Jump to content

İşte Mazda3'ün meşhur sübapları !!!

sudef
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Geçenlerde Şahsuvaroğlu na bir Mazda3 gelmiş .Kısacası iyi montaj, iyi yakıt ve sakin kullanım ile problemin çıkma olasılığını ve ortaya çıkma süresini azaltırsınız diyor ;)

Bu arada, en son yaptığı Mazda3 için 1800 TL bir masraf çıkmış . ( kmsi yüksek olduğu için ek malzemeler de var dedi . Yani sırf LPG den sebep değil bu fiyat. )

Tüm sübapların değişip değişmemesine göre 1300-1800 arası değişir diyor ;)

LPG'nin motora verebileceği tek zarar  sübaplardır diyebilirmiyiz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
Guest architect

Arkadaşlar,

BRC'nin LPG yakıtının benzine karşı aşırı ısı üreterek metal parçalar üzerinde sebep olacağı söylenen problemler üzerine verdiği cevap şöyle:

LPG Silindirlere gaz fazında gönderilmektedir. Volumetrik olarak LPG ve Benzinin alt kalorifik güçleri şöyledir:

Benzin = 32.3 MJ/Dm3

LPG = 25.6 MJ/Dm3

LPG' nin Alt kalorifik gücü benzine göre daha düşük olduğundan bilinenin aksine yanma daha düşük sıcaklıklarda gerçekleşmektedir.

Benzinle çalışmada tam yük civarında karışım aşırı zengin olup yanma bozulmakta, CO ve HC emisyonları artarken NOx emisyonları azalmaktadır.

LPG' de ise tam yükte karışım fakir olup, CO ve HC emisyonları düşmekte, buna karşılık NOx artmaktadır.

Bu durum bazı çevrelerce yorumlanırken, NOx değerlerindeki artışın benzinde olduğu gibi yanma esnasında oluşan yüksek sıcaklığa bağlanmaktadır. Bilindiği gibi benzinde yanma sırasında sıcaklık ne kadar yüksek olursa NOx emisyonları o ölçüde yüksek çıkmaktadır.

LPG' de durum tamamen farklı olup, Alt Kalorifik Güçlerden de görüldüğü gibi yanma esnasında silindirlerde daha fazla sıcaklık oluşması fiziken mümkün değildir.

Farklı yakıt kullanımında yanma odasında oluşabilecek sıcaklıklar açısından LPG veya DOĞALGAZ benzine göre gerek volumetrik verim ve gerekse adyabatik alev sıcaklıkları açısından daha avantajlı görünmektedir. Dolayısıyla bu yakıtlarla daha düşük sıcaklıklar ve daha düşük ısıl zorlamalar oluşmaktadır.

Ayrıca piyasada çekirdekten yetişme,eski pik motorlarda kalmış bazı ustalar, "abi benzinde kurşun var sübapları yağlar, karbon filmi oluşturur, LPG kuru yakıt motora hararet yaptırıp sübap sarar" şeklinde tamamen yanlış beyanlarda bulunmaktadır.

Uzun yıllardır motorlar kurşunsuz benzine göre üretilmektedir. Gelişen çevre standartları ve daha sıkı egzoz emisyon sınırlamaları daha temiz yakıtları zorunlu kıldığından motorlarda karbon filmi oluşmasının önemi kalmamıştır. Otomotiv firmalarınca geliştirilen yeni motor teknolojileriyle daha düşük ısı iletimi olan ve hafif malzemelerden üretilen sübaplar üretilmiş, sıcaklıklar önemli ölçülerde düşürülmüş ve mekanik zorlamalar azaltılmıştır.

Yeni motor teknolojilerinde kullanılan direnci yüksek ve ısı iletim katsayısı düşük kaplamalarla süpap dayanımları arttırılmış ve ısı kayıpları azaltılmıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest architect

Yeni aracıma da LPG dönüşümü yapmayı planlıyorum. Eski 2006 modelde 40000 km BRC kiti kullanmıştım ve silkeleme sorununu da NGK'nın LPG için ürettiği LASER IRRIDIUM bujileri ile çözdükten sonra hiç problemim olmamıştı.

Geçengün  MAZDA 3 lerin sübap problemine karşı PRINS markasının kitine dahil olan yağlama sistemi ile motor arızasına karşı garanti verdiği bilgisini de aldım.

Şimdi karasızım. BRC ile yola devam mı, PRİNS'e mi geçeyim ne diyorsunuz? Tabi arada 1150 TL brc lehine fiyat avantajı da var. Bu da ciddi bir para

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest architect

bir de şu cümleyi eklemiş BRC

Yeni motor teknolojilerinde kullanılan direnci yüksek ve ısı iletim katsayısı düşük kaplamalarla süpap dayanımları arttırılmış ve ısı kayıpları azaltılmıştır.

Sözkonusu araçların LPG dönüşümlerinde, stoikometrik oranların dışında, benzinden farklı LPG kalibrasyonu yapılırsa uzun sürede problem çıkabilmektedir.

Bu durumda aracın arıza lambası yanmakta fakat piyasada uyduruk röle v.s. kullanılarak ya arıza lambası söndürülmekte ya da bir şey olmaz abi denerek araçların arıza lambası yanık şekilde kullanılması önerilmektedir. BRC olarak böyle uygulamaları tasvip etmiyoruz ve önermiyoruz.

2A MÜHENDİSLİK A. Ş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest architect

Prins in yağlama sistemi acaba LPG yakıtının kuruluğunu engelleyerek bir fayda mı sağlıyor.Aslında bu konu belkide bir şehir efsanesi.nasıl olurda 90-100 bin devirip de problem yaşamayan olur da 50 binde sübap eriten olur anlaşılmaz bir durum.Belki de LPG taktırıp gazı kökleyenlerin başına geliyor bu konu.Çünkü çevreden gözrdüğüm kadarı ile bazı kullanıcılar gerçekten araçlarını çok zorlayarak kullanıyorlar.Devamlı yüksek devirde, hatta 6000 üzerinde performanslı kullanıyorlar. Bu durum benzin fiyatlarının aşırı yüksek olması sebebi ile kullanıcılar tarafından yapılmazken, LPG ucuz diye gazı köklüyor olabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha önce de bahsetmiştim. Bir Alman ile konuşmuştum bu konuyu. Problemin aslı kaynağı sübap yatağının deforme olması. O deforme olunca doğal olarak sübap da eğilip bükülüyor. O bana iyi montaj, kaliteli yakıt ve 4000 devir altı kullanımda uzun süre problem yaşamazsın demişti.

Bence LPG, BRC ninda dediği kadar da masum değil ve belirli bir devirin üzerinde etkileri daha da artıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende LPG taktırıp taktırmama konusunda kararsız kalanlardanım..

Hatta bugün fiyatları sordum BRC 1650 TL. PRINS 3300 TL.(yağlama Sistemi Dahil) fiyat verdiler..

Prins i öneriyorlar..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben her defasında yazdım. Sorun açık ve net ortada. Sorun; subaplar açılmaya başladığında yanmaya devam eden yakıtın egzost subaplarını yalayarak dışarı atılmasıdır. Buna sebep olan durumda tam olarak şudur:

Motor 6000 devir döndüğünde 60\6000= 0.01sn de 1 çevrimi tamamlamış olması lazım. Bu çevrim başlangıcında beyin, motor devri ve sensörlerden okuduğu bilgiyi işler ve benzin enjektörlerini çalıştırır ve çevrim tamamlanmış olur. Bu durumda benzin kullanıldığında yani orjinal beyinde doğru olarak yani egzost subapları açıldığında yakıt tam yanmış olarak gaz fazında dışarı atılır. Bu durum subaplara hiç bir zarar vermez.

Motor Lpg ile çalışığında ise bu kısa süreye birde lpg ecusunun lpg enjektörleri için hesaplama süresi ekleniyor. Yani bu kısa süreçte bir de ekstradan lpg ecusunun hesaplamasını ve lpg enjektörlerini çalıştırmasını eklemek gerekli. Birde ayar kötü ise bu gecikme daha fazla olacaktır.

artı olarak kalorofik ısıl değeri daha düşük olduğundan bu zaman içinde daha fazla yakıt yanma odasına alınıyor(benzinle aynı gücü alabilmek için). Bunu yakmak daha zor ve daha uzun. Bu durumda yakıtın subapları yalama olayının gerçekleşmesine yol açıyor. Lpg li araçlarda ateşlemeyi güçlendirmek yanma süresini azaltarak, performansı bu sebeple arttırır. Ve bu sebepden dolayı lpg li araçlar ateşleme sistemi arızalarına daha duyarlıdır.

Bu subap sorunlarını yaşamamak için uygun enjektör, kaliteli bir kit ve en önemlisi doğru, arıza ışığı yanmayan, aracı ne fakir ne de zengin bırakmayan bir ayar yani yazılım yapılmasıdır.

Son olarak lpg yüksek sıcaklıkta yanan ve yandığında benzine göre yüksek sıcaklık üretmeyen bir yakıttır. Subap yalama yani subap açıkken yanmanın devam etmesini engellerseniz subaplara hiç bir şey olmaz. 37000km dir sıfır aracımda lpg var. En ufak bir sorunum yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben her defasında yazdım. Sorun açık ve net ortada. Sorun; subaplar açılmaya başladığında yanmaya devam eden yakıtın egzost subaplarını yalayarak dışarı atılmasıdır. Buna sebep olan durumda tam olarak şudur:

Motor 6000 devir döndüğünde 60\6000= 0.01sn de 1 çevrimi tamamlamış olması lazım. Bu çevrim başlangıcında beyin, motor devri ve sensörlerden okuduğu bilgiyi işler ve benzin enjektörlerini çalıştırır ve çevrim tamamlanmış olur. Bu durumda benzin kullanıldığında yani orjinal beyinde doğru olarak yani egzost subapları açıldığında yakıt tam yanmış olarak gaz fazında dışarı atılır. Bu durum subaplara hiç bir zarar vermez.

Motor Lpg ile çalışığında ise bu kısa süreye birde lpg ecusunun lpg enjektörleri için hesaplama süresi ekleniyor. Yani bu kısa süreçte bir de ekstradan lpg ecusunun hesaplamasını ve lpg enjektörlerini çalıştırmasını eklemek gerekli. Birde ayar kötü ise bu gecikme daha fazla olacaktır.

artı olarak kalorofik ısıl değeri daha düşük olduğundan bu zaman içinde daha fazla yakıt yanma odasına alınıyor(benzinle aynı gücü alabilmek için). Bunu yakmak daha zor ve daha uzun. Bu durumda yakıtın subapları yalama olayının gerçekleşmesine yol açıyor. Lpg li araçlarda ateşlemeyi güçlendirmek yanma süresini azaltarak, performansı bu sebeple arttırır. Ve bu sebepden dolayı lpg li araçlar ateşleme sistemi arızalarına daha duyarlıdır.

Bu subap sorunlarını yaşamamak için uygun enjektör, kaliteli bir kit ve en önemlisi doğru, arıza ışığı yanmayan, aracı ne fakir ne de zengin bırakmayan bir ayar yani yazılım yapılmasıdır.

Son olarak lpg yüksek sıcaklıkta yanan ve yandığında benzine göre yüksek sıcaklık üretmeyen bir yakıttır. Subap yalama yani subap açıkken yanmanın devam etmesini engellerseniz subaplara hiç bir şey olmaz. 37000km dir sıfır aracımda lpg var. En ufak bir sorunum yok.

çok güzel bilgiler vermişsiniz, teşekkürler...

peki hangi marka lpg bu dediklerinizi yapabiliyor..ve sizin kullandığınız sistemin markası nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest architect

işte sonunda tüm piyasasa görüşmediğim adam kalmamış olmasına rağmen alamadığım (teknik doğruluğunu bilemeyeceğim) mantıklı yapılmış açıklama ömer yıldır'ın açıklaması oldu.Kafamdaki mantıksal sorunlara da köprü oldu bu açıklama.

Gerçekten teşekkür ederim.

Ayrıca Ömer bey,

Sizi hangi LPG kitini kullanıyorsunuz ve de dönüşümünü nerede yaptırdınız.Bu konuda bana öneride bulunur musunuz?

Ayrıca Brc'ye sorduğum ve aldığım cevap da şöyle:

Sayın yetkili,

3000km'deki 2011 model Mazda 3 aracım için LPG dönüşümü yaptıracağım. Daha önce 2006 model Mazda 3 aracımda yaklaşık 40000 km sorunsuz olarak kullandığım marka olduğu için önceliğim BRC dönüşüm kitinden yana.Ancak Bostancı bayiniz ve Çevre Otogaz Bayiniz ile yaptığım ön görüşmede, Mazda 3 araçlar için LPG dönüşümünün ileride sorun yaratabileceği, 40-50 bin kilometrelerden sonra emme sübaplarında soruna sebep olduğu ve bu nedenle yazılı bir bilgilendirme belgesi araç sahibince imzalandıktan sonra dönüşüm yapılabileceği bilgisi verildi.

Tanınmış başka bir marka ile yaptığım başka bir görüşmede de diğer markaların sebep olabileceği silindir sübabı arızalarından aracı korumak için kendi sistemlerinde "yağ püskürtme" yöntemi ile bu problemin önüne geçildiği bilgisini aldım.Ayrıca aracın motorunda LPG dönüşümünden VE LPG yakıtından kaynaklanabilecek sorunlara karşı da yazılı hukuki niteliği olan garanti belgesi düzenlediklerini bildirdiler.

Sizden bu konuya markanız özelinde aydınlatıcı bilgi rica ediyorum. BRC'de de sübap yağlama sistemi ilavesi mümkün müdür? BRC aracımın LPG dönüşümünden ve LPG yakıtından kaynaklanabilecek motor

arızalarına karşı tüketiciyi korumayı amaçlayan bir garantiniz var mıdır?

Saygılar

BRC CEVAP:

Slm,

İlgili araç modelleri için garanti şartımız lpg sistemi ve sistem arızalarından dolayı oluşabilecek motor sorunları için 2 yıl veya 100 bin kilometredir. Herhangi bir yağlama aparatı kullanmıyoruz. Exstra koruma sağlayan Tunap katkı maddemizi kullanabilirsiniz. Ayrıca aracınıza kullanılacak olan MY-11 modelimizde subop riski olan araçlar için istenilen devir ve map aralığında istenilen oranda benzin ile beraber lpg püskürtme özelliği vardır. Motora gönderilen benzin miktarı kadar sistemimiz kullanılan lpg miktarını düşürecektir. Bilginize saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim arkadaşlar. Benim aracımda Brc marka lpg kiti takılı. Ankarada Mocan otogazda dönüşüm yaptırdım. 10 dan fazla araç yaptırdık Mocanda, en ufak bir sıkıntı yok.

Lpg kitinin en önemli parçalarından birisi enjektörlerdir. Enjektörü ,'vana' olmayan yani gerçek enjektör olan Brc fiyat performans oranı olarak en iyisidir.

Ben şunu da eklemek istiyorum. Yağlama sistemleri motor içi kurum, katalizörün çabuk dolması, güç kayıbı, buji ömürü gibi bir çok parçanın ömürünü kısaltır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...
  • 4 hafta sonra ...

Benim aracımda da rolantide bir titreme var

benzinde de var

fakat gidişinde vs gaz verdğimde falan titreme yapmıyor.

Subapler zarar gördüğünde kendini nasıl belli eder göstergede vs arıza lambası vs yanmıyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...