Jump to content
 • 2017 Mazda 3 1.5 Benzinli Otomatik - Power Sense

  2017 Mazda 3 1.5 Benzinli Otomatik - Power Sense

     (7 değerlendirme)

  MazdaClubTR

  2017 Mazda 3 1.5 Benzinli Otomatik - Power Sense

  2017 Mazda 3 Mazda 3 2017 83822 118703
  Tarahumara

  2017 Mazda 3 LED FarlarC segmentinin iddialı araçlarından biri olan Mazda 3 yenilendi. 2014 yılında piyasaya çıkan, tamamen yenilenmiş Mazda 3’e 2017 yılı itibarı ile ufak, etkili ve yerinde dokunuşlar yapıldı. Ülkemizde sadece 1.5 benzinli ve 1.5 dizel motor seçenekleri ile sunulan Mazda 3, hem düz hem de otomatik şanzıman ile alınabiliyor. Yapılan güncellemeler ve yeni özellikleri ile hedef kitlesini biraz daha genişleten Mazda, övünerek sunduğu yeni teklonojisi G-Vectoring ve daha da geliştirdiği i-Activsense güvenlik donanımlarıyla dikkat çekmeyi başarıyor.

  Makyaj öncesi en çok dile getirilen şikayetlerin başında kabin içinde duyulan yol sesi konusunda Mazda, bu ve benzeri şikayetlerin bir çoğuna kulak vererek nokta atışları yapmış.  Kapılara, kapı contalarına ve şanzıman tüneline gürültüyü azaltacak materyaller koymuş. Yaptığımız testlerden sonra bu uğraşın kesinlikle olumlu yönde etkisini hissettik.

  Motor ve Şanzıman

  Motor ve şanzıman seçenekleri, makyaj öncesindekiler ile aynı.

  SKYACTIV-G 1.496 cc atmosferik benzinli motoru, 14:1 sıkıştırma oranı ile benzinle çalışan otomobillerde kaydedilmiş en yüksek oranı sunuyor. Sofistike 4-2-1 egzoz sistemi (headers), çok noktalı enjektörler ve eşsiz piston tasarımı ile vuruntu sesinin üstesinden geliyor. 6.000 devirde 120 PS ve 4.000 devirde 150 Nm tork üretiyor.  Düşük karbon salınımı ile çevreci olduğu kadar ekonomik bir yakıt sarfiyatı da sağlıyor.

  SKYACTIV-D 1.499 cc dizel motoru, 14.8:1  gibi oldukça düşük bir sıkıştırma oranına sahip. 4.000 devirde 105 PS değerinde azami güç ve 1.600 ile 2.500 devir arasında 270 Nm değerinde azami tork üretiyor.  Bu dizel motorda, hız sensörlü ve değişken geometrili turboşarj kullanımı sayesinde lineer bir tork ve düşük yakıt tüketimi sağlanıyor.

  Tüm Mazda3 modelleri, Mazda’nın ezber bozan i-stop teknolojisi ile donatılmış. Tamamı ile Mazda bünyesinde geliştirilen bu sistem, yanma teknolojisini kullanarak aracı tekrar çalıştıran ilk ve tek sistem. Benzinli motorlar için 350 milisaniyede yeniden başlatılan motor, dizel motorlar için 400 milisaniyede motoru tekrar başlatabiliyor.

  Sürüş, Konfor ve Güvenlik

  Yeni gelen G-Vectoring ve i-Activsense güncellemeleri ile sürüş, konfor ve güvenlik yeni bir boyuta taşınmış desek abartmış olmayız. Formula 1 yarışlarında kullanılan, bir viraja girerken pilotun fren dozajını ayarlayarak, çok daha hızlı ve kontrollü bir dönüş için ağırlık dağılımını ters köşeye vermesini, G-Vectoring size hissettirmeden kendisi yapıyor. Yine dönüşlerde kendisini gösteren bu sistem, çok daha az direksiyon müdahalesi ile dönüş yapmanızı sağlıyor. Süspansiyon sisteminde yapılan ufak değişiklikler ve akıllı bir yazılım sayesinde çalışan bu G-Vectoring’e, maalesef 2017 öncesi Mazda modellerine beklenildiği gibi sonradan bir güncelleme ile sahip olunamayacak. Hâlihazırda sınıfında yol tutuşu olarak üst limitleri zorlayan Mazda3, bu güncellemeler ile kendisini bir adım daha öteye taşımış bulunuyor. Eksikliği hissedilen spor sürüş modu da nihayet makyajla birlike gelmiş. Vites yükseltme devirlerine ve gaz pedalı hassasiyetine yaptığı değişiklikler ile amacına ulaşıyor.

  Daha önce kullanıcıları tarafından çokça dile getirilen yalıtım eksikliğine de el atan Mazda, dışarıdan gelen kabin sesini hissedilir derecede azaltmış. Gelişmiş Akıllı Şehiriçi Fren Desteği ( Advanced SCBS ), daha önce 4-30 km/s hızlarında çalışırken, artık 4-80 km/s hız aralığında çalışıyor. Sadece araçları değil, lazer yerine kullandığı gelişmiş kamera ile artık yayaları da tespit edebiliyor ve Soul donanım paketi hariç bütün Mazda 3’lerde standart olarak sunuluyor. Gelişmiş Akıllı Şehiriçi Fren Desteği ile birlikte artık sadece ileriye giderken değil, geri geri manevra yaparken de Mazda3 sizin için 2-8 km/s hızlarında çarpışma olacağını hissettiğinde fren uyguluyor. Bunlara ek olarak parelel park yaptığınız yerden geri geri çıkarken Mazda 3, göremediğiniz yerden gelen araçlar için 90 derece açıyı izleyebiliyor ve engel gördüğü anda sizi uyarıyor.  Makyajla birlikte Bi-Xenon farların yerini artık sis lambalarıyla da beraber tamamen LEDler almış.  Adaptif LED Farları - ALH özellikle uzun yolculuklarda ve uzun farlarınız açıkken karşı taraftan gelen araçları görerek, belirli led bloklarını söndürebiliyor. Yine uzun yolculuklarda otomatik olarak otoban moduna geçiyor.

  Eski adı ile Şerit Uyarı Sistemi - LDW  artık sizi sadece şeritten çıktığınızda uyarmakla kalmıyor, müdahalelerde de bulunuyor ve bunu çok iyi yapıyor. Şaşırtıcı şekilde iyi yapıyor. Bu sebeple de ismi Şerit Koruma Asistanı yani LAS olarak değiştirilmiş.

  Test sürüşümüzde virajları aracın kendi kendine dönüşünü hayretler içinde izledik.  Radar sabit hız sistemiyle birleştiğinde muazzam bir sürüş, konfor ve güvenlik sunuyor.

  65 km/s hızın üzerinde etkinleşen bir yeni özellik ise Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi - DAA. Direksiyon açısını ve aracın hızını sürekli gözlemleyen bu sistem, ön tarafta bulunan kamera görüntüsünü de yorumlayarak, sürücünün yorgunluk belirtisi gösterip göstermediğini anlıyor. Sürücünün yorulduğuna kanaat getirirse sesli ve görsel bir şekilde uyarıda bulunuyor.

  9 hoparlörlü Bose ses sisteminde bir değişikliğe gidilmemiş. Önceden olduğu gibi mükemmel berraklıkta bir ses sunmasa da sesi bozulmadan güçlü baslarıyla sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Ortalamanın çok üstünde bir ses sistemi olduğunu söyleyebiliriz.

  Test aracımızda bulunan sürücü için elektrikli beyaz deri koltukları, yanal destekler ve ayarlanabilir bel desteği ile sizi güzelce sarıyor ve konfora etkisi büyük. Ön koltuklarda ısıtmalar da mevcut. 1500 km’de bir araç olmasına rağmen yavaş yavaş koltuk üzerinde beliren kot mavisi izlerini görebiliyoruz. Uzun süreli kullanımlar için siyah deri opsiyonu daha mantıklı olacaktır.

  2015 Mazda 3 vs 2017 Mazda 3Dış Tasarım

  Makyajla birlikte Mazda 3’ün dış tasarımında pek radikal bir değişiklik yok. Ön-arka tampon, yan aynalar ve jant tasarımı değişmiş. Ön tamponda Mazda logosu biraz daha aşağıya alınmış. Bir leyleğin kanat çırpışını anımsatan krom çıta artık farların içine kadar giriyor. Makyaj öncesinde bulunan sis farları, led olmalarının da faydasıyla daha da ufalmış ve sinyal lambaları ile bir bütünlük sağlamış.

  Arka tampondaki reflektörler inceltilip sündürülmüş ve tamponun yarısından fazlasını kapsayan siyah plastik alan, ufaltılarak aşağıya doğru çekilmiş. Bu değişiklikler sayesinde, arkadan bakıldığı zaman aracı olduğundan daha geniş zannedebiliyorsunuz.

  Aynalarda ise, ufak ama etkili bir güncellemeye gidilmiş. Makyaj öncesi sadece belirli bir açıdan gözüken ayna üzerindeki sinyal lambaları artık ayna boyunca yayılmış ve her açıdan görülebiliyor.

  İç Tasarım

  Dış tasarımın aksine, iç tasarımda radikal bazı değişikliler yapılmış. Bunlardan en göze çarpanları direksiyon, el freni ve orta konsol. Tamamen yenilenen direksiyonun, hem görsel tasarımı hem de kullanılan deri materyali değişmiş. Ufak tefek tuş farkları olsa da kullanımı makyaj öncesi hali ile hemen hemen aynı.

  Kimileri tarafından sevilen, kimileri tarafından o kadar da teknolojik olmaya ne gerek var denilen, bir tuş dokunuşuyla çalışan el freni sonunda Mazda 3’de de kendine yer bulmuş. Bu tuş ile açılan yer, biraz daha geriye doğru uzatılarak, akordiyon sürgülü kapaklı ve destekli bardak cepleri ile doldurulmuş. Kol dayama kısmı da Mazda 6’da gördüğümüz hali ile bizi karşılıyor. Hem sürücünün hem de yolcunun birbirini rahatsız etmeden, kolayca kolunu dayamasına olanak sağlıyor.

  2017 Mazda 3 - KonsolÖn konsoldaki 7 inçlik ekran artık oraya tutturulmuşçasına değil de, o konsolun bir parçasıymış gibi yükseliyor. Ekranın içeriğinde ve kullanım şeklinde bir değişiklik bulunmuyor. İhtiyacı da pek yok açıkcası.

  Makyajla birlikte gelen özelliklerden biri de sadece yeşil renk olan Aktif Sürüş Ekranı. Artık çözünürlüğü artırılmış, renkli ve yeni özellikleriyle bizi karşılıyor. Aktif sürüş ekranındaki yeniliklerin başında, çok daha detaylı navigasyon yönergeleri, trafik işaretlerini tanıyıp gösterme ve daha önce sadece aynalarda bulunan kör nokta uyarı sisteminin işaretleri eklenmiş.

  Gösterge paneli de bu değişikliklerden nasibini almış. Yazı karakterleri değişen ve sadeleştirilen gösterge paneli , acil durumlarda yorumlamayı ve aranılan bilgiye kolayca ulaşmayı sağlıyor. Hoş, aktif sürüş ekranı varken bu göstergelere bakma gereği pek hissedilmiyor.

  Sadece bir şişe koyabileceğiniz ön kapı içi saklama alanları, geriye doğru uzatılarak daha fazla saklama alanı sunmuş.

  Uzun zamandır Mazda’nın bir ayıbı olarak görülen cam açma tuşlarının ışıklandırma eksikliği ve tek tuş ile camları açıp kapatma özelliği de sonunda eklenmiş. Daha öncesinde sadece ek bir modül ilave edilerek otomatik kapanması sağlanan aynalar, artık bu modüle gerek kalmadan otomatik seçeneği ile kapılar kilitlendiğinde kapanabiliyor. Uzaktan kumanda ile hala neden camların indirilip kaldırılamaması ise bir soru işareti.

  Sonuç

  İlk lansmanının ardından geçen 3 sene boyunca Mazda, kullanıcı şikayetlerini dikkatlice dinlemiş, bunları gidermekle kalmayıp, yeni teknolojiler ile aracı donatmış. C segmentindeki yerini daha da sağlamlaştırmış. Bu aracı almalı mıyım diye düşünenler, hiç beklemeden en yakın Mazda bayisinde bir test sürüşüne çıksınlar.

   

   


    Bu içeriği raporla  Kullanıcı Yorumları


  Burak

  • 5
     8 üye bu değerlendirmeyi faydalı buldu 8 / 8 üyeler

  2017 Mazda3, sürüş dinamikleri, sunduğu teknoloji ve konforu ile sınıfında bir seviye daha atlatıyor Mazda3'e. Mazda bundan önce de benzerlerini gördüğümüz gibi uyguladığı makyajlarda aracın tüm eksikliklerini kapatırken kalitesini de arttırıyor. 2017 Mazda3 de buna bir örnek. Araç sessizleşmekle kalmamış yeni teknolojiler ile birlikte neredeyse Mazda 6 ya rakip olmuş. Özellikle LAS yani Şerit Koruma Yardımına bayıldım. MRCC ile birlikte neredeyse kendi kendine ilerleyen bir araç haline gelmiş. Belirtmeden edemeyeceğim bu araç alınacaksa kesinlikle Power Sense alınmalı.

  Bu değerlendirmeyi paylaş


  Link to review
  Devrim Babacan

  • 5
     6 üye bu değerlendirmeyi faydalı buldu 6 / 6 üyeler

  Sonuç: 2015 Mazda 3 Power aracımı çok erken almışım. :)
  Teşekkürler makale için.

  Bu değerlendirmeyi paylaş


  Link to review
  Mehmet Özdemir

  • 5
     6 üye bu değerlendirmeyi faydalı buldu 6 / 6 üyeler

  Donanım özelliklerinden, güncellemelere her şeyi en ince detayına kadar anlatmışsınız. Zevkle okudum. Sonunda ışıklı cam açma butonlarını ve tek hareketle indirip, kaldırmayı eklemeleri sevindirici olmuş 

  Bu değerlendirmeyi paylaş


  Link to review
  AreY

  • 5
     6 üye bu değerlendirmeyi faydalı buldu 6 / 6 üyeler

  Tebrikler süper bir test yazisi olmuş, bir çok otomobil dergisi yazarini kiskandirir bu yazi O0

  Bu değerlendirmeyi paylaş


  Link to review
  avşar

  • 5
     4 üye bu değerlendirmeyi faydalı buldu 4 / 4 üyeler

  Bence de yazı herşeyiyle mükemmel ve profesyönelce olmuş.Her noktaya değinmişsiniz. Ellerinize sağlık. Daha iyisi olamazdı...

  Bu değerlendirmeyi paylaş


  Link to review
  Fotifoti

  • 5
     4 üye bu değerlendirmeyi faydalı buldu 4 / 4 üyeler

  Yeni 3 , yeni olmuş makyajlı olmamış :) araçta hiç bir eksik kalmamış. Gönül rahatlığıyla binilir. 

  Bir de not düşeyim: Beyaz deri kullanıyorum. Bende sadece siyah kot iz yaptı. o da çok rahat çıkıyor, Kafaya takacak bir durum değil :)

   Sanırım kot boyasının kalitesi de etki ediyor lekelenmeye.

  Bu değerlendirmeyi paylaş


  Link to review
  mucar

  • 5
     1 üye bu değerlendirmeyi faydalı buldu 1 / 1 üye

  yazı için elinize sağlık.... alacam alacam bi gün alacam. başka marka, başka modellere bakıyorum ama olmuyor, kalbim hep ateş kırmızısı mazda 3 sedanda. bu yeni makyajla da oldukça güzel olmuş sanırım. hayırlısı ile almak nasip olur inşallah....herkese kazasız belasız yolculuklar...

  Bu değerlendirmeyi paylaş


  Link to review

×
×
 • Yeni Oluştur...