Jump to content
Fırtına61

Mazda 323 (Familia) Aracım Gaz Yemiyor

Tavsiye Edilen Mesajlar

Fırtına61

Arkadaşlar aracım 323 mazda familia98 sıralı sitem lpg mevcut araç benzinde çalışıyor gaza geçene kadar hareket edemiyorum hareket etmek istediğimde araç boğuluyır gaz yemiyor motor kaputundan küçük patlama sesleri geliyor bir çok ustaya gösterdim hava akış metre olabilir diyorlar kesin değil bulamıyorlar neden olabilir tşk ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Lpg ayarından ötürü gözüküyor. Lpgyi kapatıp binin 3-4 gün sorun düzelir büyük ihtimalle.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AKayhan

Bence aracin original LPG sistemini monte eden LPG bayiine götürün.  Eger LPG sistemi sizden önce monte edilmisse, o zaman LPG sisteminin markasina bakin ve Internetten bunun bayiisini bulmaya çalisin.  Bu arada, yukarida da söylendigi gibi araci sadece benzinde kullanin.  LPG sistemleri kendine özel sistemler oldugu için mutlaka kendi bayiilerine göstermekte büyük yarar var.  Bizim ülkemizde her usta herseyden anlar (!) ve sisteminizi gereksiz yere kurcalar.  Buna hiç izin vermeyin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
gökan turmuş
14.11.2018 at 20:54, Fırtına61 :

Arkadaşlar aracım 323 mazda familia98 sıralı sitem lpg mevcut araç benzinde çalışıyor gaza geçene kadar hareket edemiyorum hareket etmek istediğimde araç boğuluyır gaz yemiyor motor kaputundan küçük patlama sesleri geliyor bir çok ustaya gösterdim hava akış metre olabilir diyorlar kesin değil bulamıyorlar neden olabilir tşk ederim.

Aracınız 1.5 yada 1.8 mi ? lpg de aynı problem var mı? motor soğuk veya sıcakken durum nedir? biraz daha ayrıntı olursa daha net sonuçlar alabiliriz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fırtına61

Merhaba aracım 1.5 lpg ya geçince sorun yok motor sıcak soğuk farketmiyor benzinde gaz yemiyor lpg ye geçince normal tşk ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
3 dakika önce, Fırtına61 :

Merhaba aracım 1.5 lpg ya geçince sorun yok motor sıcak soğuk farketmiyor benzinde gaz yemiyor lpg ye geçince normal tşk ederim.

Lpg ayarı bozuk. Yolda ayar yaptırın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fırtına61

Arkadaşlar araç lpg de sorun yok sıralı sistem olduğundan benzinden gaza geçene kadar gaz yemiyor yani benzinde çalışıyor ama gaz verdiğimde gaz yemiyor boğuluyor lpg ye geçince hareket ediyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Çağlar Bayur

hava emiş borularında tadilat veya hava girşinde kesit daraltma var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
Bir saat önce, Fırtına61 :

Arkadaşlar araç lpg de sorun yok sıralı sistem olduğundan benzinden gaza geçene kadar gaz yemiyor yani benzinde çalışıyor ama gaz verdiğimde gaz yemiyor boğuluyor lpg ye geçince hareket ediyorum.

Aracın lpg ayarı bozuk olduğundan benzin ecu sunun benzin haritasını bozuyor. İlk çalıştırmada benzinle çalıştığında boğuluyor. Lpg ye geçince düzgün çalışıyor. Lpg ayarının bozukluğu az olduğundan motor beyni bunu uzun süre boyunca kaldırabiliyor, fakat böyle havalar soğumaya başladığı zaman ya da sabahta böyle sorunlar baş göstermeye başlıyor.

Boşuna lpg ayarına baktır demiyorum. Akü resetleme yapıp 2-3 gün benzinde sürsen hiçbir sıkıntının olmadığını göreceksin. Ama yolda lpg ayarı yaptırmadığın sürece belirli aralıklarla bu sorunu yaşamaya devam edersin. 

Onun yerine sorduğun sorunun cevabını sorgulamayıp dümdüz kendi bildiğini okumaya çalışıyorsun,  4-5 mesaj önce akü resetleme yapıp benzinde 3-4 gün sürmeni ve sorununun büyük ihtimalle düzeleceğini yazmışım. Uyguladın mı? Hayır. Eğer sorunun düzelmeseydi ve gelip yazsaydın benzin filtresini söylerdim. Öneriyi uygulamayıp kendi bildiğini yapmaya devam etmekte ve cevap aramakta sana kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fırtına61

Mutlu Tekir yanlış anlaşıldım ben yanlış anlattığımı düşünerek tekrar yazdım konuyu anlamadım ama sende bizi hemen gömdün kendi bildiğimi okusam ne diye buraya yazayım tamam bir lpg ye gidip bilgisayara bağlattırıp kontrol ettireyim ama 3 ay önce lpg bilgisayar ile ayarları yapılmıştı tşk ederim ilgilerinize Arkadaşlar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
11 dakika önce, Fırtına61 :

Mutlu Tekir yanlış anlaşıldım ben yanlış anlattığımı düşünerek tekrar yazdım konuyu anlamadım ama sende bizi hemen gömdün kendi bildiğimi okusam ne diye buraya yazayım tamam bir lpg ye gidip bilgisayara bağlattırıp kontrol ettireyim ama 3 ay önce lpg bilgisayar ile ayarları yapılmıştı tşk ederim ilgilerinize Arkadaşlar

Hocam o adamların dururken yaptıkları ayar yanlış. Forumda bu tür sorunla karşılaşan bir çok kişi oldu. İhtiyacınız olan şey yolda ayar yaptırılmalı. 

Tekrardan diyorum, lpg ayarından kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin olmak için çok değil 1-2 gün benzinde sürün, bir sıkıntı kalmayacak. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fırtına61

Ama benzinde gaz yemiyor ki gitmiyor benzinde nasıl kullanayım lpg yi devreden çıkarıpta mı kullanmam gerek tam anlamadım

Mutlu Tekir teşekkür ederim ben yetkili lpg ciye gidip durumu anlatayım yolda ayar yapılması gerekiyor diye bir baktırayım teşekkür ederim.

Mutlu Tekir kardeşim bu arada Mazda3 2010 senin profil resmindeki kasa çok baktım senin aracın mı tavsiye edermisin edersen benzin mi dizel mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
Bir saat önce, Fırtına61 :

Ama benzinde gaz yemiyor ki gitmiyor benzinde nasıl kullanayım lpg yi devreden çıkarıpta mı kullanmam gerek tam anlamadım

Mutlu Tekir teşekkür ederim ben yetkili lpg ciye gidip durumu anlatayım yolda ayar yapılması gerekiyor diye bir baktırayım teşekkür ederim.

Mutlu Tekir kardeşim bu arada Mazda3 2010 senin profil resmindeki kasa çok baktım senin aracın mı tavsiye edermisin edersen benzin mi dizel mi?

Hocam gaz yemese de benzinde sürün düzelecek. Lpg de sürmeyin bir süre. Aracı çalıştırdıktan sonra 5-10 dakika bekleyin iyileşme olacaktır. Eğer akü resetleme yaparsanız, (akü negatif kutup başını çıkarıp içeriden kontağı açıp selektör yapın ki statik elektrik boşalsın, 5-10 dakika bekledikten sonra kutup başını geri takın) bu sorun kalmayacaktır.

Tabiki de tavsiye ederim. Eğer imkan varsa terfi edin derim. 105hp yetiyor 4 ileri otomatikle 80 km hıza kadar performans konusunda sıkıntı yok. Fazla yakıyor otomatik şanzımandan ötürü, fakat sorunsuzluk olarak da geri dönüyor bu durum. Düşünürseniz eğer.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fırtına61

Tamam tavsiyelerin için teşekkür ederim kesinlikle deneyeceğim Allah gönlüne göre versin satış konusunda kısmet satılık dükkanım var satılırsa düşüneceğim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.