Jump to content

Refleks Ön Park Sensörü

Alhaner
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Refleks donanım aracıma ön park sensörü taktığımda power donanımlardaki gibi ekranda görüntüyü görebilir miyim?yoksa sadece ses olarak mı verir acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ekranda görülebilmesi için ek kablo tesisatı ve araçta park sensörleri beyni olması gerekiyor ve ederinden fazla tutuyor diye biliyorum. En son çözüm bulunamamıştı, bulan varsa ve söylerse çok makbule geçer.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Orjinal olarak sonradan bunun için satılan bir kit yok malesef. Mazda 3 lerin ekranında park sensörlerini gösteren bir kit satılıyor aliexpress üzerinde fakat orjinal arka sensörleri devre dışı bırakıp kitle birlikte gelen sensörleri kullanmanız lazım ve biraz tuzlu fiyatı. 232 $ cık ve stokta yok gözüküyor şuan.

https://www.aliexpress.com/item/Parking-Sensor-For-New-Mazda-3-2013-With-Graphics-Adapter-parking-Aid-PDC/32318436738.html

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Merhabalar,

Ön park sensörünü bende aracıma ekleme kararı aldım ve internette yaptığım araştırmalar sonucu şu bilgilere ulaştım...(Hala bilgi edinemediğim bir kaç konu var hala)

Eklenti için gerekli parçalar ve parça kodları ile birlikte....

1- Park sensörlerinin kontrol ünitesi BHS267UU0 (Çıkmacılardan 50 USD buldum) @Tarahumara abicim sen kesin bilirsin bu kontrol

ünitesi araçta nereye takılması gerekir acaba hala kesin bir bilgi bulamadım internette tam olarak bölge bilebilsem açıp bakacağım 

bağlantısını yapabilmem için kablo değişimi yapmamama gerek olacakmı yoksa bağlantıs için soket hazırmıdır acaba)

BHS267UU0 ile ilgili görsel sonucu

2-Ön tampona eklenecek olan sensörler 4 adet bunlardan ikisi aracın gövde renginde (Sağ ve soldakiler) orta kısma gelen iki tanesi ön ızgaranın yani piano black renginde olacaktır BHR1-67UC1 (Gene çıkmacılardan dört sensör *aracın gövde renginde* ve bağlantı kabloları dahil 100 USD)6725188337

3- Ön sensörlerin bağlantı kabloları iki adet bir sağa bir sola gelecek şekilde bağlantı olur ve ön sinyal lambalarının bağlantı kablosuna ekleniyor BJT2-67-290 (Orjinal parça satışı yapan yerlerden parça kodu üzerinden bulunabilir ancak 2 adet fiyatı 60 USD civarı)SqAAAgPRYOA-1920.jpg

4-Klima kontrol düğmelerinin üzerinde düğme paneli (Koltuk ısıtmalarının olduğu kısım) BHS2-55-260A  (Bu parça biraz problemli maalesef yeni parça fiyatı 200 USD civarı fakat çıkmacılarda 80-100 USD arasında bulunabilir)MAZDA BHS255260A ile ilgili görsel sonucu

5-Ön sensörlerin uyarısı için buzzer yada spekar KD77-67UZ5A (Çıkmacılarda 30 USD civarı yenisi 50 USD civarında)

KD77-67UZ5A ile ilgili görsel sonucu

Montajla ilgili bir kaç foto....

4ffe9ds-1920.jpg

44ffe9ds-1920.jpg

Bütün montaj yapıldıktan sonra sistemin aktif edilmesi gerekmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın orjinal ekranında da gözükmesi gerekmiyorsa eğer harici bir park sensörü kiti alın onu takın çok daha uyguna gelir. Yine orjinal gözükmesi için o ön park sensörünün olduğu trim parçasını alıp bu tuşa basılınca ön park sensör kitine güç gitmesini sağlarsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Mutlu Tekir :

Aracın orjinal ekranında da gözükmesi gerekmiyorsa eğer harici bir park sensörü kiti alın onu takın çok daha uyguna gelir. Yine orjinal gözükmesi için o ön park sensörünün olduğu trim parçasını alıp bu tuşa basılınca ön park sensör kitine güç gitmesini sağlarsınız.

Doğru söylüyorsunuz aslında daha ucuza mal edebiliriz bu şekilde ama orjinal hali başka oluyor :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yani elbette orjinal olsa iyi de bu kadar da zahmet ve maliyete değer mi bilemedim. 

zaten mazda'da sensörler pek de güzel çalışmıyor.  çok da hızlı ve efektif değil. ne sensör ne ben söyliim:))))

(iğrenç espri için kusura bakmayın:)

• Haha 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Sergio_01 :

Doğru söylüyorsunuz aslında daha ucuza mal edebiliriz bu şekilde ama orjinal hali başka oluyor :) 

Bence hazır sınırlar kalkmışken ebay-kleinanzaigen.de de yedek parça bakının. Bulursanız da ya postalattırın ya da gidip alın takın. Sıfırından çok daha uygun fiyatlara denk getirebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Katil Balina :

yani elbette orjinal olsa iyi de bu kadar da zahmet ve maliyete değer mi bilemedim. 

zaten mazda'da sensörler pek de güzel çalışmıyor.  çok da hızlı ve efektif değil. ne sensör ne ben söyliim:))))

(iğrenç espri için kusura bakmayın:)

Zahmet olarak bu daha bişe değil planda daha kör nokta uyarı sistemi eklemek var daha uğraşıyoruz işte zaman geçsin :) 

Bir saat önce, Mutlu Tekir :

Bence hazır sınırlar kalkmışken ebay-kleinanzaigen.de de yedek parça bakının. Bulursanız da ya postalattırın ya da gidip alın takın. Sıfırından çok daha uygun fiyatlara denk getirebilirsiniz.

Valla ukraynada çok mazda çıkmacısı var genelde amerikadan ve polınyadan getirip arabları parçalıyorlar satıyorlar.... Biraz önce mesaj geldi arafığım parçalarla ilgili dört sensör ve bağlantı kabloları 100 usd kontrol ünitesi 50 usd yaptığım hesaptan çok daha ucuza mal edeceğim gibi görünüyor şimdilik ...

DB4CF1A7-D509-4B99-84A8-A006874307B8.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, Sergio_01 :

abicim sen kesin bilirsin bu kontrol

Hocam malesef benim de bilgim yok bu modülün yeri hakkında ama orjinal park sensörlerinden çok memnun olduğumu söyleyemeyeceğim, baya geç uyarı veriyorlar. Hızlı manevra yaparken sensöre güvenirseniz kesin toslarsınız önünüzdeki engele. Tek güzel yanı ekranda gözükmesi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Sergio_01 :

1- Park sensörlerinin kontrol ünitesi BHS267UU0 (Çıkmacılardan 50 USD buldum)

BHS267UU0 ile ilgili görsel sonucu

Merhabalar,

Bu konudaki bilgiyi ben vereyim isterseniz. Bu Kontrol Ünitesi Torpido gözünün hemen arkasında sağ tarafta bulunuyor. Bu konu üzerinde ön sensörleri eklemeyi bende düşünmüş ve teorik olarak tüm incelemeleri yapmıştım. Fakat maliyet nedeniyle şu an askıda bekliyor. Uygun parça bulabilirseniz bende talibim. 😃 Türkiyede bulmak oldukça zor maliyet 2000 TL civarında maalesef 😪

Kendi aracımdan çektiğim fotolar: Burada sarı kablodan sonraki boş 3 çıkış ön sensörler için 👍

Birde adres size çok yardımcı olacaktır. https://www.drive2.ru/l/497428957084254573/

IMG_20180517_154223.jpg

IMG_20180517_154230.jpg

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, Mustafa Yılmaz :

Merhabalar,

Bu konudaki bilgiyi ben vereyim isterseniz. Bu Kontrol Ünitesi Torpido gözünün hemen arkasında sağ tarafta bulunuyor. Bu konu üzerinde ön sensörleri eklemeyi bende düşünmüş ve teorik olarak tüm incelemeleri yapmıştım. Fakat maliyet nedeniyle şu an askıda bekliyor. Uygun parça bulabilirseniz bende talibim. 😃 Türkiyede bulmak oldukça zor maliyet 2000 TL civarında maalesef 😪

Kendi aracımdan çektiğim fotolar: Burada sarı kablodan sonraki boş 3 çıkış ön sensörler için 👍

Birde adres size çok yardımcı olacaktır. https://www.drive2.ru/l/497428957084254573/

IMG_20180517_154223.jpg

IMG_20180517_154230.jpg

Bende arka sesörler olmadığı için modül denmevcut değil şu anda buyüzden modüle bağlanan soketi bulamadım bu bölgede maalesef ...

Araştırmaya devam bu modüle giren kablo nereden geliyor acaba onu bulmam lazım... @Mustafa Yılmaz siz anlayabildinimi acaba bu modüle bağlanan kablo nereden geliyor ve nereye bağlı acaba ?

bendeki durum bu

4B58F759-7404-4DA1-967B-33771C7B72E3.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Sergio_01 :

Bende arka sesörler olmadığı için modül denmevcut değil şu anda buyüzden modüle bağlanan soketi bulamadım bu bölgede maalesef ...

Araştırmaya devam bu modüle giren kablo nereden geliyor acaba onu bulmam lazım... @Mustafa Yılmaz siz anlayabildinimi acaba bu modüle bağlanan kablo nereden geliyor ve nereye bağlı acaba ?

bendeki durum bu

4B58F759-7404-4DA1-967B-33771C7B72E3.jpeg

Sizin için birkaç resim çektim umarım yardımcı olur. 

Sizin gönderdiğiniz resimdeki soketten gelmediğini düşünüyorum. Soket teki kablo sayısı ve renkleri aynı, kabloyu takip ettim. Resimde görülen metal borunun arkasından yine resimdeki soketlere ulaşıyor. 

IMG_20181216_155056.jpg

IMG_20181216_155624.jpg

IMG_20181216_155301.jpg

IMG_20181216_155632.jpg

IMG_20181216_155700.jpg

IMG_20181216_155708.jpg

IMG_20181216_155715.jpg

IMG_20181216_155751.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bugün yeni kasa 3 serisi ile ilgili bir inceleme izlerken gördüm adamlar işi aşmış, araç  geldiği yolu hafızaya alıyor ve siz geri geri gitmek istediğinizde aynı yolu kapalı garajlarda falan siz dokunmadan geri gidebiliyor. gerçi eleman kaç kez denedi de araç başarılı olamadı ama fikir hoşuma gitti. bence oldukça yenilikçi.

bizim mazda'larda ise aklı sonradan başına gelen bir sensör var, güvenip giderseniz "tam söyleyecektim ki çarptın abi" diyecek modda çalışıyor. ol bu sebepten keyif ve para sizin tabi ama yüzlerce dolardan binlerce liradan söz ediliyor, değer mi bilemedim. ilgiyle takip ediyorum, başarılar:)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

360 derece kamera sistemi verene butun park sensorlerimi ve uzerine 1.000 tl veririm. Youtube a cx5 360 camera diye aratin cok super sistemler var. Mazda nin kendi 360 sistemi degil yalniz. Hic yapmasalar da olacak turden bi 360 kamerasi var. 4. Nesil Mazda 3 de belki duzeltirler ama sanmıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 dakika önce, Tarahumara :

360 derece kamera sistemi verene butun park sensorlerimi ve uzerine 1.000 tl veririm. Youtube a cx5 360 camera diye aratin cok super sistemler var. Mazda nin kendi 360 sistemi degil yalniz. Hic yapmasalar da olacak turden bi 360 kamerasi var. 4. Nesil Mazda 3 de belki duzeltirler ama sanmıyorum. 

Aman hocam naptın. :) Bütün park sensörlerini versen bile kurtarırsın.

Buyur.

http://tr.aliexpress.com/item/Universal-360-Degree-bird-View-System-Panoramic-View-All-round-View-Camera-system-with-DVR-gift/32658020117.html?spm=a2g10.search0104.3.36.d059ef666DLJMt&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10065_10068_319_10059_10884_317_5730611_10887_10696_100031_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10307_538_537_536_5729311,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=8b7bc47f-eadc-45c1-8d3b-4cb50ccd197d-5&algo_pvid=8b7bc47f-eadc-45c1-8d3b-4cb50ccd197d

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, Katil Balina :

Youtube

4 kameranın hizalamasını bile becememişler. Ayrıca o nasıl çamur bir kalitedir öyle. İnşallah 4. nesil Mazda 3'de bu hatayı yapmazlar. şimdilik 2018 Mazda 6 ve Cx-5 bu kameranın kurbanı oldu. Millet 360 kamera olayında çığır açtı. Bu arkadaşla daha yolun çook başında.

Hadi bi audi kalitesi olmasa da. Elin çinlisi bile benzer bi sistem yapmış.

https://sparkavto.ru/3d-round-view-systems/shtatnaya-intellektualnaya-3d-sistema-krugovogo-obzora-avtomobilya-spark-bdv-360-r-dlya-mazda-cx-5-s-funktsiej-videoregistratora

2.000 tl ye satıyorlar Mazda için olan kiti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16.12.2018 at 17:45, Mustafa Yılmaz :

Sizin için birkaç resim çektim umarım yardımcı olur. 

Sizin gönderdiğiniz resimdeki soketten gelmediğini düşünüyorum. Soket teki kablo sayısı ve renkleri aynı, kabloyu takip ettim. Resimde görülen metal borunun arkasından yine resimdeki soketlere ulaşıyor. 

@Mustafa Yılmaz Fotoğraflar için çok teşekkürler.... Fotolardan anladığım kadarı ile park sensörü modülünden çıkan kablo şöför tarafına doğru gidiyor ve oradada büyük ihtimalle body control ünitesine bağlanıyor....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...