Jump to content

1. ve 2. Nesil Mazda 3 İçin Balata ve Disk Önerisi Ortak Konu

Limpony
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Balatada diske sürten kısım iki katman şeklinde, alt katman bir üstündekine yaklaşınca yani hemen hemen ortalarında bitmiş oluyor diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

http://i.hizliresim.com/RbP32G.jpg

Sizce bu balatanın bitti denmesi için nereye kadar inmesi lazım?

Bilen bir arkadaş resim üzerine kırmızı çizgi çizip buraya ekleyebilir mi?

oYk05m.jpg

Yukaridaki isaretledigim bolgeye kadar kullanabilirsiniz , fakat o kadar kullanmaniza gerek yok dikkat ettiyseniz balatanin uzerinde kenar kisminda kirmizi bir bolge var iste o bolgeye geldigi zaman degistirme zamani gelmistir demektir , ureticiler minimum sinir icin belirli isaretler koyuyuorla , sizde o kirmizi bolgeye gelince degistirebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanırım balata tam düz basmıyor yada diskte birşey var, yada araya pislik sıkışmıi. Cıyk yapıyor sabahları ilk 2-3 fren. ne sebeptendir diye size sormak için lastiği söküp o fotoyu çekmiş idim.

Diskte şöyle bir iz oluşmaya başlamış. Umarım fotoda görünür.

VgM3Vj.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim de yepyeni bosh marka balatalar frenlerken ses yapıyordu ve çok rahatsız ediciydi. hani ciyaklasa dert etmeyecem de sanki disklere işkence ediyordu. o zaman ankara dışında olduğum için bulmam çok zor oldu hatta bulamadım iki defa yanlış balata gönderdiler malum mazda 2 sonra ankara'ya dönünce hallettim. taktırdığım balatalar TRW ve 3 bin km falan zerre sorun yaşamadım ve çok memnunum.

eğer böyle bir şansınız varsa servise 300 küsür bayılmaya gerek yok, bana biraz pahalı satmışlardı ama 120 liraya falan önleri halledebilmiştim..

Sanırım balata tam düz basmıyor yada diskte birşey var, yada araya pislik sıkışmıi. Cıyk yapıyor sabahları ilk 2-3 fren. ne sebeptendir diye size sormak için lastiği söküp o fotoyu çekmiş idim.

Diskte şöyle bir iz oluşmaya başlamış. Umarım fotoda görünür.

VgM3Vj.jpg

bu arada aynı sorun bende de vardı ve diski bayağı bi derinlemesine çizmişti. disklere torna yapılıp balataların değişmesi gerekiyor yoksa gittikçe derinleşiyor ve disklerin komple değişmesi gerekebiliyor.

bildiğim kadarı ile öyle araya taş girmesi falan söz konusu olmuyor, balatanın malzemesinde bazen sert bir şeyler olabiliyor ve yıprandıkça da çiziyor. yani hamuruna taş karışmış gibi düşünün..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Diskleri daha önce tornalatmadıysanız torna sorununuzu çözecektir. Önceden tornalanmışsa yeniden tornalatmak güvenlik açısından sıkıntılı. Disklerin değişmesi gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Fren balatalarımı değiştirmem gerekiyor.Aklımda olan markalar:trw,kale,bosch.Bunlardan hangisini önerirsiniz?Ya da tavsiye edebileceğiniz başka markalar var mı?Balataları değiştirirken diskleri bu seferlik tornalatmayı düşünüyorum.Balatalar değişirken fren hidroligini de değiştirmelimiyim?Bunları gebze civarında yaptirabilecegim tavsiye edeceğiniz iyi bi usta varmıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fren balatalarımı değiştirmem gerekiyor.Aklımda olan markalar:trw,kale,bosch.Bunlardan hangisini önerirsiniz?Ya da tavsiye edebileceğiniz başka markalar var mı?Balataları değiştirirken diskleri bu seferlik tornalatmayı düşünüyorum.Balatalar değişirken fren hidroligini de değiştirmelimiyim?Bunları gebze civarında yaptirabilecegim tavsiye edeceğiniz iyi bi usta varmıdır?

TRW içlerinde en iyisi..  olmazsa balatada Valeo da alabilirsiniz.  yada en güzeli servisten mazda marka alın..

fren hidroliğini son 2 senedir değiştirmediyseniz ,  yenilemekte fayda var. zaten oldukça ucuz bir malzeme.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

TRW içlerinde en iyisi..  olmazsa balatada Valeo da alabilirsiniz.  yada en güzeli servisten mazda marka alın..

fren hidroliğini son 2 senedir değiştirmediyseniz ,  yenilemekte fayda var. zaten oldukça ucuz bir malzeme.  

Teşekkür ederim cevabınız için.Fren hidroliği alırken dikkat etmem gereken bi nokta var mıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haftasonu İzmit sanayide fren balatalarımı değiştirdim.Fikir beyan etmesi açısından maliyetleri paylaşayım:

Ön fren balatası:90TL(TRW)

Arka fren balatası:70TL(TRW)

İşçilik:50 TL

Toplamda 200 TL ye hallettim.Usta disklerin tornalanmasına gerek yok dedi.Ustanın esnaflığını beğendim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haftasonu İzmit sanayide fren balatalarımı değiştirdim.Fikir beyan etmesi açısından maliyetleri paylaşayım:

Ön fren balatası:90TL(TRW)

Arka fren balatası:70TL(TRW)

İşçilik:50 TL

Toplamda 200 TL ye hallettim.Usta disklerin tornalanmasına gerek yok dedi.Ustanın esnaflığını beğendim.

Usta balataları kendi aldığı için 10TL de ordan düştü.Yoksa hesap yanlış çıkar :tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gayet uygun bir fiyata halletmişsiniz , güle güle kullanın

Teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Herkese selamlar..

Hazır servis kampanyası da mevcutken, balata değiştirmek istiyorum. İlk değişimde diskler tornalanmıştı, bu 2. değişim olacak. Yeniden disk tornalatmak sakıncalı mıdır, güvenlik açısından sıkıntı çıkarır mı? yoksa diskleri de değiştirmek mi gerekiyor?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herkese selamlar..

Hazır servis kampanyası da mevcutken, balata değiştirmek istiyorum. İlk değişimde diskler tornalanmıştı, bu 2. değişim olacak. Yeniden disk tornalatmak sakıncalı mıdır, güvenlik açısından sıkıntı çıkarır mı? yoksa diskleri de değiştirmek mi gerekiyor?

janta yaklaşıp  tırnağınızı diske dayayıp   disk yüzeyinden, tırnağınızı içeriden(merkezden) dışarıya doğru çektiğinde,  diskin en dışında, bir çıkıntı olmuş mu,     yani balata  disk i inceltmiş mi. bunun bir  kişisel kontrülünü yaparmısınız.

bir de   disklerin tekrar tornalanması sakıncalımı  bunu bilmemiz zor..  bir kaç soru cevap ile tahmin edelim

ilk tornalamada nekadar paso alındı.  usta az çok gibi birşey söyledimi

toplam araç bu disklerle kaç km oldu.  

şu anda frene basınca  titreme oluyor mu..     

önceden tornalanmadan hemen önce, frene basınca titreme oluyormuydu..  

titremeler oluyorsa bunların şiddeti nasıl  / nasıldı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herkese selamlar..

janta yaklaşıp  tırnağınızı diske dayayıp   disk yüzeyinden, tırnağınızı içeriden(merkezden) dışarıya doğru çektiğinde,  diskin en dışında, bir çıkıntı olmuş mu,     yani balata  disk i inceltmiş mi. bunun bir  kişisel kontrülünü yaparmısınız.

bir de   disklerin tekrar tornalanması sakıncalımı  bunu bilmemiz zor..  bir kaç soru cevap ile tahmin edelim

Çok net anladığım bir şey var. Kampanya varken Mehmet, ne var ne yok değiştirmelisin kardeşim sen. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ufuk hocam ilk değişimde frenlerde bariz tutmama problemi yaşıyordum. Değiştikten sonra sıkıntı kalmamıştı. Son yolculuğumda çakıllı yolları kullanmak zorunda kaldım. Şimdi frene basınca çok fazla ses duyuyorum. Hatta bir ara durdum, tekrar yavaş yavaş hareket ediyorken çok bariz metal metale sürtme sesi geldi, çevredekiler bile şaşırdılar. Az hareket edince ses kesildi. Ben bunun da balata veya disklerden olabileceğini düşündüm. Frene basınca herhangi bir titreme falan yok.

Önceki tornalama hakkında sorduklarınızın hiçbirini sormamıştım.

Merak ettiğim bir şey de çevredekilerin bile o kadar dikkat uyandırabileceği sesi balata ve disk arasına girebilecek bir şey yapabilir mi? Bu ilk kez başıma geldi. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

balata disk arasında biriken balata tozundan ciyaklama sesi gelebilir.. 

çok yavaşken balatalar  disklere minimum bir kuvvet uygularlar.. o metal metale sürtme sesi de disk-balata sürünmesinden gelir. normaldir. bunu şöyle kendiniz de anlayabilirsiniz. 

aracı lifte kaldırın.  elinizle boştaki tekerleği çevirin. fren balatalarının  diskleresürttüğünü gözle görebilirsiniz. veya hissedebilirsiniz.

otomatik ayarlı hidrolik frenlerde  balata sıfır veya eski farketmeksizin, hep diske sıfır mesafede dursun diye,  böyle çalışıyor. yoksa sıfır ile eski balatanın ayarını  her gün yaptırmamız gerekirdi.    veya  yeni balata , bittikçe diskten uzakta dururdu.. fren pedalının ilk 2 cm  i bomboş ağırlıksız olurdu.     

disklerinizi tekrar tornalatabilirsiniz. bir sorun olmaz.    titreme olmadığı için  çok fazla derinden tornalamamışlardır.. şimdi de azıcık minnacık alsalar,  işiniz görülecektir.  bende 15 gün önce hiçbir şikayetim olmamasına rağmen balata değiştirirken diskleri tornalattım.   değişim sonrası ilk 300-500 km  çok sert fren yapmayın. ustaya da yaptırmayın..  frenleri test etmeyin.   trw nin kutusunda  caution.. avoid  heavy breaking 150 miles  filan falan yazıyor. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...