıca bekleyin.  

iş bitip restart atınca usb yi çıkarıyoruz ve telefonun kablosunu takıyoruz. Bu aşamada telefona kabloyu takmıyor android auto uygulamasının telefonumuzdaki aşamalarını kabul ediyoruz onun yönlendirmesiyle telefonumuza kabloyu takıyoruz. 

Sonra gelsin navigasyon gelsin aramalar öneriler ekran döngüsü yazıların gitmesi speedmeter  ses kapatınca pause olması vs . yemişim 1900 tl lik navigasyonu google maps güncel oldukça telefonunuzda ömür boyu kullanım.

Not: lg g3 cihazımda olmadı s6 edge cihazımda oldu fotoları yükleyecem 

Adsız.jpg

buda video player ama flashtan mı telefondan mı nerden göstermem gerek bulamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18.09.2017 at 00:09, yeppaandela :

arkadaşlar bugün karıştırarak ve ekranı dondurma pahasına android auto yu yükledim.  Artı olarak ekran döngüsünden tutunda mute de pause olayına, ekranda çıkan uyarı yazılarına kapatmaya kadar herşeyi başardım bravo bana:) aşama aşama anlatıcam sorularınızı da alabilirim. 2017 makyajlı kasa ve 59.xx sürümde de geçerli...

Türkiyede android auto aktif degil 2. videonun yardımıyla indiriyor ve kuruyoruz. Burda telefonun 32/64 bit mi olduğu önemli. Apk yı ilk önce bilgisayara atıp sonra telefona atıyoruz. 32/64 bit mi hangisi oldugunu antutu benchmark yardımıyla da bulabilirsiniz sonra telefona atıp kuruyorsunuz.

sonra önceden fat32 formatladıgımız  flash diske bu adresten http://mytechliving.com/automotive/android-auto/ indirdiğimiz ve 1. videoda anlatılan şekilde dosyaları atıp arabaya gidiyoruz 1. usb  ye takıp beklioruz. 120sn gibi sonra ok ve ok hangi özelliği istiyorsanız yüklüyorsunuz. Kendisi restart atıyor sabırlıca bekleyin.  

iş bitip restart atınca usb yi çıkarıyoruz ve telefonun kablosunu takıyoruz. Bu aşamada telefona kabloyu takmıyor android auto uygulamasının telefonumuzdaki aşamalarını kabul ediyoruz onun yönlendirmesiyle telefonumuza kabloyu takıyoruz. 

Sonra gelsin navigasyon gelsin aramalar öneriler ekran döngüsü yazıların gitmesi speedmeter  ses kapatınca pause olması vs . yemişim 1900 tl lik navigasyonu google maps güncel oldukça telefonunuzda ömür boyu kullanım.

buda video player ama flashtan mı telefondan mı nerden göstermem gerek bulamadım.

hocam hayirli olsun. ben genelde here programini kullaniyorum telefonda ama mazdanin navigasyonu denemek icin crackli versiyonunu kurdum kullaniyorum ama adres aramada cadde sokak girmeyi pek kullanisli bulmuyorum. google da telefonla kullanirken yon bulma bazen cok zor oluyor ve onu da sevmiyorum. cast screen olayiyla baya ugrastim(cep telefonu ekranini direk araba ekranina verme) bir turlu yapamadim telefon dondu zorlayinca sadece bir telle yapmadim 3 telefonla ugrastim sonuc ayni. bunu yapmak istersen yapabilirsen ya da yapan varsa bir yol gosterirse sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, ediz07 :

hocam hayirli olsun. ben genelde here programini kullaniyorum telefonda ama mazdanin navigasyonu denemek icin crackli versiyonunu kurdum kullaniyorum ama adres aramada cadde sokak girmeyi pek kullanisli bulmuyorum. google da telefonla kullanirken yon bulma bazen cok zor oluyor ve onu da sevmiyorum. cast screen olayiyla baya ugrastim(cep telefonu ekranini direk araba ekranina verme) bir turlu yapamadim telefon dondu zorlayinca sadece bir telle yapmadim 3 telefonla ugrastim sonuc ayni. bunu yapmak istersen yapabilirsen ya da yapan varsa bir yol gosterirse sevinirim

Ediz hocam direk bu konuda anlatılanları yap bence. Android auto daha kullanışlı sanki. Zaten telefonu navigasyon için bağlarsın.

yeppandela hocam ellerine emeğine sağlık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Burak :

Sadece 59.xx sürümde geçerli demişsin, 2017 den alt modellerde bu sürüm yüklenebiliyor mu @yeppaandela bir fikrin var mı ?

Geçerli abi. Sendeki sürüm için de geçerli android auto ve listelenen bütün tweakler. 59.xx sürümü makyajlı ya da makyajsız bütün araçlara yüklenebiliyor. Makyajlı versiyonlar 59 sürümünün altına inemiyor. Makyajla gelen bir çok özellik için 59 sürümü şart.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bluetooth problemi bende de oldu. Bağlantı sağlanıyor fakat telefon görüşmesini açınca direkt ahizeye geçiyor. Ayrıca telefonu usb'den bağlayınca android hatası veriyor. Zamanım olmadı ama bende android auto'yu kaldıracağım 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, burakdu :

Bu uygulamada bir bug vardı. Bluetoothla telefon görüşmesinde sorun yaşanıyordu. Onu çözmüşler mi? Sırf o yüzden android auto yu silmiştim tekrar.

44 dakika önce, Seriatsu :

Bluetooth problemi bende de oldu. Bağlantı sağlanıyor fakat telefon görüşmesini açınca direkt ahizeye geçiyor. Ayrıca telefonu usb'den bağlayınca android hatası veriyor. Zamanım olmadı ama bende android auto'yu kaldıracağım 

Bu bluetooth bug ını geçen gün çözdüler sanıyorum. Video ispanyolca ama gösteriyor burada adam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19.09.2017 at 23:32, Burak :

Sadece 59.xx sürümde geçerli demişsin, 2017 den alt modellerde bu sürüm yüklenebiliyor mu @yeppaandela bir fikrin var mı ?

benim araç makyajlı kasa 59.xx le geldi digerlerine olur mu bilmiyorum ama bence olması lazım.

19.09.2017 at 21:42, Mutlu Tekir :

Ediz hocam direk bu konuda anlatılanları yap bence. Android auto daha kullanışlı sanki. Zaten telefonu navigasyon için bağlarsın.

yeppandela hocam ellerine emeğine sağlık.

hepimizin paylaşım ve bilgi alışverişi yaptığı bir platform bir katkım olduysa ne mutlu bana

19.09.2017 at 21:32, ediz07 :

hocam hayirli olsun. ben genelde here programini kullaniyorum telefonda ama mazdanin navigasyonu denemek icin crackli versiyonunu kurdum kullaniyorum ama adres aramada cadde sokak girmeyi pek kullanisli bulmuyorum. google da telefonla kullanirken yon bulma bazen cok zor oluyor ve onu da sevmiyorum. cast screen olayiyla baya ugrastim(cep telefonu ekranini direk araba ekranina verme) bir turlu yapamadim telefon dondu zorlayinca sadece bir telle yapmadim 3 telefonla ugrastim sonuc ayni. bunu yapmak istersen yapabilirsen ya da y

Şunu söylebilirim o kadar karıştırmak istemiyorum daha 3binde kuzu android tam anlamıyla yaparsam ve yaparsak bişeye gerek kalacağını düşünmüyorum. çok pratik whatsuptan konum atan arkadaşın konumu açıp yola devam yani çok kullanışlı. Ama bir kaç sorunum hala var ve pek zamanım yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, yeppaandela :

beyler video nasıl yükleyebilirim bilgi verebilir misiniz

Daha önce bunu detaylı bir şekilde anlatmıştım. Paylaştığım konuda bulabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Beyler android autoyu başlatmak için aracımızdaki usb leri kullanıyoruz bi ara çakmaklıga taktığım şarj cihazı yüzünden neden olmuyor diye çıldırmıştım. geri viteste sorun yok aracı geri vitese takınca devreden çıkıyor müzik dinlemek için android play müzikten yardım alıyoruz ama 2. usb taktıgımız usb den navigasyon açıkken müzik nasıl dinleriz bilemiyorum çözmem gereken bir konun biri de bu.  araç müziği ve telefon müziklerimiz farklı olabiliyor sonuçta, en güzel tarafı apple daki siri gibi komutları türkçe algılaması ve arama yapması çok iyi ama patch yuklemek gerek bluetooth için 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

arkadaşlar kolay gelsin ben mzd aıo yu pc ye yükledim 2.7.0. telefonum samsnug s6 edge buna da android auto yu yükledim. mzd aıo dan gerekli tweak leri usb ye attım (bu arada usb fat 32 olarak biçimlendirdim) aracıma usb yi takıp 2 dakika bekliyorum fakat hiç bir hareketlilik yok yardımlarınızı bekliyorum.

cmu version 56.000.502

iyi akşamlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18.09.2017 at 00:09, yeppaandela :

Adsız.jpg

Günaydın kardeş ilk video ve 2.video da olan herşeyi yaptım  benim mzd aıo 2.7.0 sadece androit auto yu tweak olarak attım usb ye (usb fat 32 yaptım) araca takıp 2 dakikayı bırak 5 dakika bekledim yüklemiyor ben bir yerde yanlışlık yapıyorum ama nerede bulamadım aracım 2015 power  modeli.

Yardımlarını bekliyorum. Şimdi den Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...
02.11.2017 at 09:13, Efn :

Günaydın kardeş ilk video ve 2.video da olan herşeyi yaptım  benim mzd aıo 2.7.0 sadece androit auto yu tweak olarak attım usb ye (usb fat 32 yaptım) araca takıp 2 dakikayı bırak 5 dakika bekledim yüklemiyor ben bir yerde yanlışlık yapıyorum ama nerede bulamadım aracım 2015 power  modeli.

Yardımlarını bekliyorum. Şimdi den Teşekkürler.

Yükleme yapamadıysanız yardımcı olabilirim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu linkten android autoda youtube izleyebilmek için linke tıklayınca sürüm geçmişi diye başlıyor ben v1.8.3 sürümdeyken kullanmaya başladım devamlı güncelleme alıyor.http://www.thekirankumar.com/blog/2017/12/29/play-youtube-video-android-auto-app/

Medi76 tarafından düzenlendi
Eksik bilgi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Günaydın kardeş benim cmu sürüm 59.00.502 yani mazda nın tuzağına düşenlerdenim.

O yüzden bu sürüm olduğu sürece ben android autoyu yüklemem mümkün olmayacak.

İlgin için teşekkürler.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• LeKLeK
      Yazan: LeKLeK
      Unlock a world of casual fun and excitement with the premier dating site.
      Genuine Ladies Prime Сasual Dating
      [URL=http://meettomy.site]Premier Сasual Dating[/URL]
    • volcano2K
      Yazan: volcano2K
      L UYARI : Anlatacağım işlemlerden dolayı oluşabilecek hasar veya sorunlar işlemleri uygulayan kişilerin kendisini bağlar. Aşağıda verilen yazılımlar aracınızın arızalı duruma geçmesine neden olabilir. 
      J Bu mesajdan alıntı yaparak cevap vermeyin ki forum iyice uzamasın.
      Aşağıdaki değişiklikler v56 yazılımında denenmiş ve çalışmaktadır. Öncelikle versiyonunuzun uygun olmasına dikkat ediniz. 

0 - GÜNCELLEMELER & GEREKLİ DOSYALAR
      A- YAZILIM GÜNCELLEMESİ ;

Mazda Infotainment Yazılım Güncellemesi Anlatımı PDF'si
      Güncelleme Dosyaları;
      31.00.100A – Installation            31.00.100A – Failsafe
      56.00.512A – Installation            56.00.512A – Failsafe    Bu versiyondaki düzenlemeler!
      56.00.513B - Installation             56.00.513B - Failsafe

B- GRACENOTE (Müzik Veritabanı) GÜNCELLEMESİ ;
      GraceNote Kurulum Talimatı PDF'si
      Güncelleme Dosyası; 
      gracenotes

C- NAVİGASYON GÜNCELLEMESİ ;
      Mazda Naviextras

EK DÖKÜMANLAR ;
      Mazda 3 Servis Kılavuzu v1.3 (10229 sayfa)

Mazda 3 Kullanıcı Kılavuzu

1 - DEĞİŞİKLİKLER İÇİN ADIMLAR
      Bilgisayarımızdan yapacaklarımız ;
      a ) Öncelikle Windows Yüklü bir bilgisayar kullanın. MacOS da yaratılan gizli dosyalar sorun çıkartıyor ayrıca biçimlendirme işlemide bazı ayrıntıllar içermekte uğraşmayın diye diyorum.
      b ) USB belleğiniz min 8GB Max 16GB olsun
      c ) USB belleği PC ye takıp Bilgisayarım ekranından USB belleğe sağ tıklayıp biçimlendir diyin ve FAT32 Olarak belleği biçimlendirin.
      d ) İşlem bitince indirdiğiniz zip dosyası içindeki dosyaları USB belleğinize atın. USBye zip içindeki dosyalar çıkartıldıktan sonra atılmalı. USB açılınca şuna benzer görünmeli 

e ) Saatin olduğu sağ alt köşeden aygıtı çıkart diyerek usb belleğinizi seçin.Ekranda donanımı güvenle kaldırabilirsiniz dediğinde USB belleği PC den çıkartın.
      Aracımızdan yapacaklarımız ;
      a ) Aracımıza binip takılı SD kart, usb falan varsa çıkartıyoruz. Ve aracımızın start tuşuna 1 kez basıyoruz. Start tuşumuz amber rengi (turuncu) oldu. Ekrana ana menü geldi.
      b ) Hazırlamış olduğumuz usbyi usb 1 soketine (Ön cama yakın olan soket) takıyoruz.
      c ) 30-60 sn kadar bekliyoruz. Ekrana taktığınız usb ye bağlı olarak bir uyarı gelecek. 

2 - İNCE AYARLAR
      Gerekli Dosya : İndir!
      Eğer usb başarılı şekilde kuruldu ise. inceayarlar.sh dosyası içinde bulunan belli ayarlar aracınıza yapılmış olacak ;
      - Her açılışta sizi aman hızlı gitmeyin dikkat edin falan fistan şeklinde uyaran ve siz tama tuşuna basana kadar veya uzun süre ekranda kalan hız uyarısının ekranda kalma süresi 0,5 sn ye çekildi!
      - Geri vites kamerasında görüntünün altında yazan etrafa dikkat edin yazısını kaldırıldı.

- Müzik dosyalarında albüm kapağı yoksa siyah bir kare çıkıyordu kaldırıldı.

- Araç hareket halindeyken de ekranın dokunmatik özelliğinin devam etmesi sağlandı.
      - Ayrıca ekrandaki arka plan resmini değiştirme ve wi-fi ile ilgili kapanma sorunu yaşayanlar için ek birer ayar daha inceayarlar.sh dosyasında var fakat bu 2 ayarı ben aktive etmedim. Bu değişikleri aktive etmek için zip içinden çıkarttığınız "inceayarlar.sh" dosyasını notepad veya tercihen notepad++  ile açıp düzenleme yapabilirsiniz. Dosyayı açınca açıklamaları da göreceksiniz zaten. Zipten birlikte farklı birkaç arka plan resmide çıkacak denemeniz için.

3 - USB VİDEO OYNATICI (Kurulumsuz)
      Gerekli Dosya :  İndir!

- İzlemek istediğimiz  video dosyası veya dosyalarını usbniz içine oluşan videolar klasörüne atın. (mp4 , avi , mkv farketmez hepsini oynatıyor fakat ses kodlaması 2 kanal olmak zorunda. Dosya isimlerini boşluksuz ve kısa yapın alfabetik sıra ile oynatır.)

- USB Belleği mazdanıza takın 30 sn içinde size video oynatmak isteyip istemediğinizi soracak ;
      - Siz soru sormadan multimedya menüsünden usb belleği seçin direk sessizlik.mp3 ü oynatmaya başlar. Bırakın çalsın sorun yok. (Eğer arkada radyo açık kalırsa videonun sesini duyamazsınız.) Bu arada soru ekranıda anca gelir.

- Ve videomuz oynar... 
      - Şimdi diyelimki geri dönecez menüde usb yi çıkarıyoruz bu kadar.
      - Haa diyelim videoyu izledin bitti. Sonraki videoya geçmez ve şöyle der ;

- Cancel dersen çıkar. Ok dersen sıradaki video oynar.. 

4 - EK MENÜLER ( Sürüş bilgisi / Video Oynatıcı / CMU Resetleme)
      Gerekli Dosya : İndir!
      Sadece sürüş bilgisi kısayolu yüklensin video ve resetleme tuşları gelmesin diyorsanız. İndirdiğiniz dosyadaki "jci\opera\opera_dir\userjs" klasörüne gidip  "addon-startup.js" dosyasını notepad veya tercihen notepad++  ile açıp var 2. satırdaki "enablePlayer = true;" cümlesini "enablePlayer = false;" ile değiştirip kaydedin.

Sürüş Bilgisi                        Video Oynatıcı                           CMU Reset

- USB modu işlemlerimiz yukarıda Aracımızdan yapacaklarımız kısmında anlatıldığı gibi bittikten sonra Mazda ekranımızdaki Uygulamalar münüsüne gidiyoruz. Alt kısma 3 yeni simge eklendiğini göreceksiniz. En soldaki yol bilgisarı ,ortadaki video oynatıcı ve en sağdaki ise arayüz resetleme ("Nav+Geri+Sessiz tuşu" yerine) tuşudur. 
      - USB ye tekrar format atıp İzlemek istediğimiz video dosyası veya dosyalarını usbniz içine oluşturduğunuz videolar klasörüne atın. (dosyalar mp4  ve ses kodlaması 2 kanal olmak zorunda. Dosya isimlerini boşluksuz ve kısa yapın )
      - Burada da video dosyalarında USB video Oynatıcısındaki sorun devam etmekte. Videolarınızın olduğu usb ye sessizlik.mp3 ü koyun ve video izlemeden önce bu dosyayı oynatmaya başlayın. (Eğer arkada radyo açık kalırsa videonun sesini duyamazsınız.) 
      - Videodan ne yapmamız gerektiği zaten görünmekte. 
      4a - EK MENÜLER (Yeni Tip Sürüş Bilgisi Ekranlı)
      Gerekli Dosya:  İndir!
      İlk versiyona oranla çok daha şık bir gösterge teması sunar. Ek olarak saat yanına küçük hız göstergesi ekler.Saat üzerine tıklandığında kapanır veya açılır. Bu arada resimde aktif değil ama N / E gibi ingilizce yön ve enlem boylamları da düzelttim..

4b - EK MENÜLER (Yeni Tip Sürüş Bilgisi Ekranlı- Saat yanı hız göstergesiz versiyon)
      Gerekli Dosya: İndir!
      4a yı indirip menüde yavaşlama sorunu yaşayanlar için!

NOT : Navigasyon kartı olmayıp pusula göstergesi sorunlu olanlar için ek yama. İndir!
      5 - MUTE ile PAUSE
      CD veya mp3 dinlerken sesi Sessiz tuşu na bastığımızda ses kesilir ama mp3 veya cd track arkada çalmaya devam eder. Bu eklenti ile Sessiz tuşu na bastığımızda çalan şarkıda duraklıyor. 

6 - SAĞ ÜST KÖŞEYE TARİH
      Saat göstergesini büyütüp diğer simgelerin yanlarına tarihte ekleyip saatin üst kısmında gösterilmesini sağlar.

6 - ANDROID İŞLETİM SİSTEMLİ CİHAZLARDAN VİDEO OYNATMA & EKRAN YANSITMA;
      Gerekli Dosya: İndir! v0.3.1
      Yazılımın ana sayfasına buradan erişebilirsiniz. Cihazınız Android 5.0 (Loillipop) veya üzeri olmalı.
      a- İndirdiğimiz yazılımı telefonunuza kurun.
      b- USB belleğinizi FAT32 olarak biçimlendirip içine "Movies" isminde bir klasör açıyoruz. Videolarımızı bu klasör içine atıyoruz. (mp4, avi, mov, wmv ve mkv oynatabiliyor) . 
      c- Telefonu açıp "Ayarlar" simgesine tıklayın "Telefon Hakkında" seçin. Derleme numarası satırını bulup bu satıra 7 kez tılayın.Ekranda "tebrikler artık geliştirici oldunuz" yazısı belirecek. "Ayarlar" menüsüne de "Geliştirici seçenekleri" menüsü eklenecek. Bu menüye girip "USB hata ayıklaması" ayarını açık hale getirin.
      d- Telefonunuzu Wi-Fi erişim noktası olarak ayarlayıp aracınızdan wi-fi ile telefonunuza bağlantı kurun.
      e- Kurduğunuz yazılımı çalıştırıp aracınıza bağlanın.
      7 - IOS İŞLETİM SİSTEMLİ CİHAZLARDAN BİRKAÇ İNCE AYAR;
      Gerekli Dosya: İndir! v1.1
      Bu yazılım sayesinde arka plan görüntüsü değiştirme, müzik dosyalarında albüm kapağı yoksa siyah kare olarak çıkmasının kaldırılması, araç hareket halindeyken de ekranın dokunmatik özelliğinin devam etmesi ve açılıştaki sözleşme kabulunün ekranda kalma süresinin azaltılması ayarlarını yapmanız sağlanmış.

8 - NAVİGASYON;
      Navigasyon kartları şu kodlarla satılmakta; Satış linki nden GPS kartımızı 2bin tlye satın alarak kullanabiliriz. Mazda Toolbox'ıda burdadan indirip güncellemeleri yapabilirsiniz. 
      BJM7-66-EZ1A veya EZ1E : Rusya/Türkiye/Avrupa
      BHP1-66-EZ1A : America/Kanada/Meksika
      BJM7-66-EZ1C : İngiltere/Rusya/Avrupa
      BPD9-66-EZ1C : Avustralya/Yeni Zellanda
      BHW6-66-EZ1C : Arabistan/İsrail
      BJG3-66-EZ1B :Israil
      BHR1-66-EZD : Latin Amerika
      GMS4-66-EZ1 :Genel kullanım
      BJA8-66-EZ1C :Afrika
      BJA9-66-EZ1E : Asya/Tayvan/Vietnam

Diyelim ki satın almadan önce navigasyonu denemek istiyorsunuz. Deneme sürümü diye birşey malesef yok. Mazda revolution forumunda bu olay çözülmüş ve halka arz edilmiş . Yazdıkları adımların türkçelerini yazıyorum. Bu işlemleri yapmadım ve kesinlikle önermiyorum kendim de orjinal navigasyonu satın aldım ve kullanmaktayım. Ben illa deneyeceğim diyorsanız da aşağıdaki işlemleri yaparak navigasyonu yasal bir süreç içinde deneyip , sonrasında kullanmayı sürdürecekseniz bayiden satın almalısınız. Kullanmayacaksanız da sdkartınızı silmeniz gerekir. Eğer kullanmayı sürdürürseniz bu durumda hiçbir sorumluluğu üslenmemekteyim. Bununla birlikte hakkınızda yasal işlem başlatılabileceğini de kabul etmiş olursunuz. 
      1- Buradan SD, CID, lyc dosyalarını indirin. SD klasöründen EU olan versiyonu indirmeniz yeterli.
      2- Buradan ise NNGUpdate dosyasını indirin.
      3- Bu sayfadan JCI NNG Tool'un son versyonunu indirin.
      4- Buradan da mazda toolbox ı indirin.
      Dosyalar şifre sorarsa şifresi :  Mazda3BM 
      5- Minimum 8GB lık Class 10 SDkartınızı fat32 olarak formatlayın.
      6- USB hafızasını fat32 olarak biçimlendirip içine StepOneDownloadNNG klasörü içindekileri kopyalayın.Ve aracanıza bu USB çubuğunu takın. Bir süre bekleyin. (Not: Bu sırada araçta SD kart takılı olmamalıdır)
      7- Ekranda Download Complete yazısını gördüğünüzde 3-5 sn daha bekleyip usbyi araçtan çıkartın.
      8- Arayüz yeniden başlayacaktır. Eğer başlamazsa Nav + Geri + Ses Kapama tuşlarına aynı anda basıp 10sn kadar bekliyoruz. CMU resetlenecek.
      9- USB hafızasınında config klasörüne NNG dosyanız (jci-linux_imx6_volans-release) kaydedilmiş olacak. Bu dosyayı bilgisayarınıza kaydedin ve yedekleyin.
      10- 3.Adımda indirdiğimiz Tool ile NNG dosyasını ve 1. adımda indirdiğiniz CID dosyasını patchleyin. 

11- Patchlediğiniz dosyayı jci-linux_imx6_volans-release  olarak yeniden adlandırın.
      12- USB belleğinizi tekrar fat32 olarak formatlayıp.  StepTwoUploadNNG klasöründeki dosyaları USB çubuğunuza atın.
      13- Yamaladığınız  jci-linux_imx6_volans-release dosyasınıda USB ye config klasörü açıp içine atın.
      14- Hazırlanan USB sürücüsünü aracınıza takın.İşlem bitince ekranda Upload Complete yazacak. 3-5 sn. bekleyip USB yi çıkartın. 
      15- Arayüz yeniden başlayacaktır. Eğer başlamazsa Nav + Geri + Ses Kapama tuşlarına aynı anda basıp 10sn kadar bekliyoruz. CMU resetlenecek.
      16- SD kartımızı fat32 olarak formatlamıştık.İndirdiğimiz eu sıkıştırılmış dosyasındakileri SD kartınıza çıkartın.
      17- 1.Adımda indirdiğiniz lyc dosyalarını SD karttakiler ile değiştirin. (license klasöründeler)
      18- Aracınıza sd kartı takıp navigasyonu çalıştırın. 
      19- Eğer harita görünmezse SD kartı çıkartıp tekrar bilgisayarınıza takıp 4. adımda indirdiğiniz mazda toolbox ı çalıştırın.
      20- Hesap oluşturmanız istenebilir. Güncelleme yapmanız istenebilir. İşlem bittiyse SD kartı çıkartın ve aracınıza takıp tekrar çalıştırmayı deneyin.

9 - OTOMATİK KAPI KİLİTLEME
      Uzun süredir mazdarevolution'da uğraşılan konuya @tarahumara el atmış başarılıda olmuş ; Forum linki : Buradan

10 - AIO - ALL in  One ( Tümü bir arada) ;
      Mazda Revolution sitesinden Siutsch nickli arkadaşın yaptığı bir script ile seçtiğimiz tüm yamaları tek seferde kurabiliyoruz. Türkçeleştirme biraz uğraştırsa da AIO 1,47 versiyonundan itibaren türkçe arayüz ile kullanmanızı mümkün hale getirdik. Gene Mazda Rev. sitesinden türk bir arkadaşımız olan mozsert de türkçeleştirmeye katkıda bulunmuş.

Son versiyona buradan erişebilirsiniz. 
      Zip'ten çıkarttığınız klasörde choose.cmd yi çalıştırın. Kullanıdığınız bölgesel ayarlara göre bilgisayarınız dil kodu türkçe ise aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız Ok tuşuna basın veya bekleyin.

Ve yama ve değişiklikler için seçim ekranı karşımızda. Şuan varsayılan olarak kurulum için olan ekran geldi. Biz eğer bir yamayı veya ayarı eski haline getirmek istiyorsak 2 tuşuna basıp entere basıcaz. Kurulum için örneğin en alttaki Yakıt yamasını seçmek istedik , karşısındaki harf veya rakam ne ise ona basıyoruz. Burada karakterimiz 5 ve entere basıyoruz.

Görüldüğü üzere seçtiğimiz satırın rengi değişti ve karşısında bir X belirdi. Diğer seçeneklerden istediğimiz varsa tek tek seçip her seferinde enterliyoruz.

Seçeneklerimiz tamamlandıktan sonra 0 yazıp entere basıyoruz. Eğer kurulumu direk USB hafıza çubuğuna atacaksak burada seçeceğiz. USB sürücümüzün FAT32 olarak önceden formatlanmış olması gerekir. USB ye atacaksak y harfini yok klasöre kopyalasın şimdilik diyorsanız n harfini yazıp entere basın. n harfini seçtiysek "_copy_content_to_root_of_fat32_usb_stick" isimli bir klasöre dosyaları yazar. Siz bu klasörün içindekileri sonradan usb nizin içine atabilirsiniz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Dikkat ;
      Bazı durumlarda sistemde hata oluşup kendini bir döngüye sokuyor. Sürekli ekran mazda logosunda kalıyor veya sürekli olarak yeniden başlıyormuş gbi oluyor. Oysa arkada sistem çalışmakta ve sorun yok. Sadece arayüz sapıtmış oluyor. Bu sorunu genelde versiyonu 33 veya altı olanlar yaşıyor. Düzeltme için aşağıdaki dosyayı indirip diğer uygulamalarda yukarıda anlattığım gibi zipten çıkartıp usb ye atın ve 30sn kadar bekleyin. 
      Düzeltme Scripti
      ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      X - EK BİLGİLER;

CMU RESET
      Nav + Geri + Ses Kapama tuşlarına aynı anda basıp 10sn kadar bekliyoruz. CMU resetlenecek (kısaca ekran arayüzü yeniden başlayacak) 

VIN SORGULAMA
      Şasi numarasından (VIN) aracınızla ilgili geri çağırma durumu ve güncellemeleri takip edebilirsiniz.
      Kontrol Linki

Hepinize hayırlı geceler.. Kolay gelsin..

• refig
      Yazan: refig
      2015 model Sedan Mazda 3 Power aracımın multimedia ekranı bir sabah çalışmamaya başladı. ekran açılıyor ve Mazda logosunda takılı kalıyor. Tuş kombinasyonu ile reset atmak ya da akünün eksi ucunu çıkarıp takmak bir işe yaramadı. Servis de ne olduğunu anlamadı. Başına bu durum gelen ve öneride bulunabilecek biri var mı? Zira ekran olmadan arabanın yarısını kullanamıyorum  Herhangi bir yazılım atma ya da dışarıdan müdahale yok. Apple Carplay yüklü. 
    • Burak
      Yazan: Burak
      Sıklıkla kullandığınız, Android Auto ile uyumlu favori uygulamalarınızı buradan paylaşabilirsiniz arkadaşlar. Böylelikle  yeni veya gelişen uygulamalardan birbirimizi haberdar edebiliriz.
    • Alhaner
      Yazan: Alhaner
      Merhaba
      Ekrana hiçbir darbe, nem vs yokken ekteki gibi durum oluştu. Dışardan tırnak girmiyor hiçbir pürüz vs de ele gelmiyor içerden bu nasıl oluştu veya bunu nasıl temizletebilirim?? 

• Yeni Oluştur...