Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Dizel Yakıt Tüketimi

Arilda07
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bence sizin tüketim artışı mevsimsel,havalar epey soğuk değil mi Ankarada, kolltuk ısıtma çalışıyor, o çalışıyor bu çalışıyor , bahara azalır tüketiminiz kanaatimce..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence sizin tüketim artışı mevsimsel,havalar epey soğuk değil mi Ankarada, kolltuk ısıtma çalışıyor, o çalışıyor bu çalışıyor , bahara azalır tüketiminiz kanaatimce..

İyi hatırlattın. 2 aydır koltuk ısıtmayı hiç kapatmıyorum, ön ve arka cam buz çözücü sabah ve akşam eve dönerken devrede kalıyor hep. Ön cam 5 dakika, arka cam 15 dakika çalışıyor ve otomatik kapatıyor kendisini. Kalorifer hep açık ve 25 derece otomatikte çalışıyor, otomatik olunca biliyorsunuz A/C de devreye giriyor, şu ana kadar devre dışı kaldığını görmedim A/C'nin, bende kurcalamıyorum zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ee yani bu yazılanlara göre toyotada şehir içi ile dışı arasında 0.5 - 1 ltr mi fark ediyor tamamen sallamışlar fabrika verileri bile böle değil ya ne diyomuşlar bunlar şehir içiyle dışı arasında en az % 50 fark olur. ayrıca şehir dışı bile 6 lt den aşağı yakmaz o arabalar  özelllikle M/M vitesler. ya arkadaşlar mantığınız alıyormu şehir içi dur-kalk ,stop et - çalıştır, frenle- gazla böle 100km bitene kadar 5 lt yaksın mümkünmü? bence mümkün değil o arabaları böle rölentide bıraksınlar 1 saat sonra stop etsinler gene 4-5 ltr yakar.

açıkcası banada değerler çok düşük geldi ama toyota fan club a girp bakabilirsiniz çok fazla sayıda kullanıcı o değerlerden bahsetmiş o nedenle bilmediğim için ne kadar doğru bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

neyse değerlerin biraz daha düşmesini ümit ediyorum bence 7-7.5 bile fazla beklentim şehir içi 6-6.5 olması umarım oda olur bekleyip görecez neler olduğunu :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet ikinci ölçümümü bugün tamamlandım. Biliyorsunuz ilk ölçümümde şehir içi 7.3lt/100 km idi. Şu andaki ölçüm 50,26 lt ile 630 km'dir; yani 7,97lt/100 km'dir. ( Bu ölçümü yaparken bilgisayar 8.8lt/100 km gösteriyordu )

Aynı dönemde kışlık lastikler ile 2008 model 308 Dizel 110hp'in şehir için tüketimi ise 8.25lt/100 km olarak gerçekleşmiştir. ( Bu ölçümü yaparken bilgisayar 7.6 lt/100 km gösteriyordu. )

Daha önce dediğim gibi beklediğim yakıt tüketimi 6.5-7.0 lt/100 km'dir. Zamanla 1-1,5lt daha düşük yakıt tüketimi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arac şuan 3000 km ye geldi ve hala yakıt tüketimi 7.9 bazen 8.0 a da çıkıyor.İzmir'de yaşıyorum araçla gittiğim en uzun mesafe Buca Koop-Balçova  yani araç çalıştığında en faz 25-30 km gidiyor.Hiç uzun yola çıkmadım sürekli dur kalk dur kalk yapıyorum şehir içi kullandığım için sanki değerler biraz yüksek geldi. Bir depo dizel ile 650 km den fazla gidemedim hiç. Şehir içi daha çok mesafe gidebilen arkadaş var mı acaba

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arac şuan 3000 km ye geldi ve hala yakıt tüketimi 7.9 bazen 8.0 a da çıkıyor.İzmir'de yaşıyorum araçla gittiğim en uzun mesafe Buca Koop-Balçova  yani araç çalıştığında en faz 25-30 km gidiyor.Hiç uzun yola çıkmadım sürekli dur kalk dur kalk yapıyorum şehir içi kullandığım için sanki değerler biraz yüksek geldi. Bir depo dizel ile 650 km den fazla gidemedim hiç. Şehir içi daha çok mesafe gidebilen arkadaş var mı acaba

Bunlar bilgisayar değerleri mi yoksa kendi hesabın mı ? 650 km'yi benzin ışığı yanana kadar mı ölçün ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet ikinci ölçümümü bugün tamamlandım. Biliyorsunuz ilk ölçümümde şehir içi 7.3lt/100 km idi. Şu andaki ölçüm 50,26 lt ile 630 km'dir; yani 7,97lt/100 km'dir. ( Bu ölçümü yaparken bilgisayar 8.8lt/100 km gösteriyordu )

Aynı dönemde kışlık lastikler ile 2008 model 308 Dizel 110hp'in şehir için tüketimi ise 8.25lt/100 km olarak gerçekleşmiştir. ( Bu ölçümü yaparken bilgisayar 7.6 lt/100 km gösteriyordu. )

Daha önce dediğim gibi beklediğim yakıt tüketimi 6.5-7.0 lt/100 km'dir. Zamanla 1-1,5lt daha düşük yakıt tüketimi bekliyorum.

daha önce şehir içinde 13 lt ile 160 km gittiğimi 8.2lt/100km hesapladığımı söylediğimde birden herkes nasıl olur yanlış ölçmüşsün yok öyle yok böyle diye yorumlar yaptı e ben 13 lt ile 160 yaptıysam 50.26lt yede 618 km yapar e sende 630km yapmışsın ve sende 7.97lt/100km hesaplamışsın anlamadığım ben söyleyince niye mümkün değil yanlış ölçmüşsün yok gaza çok basmışsın gibi yorumlar geldi :)

bu arada peugeot 308 dizel idemi sen denedin şartlar arasında fark varmı yani bizim araçla kıyas açısından soruyorum?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim araba şehir içi 7.6lt/100km gösteriyordu, şimdii kışın karda buzda, patinajda 12lt/100km gösteriyor :)  ama hiç zorlamadan 86km yolda 17.5 tl mazot yakmıştı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

daha önce şehir içinde 13 lt ile 160 km gittiğimi 8.2lt/100km hesapladığımı söylediğimde birden herkes nasıl olur yanlış ölçmüşsün yok öyle yok böyle diye yorumlar yaptı e ben 13 lt ile 160 yaptıysam 50.26lt yede 618 km yapar e sende 630km yapmışsın ve sende 7.97lt/100km hesaplamışsın anlamadığım ben söyleyince niye mümkün değil yanlış ölçmüşsün yok gaza çok basmışsın gibi yorumlar geldi :)

bu arada peugeot 308 dizel idemi sen denedin şartlar arasında fark varmı yani bizim araçla kıyas açısından soruyorum?

dr. uzman kardeşim, ifadelerimiz arasındaki farka dikkat ettin mi ?

Birincisi ben doğru yöntemle ölçüm yaptım, senin ölçüm yöntemin gerçekçi değil. Bu durum buradaki sorunlarını dile getirirken seni 3-0 mağlup başlatıyor.

İkincisi bir arabanın fazla yaktığının tespiti özellikle 0 km araçlarda bir ya da iki kez test edilmeyle olmaz. Dikkat edersen ben problem olarak yazmıyorum, sonuç yazıyorum; bu testle 5. 6. 7. ölçümlerimde hala yüksek değerler elde edersem o zaman bunun bir problem olduğunu yazıp, sorunun çözümünü araştırırım.

Bunları tavsiye olarak alırsan sevinirim.  ;)

Fakat şu da bir gerçek ki; burada yazan memnuniyet geri dönüşlerinin iyi niyetli olduğunu varsayarsak Mazda 3'lerin mazot tüketimi beklendiği gibi değil, memnun edici değil. Katalog değerlerine yaklaşmak zaten imkansız. Ben bunun yazılımla ilgili bir konu olduğunu düşünüyorum.

Peugeot 308'e gelince, arabayı eşim kullanıyor. En azından aynı şehirde, aynı iklimde ve benzer yol koşullarında sürüş yaptığımız için buraya fikir vermesi için yazdım. Yoksa tabii ki birebir bir karşılaştırma olması imkansız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar Bu konu aldı başını gidiyor. Farklı marka model ve farklı motor hacim ve güçlerine sahip araçlarla dahil kıyaslanmaya başlandı. Bir gerçek varki Mazda 3 Dizel yakıt konusunda biraz bonkör.

Ama çok abartıcılacak kadar olduğunu düşünmüyorum, bir Mazda 3 dizel araç sahibi olarak. Bence aracınızın keyfini çıkarın. Yakıt konusunda mukayese ettiğiniz araçlarla, birde sürüş keyfi donanım güvenlik güç tarzında özelliklerle kıyaslayın. Mazda'nıza iyi davranın ona iyi bakın söylediklerinize ve düşündüklerinize alınabilirler ona göre :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim de bir ara söylemek istediğim de tam olarak buydu.

1 lt daha az yakan keyifsiz bir araç mı , Mazda3 mü ?

Aracınızın keyfini çıkarın. Tamamı şehiriçi olmak üzere birçok dizel manuel şirket aracı kullandım. Hiçbiri 6.5 - 7.1 aralığından daha iyi değildi ( sınıf aynı ve motor seçenekleri az çok benzer ) . Eminim Mazda3 ü de kullansam o da 7.0 civarına yakın olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kesinlikle ve kesinlikle Mazda 3

Şirketi aracı olarak Toyota Coralla 1,4 D kullanmaktayım. Tamam Coralla kesinlikle ve Kesinlikle Daha Az yakıyor. Ama konfor,güvenlik,donanım,iç ve dış dizaynı, en önemlisi sürüş keyfi olarak ben kendi adıma yorum yapmak gerekirse mukayese bile etmiyorum. Bu Mazda 3'e haksızlık olur diye düşünüyorum. Mazda yine bana göre "Butik" bir otomobildir. Mazda'mı seviyorum ve Allahtan herkesede bir Mazda Nasip etsin diyorum. İyi günler arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dr. uzman kardeşim, ifadelerimiz arasındaki farka dikkat ettin mi ?

Birincisi ben doğru yöntemle ölçüm yaptım, senin ölçüm yöntemin gerçekçi değil. Bu durum buradaki sorunlarını dile getirirken seni 3-0 mağlup başlatıyor.

İkincisi bir arabanın fazla yaktığının tespiti özellikle 0 km araçlarda bir ya da iki kez test edilmeyle olmaz. Dikkat edersen ben problem olarak yazmıyorum, sonuç yazıyorum; bu testle 5. 6. 7. ölçümlerimde hala yüksek değerler elde edersem o zaman bunun bir problem olduğunu yazıp, sorunun çözümünü araştırırım.

Bunları tavsiye olarak alırsan sevinirim.  ;)

Fakat şu da bir gerçek ki; burada yazan memnuniyet geri dönüşlerinin iyi niyetli olduğunu varsayarsak Mazda 3'lerin mazot tüketimi beklendiği gibi değil, memnun edici değil. Katalog değerlerine yaklaşmak zaten imkansız. Ben bunun yazılımla ilgili bir konu olduğunu düşünüyorum.

Peugeot 308'e gelince, arabayı eşim kullanıyor. En azından aynı şehirde, aynı iklimde ve benzer yol koşullarında sürüş yaptığımız için buraya fikir vermesi için yazdım. Yoksa tabii ki birebir bir karşılaştırma olması imkansız.

şimdi ben genel bi ifade kullandım sen 3-0 filan sanki bişeylerin yarışına girmişiz gibi anlamışsında ben bi alaka kuramadım ben ölçüm yöntemiminde doğru olduğunu düşünüyorum ki seninkine de çok yakın çıktı zaten.bide senin ölçümlerde git gide düşeceği yerde yükseliyor nereye ulaşacak merak ediyom :)

bende sana bi tavsiye vereyimmi ben bu arabanın az çok ne kadar yaktığının farkındayım herkesde farkında yok düşecek bekle filan düşeceğinide sanmıyom pek o yüzden boşver keyfini çıkaralım gitsin :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

katalog ölçümlerinin şartları 100km/h 6. vites camlar kapalı, klima kapalı, farlar kapalı,  yol otoban asfaltı, rüzgarın olmadığı ( arkadan eserse daha iyi olur) , ve hava sıcaklığının 20- 25 derecenin üstünde olduğu ortamda ölçülüyor.  buyrun deneyin :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunlar bilgisayar değerleri mi yoksa kendi hesabın mı ? 650 km'yi benzin ışığı yanana kadar mı ölçün ?

range 0 km yazdığında baktım 649 km geçmişim. diğer 7.9-8.0 değerleri ekranda çıkan değerler.Kendim hesap yapmadım.

Büyük ihtimal  sürekli şehir içi dur kalk yaptığım içindir.Bir de uzun yolda denemek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

range 0 km yazdığında baktım 649 km geçmişim. diğer 7.9-8.0 değerleri ekranda çıkan değerler.Kendim hesap yapmadım.

Büyük ihtimal  sürekli şehir içi dur kalk yaptığım içindir.Bir de uzun yolda denemek lazım.

Ok, teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...