Jump to content
yeppaandela

Android Auto Navigasyon ve İnce Ayarlar

Tavsiye Edilen Mesajlar

Burak
13 dakika önce, Tarahumara :

Onu da deneyebilirsin ama bir çok özellik google serverları tarafından açılıp kapatılıyor. Sen yine de dene bir şansını ama bence en kısa zamanda orjinal kit takalım senin araca abi. Kurtul bütün bu dertlerden.

Eğer çok problem çıkartırsa kapatırım olur biter yahu onunla mı uğraşacağım 🤣 BT üzerinden zaten gayet rahat müzik dinliyor, görüşme yapıyordum. Varsın haritalar da telefonda kalsın.

Ha bir de WiFi deneyeyim bu arada bakalım onda neler oluyor.

Şimdi aklıma geldi. Bu meret bir yere hata logu yazar mı acaba Ömer ? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
6 saat önce, Burak :

Eğer çok problem çıkartırsa kapatırım olur biter yahu onunla mı uğraşacağım 🤣 BT üzerinden zaten gayet rahat müzik dinliyor, görüşme yapıyordum. Varsın haritalar da telefonda kalsın.

Ha bir de WiFi deneyeyim bu arada bakalım onda neler oluyor.

Şimdi aklıma geldi. Bu meret bir yere hata logu yazar mı acaba Ömer ? 

Abi AA'nin telefon tarafındaki developer menüsünde force debug logging diye bir seçenek var ama nereye neyi logluyor bilmiyorum. Araç tarafındaki AA'da ise log var mıdır, varsa nasıl bakılır fikrim yok. SSH ile girip kontrol etmek lazım. 

Bu arada araç tarafındaki AA, açık kaynak kodlu, github üzerinde kodları var. Buradan birşey çıkarılabilir belki.

https://github.com/gartnera/headunit

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Carannir

merhaba arkadaşlar,

Aracımda (mazda3) Android Auto kullanıyorum. Fakat bir türlü video oynatma konusunu beceremedim. Telefona root attım. AA mirror, AA mirror Plus, AA Stream uygulamalarını denedim. AA Phenotype Pather ile patch attım. AA da bilinmeyen kaynaklara izin verdim fakat hala daha AA uygulamalar listesinde bu denediğim uygulamalar görünmüyor. (Araç yazılım sürümü 70...)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Seriatsu
1 saat önce, Carannir :

merhaba arkadaşlar,

Aracımda (mazda3) Android Auto kullanıyorum. Fakat bir türlü video oynatma konusunu beceremedim. Telefona root attım. AA mirror, AA mirror Plus, AA Stream uygulamalarını denedim. AA Phenotype Pather ile patch attım. AA da bilinmeyen kaynaklara izin verdim fakat hala daha AA uygulamalar listesinde bu denediğim uygulamalar görünmüyor. (Araç yazılım sürümü 70...)

aslında sende sorunun cevabını vermişsin. yazılım sürümünden kaynaklı.

WHICH FW VERSIONS ARE SUPPORTED?:

ALL FW V55, V56, V58, AND V59 ARE SUPPORTED

• v59.00.502+ has taken away the ability to install tweaks. For more information Visit This Tread

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Carannir

arkadaşlar çözüldü sorun. Yazılım sürümüne rağmen mirror uygulamalarının hepsi sorunsuz çalışıyor. netflix dahil aktarım sağlanıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Davut25
09.02.2020 at 11:35, Burak :

Perşembe buluşmamızda @Tarahumara nın motivasyonu ve ertesinde yardımları ile ben de Android Auto dünyasına katıldım. Süreç aslında Mazda Connect firmware versiyonu v59.00.502 altında olanlar için çok basitmiş. Bilsem çok daha önce yüklerdim. Ben hep bir kablo, bağlantı v.s olacağını düşünmüştüm ( Bir sor, bir oku be adam değil mi ?🙈 ) . Ömer ile konuşunca aslında çok basit olduğunu, kontrol ettiğimizde aracın FW versiyonunun da uygun olduğunu görünce bir USB nin yeterli olduğunu söyledi ve ilk fırsatta giriştim. Çok da uğraştırmadı doğrusu. (Ben biraz Ömer'i uğraştırdım o kadar 😅)

Eminim daha önce anlatılmıştır ama ben bir kere daha anlatayım sürecimi

• https://mazdatweaks.com/  sayfasından Windows uygulamasını indirdim
  • Fat32 formatlı ve içinde dosya olmayan bir USB hazırlayıp bilgisayara taktım
  • Uygulamayı kurup sadece aşağıdaki seçeneklerle Start Compilation dedim

Mazda3_AndroidAuto.JPG

• USB hazır olduğu için dosyaları kendisi kopyaladı ve bitirdi.
  • Sonra bu USB yi Mazda Connect tam açıldıktans onra aracın USB sine taktım ve bekledim. Bir süre sonra kurulum ekranı geldi ve bir kaç OK tuşuna bastıktan sonra işlemi tamamladı
  • Akabinde telefona Android Auto APK yüklemesini yaptım. ( Bu aşamaya gelene kadar biraz uğraştım, neden çalışmıyor deyip Ömer'i aradığımda  öğrendim ki telefona bunu yüklemeden olmuyormuş 😂)
  • Hemen aşağıdaki siteden ilk gördüğüm sürümü indirdim, kurdum, telefonu taktım ama çalışmadı. Murphy sağ olsun ilk gördüğüm sürüm 5.0.500214 problemliymiş 😅

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/android-auto/android-auto-5-0-5002-release/

• Ömer ile biraz fikir alışverişi sonrasında bir çok şeyi denedim ama olmadı. Ne kablolu ne kablosuz bağlanmıyordu. Telefonumun ( Huawei P20 Pro ) problemli olduğuna kanaat getirmişken bir üst versiyonu olduğunu gördüm, eskisini kaldırıp 5.0.500224 versiyonunu yükledim veee kabloyu takar takmaz çalıştı.

Spotify ve Google Maps'in ana ekranda olması, gitmek istediğim yeri, aramak istediğim kişiyi komut ile söylüyor olmak farklı ve çok hoş geldi. Daha önce yapmadığıma yandım desem yalan olmaz.  @Tarahumara ya tekrar sabrı ve yardımları için teşekkür ederim.

Akabinde oğlumun Huawei P30 Lite 'ı nı da denedik, o da sorunsuz çalıştı.

Eğer versiyonunuz uyumlu ise durmayın bence 😀

@cenk501923 muhtemelen şimdiye çözmüşsündür ama belki deyip bilgi vereyim. Pusulanın ters göstermesi sorunu da yukarıdaki ekran görüntüsündeki  Reverse Compass seçeneği ile çözülüyormuş 😉

Merhaba Arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım. Aracım 2015 model mazda 3 reflex otomatik sedan benzinli.  Uzun süre araştırdıktan sonra geçen hafta almak nasip oldu. Aracımdan gayet memnunum. Yakıt konusunda endişelerim vardı ama uzun yolda 5,5 i gördü. Şuan şehir içi 6.8 çok agresif kullanmıyorum. şimdilik iyi olduğunu düşünüyorum. Aracımı yeni yeni tanımaya başlıyorum dolayısıyla aşağıdaki konular hakkında yardımcı olmanızı rica ederim. Teşekkürler.

1. Motor soğukken ilk çalıştığında çok sesli çalışıyor ama 45 saniyeden sonra normale dönüyor. ilk çalıştığında egzozdan duman çıktı bugün. Bu bir sorun mudur yoksa normal bir durum mudur?

2. Sürüş esnasında aracın hangi viteste olduğunu nereden görebiliyoruz? manuele aldığımda sol ekrandaki devir saatinin yanında gösteriyor ama otomatikte görünmüyor.

3. Aracımın işletim sistemi sürümü: 51.00.... ile devam ediyor. Yukarıdan anlatılanları uyguladığımda android autoyu yükleyebilir miyim? android autoyu telefonuma yükledim ama aracın ekranına yansıtamadım. Ayrıca görseldeki hata güvenlikli sürüm ne demek acaba? 

4. Bir önceki aracımla kıyasladığımda uzun ve kısa farlar yetersiz gibi geliyor bana. Bu durumda ne önerirsiniz?

@Tarahumara @Burak

20200226_205444.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
teklifsiz
17 saat önce, Carannir :

arkadaşlar çözüldü sorun. Yazılım sürümüne rağmen mirror uygulamalarının hepsi sorunsuz çalışıyor. netflix dahil aktarım sağlanıyor.

Merhaba benim araç da 70** sürümü, Android auto yu nasıl yuklediginizi anlatır mısınız

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
01.03.2020 at 02:07, teklifsiz :

Merhaba benim araç da 70** sürümü, Android auto yu nasıl yuklediginizi anlatır mısınız

70**  surumunde sadece orjinal kit ile kullanabiliyorsunuz simdilik. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ÜmitMazda

Android 10 güncellemesinden sonra sorun yaşayan tek ben miyim? Bağlantı haritalarda bildirim geldiği zamanlarda kopup duruyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Davut25

Merhaba arkadaşlar,

Aracımın işletim sistemi sürümü: 51.00.351. Android autoyu yüklemek için forumda anlatılanları aynen uyguladım, android autoyu (son sürüm 5.1.500643) telefonuma da (samsung A3 2016- Android sürümü 7.0) yükledim ama aracın ekranına yansıtamadım, bir haftadır uğraşıyorum olmadı.😦Nerede yanlış yapıyorum? Ayrıca görselde ki hata güvenlikli sürüm ne demek acaba? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

20200226_205444.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Carannir
01.03.2020 at 02:07, teklifsiz :

aracı aldığımda aa kuruluydu. o konuda yardımcı olamayacağım. ben video aktarmayı başaramamıştım. onu da root ile çözdüm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
teklifsiz

Demek bizimki umutsuz vaka😔

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback
21.02.2020 at 12:44, Burak :

Bugün daha uzun kullanma fırsatı buldum ama deneyimim pek de ümit verici olmadı. Yaklaşık 25 - 30 dakikalık bir yolculukta bile 4-5 kere kendini yeniden başlattı. Tam da navigasyona ihtiyacım olan durumlarda. Bu yönde bir şikayeti olan var mı ? 

Geç gördüm, çok çok büyük ihtimalle Aio' uygulamasının güncelini indirip (v2.8.5, Aio durum çubuğunda güncelleme varsa yazar) android auto'yu araçtan silip, tekrar kurarsanız sorun düzelecek. Eski telefonumda (Huawei P9) da aynı sorunu yaşadım, bir süre sorunsuz kullandım, daha sonra haritalara gelince sık sık ana ekrana dönmeye başladı. Telefon bağlıyken, araba çalıştıktan sonra tam AA'ya geçeceken geriye takınca (geri kamera açılınca) falan uygulamanın kafa gidiyor. Bunlar bitmiş stabil yazılımlar değil, bu tarz aksaklıklar oluyor, resetleyince (back+nav+mute tuşuna 10sn basılı tutunca) veya böyle ciddi bir sorun olursa sıfırdan kurulum yapınca düzeliyor. 

AA sürümünü de düzenli güncellemeyi unutmayın, 5.1 sürümünde şuan.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• ufukcaliskan
      Yazan: ufukcaliskan
      2014 soul paket aracımıza multimedia ekran taktırmak istiyoruz yardımcı olabilecek varmı 
    • Nebuchednezzar
      Yazan: Nebuchednezzar
      Selam arkadaşlar,
      Konu başlığında da söylediğim gibi FW v59.00.502 ve daha yüksek sürümlerde CMU kilitlenmesi ve tweak yüklenememe probleminin çözümü hakkında bilgi alabilirmiyim. ID7  recovery scripts ile problem çözülüyormu. Şu an 56 sürümündeyim. 59 a yükseltmek için izlemem gereken adımları anlatabilirmisiniz. Ayrıca 59 a yükseltince navigasyon da sorun yaşarmıyım?Teşekkürler.
    • mrtslk
      Yazan: mrtslk
      Merhaba arkadaşlar.
      Kısa süre önce yaşadığım problemi ve uzun uğraşlar sonucu bulduğum çözümü sizlerle paylaşmak istedim.
      3. Nesil araçlarda bulunan MZD Connect infotainment sistem için malum pahalı navigasyon kartı sebebiyle birçok kişi gibi bende araca kendim navigasyon yükledim. gayet güzel çalıştı da. Ancak bu işlem esnasında sistemde değiştirilen "jci-linux_imx6_volans-release" isimli dosyanın orijinal halini geri yüklemeden sistemi güncellerseniz yeni sistemde navigasyon hackleme işini tekrar yapamıyorsunuz. bende bu hatayı yaptım. Üstelik bununla da kalmayıp sistemi downgrade yaparak eski versiyona dönüp orijinal dosyayı atabileceğimi düşündüm. Fakat bunu yaparken sistem hata verdi ve ekran tekrar açılmamak üzere kapandı. kutup başı sökme takma, sigorta değişimi vs. hiçbirşey işe yaramadı. ekranda hiçbir hareket yoktu ve sadece radyoda son seçili kanal çalıyordu. Kanal değiştirilemiyor sadece ses kısıp açabiliyordum.
      Aracı yetkili Mazda servisine götürdüm. Onarılamayacağını ve değişmesi gerektiğini söylediler ve kdv dahil 4.500 tl istediler. Tabi değiştirmedim. Uzun uğraşlar sonucu sorunun failsafe dosyası yüklenemediği için sistemin kendini başlatamadığı olduğunu tespit ettim. downgrade esnasında silinen eski failsafe yerine yenisi yüklenememişti ve failsafe olmadan reinstall yüklenemediğinden sistem kilit olmuştu. Çözüm ya 4.500 tl ye değiştirmek yada CMU'ya müdahale ederek failsafe dasyasının saklandığı SPI-NOR içeriğini manuel olarak düzeltmekti. Bunun için https://yms.livejournal.com/3007282.html adresinde paylaşılan konudan faydalandım.
      Öncelikle ekranı ve arkasında bulunan CMU'yu söktüm. Üzerinde bulunan SPI-NOR içeriğine erişmek için CH341A kartı ile bir adet 16 bacaklı mandal kullanarak bilgisayara bağladım. Yukarıdaki linkte bilgilerini bulabilirsiniz.
      https://imgyukle.com/i/SjJmY (Resim-1: CMU içindeki kart ve SPI-NOR)

https://imgyukle.com/i/SjRAP (Resim-2: CH341A)

https://imgyukle.com/i/SjSl6  (Resim-3: 16 Bacaklı mandal ile SPI bağlantısı)

https://imgyukle.com/i/SjE2N (Resim-4: Bilgisayara tam bağlantı)

İnternetten elde ettiğim failsafe dosyasını bir hexaeditör  programı ile açtım.( dosyalar şifreli olduğu için açmak epey zor oldu. Neyse ki şifresini internete bulduğum bir hayırseverden aldım:)) Önümde birçok dosya ve CMU içeriğinde Hexadecimal kodlu büyük bir dosya vardı. http://www.2x4logic.com/jci-failsafe.html adresinde de SPI-NOR içeriğinde hangi adreste hangi bilginin yazılı olduğu aşağıdaki tablo ile belirtilmiş. 
      The memory is segmented as follows:
      official partition name offset prior to v31 offset after v31 bootstrap 0x000000 0x000000 boot-select 0x010000 0x010000 ibc1 0x020000 0x020000 ibc2 0x040000 0x040000 nv-config 0x060000 0x060000 config 0x070000 0x070000 jci-boot-diag n/a 0x0D0000 fail-safe 0x0E0000 0x0E0000 update 0x7E0000 0x7E0000 Görüldüğü üzere sadece Fail-safe dosyasının yazılı olduğu adres aralığını düzeltmem gerekiyordu. ancak ben tüm adres gruplarını kontrol ettim. ilgili bölümlerin tamamı içini açacağınız failsafe dosyası içerisinden çıkacak.
      Sonuç olarak yorucu ve günler süren mesai sonucu sistemimi geri getirmeyi başardım. tabi bu sadece sistemi açmamı sağladı.
      https://imgyukle.com/i/SjCix  (Resim-5: sistemin tecrübe anı)

Hala Failsafe dosyası yüklü değildi. Eğer yüklemeden kapatsaydım tekrar açılmayacaktı ve en başa dönecektim. usb ile güncelleme esnasında yaptığımız failsafe yükleme kısmını uygulayarak olayı noktalamış oldum.
      https://imgyukle.com/i/SjxRp (Resim-6: Ve SONUÇ)

Sonuç 4500 tl cebimde kaldı ve sistemim eskisinden farksızdı. Konuyu biraz yüzeysel anlatmış olabilirim. Detaylara ileride daha geniş bir zamanımda değineceğim.  En doğrusu en başında çalışan sisteme hiç dokunmamak:) cok kolay bozulabiliyor:)  

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...