Jump to content
 • 2015 Mazda CX-3 - AWD 1.5 SKYACTIV-D Dizel Power Sense

  2015 Mazda CX-3 - AWD 1.5 SKYACTIV-D Dizel Power Sense

     (6 değerlendirme)

  MazdaClubTR

  2015 Mazda CX-3 - AWD 1.5 SKYACTIV-D Dizel Power Sense

  2015 Mazda CX-3 Mazda CX-3 2015 82200 104300
  MazdaClubTR

  2015 Haziran ayından itibaren Türkiye'de satışa sunulan Mazda CX-3, Mazda'nın B-SUV yani kompakt crossover segmentine dizel-otomatik-AWD üçlüsü ile güçlü bir giriş yapmasını sağladı. Lanse edildiğinde Türkiye'de bu donanıma sahip tek araç olma özelliğini taşıyan Mazda CX-3, aynı zamanda markanın küçük hacimli ilk dizel motoru olan SKYACTIV-D 1.5'in de Türkiye'de sunulduğu ilk araç olma özelliğini taşıyordu. Avrupa'da daha önce Mazda 2 de sunulan motor bu modelin yüksek fiyat sebebi ile Türkiye'ye getirtilmemesinden dolayı ilk olarak CX-3 te karşımıza çıkıyor.

  Genel hatları ile Mazda2'nin biraz uzun ve iri versiyonu olan araç, temelinde yatan "KODO – Hareketin Ruhu" felsefesi sayesinde özgün ve çekici dış tasarımını basit ama akıllı iç tasarımı ile birleştiriyor. Baştan aşağı yeniden tasarlanan SKYACTIV şase, şanzıman,  motor ve AWD sistemi ile de Mazda CX-3, sürücüsüne konforlu ve keyif veren bir sürüş dinamiği sağlıyor.

  Teknik Özellikleri

  Test ettiğimiz 2015 Mazda CX-3 Power Sense, Mazda'nın bu araçta sunduğu en donanımlı paket. Ek olarak üzerinde geri görüş kamerası da mevcut olan aracı test için aldığımızda henüz 23 kilometrede olması sebebiyle sıfır almayı düşünenleri nelerin beklediği konusunda da oldukça güzel fikirler veriyor.

  1.5 SKYACTIV-D 105 HP turbo dizel bir motora, otomatik SKYACTIV-Drive şanzımana ve oldukça dolu bir donanım paketine sahip olan araç, adaptif LED farlar, MRCC ismi verilen Mazda Radar Hız Kontrol sistemi, aktif sürüş ekranı, anahtarsız giriş sistemi, 18 inç alaşım jantlar, BOSE müzik sistemi gibi bir çok üst düzey güvenlik konfor ve eğlence seçeneklerini içeriyor.

  Test ettiğimiz aracın tüm özelliklerini ekteki PDF dosyasında bulabilirsiniz.

  Mazda-CX-3-Power-Sense.pdf

  Motor , Performans , Sürüş ve Konfor


  Mazda CX-3'te kullanılan SKYACTIV-D 1.5 Dizel motor muadillerine göre oldukça sessiz. Seri üretim dizel motorlarda alışkın olmadığımız kadar düşük bir sıkıştırma oranına ( 14.8.1 ) sahip olması sanırım bunda en önemli etken. Motorun özel tasarımı sayesinde turbo gecikmesi azaltıldığından daha geniş bir devir aralığında torku hissedebiliyorsunuz. Bu da size daha esnek bir sürüş sağlıyor.

  Mazda CX-3 motorundaki sessizliğine rağmen uzun yolda içeriye biraz ses alıyor. Edindiğimiz izlenim bunun çoğunlukla lastik ile alakalı olduğu. Üzerinde gelen 215 50 R18 ebadındaki TOYO lastiklerin biraz sesli olmasından dolayı Mazda CX-3 alacakların bu sese lastik ömrü kadar sabretmeleri gerekiyor veya bunu başka bir lastikler değiştirmeleri..

  Performans

  Test aracımız olan 2015 Mazda CX-3 - AWD 1.5 SKYACTIV-D Dizel Power Sense, Mazda Türkiye internet sitesinde "75kg sürücü dahil 1295kg" , ruhsatında "1360kg", son olarak mazda-tr broşüründe "75kg sürücü dahil 1429kg" olarak belirtilmiş.

  Kullanım açısından araç 1429 kilogram ağırlığındaymış izlenimi veriyor. ( Sanırım birisinin bu aracı kantara sokmasında fayda var :) ) . İlk kalkışta çok çabuk olmayan  CX-3 ara hızlanmalarda tatminkar performans sunuyor. Fabrika verilerinde belirtilen son sürate   (170 km/h)  çok da zorlanmadan çıkan aracın daha yüksek hızlarda büyük hacmi sebebiyle rüzgara yenik düşeceğini düşünüyoruz. 

  Gaza ayağınızı ilk koyduğunuzda 1-2 sn lik düşünme süresi olan CX-3 ile ilerken, aracın şanzımanının konfor ve şehir içi odaklı tasarlandığını düşünüyorsunuz. Her ne kadar agresif bir görüntüye sahip olasada, bu araç uzun şehirler arası yolculuklar için tasarlanmadığını kullandığınzda belli ediyor.

  Araç için üstüne basa basa söylenmesi gereken bir diğer konu ise, yere çok sağlam bastığı. 170km ile giderken bile araç içinde asla hızınızı hissetmiyorsunuz. Rahatça şerit değiştirebiliyorsunuz. Direksiyonu serbest tutabiliyorsunuz. Araç her hızda güven veriyor. 


  Tasarım ve Konfor


  Mazda'nın "Hareketin Ruhu" anlamına gelen KODO anlayışı, Mazda CX-3'te de hayat buluyor ve adeta otomobil seven herkesin detayları incelemesi arzusunu tetikliyor. Mazda tasarımcıları gergin, kaslı ama yine de akıcı hatlarını yaratmak için doğal habitatlarındaki hayvanların hareketlerinden, bir okçunun okunu bıraktığı enerji dolu ana kadar, her şeyi çalışmışlar. Dış tasarım konusunda rakiplerinden açık ara ayrılan CX-3, test süresince gittiğimiz her yerde tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Sedefli Beyaz rengin, rakiplerinden çok farklı durduğunu mutlaka belirtmeliyiz. 

  İç Tasarım olarak Mazda, CX-3'te sadeliğe önem vermiş. Ön konsolda sadece klima kumandalarına yer veren Mazda mühendisleri, multimedya için gerekli tüm düğmeleri vitesin arkasında yerleştirmiş. Kullanım açısından ergonomik olan bu düğmelerin basma ve kullanma kalitesinin de üst düzey olduğunu söyleyebiliriz. Araca alışık olmayan birisinin ses açma tuşunu ön konsolda araması ise sizi hiç şaşırtmadı.

  Direksiyon modern, şık ve kullanışlı. Direksiyonun sol tarafı müzik kumandaları için, sağ tarafı Cruise Control için ayrılmış. Orta konsolda kullanılan deri malzemeler araca çok zengin bir görünüm sunarken, konsolun üstünde kullanılan plastik malzemenin sert olması, bizden oldukça eleştiri aldı. 

  En donanımlı versiyon ile gelen test aracımız, konfor donanımları olarak bir kaç eksikliğe sahip. Sürücü camı dışında tek dokunuşla kapanan camlara sahip olmayan CX-3 ön ve arka kol dayama yüzünden de eleştirimize maruz kaldı. Uzun yolculuğumuzda arka koltukta orta kol dayamanın eksikliğini hissettik. Ön kol dayamanın aksesuar olarak satın alınabiliyor olması bir nebze olumlu karşılansa da, eminiz fiyatta az bir artış ile standart olarak sunulması çok daha az eleştiri alırdı. Yine de opsiyonel alınan ön kol dayamanın çok kullanışlı ve şık olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. 

  Klima kumandalarında ön cam buğu çözmek için kısa yol tuşu olmadığını gözlemledik. Otomatik klima için tek bir auto tuşu yerine, fan hızı ve üfleme kanalları için iki ayrı ayarı auto konumuna getirmeniz gerekiyor, buna ek olarak klimanın dijital göstergelere sahip olmamasını da ilk etapta yadırgadık.

  Lastik basınçlarını düzenledikten sonra yere çok sağlam basan ve 18" jantlarına rağmen darbeleri çok iyi emen süspansiyon bizden tam not aldı. Konfor yönünden beklentileri tamamen karşılayan CX-3 , rüzgar sesi konusunda çok iddialı değil ve maalesef lastik sesi konusunda hayal kırıklığı oluşturuyor. 215 / 50 R18 Toyo lastiklerin sebep olduğunu düşündüğümüz yol sesi konusunda lastik değiştiren kullanıcıların yorumlarını merakla bekliyoruz.

  Artıları

  BOSE müzik sistemi ( Sırf bu bile başlı başına Power almak için sebep olabilir )
  Güvenlik donanımları ( Başta MRCC
  Sürüş keyfi
  Eşsiz tasarım
  Sessiz motor
  Başarılı şanzıman ve AWD
  Çok fonksiyonel direksiyon

  Eksileri

  Yol sesi
  Bagaj hacmi
  Ön ve arka kol dayamanın olmaması
  Klimanın dijital göstergesinin olmaması 
  Makyaj aynasında ışık olmaması
  Kararmayan dikiz aynası 
  Sürücü koltuğunda ek bel desteği olmaması 


  Yakıt Tüketimi

  Mazda CX-3'ün Mazda resmi sitesinde açıklanan yakıt tüketim değerleri şehir dışı 4.9, şehir içi 5.6 ve ortalama 5.2 l/100km olmasına rağmen yaptığımız test boyunca maalesef bu rakamlara yaklaşamadık. Tekirdağ - İstanbul arası nispeten düz sayılabilecek bir yolda 110 km sabit hızla yaptığımız yolculuk gişelerde 6.2 ortalama ile sonuçlandı. Burada belirtmek isteriz ki bu değerler daha sıfır olan bir araçta 4 kişi, bagaj dolu ve klimamız açıkken elde edildi. Bu da bizde kişisel kullanımda ve ilerleyen kilometrelerde bu değerin düşüceği yönünde bir izlenim bıraktı.

  Bunun üzerine takıldığımız şehir içi trafik ile birlikte  elde ettiğimiz ortalama değer de 6.8 civarında idi. Bu da bize bir önceki günde elde ettiğimiz tecrübe ile şehir içi ve sıkışık trafikte yaklaşık 7.0 civarında bir tüketime sahip olacağımız izlenimini veriyor.

  Fiyatlar

  Mazda CX-3, 8 farklı donanım paketi ile sunuluyor. Sadece en alt 2 donanımda 4x2 ve düz vites seçenekleri varken üst donanımlara çıkınca AWD ve otomatik şanzıman seçenekleri ile sınırlanıyorsunuz. En alt donanım seviyesinde 82.200 olan araç en üst donanım seviyesinde 104.300 TL oluyor. Beyaz deri için 3.500, Metalik boya için 1.200, Ateş Kırmızısı boya isterseniz de 1.800 TL fark ödemeniz gerekiyor.

   

   

   


    Bu içeriği raporla  Kullanıcı Yorumları


  Zealot

  • 5
     12 üye bu değerlendirmeyi faydalı buldu 12 / 12 üyeler

  beyaz'ı audi den güzel beyaz.  tasarımı mercedes CLA gibi iddaalı.  dikkatleri üzerine çekiyor.  oldukça yakışıklı.   içi dar  ama konforlu bagajı küçük  ama fonksiyonel.  kendi de küçük ama yüksek.  müzik sistemi mi ? harika. 

  Bu değerlendirmeyi paylaş


  Link to review
  İlhan

  • 5
     11 üye bu değerlendirmeyi faydalı buldu 11 / 11 üyeler

  Bana kendimi genç hissettiren, yakışıklı karizmatik bir otomobil. 

  Bu değerlendirmeyi paylaş


  Link to review
  SpeedMazda

  • 4
     5 üye bu değerlendirmeyi faydalı buldu 5 / 5 üyeler

  Öncelikle inceleme videosuna değinmek istiyorum. bir "inceleme-test" videosu olarak oldukça başarılı olmuş bence. Otomobilin sürüş dinamiklerinden elektronik donanımlarına, yakıt tüketiminden genel kullanımına kadar pek çok noktaya değinilmiş. Konuşma videoları sırasında araç video görüntülerinin montajlanması ve detay videoların gösterilmesi videoyu daha keyifli hale getirmiş. Video kalitesi zaten yeterli düzeyde. İleriki aşamalarda aracı dıtan gören hareketli çekim videoları gibi sahnelerle çok daha profesyonel bir hale getirilebilir (tabi bu çekimler için ayrıca ekip ve ekipman gerekir). Kısacası emeğinize sağlık her şeyiyle tatmin edici ve bilgilendirici bir çalışma olmuş.

  Diğer yandan test edilen araç CX-3'e tasarımsal olarak "Hay-ra-nım". SUV / Mini SUV klasmanında genelde beğendiğim otomobiller çok azdır. Dış tasarımı, tasarım hatları, tasarım oranları... bana göre mükemmel denebilecek kadar iyi.

  Test ile ilgili aklıma takılan 1.nokta CX-3 tam yük ağırlıkla test edilirken arka hava lastik basıncının 30ps olması. Benim 2.nesil mazda 3'ümde bile boş yük için belirtilen lastik basınç aralığı yanlış hatırlamıyorsam 31-33ps gibi bir şeydi. Bana CX-3'ün 30ps olması oldukça düşük geldi.

  2. konu ise vites opsiyonu olarak kulakçık olmasına karşın spor sürüş modunun olmaması. Bu şekilde olması bana biraz garip geldi.

  Tekrar teşekkürler ve emeğinize sağlık.

  Bu değerlendirmeyi paylaş


  Link to review
  Mümin

  • 4
     3 üye bu değerlendirmeyi faydalı buldu 3 / 3 üyeler

  Kol dayamaya hem mazda severler hemde sevmeyenler takmış durumda ama takılabilen birşey için fazla değer düşürücü bir yorum değil mi sizce ?

  Gidişi, yakıtı, kalite hissi, rafine hali bence yeterli. bence en sıkıntılı yeri bagajının darlığından da öte diz mesafesi.

  Bildiğim kadarıyla Power ve Power sense donanımlarda anfi den dolayı bagaj biraz daha yükseldiği için hacmi de azalıyor

  Bu değerlendirmeyi paylaş


  Link to review
  Mehmet Özdemir

  • 5
     3 üye bu değerlendirmeyi faydalı buldu 3 / 3 üyeler

  dizel mi benzinli mi anlaşılmıyor. 

  Bu değerlendirmeyi paylaş


  Link to review
  Renegade

  • 4
     2 üye bu değerlendirmeyi faydalı buldu 2 / 2 üyeler

  Kararmayan dikiz aynası 
  Sürücü koltuğunda ek bel desteği olmaması

  Ön ve arka kol dayamanın olmaması

  bizim gibi mazda 3'ün üst donanımına alışan birisi için büyük eksiklik, en üst donanımda bu gibi eksiklikler hayal kırıcı, hyundainin donanımlarına bakınca, bu kalitede bir araç için niye eksik. Ama cx3 gerçekten yaşlıları bile genç hissettiren bir ruha ve görüntüye sahip. Tasarıma 5 yıldız, donanım eksiklerine 4 yıldız, ortalama 4,5 yıldız. Yarım yıldız ilavesi için güncellenecek versiyondaki donanımı beklemem gerek.

  Bu değerlendirmeyi paylaş


  Link to review

×
×
 • Yeni Oluştur...