Jump to content
Mutlu Tekir

2019 Yeni Kasa Corolla İzlenimler

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mutlu Tekir
3 dakika önce, tansu87 :

Şanslısın kuru iklimdesin. Bunu izmir’de almak kumar gibi :) forumlarda görüyorum. Yeni arabalarda birkaç sene sonra pas oluşumu bazen görülüyor. Sac çok hızlı pas alabilen malzeme. Fabrikada işlemede hızlı ve özenli davranılmazsa gerçekten sonu kötü oluyor. Hele bizim ülkede. Düşün tavanın köşesinde boyanın pas yüzünden kabardığını. Servis tavanı komple soyup pası temizletip boyayalım diyecek. Aman allahım :) 

Serviste kaydı olduğundan sorun etmezdim ben, ama tabiki kimse istemez böyle birşey. Allah korusun diyelim. :)

2012  passat gördüm geçen arkadaşın aldığı. kaput taş izlerinin olduğu yerlerden paslanmış. Dediğin gibi tavanın camla birleştiği yerlerde pas iğrenç duruma gelmişti. Dikkat etmek de lazım gerçekten.

Allah izin verirse uzun süreli kullanacağım için kaputa film, alta pütür lazım. Ama her geçen kasada kalite gerçekten düşüyor; konfor, teknoloji artsa da...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
3 saat önce, Mutlu Tekir :

Serviste kaydı olduğundan sorun etmezdim ben, ama tabiki kimse istemez böyle birşey. Allah korusun diyelim. :)

2012  passat gördüm geçen arkadaşın aldığı. kaput taş izlerinin olduğu yerlerden paslanmış. Dediğin gibi tavanın camla birleştiği yerlerde pas iğrenç duruma gelmişti. Dikkat etmek de lazım gerçekten.

Allah izin verirse uzun süreli kullanacağım için kaputa film, alta pütür lazım. Ama her geçen kasada kalite gerçekten düşüyor; konfor, teknoloji artsa da...

Maalesef. Arabalar 10 yıllık üretiliyor işte. Kullan at. Ya da 3.dünya ülkelerine sat. Gelişmiş ülkelerde araba fiyatları insanların 7-8 aylık maaşı kadar. Sacı kaportayı neden 20 yıl dayanacak gibi üretsinki. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina
Bir saat önce, tansu87 :

Maalesef. Arabalar 10 yıllık üretiliyor işte. Kullan at. Ya da 3.dünya ülkelerine sat. Gelişmiş ülkelerde araba fiyatları insanların 7-8 aylık maaşı kadar. Sacı kaportayı neden 20 yıl dayanacak gibi üretsinki. 

yine çağın dışında kaldık desenize. bizde ittire ittire piyasada dolanan 25 hatta 30 yıl kullanılan araçlar var. bi de bunlara çekilen fiyatlar çok acayip. resmen memleket olarak otomobil cehennemiyiz diyebiliriz. muhtemelen toyota, mazda ya da ne bileyim vosvos, ford, pejo falan yöneticileri duruma bakıp içten içe gülüyorlardır halimize. mazda "hadi lenn" diyip sallamadığı için eleştirilere maruz kalıyor olabilir ama ben olsam ben de sallamazdım:) 

muhtemelen şöyle konuşmuşlardır takribi 2018 yıllarında;

- hocam turbolu dawn sayzing yerine nispeten yüksek atmosferik hacimle devam ediyoruz ama türkiye pazarını kaybediyoruz

+yav  sevmişim türkiye pazarını alüminyum.. orası otomobil sektörünün kara deliği, bırak takılsınlar.. 

ama alamanda durum farklı tabi. misal şimdilerde bir yaşında bir 3 serisi bmw 30 bin birim civarındayken ortalama bir  ev 300 bin birimdir. araba evin onda biridir ve üstelik bu durum yıllar geçtikçe  arabanın aleyhine sürekli değişir. bir tür uzun vadeli kullan at ürünü olarak araba onlar için bir bir hiçtir. yani en azından varın yoğun verildiği bir nesne değildir.

misal ben alamanda 2000'li  yılların başında öğrenci iken çıkan burs ile ilk arabam olan mazda 323 almıştım. aslında sırf sevdiğim için para vermiştim.  sonra gazetelerde "zu verschenken" denilen hediyelik/beleş araba ilanlarından golf 2, opel kadett falan da aldığım oldu.  araba bitinceye kadar kullanıp 100 küsür euroluk çöpe atma parasını bile vermeden tamircilere parçalansın diye beleşe verdiğimi hatırlıyorum. 1700 euro vererek aldığım ve uzun süreler kullandığım mazda 323 o dönemlerde çıkan emisyon  yasasıyla bir gecede çöp olmuş, aynı arabayı çeklere 50 euroya satmıştım.  bu dediklerim de 20 yıl öncesi.  gerçi şimdilerde de adamlar suzuki baleno'yu 100 euroya satmaya çalışıyor:) adamin haftalık market alısverişi aslında.  https://www.autoscout24.de/lst?&sort=standard&desc=0&ustate=N%2CU&size=20&cy=D&priceto=1000&atype=C&page=1

yani anlaşılan o ki dünya kullan at türünden bir otomobil stratejisiini aslında çoktan çizmişken memleketimizde durum çok daha farklı. adam alamanda 100 bin birime yeni m5 alırken biz reno klio bile alamıyoruz. işte böyle böyle göstereceğiz dünyaya zenginliğimizi,  milletin bir verdiğine on vererek:)) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
23.09.2019 at 15:16, quiteguide :

Bir devrin sonu, hayırlı olsun.

Hayırlı olsun bile demişin abi. Nasıl unuttun? :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Lupara

Bugun bayiye gidip bir arkadasin almayi dusundugu yeni corollayi inceledik. Mazdadan takinti olan on konsola dikkat ettim. Uzerine ortu serilmis gibi bir goruntu vardi. Yer yer kabarik gibi duruyordu.  Bizim baktigimiz mi oyleydi hepsinde mi ayni bilemedim.  Tek arac vardi. 

Bu arada corolla, bir arac daha satmis oldu tabi. 

Bana hitap etmedigini tekrar teyit ettim. O ayri. 😀

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...