Jump to content
Devrim Babacan

3. Nesil Mazda 3 | Sağ Klima Bölgesi (Isıtmada) Daha Soğuk Hava Veriyor

Tavsiye Edilen Mesajlar

Devrim Babacan

Bu aslında çok uzun zamandır (belki bir kaç senedir) gözlemlediğim bir durumdur bu.

Özellikle kışın, çok soğuk günlerde (örneğin 24 derece yaptık) sağ önde (bir kaç kez de sağ-arkada) oturan kişi, soğuk hava geldiği konusunda şikayette bulundu. Ayarlardan, sağ klima bölgesinin derecesini 2-3 derece daha yükselterek durumu eşitledim.

Uygun bir zamanımda araçta tek başıma oturarak da bunu teyit ettim. Sağ bölgeyi 2 ya da 3 derece artırarak eşitlik sağlayabiliyorum.

Böyle bir durum yaşayan var mı acaba aramızda?

Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serkan306

%100 emin olmamakla birlikte, çalışma mantığı tahminime göre sıcak ya da soğuk hava isteyin, istenen sıcaklıklardan birini baz alıp, farklı olan havaya ortam havasından karıştırma yapılarak derece ayarlanıyordur. Örneğin, istediğiniz sıcaklık Sol taraf için 24, sağ taraf için 28 derece ise, ortamdan çektiği havayı 28'e kadar ısıtıp, sol tarafa da 24 derece gönderebilmek için ortam havasından hava karıştırarak soğutuyordur. Bu dediğim olay sıcaklık farkı isteniyorsa. Sizin anlattığınız durumda sıcaklık farkı olmadığı için tek tipte ayarlanmış havayı gönderiyor olması lazım. Ortam sıcaklığını ölçen sensör her iki bölgede ayrı olarak mı var acaba, ve bundan dolayı mıdır diye bir fikir geldi aklıma. Bir de bu dediğinizi auto modunda da denediniz mi, yoksa debiyi kendiniz mi ayarlıyorsunuz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ediz07

hocam torpidonun altinda polen filtresi var. ters takildiysa aciklik kaliyor ve ordan soguk hava giriyor. esimden soguk diye sikayet gelmisti duzgun taktim sorun cozulmustu. orayi kontrol edebilirsiniz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Devrim Babacan
14 saat önce, serkan306 :

Bir de bu dediğinizi auto modunda da denediniz mi, yoksa debiyi kendiniz mi ayarlıyorsunuz?

Manuel moddaydı sanırım. Auto'da da deneyip döneyim.

12 saat önce, ediz07 :

polen filtresi var. ters takildiysa aciklik kaliyor ve ordan soguk hava giriyor

Bir kontrol edeyim. Yeni 50bin bakımı oldu. Eğer sorun o ise belki düzgün takılmıştır. Tekrar test yapmamda fayda var.

Teşekkürler ilginiz için arkadaşlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.