Jump to content
Ali

Benzin, Motorin, LPG Zamları, İndirimler, Kampanyalar.

Tavsiye Edilen Mesajlar

Superas

.. Biliyor musun o civa dökme konusunu? Bilmiyorsan bir ara anlatırım.

Ben bilmiyorum, merakda ediyorum, anlatır mısın?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sercan

Dediklerine katılmakla birlikte başımıza gelen her partinin aynı haltı yiyeceğini düşünüyorum :) yani Anap, DYP,DSP, RP, SP ve diğerleri hep aynı yolu izledi. Kolay değil böyle büyük bir geliri kaybederek işe başlamak. ancak ihracat yapabileceğimiz kadar büyük petrol rezervleri bulmamız lazım...

aynen bencede kim gelirse gelsin bu gelir tatlı gelir trink trink akıyor vergiler tabe, çok normalmiş gibi kılıf uydurmaları

komiğime gidiyor AKP li bakanımızın, sus bari bulandırma ortalığı demi ama :)

kuzeyimiz, güneyimiz, doğumuz petrol yatağı ama bizde tık yok he he, vardır bi sebebi ama çok merak ediyorum neden diye ??

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak

Bilgisizlik veya teçhizat eksikliği konusu sanırım inilmesi gereken derinlik ile de alakalı. Malum Kerkük Musul daki gibi kazmayı vurunca çıkmıyor güneydoğuda. Nereden baksanız kmlerce inmek gerekiyor..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest mustafa_g

Yapılan anlaşmalara göre Türkiye'nin yeraltı kaynaklarını kendi başına çıkartıp işlemesi engellenmiş. Benim bildiğim kadarıyla o anlaşmaları yapan kişi Adnan Menderes ama aslı astarı var mı kesin bir bilgim yok. Belki de İsmet İnönü yapmıştır.

Bu anlaşmanın gerçek olduğuna dair çağrışım yapan en net örnek ise bor madeni. Biz bu madeni çıkartıyoruz ve doğrudan ihraç ediyoruz. Daha sonra işlenmiş olarak ithal ediyoruz.

Civa dökme olayı ise şu; Güneydoğu tarafında yabancı şirketlere 49 yıllığına kiralanmış olan kuyuların kiralama süreleri dolduktan sonra Türkiye'ye devredilmesi sırasında gelişiyor olaylar. Sondaj yapılan petrol kuyuları bize devredildikten sonra bir türlü petrol çıkartılamıyor. Yabancı şirketin sondaj yaptığı dönemde orada bulunan bir çalışanı bulup konuştuktan sonra öğreniliyor ki devir tarihinden bir süre önce kuyuların içine varillerle bir şey dökülmüş. Uzatmadan, o dökülen maddenin civa olduğu tespit ediliyor. İşin teknik kısmını bir kenara koyarsak, eskiden kanalizasyon bağlantısı olmadığı için foseptik çukuru olan bir evde oturduğumuz dönemde babam da tuvalet tıkandığında civa döküp açardı. Bilindiği üzere civa kendisine akacak küçük bir çatlak bile bulsa oradan akar gider.

Yani kısacası bu şekilde kuyulardaki petrolün yeri değiştirtilmiş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak

Bordaki problem işleyecek teknolojiye sahip olamamamız antlaşma ile sınırlandığımız için değil. Bunu daha önce okumuştum. Boru işlemek çok ciddi yatırım gerektiriyor ama bizde o yatırımı üstlenecek kimse yok. Yenilerde sanırım bu  Bor Power yapmaya çalışıyor birşeyler.

Bir de civa konusu bana çok mantıklı gelmiyor zira civa çok değerli bir maden.  Km uzunluğunda bilmemkaç cm çapında bir deliği civa ile doldurmaya kalkmanın maaliyeti nedir ? Ayrıca civa doldurmuş olsunlar, 1 metre öteden kazsan yine ulaşamazmısın aynı kuyuya ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak

mustafa abi hakket yorumlardan anlaşılıyor :D, dikkatli olmak lazım, hem ergenekon ile bağlantın varmış senin diyolar :P:geyik:

Gerekli mesajın alınmış olması sevindirici :geyik::D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sercan

o civayı onların bi tarafına dökmek ;D lazım ama kabahat bizde :kafa: ben yiyemedim al sen ye dersen sonu bu olur :kafa:

sayın başbakan bu durumada one minutes der umarım  :2funny:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sercan

ya sercan allah aşkına benim yorumumdan nasıl bir AKP sempatisi algıladın :) valla varsa yanlış anlaşılan bir şey değiştireyim :) hepsi aynı halt demişim korumamışım ki :)

içgüdü diyelim  :D şaka bi yana geri aldım o zaman :)

amerikaya gidince yeni mazda lardan foto gönder bari semavi orda çok diyorlar, bura göremiyoz hiç :)

bi de 2-3 varil 95 kurşunsuz getirsene sana zahmet orda ucuzmuş ;D yazın gezemicez bu gidişle

sonumuz lpg gibi bu fiyatlarla :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak

Civa ile petrolun yer değiştirilmesi için petrol hacmi kadar civanın basılması lazım ki iddia edenin aklına şaştım :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest mustafa_g

.....

Bir de civa konusu bana çok mantıklı gelmiyor zira civa çok değerli bir maden.  Km uzunluğunda bilmemkaç cm çapında bir deliği civa ile doldurmaya kalkmanın maaliyeti nedir ? Ayrıca civa doldurmuş olsunlar, 1 metre öteden kazsan yine ulaşamazmısın aynı kuyuya ?

Komple kuyuyu doldurmaya gerek yok. Bizim eski evde bir şurup şişesi dolusu civa bütün evin b.kunu peşinden sürüklüyordu :D

Mantık şu; Civa akışkan bir maden ve kendine yol bulduğu sürece sürekli hareket ediyor. Gidebileceği yol, çatlak v.s. kalmayana kadar gidiyor ve onun açtığı çatlaktan veya yoldan peşindeki petrolü de götürüyor.

Ha sonuçta bunu bana anlatan kişi emekli olmuş bir mühendis. Adam benimle dalga geçmiş olabilir mi? Olabilir. Ama aynı hikayeyi farklı zamanlarda farklı kişilerden de duyduğum için ve bu az şereflilerin diğer yaptıklarını bildiğim için inanıyorum bu olaya. Sırf bu ülke sanayileşme alanında ilerlemesin diye makine ve makine parçalarını ucuz ucuz piyasaya sürüp insanları kendi ürettiğimizi değil de ithal ürünleri almaya yönlendirmediler mi? Bu da mı şehir efsanesi yoksa?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest mustafa_g

Civa ile petrolun yer değiştirilmesi için petrol hacmi kadar civanın basılması lazım ki iddia edenin aklına şaştım :D

Bunun cevabını bir üst mesajda vermiştim. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest mustafa_g

Orhan Kemal'in kitaplarında da bu konulara rastlanılabilir. Örneğin "Eskici ve Oğulları" kitabında sıkça söz edilir bu uygulamalardan. Dönem olarak da "ne hikmetse" yine Adnan Menderes zamanına denk gelir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Gökhan

Maalesef metalurji mühendisi olan halamın oğlu da ağamın parmak(!) bastığı konuda aynı şeyleri söylemişti bana. Ve bu günlere gelmemizin tek müsebbibi de Adnan Menderes'tir.

Birde Allah nur içinde yatırsın, Necip Hablemitoğlu'nun katledlmesine neden olan altın konusunda da Mesut Yılmaz'ın sebep olduğunu da bilirim.

Ege'de altın aranmaması için halkı ayaklandıran ajanların, Konrad Adenaur vakfından maaşlı olduğunu ve bu vakfın Türkiye'de faaliyet göstermesi için Başbakanlığa (Mesut Yılmaz)bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden (!)izin alındığını çıkardığı için katledilmişti rahmetli. Söylememe gerek varmı bilmem ama, yabancı vakıfların Türkiyede faaliyet göstermesi için önce dışişleri sonra içişleri Bakanlıklarından izin alınmalıdır.

Bu ve bunun gibi ne örnekler var maalesef. Bu kurban olduğumu anadolusunda ne nimetler var ama üstünde yaşanlar işe yararmı o tartışılır.(!?)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
dublör

Benzin fiyatlarına 7 kuruş zam...

Benzin litre fiyatlarına 7 kuruş zam yapıldı. 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı Ankara ve İzmir’de 3,24, İstanbul’da (Avrupa yakası) 3,25 liraya çıktı.

A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, dün geceden geçerli olmak üzere, Ankara ve İzmir’de 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı 3,17 liradan 3,24 liraya, İstanbul’da ise 3,18 liradan 3,25 liraya yükseldi.

97 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı ise 7 kuruş artışla Ankara’da 3,23 liradan 3,30 liraya, İstanbul (Avrupa yakası) ve İzmir’de 3,24 liradan 3,31 liraya çıktı.

kaynak: www.milliyet.com.tr

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sercan

Eşeğe semer vuran çok olur.

eşeğin eli kolu bağlı, napsın gariban ;D

sonuç= yazın rahatça gezmek isteyen eşeğin tek çaresi kalır : LPG  :D , şu lpg kısmını alıcı gözle okumak lazım artıkın  :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...