Jump to content
selmazda

Mazda CX-5'i P Konumuna Almama Rağmen Lütfen "P" Pozisyonuna Alınız Uyarısı Çıkıyor

Tavsiye Edilen Mesajlar

selmazda

CX-5 istop edip P konumuna almama rağmen. araç off pozisyonuna gelmiyor ACC pozisyonunda kalıyor ve ekranda "lütfen P pozisyonuna alınız" çıkıyor!  yanı aracı terkedemiyorsunuz!

Arkadaşlar bu neden oluyor? Daha sonra vites topuzunu biraz sağa sola sallayıp frene basmadan start tuşuna basıp tekrar on pozisyonuna getirip tekrar starta basıyorum ve düzeliyor, bazen de birkaç defa tekrarlamam gerekiyor bu işlemi.

Diğer bir sorum CX-5 lerde Torpido gözünde soğutma var mı? Kitapçığında bulamadım bunu..Teşekkürler, kazasız sürüşler dilerim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir

sanki buna benzer bir sorunla karşılaşmıştı bir üyemiz. vites konum anahtarı gibi küçük bir switchi değiştirince çözülüyordu sorun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Forlan2018

Tahmin ettiğim kadarıyla cevap veriyorum. Bu arıza otomatik vites kontaktörü ile alakalı, kontaktör, vitesin konumunu şanzımana ve bilgi ekranına ileten parçadır fakat kolay kolay arızalanmaz, CX5de nerede bilmiyorum ama genelde yeri hava filtresi kutusunu çıkarınca akünün hemen altında şanzımana vidalanmış siyah parçadır.

Resim 2013 Mazda CX5 için.

Capture.jpeg.2cce9fd296248694eca1533a35184422.jpeg
Bu parçaya vites kolundan gelen bir halat bağlıdır ve o halatın kontaktöre bağlı ucunda gergi ayarlayıcı bir mekanizma bulunur, bu tip arızalar genelde halatın gevşemesinden oluşur, halatın gerginliğini almak gerekli.

Önemli not: Vites geçişlerinin algılanmasındaki gecikmeler de bu kontaktör veya halat gerginliğinden kaynaklanmaktadır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
selmazda

@forlan2018 çok teşekkür ederim. Servise bir gösterelim bakalım. Benim yapabileceğim bir şey değil anlaşılan.

2013 model CX-5 lerde torpido gözünde soğutma var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serkan306
1 saat önce, selmazda :

@forlan2018 çok teşekkür ederim. Servise bir gösterelim bakalım. Benim yapabileceğim bir şey değil anlaşılan.

2013 model CX-5 lerde torpido gözünde soğutma var mı?

Maalesef yok, hatta torpido ışığı da yok ya da benim aracın ampulü patlak :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.