Jump to content

İnsanlık Yıldızı - Humanity Star


Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

İnsanlık yıldızı, geceleri gökyüzünde en çok parlayan şey disko topu benzeri bir uydu olacak

Rocket Lab’ın Electron roketiyle fırlattığı “Humanity Star” isimli uydu, geceleri tüm Dünyadan gözlemlenebilen en parlak cisim olacak.

260120180949586053044_2-41.jpg

Amerikan özel roket ve uzay mekiği üreticisi Rocket Lab şirketi, kendi üretimi olan İnsanlık Yıldızı (Humanity Star) isimli uyduyu yörüngeye sokmayı başardı. Üzerinde 65 adet yansıtıcı panel bulunan ve karbon fiberden yapılan uydu, disko topu gibi hızlı bir şekilde  dönerek Güneş’ten aldığı ışığı Dünya’ya yansıtacak. İnsanlık Yıldızı, gece-gündüz gökyüzünde görülebilecek ve internet üzerinden de takip edilebilecek.
 
Tepkiler gecikmedi
Şirketin kurucusu ve üst düzey yöneticisi Yeni Zelandalı iş adamı Peter Beck, “Amacımız, insanların bu büyük evrende sadece bir taş parçası olduklarını fark etmelerini sağlamak. Böylece kişisel problemler yerine küresel ısınma gibi dünyanın sorunları hakkında onları düşündürmek” dedi. Öte yandan bazı teknoloji şirketleri, İnsanlık Yıldızı’nın yörüngeye gönderilmesinin hiçbir bilimsel amaç taşımaması durumunu eleştirdi.
 
Uzay Yarışının Yeni Adayı Rocket Lab
10 yıl önce Peter Beck tarafından kurulmasının ardından bu yana bir hayli büyük bir ilerleme kat eden Rocket Lab SpaceX ve Blue Origin gibi firmalara rakip olması bekleniyor. Ancak firma bu firmaların aksine uzaya daha küçük kargolar taşımakta.
 
İnsanlık Yıldızı'nı bu linkten takip edebilirsiniz ; http://www.thehumanitystar.com/
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, Çağlar Bayur :

imalat fırlatma işletme maliyetini düşünnüce... eee niye diyor insan?

Gider göstermek için masraf desek ? Yada disko topu içinde yüzlerce kamera ile veri toplama desek, veya yeşil varlıklara; bakın bizim dünya 7-24 parti yapıyor desek?

  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, Çağlar Bayur :

imalat fırlatma işletme maliyetini düşünnüce... eee niye diyor insan?

imalat ve işletme maliyeti fırlatmanın yanında devede kulak kalır sanırım. Bir de öyle uzun süre kalıcı da değil sadece 9 ay için fırlatılmış.

Sitedeki açıklaması "Nerede ve ne şekilde olursanız olun, ister zengin ister fakir, ister barış ister savaş halinde,  herkesbu insanlık yıldızını görebilecek"

Peter Beck'in amacı bunu gören herkesin bu yıldızın arkasına yani evrene bakıp onun genişlemesini, bizim bu evrendeki yerimizi ve hayatımız hakkında biraz daha farklı , neyin önemli neyin önemsiz olduğunu düşünmemizi sağlayabilmekmiş.

Bu şekilde düşünen kaç kişi çıkacak acaba ? :D 

 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Servet :

Gider göstermek için masraf desek

ufff liste fiyatı da yok misss. 90 da desen yer 900 de desen

6 saat önce, Burak :

neyin önemli neyin önemsiz olduğunu düşünmemizi sağlayabilmekmiş.

peter bana bi milyon balya yollasın anında düşünmeye başlarım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Servet :

Yazın sıcağında Adana semalarında görülmesin. Kesin ateş ederler

Yaniiirüükkk :D

 

  • Beğen 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28.01.2018 at 19:16, Burak :

“Amacımız, insanların bu büyük evrende sadece bir taş parçası olduklarını fark etmelerini sağlamak. Böylece kişisel problemler yerine küresel ısınma gibi dünyanın sorunları hakkında onları düşündürmek”

Küresel ısınma o da neymiş gardaş dan vazgeçtim, Güneşin hareket edip gece-gündüzü oluşturduğunu sananlara ve de dünyanın döndüğünü bildiği halde, anlamayan insanlar için acaba başımıza bişeymi gelecek diye biraz düşündürür. Aslında bizim ülkemizin tepesine konumlandırsalarmıydı diye de düşünmeden edemedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İnsanlık tarihinden biraz birseyler ögrebilmiş olsaydı herhalde bugün hala savas , aclık , yoksulluk gibi bircok seyi konusuyor olmazdık.

Bu proje için harcanan para daha yararlı işlerde kullanılabilir miydi? Muhtemelen evet derdim. Ama biz hangi işimizi düzgün yapıyoruzda bununda oyle olmasını umuyoruz. Fikir enteresan ona diyecek lafım yok. Dunyadaki insanlara veya evrende bulunan diğer yaşam normlarına verilen mesaj ise cok karmasık bence. Mesaj kısmını yorumsuz geciyorum.Buram buram reklam kokuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

  • 8 ay sonra ...

mart 2018 de atmosfere girip yanmış ? bir göreydik yanmadan önce iyiydi?

Çinliler 2022 programında aydan 8 kat fazla ışık yansıtacak yapay ay ı fırlatıp, evlerinde geceleri daha az ışık yakaarak enerji tasarrufu yapacakmış.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...