Jump to content

Mazda 3 2005 arkaca camları nasıl otomatik olur.

Turanis
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Eskiden tüm oto camlari manuel yani elle inip çikardi.  Daha sonra elektrik motoru ile çalisan camlar çikti ve tabii tüm oto üreticileri bunlari benimsedi.  Bir dönem üretilen otomobillerde de sizinki gibi ön camlar elektrik motoru ile ve arka camlar manuel çalisiyordu.

Eger arka camlarin isleyisinde bir sorun yoksa ben olsam manuel olarak birakirdim.  Ses, sikisma, tutukluk, zorlanma gibi sorunlar varsa bunlar kapi içinden kolaylikla düzeltilebilir.  Birçok kez bir otomobilin seri üretiminde kullanilan parçalar ile "aftermarket" yani seri üretim sonrasi piyasada bulunan parçalar ayni özelliklerde olmayabiliyor.  Düsük bir olasilik ama ileride elektrik motoru veya diger parçalarda sorun yasanabilir.  Oysa manuel cam çok daha basit ve dolayisiyla sorun çikarma olasiligi da daha az.  Tek önemli fark birinin kas gücü ile çalismasi.

Ben illa elektrik motoru ile çalistirmak istiyorum diyorsaniz bunun için gidilebilecek iki farkli yol var ve ben ikisine de bakmanizi öneririm.  Öncelikle Ankara'daki Mazda yetkili servislerden birine gidin ve durumu anlatin.  Onlardan tahmini bir fiyat alin.  Sonra Mazda yedek parçalari satan bir yedek parça magazasina gidip durumu anlatin.  Onlardan da tahmini bir fiyat alin.  Bu ikisini bir karsilastirin.  Muhtemelen  yedek parça magazasinin önerecegi yol daha ekonomik olacaktir ama siz yine de anlattigim iki yolu da izleyin.

Ben bu islemi kendim yapmak istiyorum(*) diyorsaniz o zaman Mazda yetkili servisine gitmenize pek gerek yok.  Bu durumda Mazda yedek parça magazasi sizi yönlendirebilir.  Kolay gelsin.

(*):  Amerikalilarin buna verdikleri bir akronim var, DIY (Do It Yourself) diyorlar.  Orada isçilik bize göre çok daha pahalli oldugu için Amerikalilar yedek parçalari kendileri satin alip kendi isçiliklerini kullanarak yapiyorlar.  Tabii herkes böyle yapmiyor, sadece elinde bu beceri ve bilgisi olanlar yapiyor.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...